Conflict over vakantiehuisjes Wielrenners aan de muur 281 zeeland Julianaschool in 's-Gravenpolder doet toch mee aan spelinstuif Wildeman slaat nieuwe weg in met dameskoor Onrust over verwijderen asbestdak donderdag 13 september 2012 Bewoners Buitenplaats naar Raad van State door Nadia Berkelder YERSEKE - Eigenaren van vakantie huisjes in het park Buitenplaats in Yerseke stappen naar de Raad van State. Ze vinden dat de gemeente Reimerswaal de problemen met permanente bewoning en verhuur aan arbeidsmigranten op het park niet goed aanpakt. Ongeveer een derde van de huisjes op het park wordt nog gebruikt waarvoor ze bedoeld waren: vakan tie. Een derde wordt permanent bewoond en nog een derde wordt verhuurd aan arbeidsmigranten. Dat kan omdat er een oud en on volledig bestemmingsplan van kracht is voor het park: het dateert uit 1971; de gemeente heeft des tijds verzuimd om in het plan per manente bewoning te verbieden. Het bestemmingsplan wordt wel gewijzigd, maar er verandert in fei te niets: de gemeente heeft er niet voor gekozen om permanent wo nen te verbieden, maar om de hui dige situatie voort te laten bestaan. Pas als een woning verkocht is en de nieuwe bewoner die als vakan tiehuis wil gebruiken, verandert de bestemming. De gemeente gaat dat niet afdwingen. De bezitters van een vakantiehuis KAMPERLAND - Omwonenden van een pand in de A. van Heestraat in Kamperland zijn gisteren, woens dag, onaangenaam verrast door de sanering van het dak met asbest platen. Er liepen plots mannen met witte pakken door de straat en een kraan blokkeerde de uit gang voor een aantal auto's. Volgens de uitvoerder van asbestsa- neerder Van Damme uit Heinkens- zand was - tegen de gewoonte in - Carin van Zanten T-- 'Ik maak inmiddels ook het eten voor mannen die deel uitmaken van de nachtploeg van Zeeland Refinery. Ze halen het eten bij mij op en eten het 's nachts op. Daar zit uiteraard ook het echte Amsterdamse broodje bal bij. Zoals mijn moeder die vroeger maakte.' op het park zijn boos. Als zij hun huis nog een keer willen verko pen, kunnen ze dat alleen doen aan iemand die.er ook weer in gaat recreëren, in tegenstelling tot hun buren die er permanent wo nen: ze zijn bang dat dat nadelig is voor de verkoopprijs. Bovendien wordt er aan de situatie geen ein de gemaakt. En het botst tussen de vakantiegangers en de arbeids migranten, die er een heel ander ritme en een andere levensstijl op nahouden. „De gemeente noemt de nieuwe si tuatie een uitsterfconstructie", zegt advocaat Marco Vermeirssen. „Maar er wordt helemaal niets uit gestorven. In feite is het een legali sering van permanente bewo ning." Vermeirssen denkt dat de mensen die hij vertegenwoordigt - een groot deel van de recreatieve bewoners van het park - een goe de kans hebben om de zaak te win nen bij de Raad van State. „De ge meente zegt dat het gaat om een uitsterfconstructie, maar dat is het in feite niet. De gemeente kiest partij voor de arbeidsmigranten of de bedrijven die de panden aan ar beidsmigranten verhuren." Naar verwachting wordt de zaak over een half jaar behandeld door de Raad van State. verzuimd om de omwonenden vooraf te informeren over de werk zaamheden. Volgens het bedrijf was het een betrekkelijk eenvou dig klusje waarbij de omgeving niet is blootgesteld aan asbest De werknemers liepen in beschermen de kleding omdat ze dagelijks met de schadelijke stof in aanraking ko men. Het dak is er in de loop van de middag afgehaald. De passie van Jack Goense uit Oudelande is te bewonderen op de muur van eetcafé De Zak in Ovezande. Daar hangen foto's van alle oud en huidige profwiel renners uit Zeeland. Van Wim de Waal en Cees Priem tot John ny Hoogerland. door Frank van Cooten Goense heeft het café sa men met mede-eige naar Carin van Zanten omgebouwd tot eetcafé. Waar eens het biljart stond, staan nu gedekte tafels waar in totaal dertig mensen aan kunnen schui ven. Jack Goense heeft vanuit De Zak een verhuurpunt van elektrische Solexen (hij heeft er nu een stuk of veertig) en zijn hobby is wiel rennen. „Ik heb zelf ook gekoerst maar had nooit de kwaliteit en de ambitie om prof te worden." Foto's van Zeeuwse coureurs spaart hij al heel lang. Een groot aantal daarvan is van een handte kening voorzien. Uit Ovezande ko men drie voormalige profwielren ners: Cees Priem, Cees Rentmees ter en Antoine Goense. „Het leek ons daarom een leuk idee mijn fotoverzameling aan de muur te hangen van het verbouw de eetcafé. Noem het een knipoog naar de Zeeuwse wielerhistorie maar ook naar het heden. Nieuwe Zeeuwse profs maken uiteraard ook deel uit van deze 'wall of fa- me'. Ze moeten wel aan twee voor waarden voldoen: prof zijn en in Zeeland zijn,geboren." door Frank van Cooten 'S-GRAVENPOLDER - De reformatori sche basisschool Koningin Juliana in 's-Gravenpolder doet toch mee aan de spelletjesinstuif met een pannatoernooi in 's-Gravenpolder komende vrijdag. Tot woensdagmiddag was daar nog