'Sfeer Porgy en Bess pakt je onmiddellijk' Nieuwe brug in Hoek dicht na val bewoner Sieraden te zien in Axel Inspectie kijkt naar zaak van verdwenen tandarts almanak Verkiezingen voorbij ï&nr Verjongen z Robert Faes droomde van een brug over de Voorste kreek, maar niet van een variant die voor een dikke knie zou zorgen. foto Mark Neelemans door Raymond de Frel HOEK - De dorpsraad in Hoek heeft een prijsvraag uitgeschreven voor een naam van de nieuwe brug over de Voorste kreek. De in zendtermijn loopt tot 8 oktober, maar het aantal ludieke aanduidin gen rijst nu al de pan uit. Col Denoek, de rolbrug, de kantel- brug, de brug der zuchten, het kui tenbijtertje... En een bordje met een hellingspercentage voor de op rit zou ook niet verkeerd zijn. Mies Faes zou het 'Robertbruggetje' ook best wel een aardige naam vinden. Haar man Robert (74) maakte zich in de jaren tachtig immers al sterk voor een bruggetje ter hoogte van zorgcentrum Vremdieke. „Dat werd telkens afgeschoten, omdat ze bang waren dat bewoners van Vremdieke daar dan in het water zouden vallen", vertelt ze. En nu de brug er dan eindelijk staat, is Robert zelf gevallen. Hij kukelde eergisteren op de oprit met zijn scootmobiel om, nadat hij al een aantal keren over de brug was gereden. „In het begin hadden mensen problemen om er op te komen, omdat het zand en de schelpen op het pad nog moes ten inzakken. Ze bleven met hun wielen in het zand slippen. Daar om is het pad aangestampt Maar nog niet goed genoeg, want het ging dus mis." Robert, die als gevolg van een her seninfarct niet zelf zijn verhaal kan vertellen, hield aan zijn val een dikke knie over. Mies Faes hoopt dat Stichting Landschapsbe heer Zeeland wil overgaan tot asfal tering van de oprit. De meeste be woners van Vremdieke laten het bruggetje vooralsnog links liggen. „Vanwege alle verhalen over de ri sico's", weet een medewerkster. Dat is nou juist niet de bedoeling. De brug is immers door Stichting Landschapsbeheer Zeeland (SLZ) aangelegd in het kader van het Wandelnètwerk Hulst-Terneuzen en het Ommetje Hoek. Bewoners kunnen zo een mooi ommetje ma ken langs en over de Voorste kreek en aansluitend het huidige dorps- bos van Hoek. SLZ koos voor een schelpenpad vanwege de landelij ke uitstraling. Verharde paden dra gen daar juist niet aan bij. Woord voerster Sylvia Tuinder van SLZ betreurt de situatie. „Wij nemen zeker contact op met meneer Faes. Dit hadden wij bij de keuze voor dit materiaal nooit voorzien, want de brug is juist bedoeld voor rol stoelers. We hebben vrijdag een af spraak met de aannemer om tot een oplossing te komen. Tot die tijd sluiten wij de brug af." AXEL - In de bibliotheek van Axel zijn tot 15 november handgemaak te sieraden te zien van mevrouw 5WS36M£S4!»HB££2ZÏ2W<C-B^7w:Cv^^^ iBRSKm» 4 j Tip? redactie@pzc.nl Stefan, zes jaar nog maar, wordt al tijd. door zijn moeder op de fiets naar zijn Goese basisschool ge bracht. Hij zei de laatste tijd niet zo veel, maar keek des te meer om zich heen. „Wat is er toch", zei zijn moe der, „je bent zo stil." Stefan ant woordde dat hij een beetje bedroefd was. „Er zijn zoveel mensen verdwe nen de laatste tijd, mannen en vrou wen. Vroeger raakten alleen katten en honden de weg kwijt." Mama stond perplex. „Hoe kom je daar nu bij?" Hij wees naar de lantaarnpaal waarop het grote gezicht van Roe mer prijkte. „Kijk, die zijn ze ook al kwijt." Kinderlogica. Gelukkig zijn de verkiezingen voor Stefan en vast ook voor Roemer voor- bij. Als een vis in het water voelt hij zich, Roman Goedhart, de kers verse manager van Porgy en Bess in Terneuzen. Hét culturele café-podium van Zeeuws-Vlaan- deren wil mede onder zijn lei ding nieuwe wegen inslaan, meer gericht op jongeren, met behoud van al het goede uit het rijke verleden. door Harmen van der Werf De sfeer, de uitstraling van Porgy en Bess heeft Roman Goed hart (48) gegrepen. „Kom je een mo dern theater binnen, dan zie je meestal een projectvloerbedek king en veel beton. Porgy en Bess voelt zoveel anders aan, straalt zo veel meer warmte uit. Ik kan dan ook goed begrijpen dat artiesten er graag komen. De cafésfeer doet wonderen." Toch dreigde het vorig jaar de ver keerde kant op te gaan, door dalen de (bar) inkomsten en een krim pend vrijwilligersbestand. Het tij is inmiddels gekeerd. Na actie sprongen de gemeente Terneuzen Thuishaven van cultuur en de provincie bij met een jaarlijk se subsidie van samen 60.000 eu ro. Porgy en Bess moest blijven be staan. Het geld van gemeente en provin cie was ook hard nodig. Niet al leen omdat de inkomsten teruglie pen. De 'moeder' van Porgy en Bess, Maja Lemmen, had vanwege haar leeftijd (67) aangegeven te wil len stoppen