'Sfeer Porgy en Bess pakt je onmiddellijk" 321 zeeland schakel Brug in Hoek dicht na val bewoner Porgy en Bess wil nieuwe Verjongen Paling kan weer vrij zwemmen donderdag 13 september 2012 Wil Porgy en Bess toekomst hebben, dan moet het verjongen. Een jeugdcommissie is opgericht Ook met nieuwe activiteiten hoopt het café-cultureel podium meer jongeren te trekken, zoals optredens van stand- up comedians en samenwerking met Jazz-a-Delic. Roman Goedhart werkt sinds 15 augustus als manager bij café-cultureel po dium Porgy en Bess in Terneuzen. Hij is 'een essentiële schakel', een spin in het web, dat - benadrukt hij - geweven blijft worden door vrijwilligers. Als een vis in het water voelt hij zich, Roman Goedhart, de kers verse manager van Porgy en Bess in Terneuzen. Hét culturele café-podium van Zeeuws-Vlaan- deren wil mede onder zijn lei ding nieuwe wegen inslaan, meer gericht op jongeren, met behoud van al het goede uit het rijke verleden. door Harmen van der Werf De sfeer, de uitstraling van Porgy en Bess heeft Roman Goed- i hart (48) gegrepen. „Kom je een mo- l dern theater binnen, dan zie je meestal een strakke receptie en I veel beton. Porgy en Bess voelt zo- veel anders aan, straalt zoveel 1 meer warmte uit. Ik kan dan ook goed begrijpen dat artiesten er graag komen. De cafésfèer doet 1 wonderen." 1 Toch dreigde het vorig jaar de ver keerde kant op te gaan, door dalen de (bar)inkomsten en een krim- pend vrijwilligersbestand. Het tij is inmiddels gekeerd. Na actie sprongen de gemeente Terneuzen Thuishaven van cultuur Porgy en Bess aan de Noordstraat in Terneuzen is sinds de oprich ting in 1957 door Frank Koulen 'een thuishaven van cultuur'. Jazz stond de eerste jaren centraal, maar de programmering is in de loop der tijd steeds breder gewor den. 0 Vier stichtingen, Porgy en Jazz, Roots (blues), Open Haard-concer ten (klassieke muziek) en Prome theus (literaire avonden) hebben en de provincie bij met een jaarlijk se subsidie van samen 60.000 eu ro. Porgy en Bess moest blijven be staan. Het geld van gemeente en provin cie was ook hard nodig. Niet al leen omdat de inkomsten teruglie pen. De 'moeder' van Porgy en Bess, Maja Lemmen, had vanwege haar leeftijd (67) aangegeven te wil len stoppen als manager. Ze deed het werk al sinds 1985 voor een be perkte vergoeding, nadat de foun ding father van het vermaarde jazz café Frank Koulen, 'de neger' was overleden. Maja was vergroeid met Porgy en Bess. Een tweede Maja is niet te vinden, realiseerde het bestuur van de stichting Porgy en Bess zich. Al leen een betaalde kracht kan haar opvolgen. En dat is Roman Goed hart geworden, gepokt en gema zeld in de horeca. Hij was eigenaar van café-restaurant De Roode Leeuw in Domburg en werkte en kele jaren voor een grote hotelke ten in Zuidoost-Azië. Sinds enige tijd woont hij in Sas van Gent. Hij 'Het is fantastisch een rol te kunnen spelen bin nen zo'n organisatie' hun basis in Porgy en Bess. Ze gaan samen verder als één stich ting programma, wat voor subsidi- gevers en bezoekers meer helder heid schept. Van binnen wacht Porgy en Bess de komende tijd een vernieu wingsslag. De stoelen worden - met dank aan een bijdrage van het stimuleringsfonds van de Rabo bank - vervangen door comfortabe lere zetels. zag de vacature en solliciteerde. De functie van manager bij Porgy en Bess is hem op het lijf geschre ven. Half augustus is hij daadwer kelijk begonnen, met Maja nog als achtervang. Het is niet eenvoudig ie mand als Maja op te vol gen, onderkent Roman. Hij zal zijn eigen draai moeten vin den, maar de ziel van Porgy en Bess is niet veranderd. „Weet je, in de horeca werken is zwaar. Het vraagt lichamelijk heel veel en de werkdruk is vaak hoog. Bij Porgy en Bess valt dan op met hoeveel