Eredivisie is een reservoir voor Oranje 341 sport Super-wielertalent Megens stopt ermee Einde carriere Ferrero Bij tennisser Igor Sijsling is het kwartje na zes seizoenen gevallen donderdag 13 september 2012 wm Aan de aftrap van het duel met Hongarije stonden dinsdag zeven spelers uit de Nederlandse competitie door Chris van Mersbergem OSS - Brian Megens is een bijzon der mannetje. Hij zit niet verlegen om een mening, trekt zijn eigen plan. Zijn verhaal is al net zo eigen aardig. Tot zijn vijftiende was hij een zwaarlijvig darttalent uit Oss. Daarna viel hij flink af door mid del van kickboksen en hardlopen. Op zijn achttiende stapte Megens voor het eerst op een wielrenfiets. Amper drie jaar later reed hij in het blauw-oranje truitje van Rabo bank rond. En nu is hij gestopt, 's Lands meest prestigieuze wieler ploeg zag Megens in 2011 een paar keer huishouden in de heuvels. In Limburg won. hij een nationale wedstrijd in Schin op Geul. Tij dens een koers in Frankrijk gaf hij, renner van de bescheiden Piels-ploeg, al dat bejubelde Ra- bo-talent het nakijken door als eni ge Nederlander bij de besten te fi nishen. Een gast met mogelijkhe den, dacht Rabo. Megens (22) mocht in 2012 aanslui ten bij het beloftenteam. Het net ontloken wielertalent maakte een afspraak met zichzelf: of het levert binnen twee jaar een profcontract op, of ik stop ermee. Het werd het laatste. Rabobank vertelde Megens in juli al niet met hem door te wil len. Zijn contract loopt nog tot de cember, maar feitelijk is hij nu, ter wijl het seizoen nog loopt, al wiel renner af Op 25 september begint hij aan de selectie voor een vijfjari ge opleiding bij de marine. Megens: „Aan mijn lichaam lag het niet. Bij de vermogenstest haal de ik een score waarmee ik in de top twintig van de beste resultaten ooit van de ploeg kwam. Mijn sco re was hoger dan die van Pieter Weening, bijvoorbeeld. Maar hij is al jaren prof en ik zit nu thuis. Dus dat zegt ook niet alles." „Ik heb een ongelukkig jaar gehad. Ik ben veel gevallen en heb er twee maanden uit gelegen omdat ik oververmoeid was. Maar ik had ook moeite met het rijden in het peloton. Het kostte me veel ener gie." De conclusie? „Dat het te laat was om genoeg bij te leren om de stap naar de profs te kunnen ma ken. Ik had er nu ook voor kun nen kiezen om terug te gaan naar een kleine ploeg. Bij mij is het al les of niets. Ik wil niet doorgaan in de marge, zo zit ik niet in elkaar." VALENCIA - De Spaanse tennisser Juan Carlos Ferrero heeft woens dag het einde van zijn carrière aan gekondigd. De voormalig nummer 1 van de wereld liet bij de perscon ferentie van Valencia Open 500 weten dat hij na het toernooi stopt met professioneel tennis. Het ATP-toemooi duurt van 20 ok tober tot en met 28 oktober. De 32-jarige tennisser versloeg in 2003 de Nederlander Martin Ver kerk in de finale van Roland Gar ros. Ferrero, die op dit moment de nummer 111 van de wereld is, be gon zijn carrière in 1998 en in sep tember 2003 bereikte hij de num mer één-positie van de wereld ranglijst. Hij speelde 33 finales in het enkelspel, waarvan hij er vijf- tien op zijn naam wist te schrij ven. Met Spanje won hij drie keer de Davis Cup: in 2002, 2004 en 2009. „Blessures hebben mij dit seizoen belet om regelmatig te tennissen. Het was een zwaar jaar omdat ik besefte dat ik niet meer dezelfde ambitie heb na veertien jaar top- tennis", zei Ferrero over zijn be sluit om te stoppen. Gevraagd naar de hoogtepunten in zijn car rière zei de Spanjaard: „Ik zou kie zen voor de Davis Cup-overwin ning in 2000, omdat ik achteraf pas