Pastoor voorspelde zijn eigen dood B Presentatie zeeland 125 Start van aanleg nieuw busstation in Oostburg Nieuwe peuterspeelzaal krijgt naam Tivoli-Ark Donateur onthult informatiebord bij monument donderdag 13 september 2012 1S«^>ISmet$SSSSSnUmBISII^KaSSeSKSfSmSISlSSSSBa«maSeeSSSSSStPa De parochiecommissie Nieuw Namen en auteur Jac. de Baar presenteren het boek Van De Kauter naar Nieuw Namen zaterdag om 14.00 uur in dorpshuis De Kauter in Nieuw Namen. Het boek is te koop voor 29,95 euro. Pastoor Camerman van Nieuw Namen heeft zijn eigen dood voorspeld. Tenminste, dat ge loofden de mensen uit het dorp in 1896, na de plotselinge dood van de pastoor. door Pascalle Cappetti ij zijn laatste zondag- preek had hij met moei te de preekstoel be klommen. Hij hield de parochianen voor dat hij er nog even zou zijn, maar dat de mensen hem over een tijdje niet meer zouden zien. Diezelfde zondag kreeg hij een beroerte, om korte tijd later te overlijden. Zie je wel, redeneerden ze, hij heeft zijn eigen dood voorzien. Jac. de Baar uit Graauw vermoedt dat het verhaal een eigen leven is gaan leiden. Volgens de oud-direc teur van basisschool Sint Jozef in Nieuw Namen is er een evangelie waarin vergelijkbare woorden van de pastoor staan, maar dan anders om. „De mensen dachten dus dat hij een toespeling op zijn naderen de dood maakte, maar dat was niet zo." Jac. de Baar (69) dook de afgelo pen jaren in de geschiedenis van Nieuw-Namen. Hij deed dat op verzoek van het parochiebestuur van St. Joseph in Nieuw Namen. In 2009 bestond die parochie 150 jaar. Nu drie jaar later, en na einde loos graafwerk in de archieven, komt het boek van De Baars' hand uit: Van De Kauter naar Nieuw Na men. Een dik, maar prettig leesbaar en rijk geïllustreerd boek over de ker kelijke verwikkelingen in Nieuw Namen, maar ook over het maat schappelijk leven - het verenigings leven, het onderwijs, oude gebrui ken, festiviteiten, de armenzorg, de niet onomstreden aanleg van de waterleiding - in het voormali ge vissersdorp. De Baar had al een boek over de geschiedenis van Graauw op zijn naam staan, dat hij na zijn pensio nering in 2004 schreef 'om niet in een zwart gat te vallen'. Die angst speelde hem geen parten meer. „Ik heb heel veel aan Nieuw Na men te danken. Ik heb er 39 jaar mijn brood verdiend. Ik wilde iets terug doen voor de gemeenschap", verklaart hij zijn medewerking. Een werkgroep van zes personen stond hem bij, vooral bij de eindre dactie en de zoektocht naar ge schikt fotomateriaal. De eerste pastoor Camer man was ook de naamge ver van het dorp. Toen hij in 1859 een parochie oprichtte in het dorp op de zandige heuvel De Kauter verfoeide hij de naam van het dorp. De Kauters, veelal arme vissers en landarbeiders, stonden bekend als zedeloos, ruw en onbe schaafd, wars van gezag. De gegoede burgers in Kieldrecht en Clinge klaagden steen en been over de bedelaars die in groten ge tale bij hen op hun stoep stonden. De pastoor bedacht de naam Nieuw Namen, genoemd naar het verdronken dorpje Namen, waar mee hij De Kauter van zijn slechte naam zuiverde. Hij regelde vrijwel direct politietoe zicht in het 'vrijstaatje' en ging op 'bedelreis' om geld voor de ge meenschap bijeen te sprokkelen. „Dat was zeer tegen de zin van de gemeente Clinge. Die probeerde 'In zeventig jaar toonde Nieuw-Namen