Wielrenners aan muur van café De Zak 321 zeeland Visdag Zeeland in Vlissingen Schade boom verhalen Scouting komt bijeen voor training in Veere Carin van Zanten donderdag 13 september 2012 VEERE - De verzekering van de fa milie Pouwer heeft de gemeente Veere aansprakelijk gesteld voor de schade die veroorzaakt is door het omvallen van een boom, an derhalve week geleden. Meneer C. Pouwer liet dat gisteren desge vraagd weten. Volgens hem is door het omvallen van die witte abeel, vrijdag 31 augustus, behoor lijk wat schade veroorzaakt aan het dak van zijn woning aan de Veerseweg. De schade is wel provi sorisch hersteld. Maar de bouwvak kers kunnen volgens hem de scha de pas echt herstellen als er over eenstemming is bereikt tussen de verschillende verzekeringsmaat schappijen. De gemeente heeft, na dat de omgevallen boom was ver wijderd uit de tuin van de familie Pouwer, ook nog twee andere bo men voor de woning van de fami lie verwijderd. Die bomen waren instabiel geworden door een lekka ge van de waterleiding. GAPINGE Vlissings meisje is weer terecht Het vijftienjarig Vlissings meisje dat sinds maandagochtend werd vermist, is terecht. De vijftienjari ge bleek in Gapinge te zijn, zo ont dekte de politie woensdagmiddag. Dinsdag werd er alarm geslagen na dat ze maandagochtend verdween. Vanaf 's morgens had niemand haar meer gezien. Zover de politie weet, maakt zij het goed. GOES Maatschappelijke stage kan bij SVRZ SVRZ, de stichting die verpleeg- en verzorgingshuizen in Zuid-Beve land heeft, houdt woensdag 19 sep tember een bijeenkomst voor leer lingen uit het voortgezet onder wijs. SVRZ presenteert de mogelijkhe den om bij de stichting de maat schappelijke stage te lopen. Leerlin gen kunnen van 16 tot 17 uur te recht in Ter Valcke in Goes. Ze kun nen zich vantevoren aanmelden via www.masdebevelanden.nl De passie van Jack Goense uit Oudeiande is te bewonderen op de muur van eetcafé De Zak in Ovezande. Daar hangen foto's van alle oud en huidige profwiel renners uit Zeeland. Van Wim de Waal en Cees Priem tot John ny Hoogerland. door Frank van Cooten Goense heeft het café sa men met mede-eige naar Carin van Zanten omgebouwd tot eetcafé. Waar eens het biljart stond, staan nü gedekte tafels waar in totaal dertig mensen aan kunnen schui ven. Jack Goense heeft vanuit De Zak een verhuurpunt van elektrische Solexen (hij heeft er nu een stuk of veertig) en zijn hobby is wiel rennen. „Ik heb zelf ook gekoerst maar had nooit de kwaliteit en de ambitie om prof te worden." Foto's van Zeeuwse coureurs spaart hij al heel lang. Een groot aantal daarvan is van een handte kening voorzien. Uit Ovezande ko men drie voormalige profwielren ners: Cees Priem, Cees Rentmees ter en Antoine Goense. „Het leek ons daarom een leuk idee mijn fotoverzameling aan de muur te hangen van het verbouw de eetcafé. Noem het een knipoog naar de Zeeuwse wielerhistorie maar ook naar het heden. Nieuwe Zeeuwse profs maken uiteraard ook deel uit van deze 'wall of fa- me'. Ze moeten wel aan twee voor waarden voldoen: prof zijn en in Zeeland zijn geboren." Ovezande is met twee jaarlijkse koersen ook een echt wielerdorp. Het eetcafé ademt dan ook koers. In een hoek hangt een klassieke Raleigh koersfiets in de rode race- kleur van de jaren zestig. Carin van Zanten houdt volgend jaar wellicht een reünie voor alle oud- en huidige Zeeuwse profwiel renners. „Als ik dat voor elkaar krijg wil ik dat tijdens de slotkoers in Ovezande doen." De geboren en getogen Amster damse is een echt horeca- dier. „Ik zit al veertig jaar in de ho reca. Ik ben begonnen bij mijn va der in de kroeg in Amsterdam." Na wat omzwervingen kwam ze een paar jaar geleden in Ovezande terecht. „Ik heb eerst een paar jaar als personeelslid in het café ge werkt en in december vorig jaar besloten het café over te nemen." Omdat er weinig eetgelegenheden in Ovezande en directe omgeving zijn, besloten Jack Goense en Carin van Zanten tot een