Meer samenwerking met Vlaanderen nodig zeeland 123 10 Vertrek OM Het bedrijfsleven moet het doen PvdA wil opheldering OM Pleegouderdag in Goes Inspectie onderzoekt weggelopen tandarts donderdag 13 september 2012 jaar bestaat de Stichting Nationale Zeeuwse Oesterpartij, een netwerkorganisatie die elk jaar de Oesterparty op touw zet 'De interne markt van Europa is belangrijk voor ons, maar er is nog een wereld te winnen.' Ben Knapen, staatssecretaris van Buitenlandse Zaken door Marcel Modde Zeeland moet de grensover schrijdende samenwerking met Vlaanderen uitbouwen. Dat is goed voor het bedrijfsleven en de industrie in het bijzonder, want die vormt de economische motor van de Rijn-Schelde-delta. Dat was gisteren de rode draad tijdens de lustrumbijeenkomst van de Nationale Zeeuwse Oes terpartij in Middelburg. door Frank Balkenende Zowel staatssecretaris Ben Knapen van Bui tenlandse Zaken als di recteur Wouter de Geest van BASF Ant werpen verweerde zich in zijn toe spraak tegen anti-Europa-senti- menten die door de crisis in de eu rozone zijn aangewakkerd. Kna pen is opgelucht dat het Duitse Constitutionele Hof in Karlsruhe de vorming van en Duitse deelna me aan het permanente Europese noodfonds ESM heeft goedge keurd. „Er is behoefte aan stabili teit in de eurozone. Het nood fonds kan er nu komen en we heb ben tevens zicht op een Europees bankentoezicht." De EU is volgens Knapen van le vensbelang voor een exportland als Nederland en een exportpro vincie als Zeeland. Een voorbeeld: ruim zeventig procent van de Zeeuwse oesters gaat naar het bui tenland, België in het bijzonder. „De interne markt van Europa is belangrijk voor ons, maar er is nog een wereld te winnen. Hoe? Door de arbeidsmarkt te hervormen, de economie te innoveren en samen te werken over de grens. Juist op dat punt heeft Zeeland Europa ook nodig. Het nationale regiobe leid bestaat niet meer. Subsidies komen uit Brussel." Regio's moeten over grenzen heen krachten bundelen, zegt hij. China maakt geen onderscheid tussen de haven van Terneuzen of Gent. Sa menwerking levert aan beide zij den van de grens profijt op. Kna pen noemt als voorbeeld de finan ciering van de nieuwe zeesluis bij Terneuzen door Nederland en Vlaanderen. Op het gebied van de 'vergroening' van de industrie (de biobased economy) hebben de Zeeuwen, West-Brabanders en Vla mingen de handen inmiddels in eengeslagen. Een dergelijk een drachtig innovatiebeleid zou de economische slagkracht van de Rijn-Schelde-delta op termijn kun nen versterken. Directeur Wouter de Geest van BASF Antwerpen vindt de trans formatie van de industrie noodza kelijk, omdat die de motor is van de economie in Europa. De zuid westelijke delta zal sterker uit de crisis komen als Nederland en Vlaanderen samen die industriële vergroening en vernieuwing (biotechnologie) oppakken. „De EU zal de crisis bezweren, maar dat lukt alleen als we samenwer ken. Ook als Zeeland en Vlaande ren. Zet de deuren open, maak ge bruik van eikaars kenniscentra, voer een gezamenlijk innovatiebe leid. We moeten allianties smeden om onze ambities waar te maken." Het Openbaar Ministerie trekt zich in april volledig terug uit Zeeland. Karla Peijs en de Middel burgse burgemeester Harald Bergmann vrezen uitholling van de rechtspraak in de provincie. Wat is de huidige stand van zaken? „Ik heb een gesprek gehad met de hoofdofficier van justitie en hem duidelijk gemaakt dat wanneer één deel uit de keten vertrekt, je altijd ziet