Onderzoek naar weren tractors De Bewaerschole gesloten zeeland 131 College trekt stop uit zwembad Nieuwerkerk Opgeruimd Vmbo'ers mogen voelen en ruiken aan bedrijfsleven Techniek ook Mogelijke bom Burgh-Haamstede kost gemeente winst grondverkoop voor meisjes interessant De verbouwing van het technieklokaai was aanlei ding om stevig de bezem te halen door machines en apparatuur. De indeling van de ruimte en de opstel ling van de machines voor metaal- en houtbewer king is compleet herzien. donderdag 13 september 2012 door All Pamkow BURGH-HAAMSTEDE - De Bewaer- schole, centrum voor hedendaagse kunst in Burgh-Haamstede is voor lopig gesloten. De laatste activiteit werd gistermiddag gehouden: een workshop voor leerlingen van de groepen 5 en 6 van openbare basis school Theo Thijssen in Zierikzee. De Bewaerschole kampt met een ontoereikend budget en met te weinig bestuurskracht. Volgens voorzitter Maria Coolen mag dat geen aanleiding zijn minder hoge eisen aan de exposities te stellen. Achter het financieel tekort bij De Bewaerschole schuilt persoonlijke tragiek rond het overlijden van de voormalig penningmeester bij de ze organisatie. Ondanks dat ge meente en provincie de helpende hand boden met subsidievoor schot moeten de eindjes wel even aan elkaar geknoopt worden. Meer nog speelt volgens Coolen de zorg om voldoende bestuurskracht en vrijwilligers. „Sommigen worden wat ouder en de organisatie van dit centrum vergt ook heel wat werk", aldus de voorzitter. Zij be treurt het dat enkele trouwe krach ten afhaken. Toch heeft Coolen goede hoop met het bestuur en eventuele an dere kunstorganisaties tot oplossin gen te kunnen komen. Het streven is De Bewaerschole met wat meer geld en een breder draagvlak in maart volgend jaar een doorstart te laten maken. Het bestuur gaat zich daarvoor inzetten. De kunstenaars die in De Bewaer schole exposeren, betrekken daar met regelmaat ook de schooljeugd bij door middel van workshops. Beeldend kunstenares Vesta Kroe- se gaf woensdagmiddag de leerlin gen van de Theo Thijssenschool uitleg over haar werk met spiegels en spiegelbeeldige tekst. In de tuin rond de Bewaerschole deden de kinderen allerlei ontdek kingen met het effect van spiegel beelden. Verder gingen de scholie ren aan de slag met spiegelschrift en het maken van stempel. Aan het einde van de middag sloot Coolen met enige melancholie de deur van De Bewaerschole. Spiegeleffecten in de groenstrook rond De Bewaerschole leken het moge lijk te maken het gebouw een stukje om te duwen. foto Dirk-Jan Gjeltema De beroepspraktijk speelt een hoofdrol bij Techniek en De sign. Vmbo-leerlingen krijgen dan ook uitgebreid de kans om te voe len en te ruiken aan het bedrijfsle ven. „Dat is," zegt directeur Anita de Munnik „dé manier om er ach ter te komen waar precies de talen ten van kinderen liggen en wat ze precies willen." In het vmbo bij Pontes wordt al ja ren gewerkt met snuffelstages in de derde klas, waarbij de leerlin gen een paar dagen bij een bedrijf rond mogen lopen. Enkele jaren geleden is er een nieuw soort stage bij gekomen. Ge durende zeven maanden werken de leerlingen van de vierde klas een dag per week bij een bedrijf naar keuze. De Pontes-afdeling is erin geslaagd op Schouwen-Duive- land ruim voldoende stageplaat sen te vinden voor haar zestig vm bo'ers. door Ton van den MouweSand ZIERIKZEE - Als sinds de gemeente raadsverkiezingen van 2010 zeurt de Schouwen-Duivelandse poli tiek erom: maatregelen tegen het landbouwverkeer op de rijksweg N57/N59, tussen Bruinisse en Burgh-Haamstede. In opdracht