geen sprake van. Tijdens een spoedvergadering van het school bestuur is besloten toch mee te doen. „Dat is een belangrijke stap op weg naar de integratie van de kinderen van alle geloofsovertui gingen in ons dorp", zei woord voerder Richard Wiskerke van de organiserende voetbalvereniging Apollo '69 woensdagavond ver heugd. Volgens directeur J. de Waal van de Julianaschool is eerder al afge sproken dat de school meedoet aan buitenschoolse activiteiten die passend zijn bij de aard van de school. „Ik weet dat wij nog steeds de naam hebben van een school die zeer afwachtend is, maar daar komt wel verandering in." De Waal zei woensdagmiddag ech ter nog dat de spelletjesinstuif met een pannatoernooi nog te vroeg kwam. „Deze spelletjesinstuif en pannatoernooi is een geheel nieu we ontwikkeling in 's-Gravenpol der. Daar moeten we het eerst op de eerst komende bestuursvergade ring over hebben. Ik wil nog niet vooruit lopen op deze discussie." Het bestuur besloot een paar uur later echter toch om mee te doen. Speeltuinvereniging 'Wij Spelen' en Apollo '69 houden de spellle- tjesinstuif en het pannatoernooi voor de eerste keer. Dat gebeurt in samenwerking met brede school De Egelantier en de gemeente Borsele, en nu dus ook Ovezande is met twee jaarlijkse koersen ook een echt wielerdorp. Het eetcafé ademt dan ook koers. In een hoek hangt een klassieke Raleigh koersfiets in de rode race- kleur van de jaren zestig. Carin van Zanten houdt volgend jaar wellicht een reünie voor alle oud- en huidige Zeeuwse profwiel renners. „Als ik dat voor elkaar krijg wil ik dat tijdens de slotkoers in Ovezande doen." De geboren en getogen Amster damse is een echt horeca- dier. „Ik zit al veertig jaar in de ho reca. Ik ben begonnen bij mijn va der in de kroeg in Amsterdam." Na wat omzwervingen kwam ze een paar jaar geleden in Ovezande terecht. „Ik heb eerst een paar jaar als personeelslid in het café ge werkt en in december vorig jaar besloten het café over te nemen." Omdat ér weinig eetgelegenheden in Ovezande en directe omgeving zijn, besloten Jack Goense en Carin van Zanten tot een groot scheepse verbouwing. Carin staat achter de kachel van de gloednieu we keuken. Haar dochter Danicia, dit jaar nog winnaar van de Ove-_ zandse naaldhakkenrace, helpt in middels ook mee in De Zak. Op de menukaart staat 'ouder wets' eten zoals biefstuk van dikbil- len, saté en ambachtelijke friet. „Maar ook liet echte Amsterdamse broodje bal. Zoals mijn moeder dat maakte." Carin van Zanten van het verbouw de eetcafé De Zak in Ovezande. „De foto verzameling van Zeeuwse prof wielrenners is toch vrij bijzonder." foto Ronald den Dekker met de Julianaschool, en is be doeld voor de kinderen uit 's-Gra- venpolder en 's-Heer Abtskerke. Behalve het pannatoernooi gaat het om een skelter- en behendig- heidsparcours in de speeltuin. De middag begint vrijdag om 13.30 uur voor kinderen van groep 3 en 4 en om 15.30 uur voor de kinde ren van de groepen 5 tot en met 8. Het inschrijfgeld is een euro. Wethouders Ad Schenk (CDA) en Jan Zandee (SGP) leveren met een onderlinge pannawedstrijd om 14.45 uur een bijdrage aan de spel letjesinstuif. Het pannatoernooi en de spelle tjesinstuif zijn de eerste activitei ten van de dit schooljaar weer op gestarte naschoolse activiteiten in de gemeente Borsele. Kinderen kunnen na schooltijd deelnemen aan activiteiten op het gebied van sport, kunst en cultuur. door Rob Paardekam GOES - Dirigent en organist Peter Wildeman uit Tholen richt weder om een nieuw koor op. Onder de naam Jong Dameskoor Shira zul len vrouwen tussen 16 en 45 jaar vanaf januari repeteren in Kapel- le-Biezelinge en Middelharnis. In het verleden werkte Wildeman vooral met traditionele gemengde koren maar hij is nu een andere weg ingeslagen. Qua samenstelling en repertoire moet het allemaal wat origineler worden. Vorig jaar was hij al betrokken bij de succes volle oprichting van'jong mannen koor Salomo. Op veler verzoek komt er nu ook een vrouwelijke variant. 1-Iet koor zal 1-, 2- of 3-stemmige muziek zingen. Naast geestelijk en klassiek werk staan ook Engelse en Hebreeuwse liede ren op het repertoire. Wildeman verwacht er veel van. Jonge dameskoren hebben volgens hem vaak een prachtige klank. De Tholenaar is ook dirigent van het Hollands Meisjeskoor, dat op op- roepbasis werkt. De klank van dit koor bevalt hem uitstekend. Shira komt onder leiding te staan van dirigent Wildeman en pianist Joost van Belzen. De leden repeter- ren straks in twee groepen. Eén in Kapelle-Biezelinge en één in Mid delharnis. Die repetities vinden één keer in de drie weken plaats en er wordt enige thuisstudie ver wacht. Tijdens concerten vormen de twee groepen één koor. Shira zal optre den in oude kerken. Soms zal dat samen zijn met Salomo of dames trio the Laily Voices. Voor aanmelden of hét opvragen met meer informatie kan worden gemaild: info@peterwildeman.nl

Provinciale Zeeuwse Courant | 2012 | | pagina 28