dat andere delen vroeg of laat meegaan. Dat is gewoon de prak tijk. En we hebben het dit keer niet over een verschuiving van ta ken van de ene naar de andere ge meente, maar helemaal de provin ciegrens over. Je creëert een twee dehands provincie. Ik vind dat Zee land een volwaardige rechtspraak moet houden, met alle facetten die daar bijhoren." Wat merkt de gemiddelde burger er nou van of het OM in Middelburg of Breda zit? „Die zuigende werking gaat ver. Ie mand die van buiten Zeeland komt en hier een baan vindt in het bedrijfsleven, zal in die uiteindelij ke keuze ook laten meewegen of er voor zijn of haar partner werk is. De overheid is een belangrijke werkgever. Wanneer hier steeds meer diensten wegtrekken, kom je in een neerwaartse spiraal terecht. Het is ook buitengewoon onprak tisch. Wanneer een dienst als het OM op afstand zit, moet je veel meer moeite doen om iemand te bereiken. Natuurlijk kan je ook Harald Bergmann even de telefoon pakken, dat is het probleem niet. Maar het werkt veel beter als je elkaar binnen een ge bied regelmatig tegen het lijf loopt en even kan aanschieten en ie mand ook wéét wat er allemaal speelt. Dat heeft te maken met be trokkenheid." Hoe hard was de toezegging dat Zee land een lokaal parket zou houden na de reorganisatie? „Er is altijd gezegd dat de recht spraak in Zeeland overeind blijft, ook na herschikking van de rechte lijke kaart door de minister. Maar wat wij hier houden is een bijkan toortje. Het OM houdt iets van een werkplek aan, een flexplek of iets vergelijkbaars. Op het moment dat er een zaak is, komen ze die kant op. Op papier staat dat het de be doeling is dat ze eind maart alles over hebben geheveld naar Breda. Het gaat om een besluit van het parketbestuur. Dat moet nog wor den bekrachtigd door de minister." door Jeffrey Kutterink MIDDELBURG - Zeeuwse bedrijven die vernieuwende projecten op sta pel hebben staan en een Europees financieel duwtje in de rug kun nen gebruiken, doen er goed aan zich te melden bij de provincie. Die wil de aanvragen bundelen en toetsen aan de 'Europese agenda'. Want dat is wat het dagelijks pro vinciebestuur voor ogen heeft. „Zeeland verkoopt zich als Land in zee. Maar het is meer dan een slo gan", zei gedeputeerde Ben de Reu gisteren tijdens een symposium voor de Oesterpartij. „Zeeland is het enige gebied in Europa dat als land in zee ligt. Altijd hebben we gevochten tegen de zee en dat is te rug te zien in de mentaliteit. Zee land is te gesloten. Dat kunnen we ons niet permitteren. Economi sche vooruitgang kan alleen als we samenwerken met Vlaanderen, Noord-Brabant en Zuid-Holland." Volgens De Reu moet Zeeland niet de hand ophouden in Den Haag of Brussel. „We moeten zeg gen: dit doen we en het is in uw belang dat we aansluiten." Dat vergt een omslag in denken, aldus De Reu. „Als Zeeland in Europa wil meedoen en wil meedingen naar Europees geld, moeten er nieuwe dingen gebeuren. De Euro pese agenda is in drie woorden sa men te vatten: slim, groen, sociaal. We moeten zorgen dat nieuwe pro jecten in die agenda passen. Niet omdat we geld willen vragen om geld te vragen. Het moeten projec ten zijn die de pijlers gaan vormen onder de Zeeuwse economie." Prioriteit ligt bij biobased eco nomy. De provincie wil in 2013 de aanvragen uit het bedrijfsleven ge bundeld indienen in Brussel. MIDDELBURG - De PvdA in de Twee de Kamer wil van minister Ivo Op stelten (WD, Veiligheid en Justi tie) opheldering over het verdwij nen