uitj 15 Wat ik zie is anders ill Hpplflfl dan wat ik denk te zien Mwlfili donderdag 13 september 2012 www.pzc.nl/uit Nico Out gaat elke week op zoek naar het beste wat Zeeland op het gebied van beeldende kunst te bieden heeft. De stad kan een ideaal podium zijn voor beel dende kunst. Zeker als die bewust inspeelt op de ruimte waarin die is geplaatst. Middelburg is zo'n podium, juist vanwege zijn historische karakter. Hoe ouder de stad, hoe meer beel den en verhalen er zijn te tonen en te vertellen. Als goede kunste naars daarmee aan de slag gaan voegen ze iets toe, scheppen ze nieuwe herinneringen. Zo vergeet ik nooit meer de vang rail die Eveline van Duyl in 1995 aan de Lange Jan bevestigde. Om dat het een sterk beeld was, dat vragen stelde over de aard en het doel van de moderne samenle ving. En omdat er zoveel ophef over was, vaak gevoed door voor oordelen. 'Hoe kun je nu iets le lijks moderns vastschroeven aan zo'n prachtig monument?' Net als veel andere monumenten is de Lange Jan in de huidige vorm echter niet ouder dan enkele tien tallen jaren. En moet kunst 'mooi' zijn? En wat is dat dan? Vaak is dan de norm kunst van een paar honderd jaar geleden. Alsof er sindsdien niets van waarde is ge maakt... Facade 2012 gaat over kijken en zien, over schijn en werkelijkheid, over wat een stad wil zijn en wat hij is. Een van de werken die ik ze ker niet ga vergeten is de kiosk van Tobias Rehberger op de Konings- brug. Je ziet hem als een smalle zwarte strook als je vanaf het sta tion naar het centrum loopt. Net zo dik als een gevel. Een facade, maar wel een vreemde. Met een uithangbord in neon: 'Bloemen'. En een wand van glas, waarachter je ziet dat hij van smal naar breed uitloopt. Er staan bloemen voor en bloemen in. Anna-Maria Bogner Anna-Maria Bogner onderzoekt de ruimte waarin zij exposeert door op een van de wanden de projectie te tekenen. Zij verleidt je om je waarnemingen van de reële ruimte te toetsen aan die van de te kening en omgekeerd. Finissage 16/912.00 uur met curator, Bogner en eerdere exposant Klaus Schmitt. T/m 16/9. Ik-eiland, Vlissingsestraat 239A, Oost-Souburg. Za./zo 12-17 uur Tot zover is alles in orde. Maar het gebouwtje is twee verdiepingen hoog, ik kan er niet in, de verko per ontbreekt en de bloemen zijn stuk voor stuk in een aparte vaas gezet. Het is geen echte kiosk. Dus een kunstwerk. Facade heeft: drie betekenissen. We noemen de voorgevel van een gebouw facade. Maar het woorden boek zegt ook 'vooraanzicht, meestal met de gedachte dat er iets anders achter verborgen is dan het uitwendige doet vermoeden'. De derde betekenis is 'bedrieglijk voorkomen, schijn'. Als ik dat kop pel aan deze 'kiosk', word ik in ver warring gebracht; Ik zie toch wat ik zie: bloemen in vazen? Dat is Ineke Otte Ineke Otte schept een eigen we reld met kleurige en speelse objec ten en sieraden, geïnspireerd door banale en verheven symbolen uit alle windstreken. Opvallend zijn de recente sieraden in 3D-print- techniek. In haar werk verbindt zij reizen met wat haar dagelijks om ringt. T/m 16/9. Atelierexpositie, 's-Heer EIsdorpweg 39, Goes. Vr. t/m zo. 13.00-17.00 uur. echt. Maar ook weer niet, want in een 'normale' kiosk staan ze in bossen bij elkaar. Nu zie ik elke bloem op zich. Alle onderdelen zijn goed zichtbaar. Rehberger zet me aan het denken. Ik begrijp dat hij me als ware achter de gevel laat kijken. En de idee van 'elke bloem een eigen vaas' dan? Als ik die ma nier van kijken doortrek naar mijn beleving van de stad, prikkelt Reh berger mij om al die gevels op zich aandacht te geven. Dan ontdek ik meer dan als ik ze als één grote wand bekijk. Ik zie nu dat veel van die gevels aan de kaaien bekroond zijn met een lijst waarachter een zadeldak schuilt. Dat moet dus van een A i Jan Haas Jan Haas verbeeldt zijn verbonden heid met China in krachtige aqua rellen met archetypische beelden en tekens. Daarnaast toont hij een serie treffende sculpturen van mensen waarin hij zich richt op het onvolmaakte. Opening 14/9, 17.00 uur met violist Leo Silvius van het Brabants Orkest. T/m 24/10, Kunstuitleen, Bellamystr. 26a, Terneuzen. Di. t/m vr. 13.00- 17.00 uur. la. 10.00-14.00 uur. ouder pand zijn dat erachter is ver borgen. En de ramen in die gevels zijn ook niet authentiek. Wat ik zie is dus anders dan wat ik dacht te zien. Kunst leertje kijken. Zodat je kunt zien. Leuk en leerzaam. Zouden meer mensen moeten doen. Fagade 2012 loopt t/m 18/11 en bestaat uit een kunstroute door Middelburg met ingrepen in het stadsgezicht door 14 internationaal opererende kunstenaars. Meer info: www.facade2012.nl Nico Out belicht vier weken achter een installaties van Fagade 2012. Dit is de eerste aflevering. Jean-Baptiste Decavèle Jean-Baptiste Decavèle vulde de Vleeshal, naar ontwerp van archi tect Yona Friedman, met een con structie van honderden grote meta len cirkels. Met de erin getoonde video's zet het 'beeld' je aan het denken over vorm en functie van architectuur. Opening 14/9,17.00 uur. Gesprek met Decavèle e.a. 15.00 uur, Drukkery. T/m 24/10, De Vleeshal, Markt, Middelburg. Di. t/m zo. 13-17 uur. Tobias Rehberger c Tobias Rehberger (1966, Esslingen am Neckar) is een Duitse kunstenaar ge specialiseerd in installaties waarin hij speelt met schijn en werkelijkheid. Hij studeerde aan de Staatlichen Hochschule für Bildende 'Künste in Frank furt am Main, o Een. van zijn bekendste werken is een 'cafétaria' die hij ontwierp voor de Biënnale van Venetië in 2009. Jimmie Durham Jimmie Durham is Cherokee indi aan en vooral bekend door zijn as semblages van objecten uit het da gelijks leven waarin hij speels wes terse ideeën over etnische en cultu rele authenticiteit bekritiseert. Boeiend overzicht met onder ande re werk uit collectie SBKM. T/m 18/9. MUHKA, Leuvenstraat 32, Antwerpen. Di. t/m zo. 11.00-18.00 uur. Do. tot 21.00 uur. ,0 Bloemen 2D van Tobias Rehberger.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2012 | | pagina 59