enthousiasme vrijwilligers hun werk doen, zonder te morren. Dat komt door de speciale sfeer, door de muziek. Mensen zijn er ontzet tend graag." Roman is er alles aan gelegen die sfeer te handhaven, met de vrijwil ligers en het bestuur. „En hopelijk komen er veel nieuwe, jonge vrij willigers. Wij willen daar ook op inzetten, met de programmering, door veel meer met sociale media als facebook en twitter te doen. Onze website is al vernieuwd en we krijgen wifi om te internetten. Het is fantastisch een rol te spelen binnen een organisatie met zo'n grote reputatie." Ook de licht- en geluidsinstalla ties worden gemoderniseerd, wat mogelijk is dankzij het Prins Bern- hardfonds en sponsoring door Zeeuws-Vlaamse bedrijven. Om meer jongeren bij Porgy en Bess te betrekken is een jeugdcom missie opgericht. Voor online kaartverkoop wordt samengewerkt binnen de Stichting Cultuurpodia Zeeland, waarin klei ne podia zich hebben verenigd. Roman Goedhart: „Porgy en Bess straalt zo veel warmte uit. Ik kan goed Het moet er dit seizoen van komen, Porgy en Bess wil nieuwe wegen inslaan. Het begin is er. Al vijftig voorstellingen zijn vastge legd. Jazz- en bluesconcerten, klas sieke muziek, literaire avonden, ze blijven allemaal gehandhaafd. Wat goed is, hoefje niet te veranderen, maar het culturele café-podium aan de Noordstraat in de Terneu- zense binnenstad wil zich op nog meer terreinen gaan onderschei den. Zo staat er voor elke eerste donder dag van de maand een optreden van een standup comedian op het programma. Jan van Maanen, win naar van het Amsterdams klein kunst festival 2010, bijt donderdag avond 4 oktober het spits af met zijn One Jan Show (aanvang 20.30 BOEKHOUTE - Palingen uit de pol ders bij Boekhoute, net over de grens bij Philippine, kunnen weer vrijelijk de Braakman in zwem men en via de Westerschelde naar hun paaigebied in de Sargassozee komen. Dit is te danken aan een investering van 968.000 euro van de Vlaamse Milieumaatschappij in het gemaal in het Isabellekanaal bij Boekhoute. Met dit geld zijn, naast een forse renovatie van het Isabellagemaal, vijf visvriendelijke vijzels bekostigd. Trekvissen als pa lingen raken bij het passeren van het gemaal minder gewond, waar door de kans op overleving sterk toeneemt. Uit onderzoek is eerder gebleken dat in de oude situatie twintig procent van de palingen door Raymond de Frel HOEK - De dorpsraad in Hoek heeft een prijsvraag uitgeschreven voor een naam van de nieuwe brug over de Voorste kreek. De in zendtermijn loopt tot 8 oktober, t. Een bordje met een hellingspercen tage zou ook niet verkeerd zijn. Mies Faes vindt het 'Robertbrugge- tje' wel een aardige naam. vinden. Haar man Robert (74) maakte zich jarenlang sterk voor een bruggetje ter hoogte van zorgcentrum Vrem- dieke. „Dat werd telkens afgescho ten, omdat ze bang waren dat be woners van Vremdieke daar dan in het water zouden vallen", ver telt ze. En nu de brug er dan eindelijk staat, is Robert zelf gevallen. Hij kukelde eergisteren op de oprit met zijn scootmobiel om, nadat hij al een aantal keren over de brug was gereden. „In het begin hadden mensen problemen om er op te komen, omdat het zand en de schelpen op het pad nog moes ten inzakken. Ze bleven met hun wielen in het zand slippen. Daar om is het pad aangestampt. Niet goed genoeg, want het ging dus mis." Woordvoerster Sylvia Tuinder Van Stichting Landschapsbeheer Zee land - verantwoordelijk voor het pad - betreurt de situatie. „Dit had den wij bij de keuze voor dit mate riaal nooit voorzien." Tot vrijdag is de brug afgesloten. Robert Faes (74) droomde van een brug over de Voorste kreek, maar niet van een variant die voor een dikke knie zou zorgen. foto Mark Neelemans

Provinciale Zeeuwse Courant | 2012 | | pagina 32