:eeland|25 117 Monument zwijgt en het informatiepunt is vernield Zierikzeese haven met veel passen en meten veiliger voor passanten brieven Terneuzen wil met Philips praten donderdag 13 september 2012 In totaal 117 kerkdorpen verdwe nen tussen het jaar 900 en 1500 in de golven. 'Er ligt al een ontwerpje om de tafel waarop de verdronken dorpen staan aangegeven, hufterproof uit te voeren' jack van Aspect, provincie Zeeland Het monument voor de ver dronken dorpen zwijgt mo menteel in alle talen. Is het stuk? Heeft iemand het uit gezet. „We gaan er achter heen", zegt Jack van Aspert. door Mïeke van der jagt Vanaf het begin was het duidelijk: kunstenares Lydia Schouten, ont werpster van het monu ment voor de verdronken dorpen in Colijnsplaat, wilde het kunst werk zonder geluid niet plaatsen. Dat het uiteindelijk in Colijnsplaat op gezette tijden het geluid van storm en klokgelui voortbracht, was de uitkomst van een reeks compromissen. Niet in Kats, maar ver van de bebouwde kom bij Co lijnsplaat; geen gehuil van mensen en veel zachter dan aanvankelijk de bedoeling was. Daar konden de initiatiefnemers, onder wie Leo Adriaansen van de Stichting Cultu reel Erfgoed Zeeland (SCEZ) en de kunstenares nog net mee leven. Maar nu zwijgt het torentje al een maand of wat en het informatie punt, een dikke driehonderd me ter verderop, is helemaal vehabbe- zakt nadat vandalen de kaart op de tafel hebben gebroken. Jack van Aspert, bij de provincie verantwoordelijk voor het cultu reel erfgoed en de monumenten, kent de reden van het zwijgen niet „Misschien houdt het geen re kening met de zomertijd. Het kan ook dat de batterijen, die door de zon worden opgeladen, leeg zijn. Wie weet is het oppervlak van de zonnecel vuil, of is de geluidsinstal latie stuk. Wat zeker is, is dat ik zo juist opdracht heb gegeven de boel te repareren, wat er ook mis is. En ook het informatiepunt, waar van dalen op de kaart hebben staan dansen, wordt aangepakt. Er ligt al een ontwerpje om de tafel waarop de verdronken dorpen staan aange geven, hufterproof uit te voeren. De hele zaak wordt volgestort met beton en de kaart zelf zal worden uitgevoerd in sterk epoxy. Dat is keihard en kan niet meer breken. Beschadigen kan nog steeds, maar op zo'n afgelegen plek kun je het niet in de gaten houden.", aldus Van Aspert. Monument Het monument voor de verdron ken dorpen van Zeeland is een ont werp van de Amsterdamse kunste nares Lydia Schouten. De toren is een herinnering aan de 117 kerkdorpen in Zeeland, die in de jaren tussen 900 en 1500 in de golven verdwenen. Vanuit een zeven meter hoge to renspits klinkt van tijd tot tijd het geluid van storm en gebeier van klokken. Het monument zou aanvankelijk bij het strandje van Kats geplaatst worden, maar inwoners waren fel tegen de komst van het kunstwerk, vanwege de geluidsfragmenten. Ze wilden niet aan de Ramp herin nerd worden. Daarom werd besloten de toren bij Colijnsplaat.op de dijk te plaatsen. De namen van de 117 verdronken- dorpen staan gezandstraald in de treden van de trap, die van het monument naar het water leidt. Het monument werd op 13 okto ber 2009 onthuld. door Joeri Wisse ZIERIKZEE - De drukste passanten haven van Zeeland wordt veiliger. De vaste gebruikers van de Zierik zeese haven en de gemeente Schouwen-Duiveland zijn het eens geworden over een reeks van maatregelen waardoor passanten veiliger kunnen overnachten zon der dat de vaste gebruikers daar last van hebben. Vooral door een nieuwe steiger aan te leggen bij wooncomplex Rollandthof kunnen de passanten 's zomers veiliger worden 'wegge legd'. De mosselvissers, de Bruine Vloot, de watersportvereniging Zierilczee en KRZV De Maas zijn het verder met de gemeente eens geworden over een reeks van ande re maatregelen. Door de mosselkot- ters anders af te meren op drukke dagen, de steiger aan de Nieuwe Haven te verlengen en de zwaai- kom in het havenkanaal te benut ten hoeven schepen in de toe komst niet meer acht of negen rijen dik te worden 'gestapeld' aan de Nieuwe Haven. De dikke rijen jachten leiden op zulke dagen tot onveilige situaties, waar de gemeente van af wil. Uit gaande van nieuwe normen van