Zicht op Veere moet tijdgeest verbeelden 261 zeeland Twijfels over Timmerfabriek Haringvreter Visdag Zeeland in Vlissingen 'Meer monumenten slecht onderhouden' Scouting komt bijeen voor training in Veere donderdag 13 september 2012 door Wendy Wagenmakers VLISSINGEN - De Timmerfabriek blijft nog zeker drie jaar eigendom van de gemeente Vlissingen. In die periode zoekt ze verder naar herbe stemming van het gebouw. Hoe mooi het monument ook is, de gemeente zit er maar mee in haar maag. Anderhalf jaar nadat de cascorestauratie werd afgerond, worden er alleen af en toe exposi ties en feestjes georganiseerd. Die stemmen de gemeente zogezegd tevreden, maar het grote publiek heeft ze nog niet over het Schelde- kwartier zien uitwaaieren. De bedoeling was dat BOEi, die de restauratie begeleidde, het gebouw zou kopen. Maar dat gebeurt niet, zolang er geen definitieve bestem ming is. Het is dan alleen al onmogelijk een prijskaartje te bepalen. „Want ook dat zal afhangen van de invul ling", aldus wethouder Lambert Prevoo. „Komt er iemand in die een vlieg- wielfunctie heeft voor het héle ge bied? Wil die, ik noem maar wat, dubbel glas? Dat telt allemaal mee. Erop verdienen zullen we in ieder geval nooit. Gerestaureerde monu menten kennen altijd een onrenda bele top. Dat is niet zo erg, als er ie mand in komt die de nodige bewe ging brengt in het gebied." Anderhalf miljoen heeft de ge meente tot dusver in het gebouw geïnvesteerd, als bijdrage aan de cascorestauratie. Plus de acht ton die ze, evenals de provincie, steekt in het plan voor een Walcherse beeldende kunsthal. Meer investe ringen zitten er voorlopig niet in, nu de gemeente al een miljoen uit het reservepotje van de Timmerfa briek heeft gehaald ten behoeve van de bezuinigingen. Met een kunsthal is de gemeente er overigens nog lang niet, in het gebouw dat een oppervlakte van 3600 vierkante meter beslaat. De kunst zou alleen een deel van de begane grond en een deel van de eerste verdieping beslaan. De rest van de begane grond wil de ge meente reserveren voor een 'mari tieme invulling', voor bij dé jacht haven, al is de aanleg daarvan ook niet zeker. En dan is er ook nog een tweede verdieping. Belangstel ling genoeg - iedereen wil wel in de Timmerfabriek, luidt de algehe le tendens in Vlissingen - maar concrete plannen die geld opleve ren, zijn er nog niet. De komende drie jaar blijft BOEi het gebouw beheren, met de ge meente als regisseur. MIDDELBURG - Het onderhoud van een toenemend aantal (monumen tale) panden in de Middelburgse binnenstad is aan het verslechte ren. Voor de crisis zijn de panden sterk in prijs gestegen. Gevolg is dat voor deze monumentenpanden nog altijd veel geld wordt gevraagd waardoor ze nu vaak lang te koop staan. En als ze dan al verkocht worden hebben nieuwe eigenaren, door te ruglopende mogelijkheden voor restauratiesubsidie, onvoldoende middelen om de panden goed te onderhouden, zo staat in een nota van burgemeester en wethouders van Middelburg. Het dagelijks be stuur van de gemeente wil nu 25.000 euro subsidie beschikbaar stellen als bijdrage in de restaura tiekosten van een achttien- de-eeuws pand in de Singelstraat. Het gaat om het pand King Ge orge I uit 1789. BV Monumenten- beheer Middelburg voert de restau ratie uit in samenwerking met Bouwopleiding Zeeland en het werkbedrijf van Orionis. Het gaat om de restauratie van het casco en het geld komt uit de gemeentelijke pot voor de crisisbestrijding. Na de restauratie zal het opgeknap te pand door de stichting weer worden verkocht. VEERE - Meer dan tweehonderdvijf tig leidinggevenden en bestuursle den van de 36 Zeeuwse scouting groepen komen dit weekeinde sa men in Veere. Tijdens het trai- ningsweekeinde op het Scouting- centrum aan het Veerse Meer vol gen ze allerlei workshops en trai ningen om gekwalificeerd leiding te kunnen geven. Het trainingspro gramma bestaat uit een theore tisch deel waarin bijvoorbeeld ge- spreks- en overlegvaardigheden of leeftijdseigen kenmerken worden uitgelegd. Hierbij leren de deelne mers hoe ze deze technieken kun nen toepassen in de programma's voor jeugdleden in hun groep. Ook worden praktische work shops gegeven zoals bijvoorbeeld primitief koken, of op welke ma nier er veilig kampvuur kan wor den aangelegd. Ook is er een training motivatie technieken en groepsprocessen, die wordt begeleid door ervaren trainers van Scouting Zeeland. Bij dit onderdeel wordt uitgelegd hoe de leiding kan aansluiten bij de ba sisbehoeftes van de jeugdleden en hen op die manier kan verleiden tot het spelenderwijs ontwikke len. Er zal met name worden inge gaan op het observeren en het kie zen van de juiste spelen en activi teiten. Het eilandje de Haringvreter dankt zijn naam aan de zeehonden, die door vissers ook wel haringvreters genoemd werden. Vroeger rustten de zeehonden op wat toen nog een zandplaat in de zee was. In het natuurgebied, met damherten en paarden, overwinteren vogels. Zicht op Veere. Het is al talloze malen vastgelegd. Stille getuigen van een veranderend beeld. Waar ooit vissersschepen een hoofdrol speelden, domineert nu de pleziervaart. Dat 'nieuwe' zicht