begreep hoeveel het betekende voor het land. Maar voor een spe ler is het winnen van een grand slam of nummer één van de we reld worden het belangrijkst." Met liefst zeven spelers uit de eredivisie in de basis versloeg het Nederlands elftal dinsdag het povere Hongarije (1-4). Bondscoach Louis van Gaal heeft de eigen competitie gere habiliteerd als reservoir voor Oranje. door Roel Wiche BOEDAPEST/DEN HAAG - Weinig is voorspelbaar tijdens het even boeiende als wonderlijke kabi net-Van Gaal II, maar één ding is voorlopig duidelijk: het aantal air- miles van de Oranje-staf zal flink teruglopen. Vlogen de scouts van Bert van Marwijk regelmatig uit over heel Europa om de internatio nals te bekijken, inclusief de bonds coach zelf, zijn opvolger heeft het vizier nadrukkelijker op de eredivi sie gericht. En dat doet Louis van Gaal, hoe kan het anders, op zijn geheel ei gen wijze. De nieuwe Oranje-baas was een paar weken geleden ruim zes uur op pad om PSV-Roda (5-1) te bezoeken, maar vond de eenzij dige wedstrijd zo'n verkwisting van zijn tijd dal hij besloot voortaan thuis op de bank in Noordwij k naar Eredivisie Live te kijken. Al zappend tussen De Are na, De Kuip, De Grolsch Veste en het Philips Stadion, zo gaat hij vol gen hoe de nieuwe, talentvolle lichting van Oranje zich ontwik kelt. Liefst zeven jonge, veelbelovende spelers uit de Nederlandse compe titie stonden dinsdag in Boedapest aan de aftrap. Vier van PSV (Wil lems, Strootman, Narsingh, Lens), twee van Feyenoord (Clasie, Mar tins Indi) en een Ajacied (Van Rhijn). Daarnaast viel AZ-groei- briljant Maher in. De over de grens spelende Van der Vaart, Afel- lay, Nigel de Jong en sinds kort Van der Wiel werden niet geselec teerd. De officiële reden is dat ze wegens hun transfers te veel aan hun hoofd zouden hebben, maar het is ook een mooi alibi voor Van Gaal om zijn experiment met de eredi visie de volle ruimte te geven: Nu hij met twee overwinningen in de WK-kwalificatiegroep zijn droom- start te pakken heeft, zijn de 'bui tenlanders' maximaal op scherp ge zet. Ze zullen moeten uitblinken in de Bundesliga, de Ligue 1 of de Serie A om hun status als interna tional terug te veroveren. Het wordt interessant om te zien of een Oranje met een royale eredi- visiesaus zich straks voor langere tijd kan handhaven op het interna tionale podium. Van Marwijk was daar altijd wat sceptisch over. In zijn ogen vindt de echte ontgroening van poten tiële topspelers pas plaats in een grote competitie en is de eredivisie vooral een nuttige leerschool. Van Gaal heeft een andere visie. Hij vindt, zo onderstreepte hij na het tweeluik tegen de Turken en Hon garen nog eens, dat de beste spe lers uit de Nederlandse competitie Louis van Gaal bekijkt kandidaten voor Oranje voortaan thuis vanaf de bank via Eredivisie Live momenteel zowel technisch als tac tisch sterk genoeg zijn om over eind te blijven tussen de Europese elite. Zijn bewind is echter nog veel te pril om die stelling te kunnen on derbouwen. De teamprestatie van Oranje in de afgelopen twee wed strijden leverde veel krediet op, met enkele aangename verrassin gen (Martins Indi, Lens), maar de tegenstanders waren bepaald niet van topniveau. Pas in november kan het Oranje nieuwe stijl zich met een echte grootmacht meten, als Duitsland voor een oefenduel op bezoek komt. Misschien ligt er dan al een rode loper naar het WK in Brazilië, want met twee tegenstanders die niet in de top vijftig van de wereld staan (Andorra-thuis en de sleutel wedstrijd in en tegen Roemenië) kan het Nederlands elftal volgende maand doorpakken. Lukt