groot scheepse verbouwing. Carin staat achter de kachel van de gloednieu we keuken. Haar dochter Danicia, dit jaar nog winnaar van de Ove- zandse naaldhakkenrace, helpt in middels ook mee in De Zak. Op de menukaart staat 'ouder wets' eten zoals biefstuk van dikbil- len, saté en ambachtelijke friet. „Maar ook het echte Amsterdamse broodje bal. Zoals mijn moeder dat maakte." Carin van Zanten van het verbouw de eetcafé De Zak in Ovezande. „De fotoverzameling van Zeeuwse prof wielrenners is toch vrij bijzonder." foto Ronald den Dekker 'Ik maak inmiddels ook het eten voor mannen die deel uitmaken van de nachtploeg van Zeeland Refinery. Ze halen het eten bij mij op en eten het 's nachts op. Daar zit uiteraard ook het echte Amsterdamse broodje bal bij. Zoals mijn moeder die vroeger maakte.' VEERE - Meer dan tweehonderdvijf tig leidinggevenden en bestuursle den van de 36 Zeeuwse scouting groepen komen dit weekeinde sa men in Veere. Tijdens het trai- ningsweekeinde op het Scouting- centrum aan het Veerse Meer vol gen ze allerlei workshops en trai ningen om gekwalificeerd leiding te kunnen geven. Het trainingspro gramma bestaat uit een theore tisch deel waarin bijvoorbeeld ge- spreks- en overlegvaardigheden of leeftijdseigen kenmerken worden uitgelegd. Hierbij leren de deelne mers hoe ze deze technieken kun nen toepassen in de programma's voor jeugdleden in hun groep. Ook worden praktische work shops gegeven zoals bijvoorbeeld primitief koken of op welke ma nier er veilig kampvuur kan wor den aangelegd. Ook is er een training motivatie technieken en groepsprocessen, die wordt begeleid door ervaren trainers van Scouting Zeeland. Bij dit onderdeel wordt uitgelegd hoe de leiding kan aansluiten bij de ba sisbehoeftes van de jeugdleden en hen op die manier kan verleiden tot het spelenderwijs ontwikke len. Er zal met name worden inge gaan op het observeren en het kie zen van de juiste spelen en activi teiten. VLISSINGEN - De Dag van de Zeeuwse Visserij, zaterdag 22 sep tember in en om de Vlissingse Vis mijn, belooft dit jaar tal van extra's, zoals een Culinair Plein en een zangwedstrijd. Verder is er weer van alles te ho ren, te zien, te proeven, te ruiken en te leren, zowel voor volwasse nen als kinderen, En dat alles gra tis, zelfs vervoer van en naar de binnenstad. Alleen al het Culinair Plein belooft een scala aan attracties. Zeeuwse horecabedrijven geven daar niet al leen kookdemonstraties, er is daar ook van alles te proeven. En dan zijn er nog de leerling-koks van de ROC-academie Culinair Zeeland. In de finale van de Masterclass Za- pas strijden ze tegen elkaar om de beste Zeeuwse zilte amuse. Ook nieuw is de wedstrijd 'Water koor van het jaar'. Er doen veer tien koren aan mee, afkomstig uit heel Zeeland. Ze zorgen ervoor dat er de hele dag liederen te horen zijn over de de zee, het water en de visserij. 's Middags om 12.15 uur reikt gede puteerde Kees van Beveren de Zeeuwse Visserij Award uit aan een persoon of organisatie die de afgelopen twee jaar de meest posi tieve bijdrage leverde aan de Zeeuwse visserij en aquacultuur. Vanouds zijn ook weer tal van vis serijbedrijven en kennisinstituten present om te vertellen over nieu we vis- en kweekmethoden. Op de kade zijn er allerlei demonstra ties, zoals visroken, netten boeten en garnalen pellen. En er zijn na tuurlijk weer allerlei schepen te be zichtigen. Ook zijn er films te zien over de Zeeuwse visserij, en er is een lezing over pulsvisserij (elek- trovisserij). Daarnaast worden ook allerlei activiteiten voor kinderen op touw gezet. En wie daarna nog even naar de binnenstad wil, kan zich gratis laten vervoeren, met de watertaxi, de zonnetrein of een oude vissersboot. De Dag van de Zeeuwse Visserij begint zaterdagochtend 22 septem ber om tien uur en duurt tot vijf uur 's middags. De Vlissingse Vismijn is te vinden aan de Binnenhaven 11.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2012 | | pagina 72