zelfbe wustzijn en is het dorp er bovenop gekomen' van alle kanten een stok in het wiel te steken om te voorkomen dat Nieuw Namen een eigen kerk kreeg." Het zendingswerk van Ca merman was overigens niet op alle fronten succes vol, want het viel de pastoor op dat er nogal wat vissers op zondag verdronken op zee. En dat terwijl de zondag toch echt een rustdag was. De Baar: „Hij moet de mensen er op aan gesproken hebben, maar ik weet niet of dat veel indruk heeft gemaakt." In het boek komt deze pastoor, een Doelenaar van goede komaf, over als een man met hart voor het dorp. Hij liep het vuur uit de sloffen om Petrus Vercauteren, af komstig van Statenboom, als bur gemeester van Clinge benoemd te krijgen. Toen dat ook nog lukte, liet hij van vreugde kanonnen af schieten. De pastoor ging ook bij zijn rijke vrienden langs toen beurtschipper Lockefeer schipbreuk leed en alles verloor. Nazaten van deze Locke feer schopten het jaren later tot burgemeesters. „Uiteindelijk wist het dorp zich uit de poel van armoede op te wer ken. In een tijdspanne van zeven tig jaar is het dorp er helemaal bo venop gekomen en toont het zelf bewustzijn en daadkracht", stelt De Baar vast. Die daadkracht liet het dorp in de recente geschiedenis ook zien bij de strijd voor behoud van het ver vallen kerkgebouw. Met hulp van veel vrijwilligers bleef de kerk voor erediensten behouden. Maar de verbeten inzet voor de kerk leid de wel tot tweespalt in het dorp. Ook aan deze roerige periode gaat De Baar in zijn boek niet voorbij, 'zo eerlijk mogelijk, zonder partij te kiezen'. OOSTBURG - Stichting Comité 4 mei Oostburg onthult vrijdag een informatiepaneel bij het onlangs geplaatste oorlogsmonument bij het stadhuis. De feitelijke onthul ling wordt gedaan door Leo Hoo- genboom uit het Amerikaanse Ballston Lake. Hij was één van de grootste donateurs van de stich ting. Een oom en tante van Hoo- genboom kwamen in 1944 in Oost burg om door oorlogsgeweld. De onthulling vindt plaats om 16.30 uur. Daarna is er een bijeen komst in de Eligiuszaal aan het Sint Eligiusplein, met onder meer een presentatie van foto's over oud-Oostbiiro door Martijn de Koning OOSTBURG - Aannemer Oomen uit Sprundel begint komende week met de aanleg van het nieuwe bus station aan de Torenweidelaan in Oostburg. Dat gebeurt tegelijk met rioleringswerkzaamheden onder die straat. Het huidige busstation, dat zich over de hele breedte van de Toren weidelaan uitspreidt, wordt enkele tientallen meters verplaatst naar een nieuw 'pleintje' tegen de par keerplaats van het ziekenhuis. Het nieuwe busstation moet begin november klaar zijn. Tot die tijd is de Torenweidplaan afgpsloren en wordt het busstation tijdelijk ver plaatst naar de parkeerplaats bij sportcentrum De Eenhoorn, iets verderop. Tussen medio oktober en begin de cember wordt, in fasen, ook het riool onder de Pastoor van Genk- laan en de Oude Kerkstraat vervan gen. Vervolgens worden de kruisin gen Oude Kerkstraat/Zuidzandse- straat en Baljuw Veltersweg/To- renweidelaan aangepast. Ook de aangepakte straten worden op nieuw ingericht. Tijdens de werkzaamheden wor den genoemde straten afgesloten. Verkeer wordt door middel van horden omgeleid. CLINGE Open huis mensen met lympfklierkanker Onder het motto 'Kom over de drempel' houdt Malnova Banejo in Clinge zaterdag van 