dat, dan zit Van Gaal voorlo pig in zijn gewenste zetel. De man die - zo benadrukte hij in Boeda pest zonder enige neiging tot be scheidenheid - zowel Seedorf als de maestro's Xavi 8c Iniesta op piepjonge leeftijd heeft laten debu teren, kan dan in alle rust verder bouwen aan zijn nieuwe Oran je-huis. Volgende maand in de aanloop naar de duels met Andorra en Roe menië zal blijken wat ieders status is bij Oranje. Dan keren mogelijk ook Nigel de Jong, Ibrahim Afellay, Gregory van der Wiel en Rafael van der Vaart weer terug in de selectie. „Want bij mij staat de deur voor iedereen open", stelt Van Gaal. „Ze moeten er alleen zelf doorheen stappen." f jfe Igor Sijsling tijdens de US Open, waarin hij de tweede ronde bereikte. foto Matt Campbell/EPA door Marco Knippen AMSTERDAM - Soms duurt het even voordat het kwartje valt. Ten nisser Igor Sijsling had naar eigen zeggen zes seizoenen nodig om de mores van het profbestaan te door gronden. Met zijn opwachting in de tophonderd lijkt het rijpings proces voltooid. „Ik weet nu wat nodig is om verder te komen." Het markeringspunt is 13 augus tus. Op die bewuste maandag vond Igor Sijsling zijn naam op de wereldranglijst terug op positie 73. Zijn beste klassering ooit vormde het bewijs dat de juiste omslag in denken en handelen was gemaakt. Jarenlang had Sijsling zichzelf voor de gek gehouden. Hij dacht dat passie voor de sport een waarborg voor een internationale doorbraak zou zijn. Hij dacht dat plezier de sleutel tot succes was, in plaats van gedisciplineerd werken en gerichte keuzes maken. Achterover leunen, Sijsling deed het in het verleden maar wat graag en al te vaak. Won hij in de kroch ten van het circuit eens een toer nooi, dan was de eerste gedachte: zo, nu kan ik het op een feesten zetten. Die naïviteit wreekte zich. Het lukte hem maar niet in de pas te lopen met jongens aan wie hij zich dacht te kunnen spiegelen. Robin Haase, Thiemo de Bakker, Thomas Schoorel en menig buiten landse collega; Sijsling waande zich niet de mindere. Toch bleven zijn resultaten achter bij die van hen. Af en toe een oprisping, op meer kon hij niet bogen. De kentering kwam begin dit jaar. Met dank aan Joaquin Munoz. De Spaanse coach, eerder werkzaam met de voormalige toptienspeler Felix Mantilla, wist de juiste snaar te raken. „Er is een enorme klik", aldus Sijsling. „De positieve ener gie die Joaquin uitstraalt, heeft mijn zelfvertrouwen vergroot." Munoz slaagt er niet alleen in om Sijsling te motiveren in zichzelf te geloven en het beste uit zichzelf te halen, maar schetst ook het totaal plaatje. „Hij heeft me laten inzien dat tactiek, techniek en fysiek niet los van elkaar kunnen worden ge zien. Dat we daarbij dezelfde visie over m'n spel hebben, vergemakke lijkt de samenwerking." Volwassener is hij geworden, in een seizoen waarin de 25-jarige Amsterdammer zich met drie Challenger-zeges, zijn zege in de eerste ronde van de US Open en de onstuimige opmars op de we reldranglijst in de kijker speelde. Als nummer twee van Nederland achter Robin Haase hoopt Sijsling de komende drie dagen te worden beloond met een Davis Cup-optre den tegen Zwitserland. Het duel wordt gespeeld in de stad waar hij is geboren en getogen. „Ik geef me zelf vijftig procent kans." Mocht hij door captain Jan Siemerink worden gepasseerd, dan is het geen reden te gaan twijfelen. Sijs ling gaat door op de ingeslagen weg. „De rek is er nog niet uit, denk ik. Ik kan nieuwe stappen maken. Mits ik mezelf blijf inprenten dat het niet vanzelf gaat."

Provinciale Zeeuwse Courant | 2012 | | pagina 34