als manager. Ze deed het werk al sinds 1985 voor een be perkte vergoeding, nadat de foun ding father van het vermaarde jazz café Frank Koulen, 'de neger' was overleden. Maja was vergroeid met Porgy en Bess. Een tweede Maja is niet te vinden, realiseerde het bestuur van de stichting Porgy en Bess zich. Al leen een betaalde kracht kan haar opvolgen. En dat is Roman Goed hart geworden, gepokt en gema zeld in de horeca. Hij was eigenaar van café-restaurant De Roode Leeuw in Domburg en werkte en kele jaren voor een grote hotelke ten in Zuidoost-Azië. Sinds enige tijd woont hij in Sas van Gent. Hij 'Het is fantastisch een rol te kunnen spelen binnen zo'n organisatie' zag de vacature en solliciteerde. De functie van manager bij Porgy en Bess is hem op het lijf geschre ven. Half augustus is hij daadwer kelijk begonnen, met Maja nog als achtervang. Het is niet eenvoudig ie mand als Maja op te vol gen, onderkent Roman. Hij zal zijn eigen draai moeten vin den, maar de ziel van Porgy en Bess is niet veranderd. „Weet je, in de horeca werken is zwaar. Het vraagt lichamelijk heel veel en de werkdruk is vaak hoog. Bij Porgy en Bess valt dan op met hoeveel enthousiasme vrijwilligers hun werk doen, zonder te morren. Dat komt door de speciale sfeer, door de muziek. Mensen zijn er ontzet tend graag." Roman is er alles aan gelegen die sfeer te handhaven, met de vrijwil ligers en het bestuur. „En hopelijk komen er veel nieuwe, jonge vrij willigers. Wij willen daar ook op inzetten, met de programmering, door veel meer met sociale media als Facebook en Twitter te doen. Onze website is al vernieuwd en we krijgen wifï om te internetten. Het is fantastisch een rol te spelen binnen een organisatie met zo'n grote reputatie." 9 Porgy en Bess aan de Noordstraat in Terneuzen is sinds de oprich ting in 1957 door Frank Koulen 'een thuishaven van cultuur'. Jazz stond de eerste jaren centraal, maar de programmering is in de loop der tijd steeds breder gewor den. 5) Vier stichtingen, Porgy en Jazz, Roots (blues), Open Haard-concer ten (klassieke muziek) en Prome theus (literaire avonden) hebben hun basis in Porgy en Bess. Ze gaan samen verder als één stich ting programma, wat voor subsi diegevers en bezoekers meer hel derheid schept. Ifc Van binnen wacht Porgy en Bess de komende tijd een vernieu wingsslag. De stoelen worden - met dank aan een bijdrage van het stimuleringsfonds van de Rabo bank - vervangen door comfortabe lere zetels. Ook de licht- en geluidsinstalla ties worden gemoderniseerd, wat mogelijk is dankzij het Prins Bem- hardfonds en sponsoring door Zeeuws-Vlaamse bedrijven, til Om meer jongeren bij Porgy en Bess te betrekken is een jeugdcom missie opgericht. 9 Voor online kaartverkoop wordt samengewerkt binnen de Stichting Cultuurpodia Zeeland, waarin klei ne podia zich hebben verenigd. SMHmBHSMBeSBM MMBBBBBHBI S TTTIff" SSSffi M. Buitendijk. Ook laat zij zelfge maakte kaarten en een gebor duurd schilderij zien. www.pzc.nl door Martijn de Koning QOSTBURG - De Inspectie voor de Gezondheidszorg gaat mogelijk on derzoek doen naar het 'weglopen' van tandarts Mustafa Omer van tandartspraktijk Nieuwstraat uit Oostburg. Omer verdween ruim twee weken geleden in het niets en nam de hele inboedel, inclusief de patiëntenadministratie, mee. Volgens een woordvoerster van de Inspectie moet eerst duidelijk zijn wat er precies aan de hand is. „We willen bijvoorbeeld weten of het om een faillissement gaat. Om daar achter te komen, hebben we contact met de rechtbank. Maar dat kost allemaal wat tijd." Boven dien ging het voor de Inspectie in eerste instantie om het wel en wee van de klanten van Omer. „Die moeten de garantie hebben dat ze bij spoedgevallen altijd geholpen worden, en alle klanten moeten in staat zijn een nieuwe tandarts te vinden." Dat is inmiddels opgelost: mede dankzij de inspanningen van zorg verzekeraar CZ werden drie prak tijken in de buurt van Oostburg ge vonden waar voormalige klanten van Omer terecht kunnen. De In spectie verwacht binnen een week meer te kunnen zeggen over een eventueel onderzoek naar Omer. MEEST GELEZEN 1. Weg naar Zelzate plots afgesloten. 2. Snelheidsduivel in IJzendijke. 3. Slachtoffer schietincident Sas. EN VERDER Blogs van PZC-verslaggevers over voetbal, politiek, cultuur en hardlo pen op www.pzc.nl/blogs STUUR UW TIPS NAAR redtern@pzc.nl EFITff Wil Porgy en Bess toekomst hebben, dan moet het ver jongen. Een jeugdcommissie is opgericht Ook met nieu we activiteiten hoopt het café-cultureel podium meer jongeren te trekken, zoals optredens van standup co medians en samenwerking met Jazz-a-Delic.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2012 | | pagina 62