wordt straks verbeeld in het kunstproject Benader Veere vanaf het water. door Amnemarie Zevenbergen Aan het einde van de ne gentiende eeuw zoch ten de eerste kunste naars in Veere hun do micilie. De huizen waren er groot, mooi en niet zo duur. De Camp- veerse toren, vissershaven, het slan ke stadhuistorentje en aantrekkelij ke meisjes in dracht vormden dankbare objecten om te vereeuwi gen op het canvas. De tijd dat suikerbieten met paard en wagen werden gelost aan de Kaai en dat vissersboten in de vroe ge ochtend de haven uit tuften. Het was een vertrouwd geluid. Net zo vertrouwd als het beeld van garnalen die aan boord wer den gekookt en in manden op de wal werden gezet; de drogende vis netten op de kade en nettenboe- tende vissers. Namen als Frans Melchers, Lucie van Dam, Johan ten Klooster, Alfons van Dijk, Dirk Koets, de fa milies Góth en Vaarzon Morel en Jemmy van Hoboken weerklon ken in de straten. Zij legden dat typisch Veerse beeld voor immer vast. Een beeld dat in de jaren zestig van de vorige eeuw definitief veranderde. De laatste vissersvloot verliet Veere op zoek naar emplooi elders. Het ontspannen bon temps, bon vivre van de pleziervaarder be heerst nu de stadshaven. Geen dro Dimp Nelemans: „We moeten de tijdgeest verbeelden." gende netten op de kade maar ter rasjes. Paard en wagen verdrongen door automobielen en fietsers. .Toe risten dwalen nu door de smalle straatjes op zoek naar vakantie vreugde in de vorm van appeltaart en vouwschaap. Ook dat beeld moet nu worden vastgelegd en bewaard voor de toe komst. „We kunnen ons nage slacht toch niet opzadelen met al leen maar iPads en vluchtige digita le beelden", meent Dimp Nele mans, voorzitter van de Stichting Maritime Art en Design. „Het is tijd voor een update. Een nieuw Zicht op Veere. We zijn min of meer verplicht om de tijdgeest weer te geven. Als we dat nu niet doen, rest er straks niets." Met het kunstproject 'Benader Veere vanaf het water' wordt het huidige Veere vastgelegd. Vanuit hetzelfde per spectief als de toenmalige vissers die de haven binnenvoeren, ver beelden de Zeeschilders van nu het stadje. Het project is een ver volg op de Hommage aan Wim Vaarzon Morel jr., afgelopen voor jaar in de Grote Kerk. De weerslag van Benader Veere vanaf het wa ter zal volgend jaar, eveneens in de Grote Kerk, te zien zijn. De grote expositie zal dan werken bevatten die zowel vanaf het water als in het stadje zelf gemaakt zijn. Het project wordt financieel onder steund door de gemeente Veere en Delta Fonds Zeeland. Een groep van tien kunstenaars be gint zaterdag 22 september met Zicht op Veere vanaf de Haringvre ter. Dat eilandje ligt tegenover de haveningang en biedt een mooie blik op het silhouet van Veere an no nu. De schilders, onder wie de Zeeuwen Jan de Quelery, Marlou Pluymaekers en Ludo van Well, verblijven de hele dag op het ei landje, temidden van damherten en paarden. Vanaf eind van deze maand kuiert een andere groep Zeeschilders met schetsboek en schildersezel door het stadje om het stadszicht vast te leggen. Onder hen ook nestor Wim Vaarzon Morel, inmiddels 81 jaar maar nog steeds 'junior'. VLISSINGEN - De Dag van de Zeeuwse Visserij, zaterdag 22 sep tember in en om de Vlissingse Vis mijn, belooft dit jaar tal van extra's, zoals een Culinair Plein en een zangwedstrijd. Verder is er weer van alles te ho ren, te zien, te proeven, te ruiken en te leren, zowel voor volwasse nen als kinderen. En dat alles gra tis, zelfs vervoer van en naar de binnenstad. Alleen al het Culinair Plein belooft een scala aan attracties. Zeeuwse horecabedrijven geven daar niet al leen kookdemonstraties, er is daar ook van alles te proeven. En dan zijn er nog de leerling-koks van de ROC-academie Culinair Zeeland. In de finale van de Masterclass Za- pas strijden ze tegen elkaar om de beste Zeeuwse zilte amuse. Ook nieuw is de wedstrijd 'Water koor van het jaar'. Er doen veer tien koren aan mee, afkomstig uit heel Zeeland. Ze zorgen ervoor dat er de hele dag liederen te horen zijn over de de zee, het water en de visserij. 's Middags om 12.15 uur reikt gede puteerde Kees van Beveren de Zeeuwse Visserij Award uit aan een persoon of organisatie die de afgelopen twee jaar de meest posi tieve bijdrage leverde aan de Zeeuwse visserij en aquacultuur. Vanouds zijn ook weer tal van vis serijbedrijven en kennisinstituten present om te vertellen over nieu we vis- en kweekmethoden. Op de kade zijn er allerlei demonstra ties, zoals visroken, netten boeten en garnalen pellen. En er zijn na tuurlijk weer allerlei schepen te be zichtigen. Ook zijn er films te zien over de Zeeuwse visserij, en er is een lezing over pulsvisserij (elek- trovisserij). Daarnaast worden ook allerlei activiteiten voor kinderen op touw gezet. En wie daarna nog even naar de binnenstad wil, kan zich gratis laten vervoeren, met de watertaxi, de zonnetrein of een oude vissersboot. De Dag van de Zeeuwse Visserij begint zaterdagochtend 22 septem ber om tien uur en duurt tot vijf uur 's middags. De Vlissingse Vismijn is te vinden aan de Binnenhaven 11.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2012 | | pagina 26