verkiezingen 15 Zorgen van Sap nog lang niet voorbij Wellicht als stootkussen toch mee regeren 'Sap is een startperiode gegunddie heeft haar voorgangster Femke Halsema ook gehad' donderdag 13 september 2012 procent van de stemgerechtigden heeft zijn stem uitgebracht Liesbeth van Tongeren, nummer drie op de lijst van GroenLinks Marijke Vos van GroenLinks bekijkt de tegenvallende prognose op televisie in het Nieuw Rotterdams Cafe. foto door Annemieke Kooper De positie van Jolande Sap als partijleider van Groen Links hangt aan een zij den draadje. De partij werd gistera vond voor meer dan de helft weg gevaagd, verloor een recordaantal zetels. En zoals een bondscoach doorgaans de zak krijgt wanneer zijn team slecht presteert, zo lijkt het onvermijdelijk dat Sap de ge volgen van het verlies moet dra gen. Dat heeft ze voornamelijk te dan ken aan Tofik Dibi, de nummer tien op de lijst. De interne strijd om het lijsttrekkerschap tussen Sap en Dibi, afgelopen mei en juni, heeft de partij en daarmee ook Sap flink schade toegebracht. Dibi verweet Sap openlijk dat de partij onder haar leiding verdeeld was geraakt. Er was veel kritiek toen het partijbestuur Dibi als 'on geschikt' afserveerde als lijsttrek ker. Sap, zo spraken boze tongen, had de partij niet onder controle. Kans om dat imago te veranderen, heeft ze amper gehad. Daarvoor was simpelweg te weinig tijd. In de verkiezingsdebatten kreeg Sap niet veel ruimte om de kiezer een ander beeld voor te schotelen. Het succesje dat Sap het afgelopen jaar boekte door mee te doen aan het Kunduzakkoord was door het in terne gesteggel alweer lang verge ten. Toch betekent verliezen in de ge- Opkomstpercentages verkiezingen in Nederland Tweede Kamer Provinciale Staten Gemeenteraad Europees parlement schiedenis van GroenLinks niet au tomatisch opstappen. Saps voor ganger, Femke Halsema, verloor de verkiezingen tweemaal op rij. In 2003 kromp de partij van tien naar acht zetels. In 2006 van acht naar zeven. Maar Halsema bleef en verdiende er bij de verkiezingen van 2010 weer tien. Maar je hebt verliezen en verlie zen. Onder Sap behaalt Groen Links nu het minst aantal zetels sinds de oprichting van de partij in 1990. In juni vond het gros van de leden Sap nog geschikt als leider, maar de kiezer heeft daar nu overduide lijk zijn twijfels bij. De verkiezingen zijn dan wel voor bij, maar met de zorgen van Sap is het nog niet gedaan. Met haar aan het roer wordt het voor de partij knap lastig met een schone lei te beginnen. Volgens Liesbeth van Tongeren, de nummer drie op de lijst van GroenLinks staat de positie van lei der Jolande Sap niet ter discussie. „Haar is een startperiode gegund. Die heeft haar voorgangster Fem ke Halsema ook gehad." Campagneleider Jesse Klaver, num mer vier op de lijst, drukte zich op vergelijkbare wijze uit. „We had den al een moeilijke startpositie. We zijn er niet in geslaagd het ver trouwen van de kiezer te winnen. De tweestrijd om het leiderschap heeft ons ook geen goed gedaan. Ons past nu bescheidenheid." door Lianne Sleutjes En weer heeft het CDA een historisch dieptepunt bereikt De partij dacht dat het niet dieper kon bij de vorige ver kiezingen in 2010. Maar dat kan wel, geven de eerste uitslagen woensdagavond aan. De vernieu wing van de partij heeft de kiezer niet overtuigd. Onder leiding van Sybrand van Haersma Buma is het CDA een andere koers gaan varen' terug in het midden, socialer, min der rechts. Maar met een partijvernieuwing die net in gang is gezet, krijg je niet de anderhalf miljoen weggelopen kiezers in een vloek en een zucht te rug. „Ons past