Claude Vanheye nam alle groten van de pop La 5 selectie www.pzc.nl/uit door Fran^oise Ledeboer Fotograaf Claude Vanheye verspilt geen tijd met terug verlangen naar die 'goede ouwe tijd', maar hij vertelt wel graag dat het er in het circuit van popsterren anders toegaat dan vroeger. Vroeger, dat was in 1969, toen John Lennon en Yoko Ono hem uitnodigden voor de lunch in het Hilton Hotel, daags na de grote fotosessie voor hun Bed-In for Peace-actie. Als fotograaf alléén met het beroemde duo. Vanheye weet nog steeds niet waarom ('Mis schien omdat ik ook Aziatisch ben?'), maar bij een rondleiding over zijn expositie 'Famous Pop stars in Amsterdam' klinkt hij even vereerd over deze uitnodi ging als de dag van gisteren. Het Amsterdam Museum toont de komende maanden - in twee rui me zalen - een selectie van be roemde popsterren die Vanheye fo- tografeerde toen ze in de hoofd stad kwamen optreden, met de na druk op de 'gouwe ouwen' uit de eerste helft van zijn veertigjarige loopbaan. Van John Lennon maak- te hij in het Hilton de enige beken de foto zonder bril, waardoor de bebaarde Lennon eruit kwam te zien als een reïncarnatie van Christus op een Byzantijnse icoon. Vanheye noemt zijn afspraak met Lennon en Ono als voorbeeld van het ingrijpende verschil tussen vroeger en nu. Hij mocht vanzelf sprekend meemaken hoe Ono ('Ik vond haar trouwens heel warm en aardig') de tegensputte- - rende Lennon overhaalde zijn bril af te zetten. Dat is nu ondenkbaar. Vanheye: „Want tegenwoordig worden popsterren voortdurend afgeschermd, hun veiligheid wordt voortdurend bewaakt." Nog zo'n voorbeeld: nadat de car rière van Vanheye in 1969 - hij was toen twintig - een grote vlucht nam, kon hij The Who in de kleed kamer van het Concertgebouw fotograferen, vlak voor de groep de rockopera Tommy zou opvoe ren. De foto's waarop Roger Dal- trey en de zijnen wachten tot ze kunnen beginnen, bekijkt Van heye nog steeds met verbazing: „Ongelooflijk dat ik daarbij mocht zijn en kijk eens hoe ontspannen ze erbij zitten." Nog zo'n ontspannen foto is er van Michael Jackson, in 1977 tij dens een wandeling op de Elands gracht gemaakt na een urenlange fotosessie van Vanheye met de vijf broers Jackson. Elders ligt Mick Jagger - nog verbluffend jong - te relaxen op een hotelbed en geniet Tom Waits van een wan deling door de Jordaan tijdens de Koninginnedag van 1977. En zelfs Herman Brood staat er op een fo to in het Vondelpark opvallend re laxed bij. Kate Bush liet zich door Vanheye Tom Waits overhalen voor een foto met een opgezette krokodil in een parkeer garage en een sessie op een opge zette dolfijn, De tijden mogen ver anderd zijn, hoe pakte Vanheye dat aan? Popsterren hebben toch meestal geen geringe ego's? „Ik begon meestal met niets, heel eenvoudig, ik ging eerst een relatie opbouwen. Mijn eerste taak was ze rustig krijgen." Voor de exposi tie is Vanheye vele maanden in zijn archief gedoken. Er is ook een fotoboek gemaakt met zijn 'Fa mous Popstars in Amsterdam'. Michael Jackson De expositie 'Claude Vanheye - 'Famous Popstars in Amsterdam' in het Amsterdam Museum (Kalverstraat 92) duurt t/m 4 november. Voor meer informatie: www.amsterdammuseum.nl Zuiderzinnen Jaarlijks literair festival op het Ant werpse Zuid. Met Remco Cam- pert, Peter Buwalda, Stadsdichter Bernard Dewulf, Kristiert Hemme- rechts, Christophe Vekeman, Dirk Draulans, Michael Vandenbril, Ernst Löw, Jeroen Olyslaegers, Bert Embrechts en de 'Laatste Zui- derZinnenband', Harry en Chris (uit de Voice van Vlaanderen). Zuiderzinnen: Antwerpse Zuid, zo. 16/9 12-20 uur 24 uur cultuur Met 24 uur cultuur wordt komend weekeinde het nieuwe culturele seizoen in Rotterdam geopend. Er worden voorproefjes of premières geboden van voorstellingen, bij zondere projecten. Het program ma telt ruim 160 onderdelen op het gebied van dans, theater, film, design, kunst en muziek! Met o.a. Vive La Fête en Tim Knol (foto). Rotterdam 24 uur cultuur: za. 15 sept. 17.00 tot zo. 16 sept. 17.00 uur. w. Craphicartes Rotary Club Brugge organiseert in samenwerking met de Brugse mu sea de Europese biënnale voor gra- fische kunst: Graphicartes. Grafici uit de hele Europese Unie worden voornamelijk via het internet uit genodigd tot deelname aan het concours voor reproduceerbare gra fiek in de ruimste zin van het woord. Arentshuis, Drijver 16, Brugge, tot 20/01/2013, di t/m zo 9.30-17 uur. 8xExPo912 Tentoonstelling 8XEXP0912 in de garemijnzaal in het Belfort van Brugge. Na Kamarama is er een nieuwe tentoonstelling in het Bel fort. Initiatiefneemster Annie Van- lerberghe presenteert zeven kun stenaars: Kohen, Luc en Annie Vanlerberghe, Jenny Verplanke, Géraldine Requier, Johan Schaever- beke, Jan Duytschaever, Marleen Vansteenvoort. Belfort Brugge, tot 19/09/2012. Sculpturale Mode, een over zichtstentoonstelling van het werk van de Parijse couturière Madame Grès (1903-1993). Zij is één van de belangrijkste mode-ontwerpers van de 20ste eeuw. Met haar tijdlo ze creaties inspireert deze dame tot vandaag de dag namen zoals Jean Paul Gaultier en Alber Elbaz (Lanvin). Mode Museum, Nationalestraat 28, Antwerpen, t/m 10 feb. 2013. Madame Grès

Provinciale Zeeuwse Courant | 2012 | | pagina 58