van gemeente, provincie en Rijks waterstaat wordt nu onderzocht wat er aan kan worden gedaan. Onderzoeksbureau Goudappel Kof- feng heeft meteen ook de op dracht gekregen uit te vogelen hoe het landbouwverkeer uit de be bouwde kom. van Zierikzee kan worden geweerd. „Voor de rijksweg zijn allerlei op lossingen mogelijk,' legt wethou der Wim Stouten (LSD) uit. „Je kunt dan denken aan bermverhar ding, aanleg van een parallelweg of het maken van passeerstroken." Met name om die stroken heeft de Schouwse politiek gevraagd. In de zomermaanden en ook nu in de oogsttijd zorgen landbouwmachi nes voor kilometerslange files. Op de passeerstroken zou een tractor even naar rechts kunnen uitwij ken om de andere weggebruikers door te laten gaan. Het onderzoek is inmiddels begon nen en kost 7900 euro. De drie op drachtgevers delen de kosten. De organisatie van loonwerkers: Cu- mela, en de boerenorganisaties ZL- TO en Agrarisch Schouwen-Duive- land werken er aan mee. Voor de N59 loopt nog een ander onderzoek. Schouwen-Duiveland en Goeree-Overflakkee betalen ie der 10.000 mee aan de studie naar verdubbeling van het aantal rijstro ken tussen het Hellegatsplein en de afslag naar de Philipsdam bij Bruinisse. door Ton van den Nouweland NIEUWERKERK - Op i september 2014 draait de gemeente de subsi diekraan van zwembad Onderdak in Nieuwerkerk definitief dicht De stichting Dolfijn mag van het gemeentebestuur best doorgaan, maar zal dan alles zelf moeten be talen. Dat hebben B&W dinsdag besloten. Dolfijn krijgt jaarlijks 45.000 euro van de gemeente. Het zwembad heeft zelf een reservepotje van 71.500 euro. Als Dolfijn gesloten is, moeten zes Duivelandse scholen voor zwemles voortaan naar het nieuwe sportcentrum in Zierikzee. De gemeente is dan ruim 20.000 euro meer kwijt aan vervoerskos ten. Sluiting van Dolfijn levert de gemeente dus 25.000 euro op. Als Dolfijn zonder subsidie doorgaat, heeft dat een negatieve invloed op de exploitatie van het nieuwe sportcentrum. BURGH-HAAMSTEDE - De gemeente verdient drie ton aan de grondex ploitatie van het nieuwe Duinoord in Burgh-Haamstede. Zeeuwland en Allévo bouwen daar een nieuw zorgcentrum met woningen. De grond is van de gemeente. Zeeuw- land koopt de grond en betaalt bo vendien een jaarlijkse exploitatie bijdrage. Bij het aflopen van de overeenkomst in 2020 heeft de ge meente drie ton verdiend. Er zit één addertje onder het gras. Mis schien ligt er nog een bom uit de oorlog. B&W hebben vastgelegd dat - indien er een bom geruimd moet worden - de gemeente daar aan maximaal drie ton bijdraagt T ong en oud, man of vrouw; ie- I dereen past in de bouw', prijkt "op een bord in het vernieuwde technieklokaal van de vmbo-afde- ling van Pontes Pieter Zeeman. Een slogan naar het hart van vm- bo-directeur Anita de Munnik. Zij hoopt met de verbreding van het techniek-aanbod bij de Pontes ook meer meisje te interesseren. Mo menteel volgen drie meisjes vm- bo-techniek. „Nog niet veel, maar het zijn er ook wel eens nul-kom ma-nul geweest." De tijd dat techniek alleen iets was voor stoere kerels die niet bang wa ren hun handen vuil te maken is volgens De Munnik voorbij. „Ik heb meegemaakt dat een meisje eerst bij de afdeling consumptief zat en toen op gegeven moment Techniek is meer dan timmerman of constructiebankwerker. De opleiding is kwam vragen of ze over kon stap- volgens vmbo-directeur Anita de Munnik van Pontes Pieter Zeeman ook in- pen naar techniek. Dat vond ze teressant voor meisjes. foto Dirk-Jan Gjeltema veel leuker."

Provinciale Zeeuwse Courant | 2012 | | pagina 31