11 tot 15 uur open huis voor mensen die met lymfklierkanker zijn geconfron teerd en hun naasten. Locatie is het centrum voor fysio, fysiofit en wel lness aan de Beatrixstraat 16. De ac tie wordt gehouden in het kader van Wereldlymfklierdag. GROEDE Nog plaatsen vrij op hobbymarkt De organisatie van de hobbymarkt op zaterdag 20 oktober in Groede heeft nog plaatsen vrij voor men sen die hun spulletjes of liefhebbe rij willen presenteren. Wie interes se heeft, kan voor 7,50 euro een plek reserveren via 06 52456894. De markt vindt plaats in mfc 't To rentje en duurt van 11.00 tot 16.00 uur. TERNEUZEN Albert Heijn viert 125e verjaardag Albert Heijn in Temeuzen viert volgende week het 125-jarig be staan van de winkelketen. Op het programma staan verschillende ac tiviteiten. Zo is er woensdag een ballonnenwedstrijd voor kinderen. Meer informatie is te verkrijgen in de winkel. OOSTBURG Uitstapje waterskiën en wakeboarden Stichting Welzijn West Zeeuwsch- Vlaanderen houdt op zaterdag 22 september een uitstapje met wake boarden of waterskiën in Knokke, voor kinderen van 12, 13 of 14 jaar. Vertrek is om 12.30 uur in Oost burg. Kosten zijn 20 euro. Aanmelden kan via 0117 457050 of per mail: k.provo@welzijnencultuur.nl. TERNEUZEN Meezingen met drie koren in Grote Kerk De protestantse gemeente in Ter- neuzen houdt zondag een zang avond in de Grote Kerk in de Noordstraat. Drie koren komen in actie: Cantate Deo uit Hoek, de Cantorij Protestantse Gemeente en De Lofstem, beiden uit Temeuzen. Peter Simons begeleidt de koren op orgel. De bezoekers kunnen mee zingen. Aanvang 19.30 uur. DE GRIETE Excursie door de Margarethapolder Staatsbosbeheer houdt zondagmid dag een excursie door de Margaret hapolder, ten oosten van Temeu zen. Vertrek is om 14.00 uur bij ca fé De Griete in buurtschap De Grie- te. Aanmelden kan via 0115 612008. Meelopen kost 5 euro, kinderen be talen de helft. De kinderen in de peuterspeelzaal Tivoli-Ark in Hulst happen koek met wet houder Frank van Driessche. foto Mark Neelemans HULST - De kinderen in de Tivo li-Ark waren dolenthousiast toen ze samen met wethouder Frank van Driessche mochten koekhap- pen. De Tivoli-Ark is de naam van de nieuwe peuterspeelzaal in Hulst die gisteren werd geopend. „Als gemeente zijn we natuurlijk heel blij met het brede aanbod aan opvang. Jonge gezinnen weten dat ze hier terecht kunnen", sprak Van Driessche de bezoekers toe. De nieuwe peuterspeelzaal maakt deel uit van het project Voor- en Vroegschoolse Educatie, een sa menwerking tussen kinderopvang De Tivoli, Stichting Peuterspeelza len Hulst en basisscholen De Ark en De Reynaertschool. In dat pro ject staat een goede overgang van peuterspeelzaal naar basisschool centraal. „De speelzaal zit meteen al helemaal vol, er is zelfs al een wachtlijst. Zoveel belangstelling hadden we niet verwacht, maar dat komt vast door de juffrouwen Ariëtta en Suzanne. Zij zijn ver trouwd voor de kinderen en de ouders", vertelt Mieke Szymanski, directrice van De Ark. Kinderen vanaf twee jaar kunnen terecht bij de Tivoli-Ark. De speelzaal heeft plaats voor zestien peuters en is drie ochtenden per week geopend. Naast het koekhappen werden de kinderen tijdens de opening ver wend met een springkussen en lek kere hapjes.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2012 | | pagina 65