Milieucontroles bij Dow opgevoerd Aanpak asbest stadhuis van Start Terneuzen wil met Philips praten ZEEUWS-VLAANDEREN Jip en Janneke in Temeuzens fietstunneltje DONDERDAG 13 september 2012 21 PZC 'Sfeer Porgyen Bess'pakt je direct' 22 Provincie trekt touwtjes aan met als gevolg meer waarschuwingen door Harmen van der Werf terneuzen - Chemiebedrijven in Zeeland worden door de provincie veel meer achter de broek gezeten. De controles op de naleving van vergunningsvoorschriften zijn aan gescherpt, wat Dow in Terneuzen deze week de vierde formele waar schuwing van 2012 opleverde. Dat is opmerkelijk veel, want in voor gaande jaren lag dat aantal op hooguit één of twee. Provinciaal bestuurder George van Heukelom (handhaving vergunnin gen) laat er geen misverstand over bestaan. De grote brand bij Che- miepaclc in Moerdijk januari 2011 heeft een verandering in het con trolebeleid teweeggebracht. „An derhalf jaar geleden heb ik deze portefeuille overgenomen", vertelt Van Heukelom. „Ik heb toen - me de naar aanleiding van Moerdijk - gezegd dat wij nauwkeuriger moe ten controleren op naleving van vergunningen. 'U zult handhaven', is mijn opdracht." Of de toename van het aantal waarschuwingen aan het adres van Dow Chemical in Terneuzen daaruit voortvloeit of dat het be drijf minder goed presteert, durft Van Heukelom niet te zeggen. Hij vindt dat ook niet zo belangrijk. „Hoe het ook zij en welke bedrij ven het ook zijn, ze moeten de voorschriften naleven in het be lang van veiligheid en milieu. Stel dat wij dit niet zouden doen, hoe zou er dan gereageerd worden als er echt iets misging?" Volgens Tjeu van Mierlo, directeur van de Zeeuwse Milieufederatie (ZMf), wordt niet alleen in Zee land strenger gehandhaafd. In heel Nederland zijn de touwtjes aange trokken. „Het toezicht vond enige tijd vooral op papier plaats. Door de brand bij Chemiepack en re cent de problemen bij olieopslag- bedrijf Odjfell in Rotterdam wordt er weer veel meer 'aan de pijp' ge controleerd." In Zeeland heeft ook de discussie rond fosforbedrijf Thermphos in Vlissingen-Oost het handhavingsbeleid op scherp ge zet, meent Van Mierlo. Drea Berghorst, woordvoerster bij Dow, wil daar niet over specule ren. Zij wijst erop dat de laatste waarschuwing is afgegeven voor een te hoge uitstoot van stikstof oxiden (NOx) bij twee fornuizen van Dow, terwijl er in Terneuzen zeventig a tachtig staan. „Kun je niet beter naar de totale uitstoot kijken?", vraagt ze zich af. De tota le uitstoot bij Dow van NOx - dat verzuring- van het milieu in de hand werkt - is de laatste jaren af genomen. Dow is ondertussen be zig de fornuizen aan te passen, waarmee miljoeneninvesteringen zijn gemoeid. Dat is niet van van daag op morgen geregeld. Berg horst: „En met de provincie willen we kijken hoe die twee fornuizen kunnen worden aangepast binnen de gestelde termijn van een jaar." 'tmsstmsgmmss^iBissssmsegsiwesi^missosssgim TERNEUZEN - Jip schrok zich een hoedje, toen hij Takkie uitliet in de Terneuzense binnen stad. Hij rende snel naar zijn vriendinnetje Jan neke. „Hé Janneke", riep Jip. „Ik heb onszelf net in het fietstunneltje vlakbij de Kop van de Noordstraat gezien! Het mag vast niet, maar iemand heeft ons daar op de muur geschil derd. Er stond al een heleboel lelijke graffiti op, maar door ons is de muur een stuk mooier geworden!" Janneke stond perplex. Opeens had ze een idee. „In Kapelle hebben ze in onze wijk, de Jip en Janneke-wijk, een fïetstunnel helemaal vol geverfd met onze af beeldingen. Natuurlijk omdat onze 'bedenk ster' Annie M.G. Schmidt daar vandaan komt. Zouden ze in Terneuzen misschien Kapelle wil len nadoen? En zouden wij een rol spelen in de toekomstige invulling van de Kop van de Noordstraat?" foto Raymond de Frel door Raymond de Frel TERNEUZEN - De medewerkers van de gemeente Terneuzen ondervin den vanaf vandaag geen hinder van het verwijderen van asbest houdend materiaal aan de buiten kant van het stadhuis in Terneu zen. Het materiaal op de vijfde en ze vende verdieping kwam onlangs aan het licht tijdens de groot scheepse onderhoudswerkzaamhe den aan het stadhuis. Het verwij deren van het gevaarlijke goedje duurt waarschijnlijk een week. Eerst wordt een tent gebouwd op de zevende, verdieping. De tent be staat uit een soort gewapend plas tic en houten latten. Vervolgens wordt de tent op onderdruk gezet. Dat zorgt ervoor dat eventuele stof deeltjes in de tent blijven, ook als er een lek in de tent zou zitten. De mensen werken in de tent met ademlucht. Op de vijfde verdie ping is de klus niet omvangrijk. TERNEUZEN - In een verkennend ge sprek wil het Terneuzense college van B en W met de Philips-direc- tie in Terneuzen praten over even tuele overplaatsing van lichtactivi- teiten van Philips Roosendaal naar Terneuzen. B en W hebben dit ge antwoord op schriftelijke vragen van Giel van Boom, fractievoorzit ter van TOP/Gemeentebelangen. De fabriek van Philips in Roosen daal sluit eind 2015. De productie gaat naar Polen. Volgens Van Boom kan die ook naar Terneu zen, onder meer door sociale werk voorziening Dethon in te schake len. Philips Terneuzen produceert en ontwikkelt starters.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2012 | | pagina 61