verkiezingen 13 Stemt de Zeeuw op de Zeeuw? Paul P I M PvdA óf WD commentaar donderdag 13 september 2012 KOOPZONDAG 16 september 12.00 uur - 17.00 uur Jan Gielenplein 6 OUDENBOSCH Tel: 0165 330620 www.paulpim.nl OPENINGSTIJDEN: di.-do. 9.30-18.00 uur vr. 9.30- 21.00 uuf za. 9.30-17.00 uur De kiezer heeft de opi niepeiler gefopt. En manoeuvreert win naars Samsom en Rutte in een lastig parket. WD en PvdA hebben in de verkie zingsstrijd zo veel kiezers bij de andere partijen weggezogen, dat ze tot elkaar veroordeeld zijn. Het zal voor de twee par tijen heel erg moeilijk worden om afspraken te maken over za ken waarover ze fundamenteel met elkaar van mening verschil len. Het alternatief, een coalitie verzinnen zonder de ander, is echter nóg ingewikkelder. Mis schien vallen de inhoudelijke verschillen makkelijker te over bruggen als een of twee mid denpartijen (CDA en/of D66) aanschuiven. Maar voor het gros van de kiezer maakt dat niet uit. Die kozen niet PvdA én WD, maar PvdA óf WD. Dat vraagt veel creativiteit van de onderhandelaars. De par tijen moeten niet alleen op zoek naar compromissen, maar bovendien herkenbare punten van de ander accepteren. Als ze elkaar dat gunnen, maken ze in elk geval een goede start. Niels van den Berge (CL, 8): „Het verlies van zes zetels is vervelend. Maar gezien de peilingen is het geen verrassing. Ik ben teleurge steld. Plek 8 is een mooie en bij een goede uitslag verkiesbare plaats. Of ik medewerker van de fractie blijf weet ik nog niet. Bij zo'n uitslag zul len er ook mensen uit moeten." door Najoni Kamps In het Middelburgse Zorgcen trum Sint Willibrord heeft Peter Brouwer net zijn stem uitgebracht. Hij is een Zeeuw in hart en nieren, maar heeft hij ook voor een Zeeuw in de Tweede Kamer geko zen? „Ik vind het heel belangrijk dat Zeeland vertegenwoordigd is in de Kamer. Zeeland wordt in de politiek niet echt belicht. Met Zeeuwen in de Kamer komt daar misschien verandering in." Ondanks zijn voorkeur voor Zeeuwen in de Kamer, heeft hij niet op een Zeeuw gestemd. „Nee, helaas niet. Er stond geen Zeeuw se kandidaat bij mijn partij." Volgens Karla Peijs, commissaris van de koningin, kunnen Zeeuw en het beste op een Zeeuwse kan didaat stemmen. Over Peijs is Peter positief: „Omdat Zeeland niet zo breed vertegenwoordigd is, vind ik het goed dat zij ons Zeeuw en oproept om 'Zeeuws' te stem men." Hierover verschillen de meningen. Ben, een jongeman van in de 20 loopt het zorgcentrum uit. „Ik heb niet op een Zeeuw gestemd omdat het voor mij niet uitmaakt waar ie mand nou geboren is. En eerlijk ge zegd ben ik niet zo voor de provin cie." Het is warm in een ander Middel burgs stembureau. „Is dit biljet het zelfde als dat wat ik thuis in de bus heb gehad?" vraagt een me vrouw die wat gehaast het stembu reau in de Gasthuiskerk binnen loopt. Hierop wordt geantwoord: „Nee mevrouw, op dit stembiljet staan bolletjes voor de namen. Het papier dat u thuis heeft gekregen is om-te kijken wie er allemaal kan didaat zijn." De dame knikt begrij pend en duikt het stemhokje in om met een vrolijk 'tot ziens' het stembureau te verlaten. Er zijn al aardig wat mensen ko men stemmen, mede door de cen trale ligging van het bureau. Rond half 2 hebben er al tegen de 385 mensen gestemd. Een van de vrijwilligers bij het stembureau - 'noem mij maar me neer Den Hartog' - zit achter de ta fel waar de stembiljetten en stern- passen liggen. Op die tafel staan ook schaaltjes met snoep, peperno- ten(!) en