de Veiligheidsregio Zeeland mo gen de schepen maximaal twintig meter dik liggen. Dit komt neer op rijen van vier a vijf Aanvankelijk wilde de gemeente meer ruimte voor passanten maken door de huur met de Rotterdamse vereni ging De Maas niet te verlengen. Na overleg met alle partijen is de ze maatregel dus van de baan. De Maas moet wel beloven dat op de drukste dagen van het jaar mini maal vijftien schepen elders zijn, zodat de havenmeester de vrije boxen kan gebruiken voor passan ten. Volgens wethouder Wim Stou ten (LSD) kunnen alle gebruikers zich vinden in het nieuwe haven gebruiksplan. De gemeenteraad moet er nog wel wat van vinden. Inwoners van Breskens zagen aan vankelijk niets in een twaalf meter hoog kunstwerk met bronzen, ro de pinguïns in de jachthaven. Het paste niet bij het maritieme leven van het dorp. Anderen vonden het kunstwerk van William Sweetlove juist onderscheidend. Ondanks de discussie werden de pinguïns twee jaar geleden neergezet. Oorlogsmonument op de dijk in Westkapelle Het oorlogsmonument 'De Schop- pesteele' stond twaalf jaar zwartge blakerd op de dijk van Westkapel le. Het kunstwerk van Rudi van de Wint werd twee keer in brand ge stoken. Dorpsbewoners waren niet enthousiast over het kunstwerk en niemand deed moeite om het te restaureren. In 2010 werd het toch in ere hersteld. Rode pinguïns in de Bressiaanse jachthaven Brieven (max. 150 woorden) richten aan: Lezersredacteur PZC Postbus 91 4330 AB Middelburg 0118-434005 lezersredacteur@pzc.nl Verkiezingen De geloofwaardigheid van de vele politieke partijen staat zo langza merhand in ons huidige politieke systeem toch echt steeds meer on der druk. Een van de 'verworvenheden' van het vorige kabinet was volgens die kabinetspartijen dat door de ge- doogconstructie het democratisch gehalte van wetten alleen maar toe zou nemen omdat voor elke wet een wisselende meerderheid zou moeten worden gezocht. Nu zegt Rutte zogenaamd bij voor baat dat een coalitie met de PvdA niet in de lijn der verwachtingen ligt omdat er in de Eerste Kamer geen meerderheid is van deze par tijen en het wetgevingsproces daar door alleen maar zou worden ge frustreerd!? Wedden dat de heren al lang aan het préformeren zijn? Het is te hopen dat alle rozen, pen nen en ander infantiel promotie materiaal voor minstens vier jaar achterwege kunnen blijven. Dat zou die nieuwe kabinetspar tijen in ieder geval nog enigszins sieren. Rien Zandee Kinderdijk 80, Middelburg Albert Heijn AH heeft zichzelf een eenzijdige korting van 2 procent aan de leve rancier toegekend. Dit is een fasci nerende mogelijkheid. Blijkbaar zijn grote bedrijven als AH niet vies van contractbreuk en black mail. Het is wel voor ons consu menten interessant. Wellicht kun nen wij onszelf deze korting aan de kassa ook geven, gewoon 2 pro cent van het bedrag op de kassa bon aftrekken en dat pinnen. Ik begrijp inmiddels dat de kreet 'hamsteren' niet gericht is aan de consument, maar aan de inkopers van AH. Ooit was er een tijd dat AH op de kleintjes lette, tegen woordig lijkt het er meer op dat AH ze manipuleert en terroriseert. Niet meer bij kopen? L. C. P. Deventer V.d. Biltlaan 39, Kapelle Rsssmsmwmmssasaazr^sexsiL TERNEUZEN - In een verkennend ge sprek wil het Terneuzense college van B en W met de Philips-direc- tie in Terneuzen praten over even tuele overplaatsing van lichtactivi- teiten van Philips Roosendaal naar Terneuzen. B en W antwoorden dit op schriftelijke vragen van Giel van Boom, fractievoorzitter van TOP/Gemeentebelangen. De fa briek van Philips in Roosendaal sluit eind 2015. De productie gaat naar Polen. Volgens Van Boom kan die ook naar Terneuzen. Het monument voor de verdronken dorpen. foto Koen Suyk/ANP KOOPAVOND Middelburg Wij nodigen u van harte uit de verschillende appartementen donderdagavond 13 sept. te komen bekijken tussen 19.00 en 20.00 uur! U hoeft hiervoor geen afspraak te maken. kunt zich melden aan de Statenlaan 98 te Middelburg en van daaruit andere appartementen bekijken. :Voor deelnemende objecten: JeStek.nl of M2Makelaars.nl. Prijzen vanaf 92.250,- k.k.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2012 | | pagina 25