bescheidenheid", zei CDA'er Maxime Verhagen aanvan kelijk na het verlies in 2010. Toch stapte zijn partij een paar maanden later in het gedoogexperiment. Ook nu kan een nog kleiner CDA voor bepaalde coalities interessant zijn als de twee grote winnaars niet met elkaar in zee willen. Of mis schien zelfs om als stootblok te die nen tussen partijen van uitersten zoals WD en PvdA. Het CDA, waar het besturen ieder een diep in de haarvaten zit, staat dan voor het dilemma: weer deelne men aan een kabinet om de crisis in het land te bestrijden of wonden likken in de oppositie en de eigen crisis bezweren. PowNews bij PVV eruit gezet Een verslaggever en cameraman van PowNews zijn gisteravond door de beveiliging bij de PW-ver- kiezingsbijeenkomst in een café in Den Haag naar buiten gezet. De twee hadden zich tegen de regels in buiten het persvak begeven om vra gen te stellen aan mensen. De bij eenkomst is streng beveiligd. Toen journalisten aan het begin van de avond even buiten een broodje gin gen halen, vouwde een beveiliger de net aangeschafte sandwich van een verslaggeefster open om die te inspecteren. Stempassen verscheurd Een aantal mensen maakte zich na een weigering bij een stembureau zo boos, dat de bewuste kiezers op Utrecht Centraal Station hun stern- pas verscheurd hebben. Ze wilden op het station stemmen, maar dat mocht niet omdat ze niet uit de ge meente Utrecht kwamen. Mensen uit een andere gemeente hadden een kiezerspas moeten aanvragen om te kunnen stemmen op een sta tion. De NS had dat ook aangekon digd op posters, flyers en via om- roepberichten. In totaal werden zo'n honderd mensen geweigerd bij het speciale stembureau op het sta tion. 'Verkeerde' stembus De gemeente Leiden gebruikte giste ren tijdens de verkiezingen een ver keerd type stembus. Volgens de Kiesraad hoeft dat in principe geen grote gevolgen te hebben. In 2010 gebruikte de gemeente ook al de verkeerde bussen. Zowel de stem bussen zelf als de gleuf waar de stembiljetten ingaan, moeten op slot kunnen. Bij de Leidse bussen kan de gleuf niet dicht, waardoor er eventueel gerommeld kan worden met de stemmen. „Leiden maakt de sleuf dicht met tape. De vraag is of dat voldoende is", aldus een woord voerder van de Kiesraad. Op het laatste nippertje De websites van de Stemwijzer en het Kieskompas zijn gisteravond nog altijd druk bezocht. De eerstge noemde website verwacht zelfs het record uit 2006 van 4,7 miljoen be zoeken te hebben verbroken. Het Kieskompas trok al de hele dag zo'n 10.000 tot 30.000 bezoekers per uur. Het totale aantal bezoekers zal uitkomen op ongeveer 1,5 miljoen, verwacht André Kouwei van het Kieskompas. „Het was een beetje electorale paniek. Wij zijn er eigen lijk niet blij mee dat zo veel men sen op het laatste moment nog gaan kijken en dan halsoverkop gaan stemmen." Stembusstamper Alle stembureaus in de gemeente Dronten hebben gisteren als extra uitrusting een stembusstamper ge kregen - en die ook gebruikt. Deze lat, gemaakt van hout dat niet splin tert, was bedoeld om de stembiljet ten aan te stampen, zodat de stem bussen niet verstopt raakten. Piet Kos, coördinator van de stembu reaus in Dronten, verwachtte een hoge opkomst. Bovendien waren de stembiljetten dit jaar 'nogal dik', omdat er veel partijen aan de Twee de Kamerverkiezingen meededen. Met name tussen 17.00 en 1S.00 is de stamper veelvuldig gebruikt. In andere plaatsen werden biljartkeus en bezemstelen gebruikt. 1995 2000 2005 2010 infographic CRWI bron ANP, CBS, Kiesraad 40 30 1980 1985 1990 Prognose bij sluiting stembussen

Provinciale Zeeuwse Courant | 2012 | | pagina 5