pepermuntjes. Het ziet er feestelijk uit. Meneer Den Hartog heeft 's ochtends al zijn stem uitge bracht. „Ik heb niet op een Zeeuw se kandidaat gestemd. Eerlijk ge zegd heb ik er totaal niet bij stilge staan dat er ook Zeeuwen op de lijst staan. Dat is totaal aan me voorbijgegaan", bekent meneer Den Hartog. „Ik lees de krant ook helemaal niet. Voor mij maakt het ook niets uit of er nou Zeeuwen in de Kamer komen hoor, als de Kamer nu maar eens een verschil maakt voor de gewone burger." Terwijl meneer Den Hartog verder gaat met zijn werk vertelt zijn buurman dat ook hij niet op een Zeeuw heeft gestemd. Wél leest hij de krant, maar trekt zich niets aan van 'wat de commissaris roept'. „Iedereen moet maar fijn zelf weten wat ie stemt, of er nou wel of niet een Zeeuw in de Ka mer zit, dat moet tóch niet uitma ken? Als mensen maar wel hun stem uitbrengen, dat vind ik be langrijk." Bij kantoor Waterschap Schelde- stromen denkt Mevrouw Wuis daar anders over. Haar stem heeft een Zeeuws randje: „Ik ben het volkomen eens met Karla Peijs. Zij komt op voor de belangen van de Zeeuwse inwoners." Bij elke verkie zing is voor mevrouw Wuis de keus snel gemaakt „Ik stem altijd op een Zeeuw. En als dat niet mo gelijk is, stem ik op de eerste vrouw op de lijst", legt mevrouw Wuis uit. „Ik zou het wel fijn vin den als er Zeeuwen in de Kamer komen dan worden problemen die in Zeeland spelen tenminste ook behandeld in de Kamer." Albert de Vries maakt een praatje op een stembureau... foto Ruben Qreel koos. „Mijn opa heeft me toen in niet mis te verstane woorden ge zegd wat hij daarvan vond. Sinds dien ben ik nooit meer dwalende geweest." Tien jaar is hij wethouder in Mid delburg. Het is geen geheim dat het voor hem de laatste periode is. „Of het Kamerlidmaatschap altijd op mijn verlanglijstje heeft ge staan? Nee, zo werkt het niet in de politiek. Je kunt dat niet plannen. Ik zit in allerlei landelijke overleg gen, bijvoorbeeld over de WMO en dan kom je mensen tegen die op landelijk niveau werken. Dan rol je in dat- wereldje en dan krijg je ook wel zin om aan de andere kant mee te gaan doen." Louws stuurt zijn Renault via het Olympisch Stadion de stad in. Op de radio wordt afgeteld naar negen uur, het mo ment waarop de exitpolls naar bui ten komen. De Vries wil eerst zijn spullen afgeven bij Hotel Washing ton. Een afgesloten straat zorgt ...en eindigt de dag in Paradiso als Kamerlid. foto Theo Giele voor wat vertraging. De Vries heeft om half tien een afspraak met een medewerker van het par tijbureau in Paradiso. Hij heeft haast en wacht de exitpoll niet af. Terwijl de nummer 29 van de lijst zijn tas afgeeft in de hotellobby, noteert Louws de uitslag van de exitpoll. VVD 41, PvdA 40. „Nou dat is duidelijk." Als De Vries even na negenen weer in de auto stapt, kan Louws het goede nieuws ver tellen. „Zo de spanning is er wel af Mijn zetel is zeker. Het is toch miraculeus, veertig zetels." Paradiso wacht. Net als coalitie partner WD, want de mogelijk heid om met linkse partijen een kabinet te vormen is met deze uit slag verdwenen. Louws vindt een parlceerplekje in een onvervalste WD-omgeving: PC Hooftstraat. Afwachten is het nu wie echt de grootste partij wordt. De Vries gaat donderdag in elk geval naar Den Haag, naar zijn collega's van de nieuwe PvdA-Tweede Kamer fractie. ...bezoekt de Oesterpartij... foto Lex de Meester .brengt later zelf zijn stem uit.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2012 | | pagina 3