ea boekenbal 41 verkiezingen Kunststukje van Samsom PW afgestraft: het einde van Geert Wilders? weekendcompany' Elke verkiezing kent winnaars en verliezers. PvdA won, verliezers zijn Groenlinks, PW en CDA. Opkomst boven 100 procent? 3 dagen Bergen incl. tapasgerecht! www.weekendcompanv.hl'JKHSIIlÉi MIDDELBURG - In enkele Zeeuwse gemeenten werden gisteren meer stemmen uitgebracht dan het aan tal kiesgerechtigden. Cadzand spande - voor zover gis teravond laat bekend was - de kroon met een opkomstpercenta ge van 119, Retranchement kwam uit op 109 procent en Nieuwvliet op ongeveer 110 procent. Renesse haalde een opkomstpercentage van 98,9 procent. De hoge opkomstpercentages wer den veroorzaakt door toeristen die hun stem uitbrachten in hun va kantieplaats. In Renesse kwam on geveer twintig procent van de stemmen van toeristen. donderdag 13 september 2012 door Laurens Kok Wéér is het de PvdA niet gelukt de grootste partij van het land te worden. Die conclusie kon gister avond bij het sluiten van deze krant worden getrokken. Na een ongekende eindsprint in de laatste twee weken trok lijsttrekker Die- derik Samsom alsnog aan het kort ste eind. Na Wouter Bos in 2003 en Job Cohen in 2010 grijpt de PvdA opnieuw naast het Torentje. Toch kan de PvdA goed leven met het resultaat. Een vernedering is haar bespaard gebleven. Nog voor de zomer moest de partij er serieus rekening mee houden dat de PvdA voor het eerst in haar bestaan op links zou worden overvleugeld door de SP. Samsom wist dat te voorkomen. De voormalige Green peace-activist trok zijn partij eerst naar linies en maakte zich als zoda nig geloofwaardig als alternatief voor de in de peilingen gloriërende SP. Hij negeerde het gemor van de meer liberale vleugel van de PvdA, die vreesde dat de partij gematigde kiezers van zich zou vervreemden door dat aanschurken tegen de so cialisten. De fanatieke Samsom kon zich die eigenzinnigheid per mitteren: juist het opprikken van de linkse veren, had hem bij de par tijleidersverkiezing overtuigend de overwinning gebracht. Het was pre cies de koers die de arbeideris- tische partijvoorzitter Hans Spek man bij zijn aantreden in januari voor ogen had. De twee vormen sa men een geoliede en machtige tan dem. Samsom greep precies op tijd zijn kans. Zoals de PvdA verwacht te, kwam SP-leider Emile Roemer tijdens het eerste grote debat in de problemen. Maar in plaats van zijn grote concurrent aan te pakken op zijn zwakte, maakte Samsom een uitgekiende sprong naar het mid den. De fanatieke, linkse PvdA-lei- der ontpopte zich behendig tot kandidaat van de redelijkheid die de bekvechtende collega-lijsttrek kers Roemer, Rutte en Wilders op riep toch vooral het 'eerlijke' ver haal te vertellen. Dat bleek een gro te aantrekkingskracht te hebben op linkse én progressieve kiezers. door Frits Bloemendaal Voor het eerst heeft Geert Wilders met de PW een nederlaag geleden. En hoe: de partij heeft de winst van twee jaar geleden grotendeels zien ver dampen. In de tweestrijd tussen WD en de PvdA zijn op het laatst veel kiezers van de PW naar de li berale concurrent overgesprongen. Wilders wist al dat hij gedoemd was tot de oppositie omdat nie mand meer met hem wil reageren. Daar komt nu een zure nederlaag bij. Toen hij de gedoogcoalitie op blies, wist hij al dat het hoogte punt van zijn politieke macht waarschijnlijk al achter zich had. Dat hij zichzelf dus niet meer kon overtreffen. Dat heeft al geleid tot speculaties dat hij niet lang meer bij de PW zal blijven. Toen hij in de VS een Engelstalig boek (Mar- kedfor deathpresenteerde, werd dat gezien als een opmaat naar een internationale carrière, bijvoor beeld bij een conservatieve denk tank. Ayaan Hirsi Ali ging hem voor. Ook de komst van Machiel de Graaf en Barry Madlener, twee potentiële opvolgers, op de kies lijst voedde de speculaties. Wilders ontkende de geruchten met klem, maar dat deed zijn gro te voorbeeld Frits Bolkestein ook tijdens de verkiezingscampagne van 1998. Die behaalde 38 zetels (toen een record), voltooide de ka binetsformatie en kondigde zijn vertrek aan. Kiezersbedrog, riepen velen, maar de WD had de buit binnen. Als Wilders zijn leermees ter Bolkestein wil kopiëren, dan is diens uitgangspositie een stuk min der gunstig. Deze bittere nederlaag geeft hem wel een extra aanleiding om de pijp aan Maarten te geven. Het zou hem verlossen van de be klemming van permanente beveili ging. foto ANP Tweede Kamerlid Mariëtte Hamer (m) in het Amsterdamse Paradiso. 2 overnachtingen incl. ontbijt Upgrade standaardkamer extra Tapasgerecht voor 2 Op 6 km van het strand gelegen Verbhjf t/m 31 december 2012 MmfeftWal Film by the Sea Reserveren via: 0900 700 7004 0,25 p.m.) ma/vr 09.00 - 21.00 uur za/zo 10.00 uur -15.00 uur 'Prijs o.b.v 2-persoonsbezelting en excl. reserveringskosten 12,50 per boeking. Kijk voor de volledige voorwaarden op de website Let op! Alleen op 13 september tussen 0.00 en 23.59 uur te boeken. 148 beschikbaar! OP=OP 70 15 september is het Boekenbal terug in Vlissingen! Zaalprogramma 21.30 uur Presentatie van het boek 'Zondig in Zeeland' met optredens en voordrachten van o.a. Margreet Dolman, Ramsey Nasr, Renée Sys, Mia Timiaan, Rinus Ferdinandusse, Katinka Polderman en Dominee Gremdaat. Boekenbalfeest 23.00 uur Renée Sys zingt haar dromerige liedjes in het festivalpaviljoen en in de foyer is het feesten geblazen. Grandpa Nick Sessieband deelt het podium met talloze schrijvers en andere bekende Nederlanders zoals Marjan Berk, Marion Bloem, Katinka Polderman, Frank Lammers en Michiel Romeyn. Presentatie: Chiem van Houweninge. Er zijn zowel tickets voor het complete programma 25,-) als alleen voor het Boekenbalfeest (€12,50) te koop via www.filmbythesea.nl www.nimbythesea.nl Vlissingen IA t/m 23 september 2012 Terneuzen 119 t/m 23 september 2012 Vaqa£&e,i3 ^edWlW-aoia

Provinciale Zeeuwse Courant | 2012 | | pagina 4