van het Openbaar Ministerie uit Zeeland. De fractie is benieuwd of bij de re organisatie van het regioparket in Middelburg inderdaad toezeggin gen zijn gedaan dat er een lokale vestiging in de provinciehoofdstad zou blijven. Dat stellen althans Commissaris van de Koningin Kar la Peijs en burgemeester Harald Bergmann in hun brandbrief deze week aan de bewindsman. Het OM zou inmiddels hebben beslo ten per april volgend jaar het kan toor in Zeeland te sluiten en zich volledig terug te trekken op Breda. Het Kamerlid Jeroen Recourt is be nieuwd hoe hard dit besluit is en hoeveel arbeidsplaatsen dit kost. Ook mag minister uitleggen of het vertrek negatieve gevolgen zal heb ben voor de gehele strafrechtketen met rechtbank, advocatuur en de gevangenis Torentijd. Recourt vraagt Opstelten om garanties dat Middelburg als volwaardige vesti gingsplaats voor de rechtspraak in Zeeland behouden blijft. MIDDELBURG - De belangenvereni ging van pleegouders, Pleegouder support Zeeland, houdt zaterdag 15 september de jaarlijkse Pleeg ouderdag in Sportpunt Zeeland aan de Zwembadweg 3 in Goes. Van 9.30 tot 16 uur zijn er work shops en wordt er gediscussieerd over stellingen, zoals 'Pleegzorg is geen goedkope oplossing voor pro blemen, maar een duurzame inves tering in het leven van een kind'. Verder is er aandacht voor ontwik kelingen in de jeugdzorg en wat die betekenen voor pleegouders. Ook mensen die nog denken over pleegouderschap, zijn welkom. Er is voor kinderopvang gezorgd (voor meer informatie en aanmel den: www.pleegoudersupportzee- land.nl). Pleegzorg Nederland is vanwege het grote tekort aan pleegouders voor kinderen van 10 jaar en ouder een landelijke campagne be gonnen met radiospotjes, banners en een actiepagina op het internet (www. Juvent, de grootste aanbie der van pleegzorg in Zeeland, haakt op 10 november in op de ac tie van Pleegzorg Nederland, 'Help jij een pleegkind de pubertijd door?' (zie www.pleegzorg.nl). Ju- vent, de grootste aanbieder van pleegzorg in Zeeland, haakt op de ze actie om pleeggezinnen te vin den voor twaalf kinderen in de leeftijd van 10 tot 15 jaar die nog een warm nest zoeken. Daarnaast zijn er nog jongeren in behandel- groepen die in geschikt pleeggezin zouden kunnen wonen. door Martijn de Koning OOSTBURG - De Inspectie voor de Gezondheidszorg gaat mogelijk on derzoek doen naar het 'weglopen' van tandarts Mustafa Omer van tandartspraktijk Nieuwstraat uit Oostburg. Omer verdween ruim twee weken geleden in het niets en nam de hele inboedel, inclusief de patiëntenadministratie, mee. Volgens een woordvoerster van de Inspectie moet eerst duidelijk zijn wat er precies aan de hand is. „We willen bijvoorbeeld weten of het om een faillissement gaat. Om daarachter te komen, hebben we contact met de rechtbank. Maar dat kost allemaal wat tijd." Boven dien ging het voor de Inspectie in eerste instantie om het wel en wee van de klanten van Omer. „Die moeten de garantie hebben dat ze bij spoedgevallen altijd geholpen worden, en alle klanten moeten in staat zijn een nieuwe tandarts te vinden." Dat is inmiddels opgelost: mede dankzij de inspanningen van zorg- verzekaar CZ werden drie praktij ken in de buurt van Oostburg ge vonden waar voormalige klanten van Omer terecht kunnen. De In spectie verwacht binnen een week meer te kunnen zeggen over een eventueel onderzoek naar Omer. Met Tafel Thuis bent u altijd verzekerd van een gezonde, complete en voorahmakeSijl maaltijd. Tafel Thuis Bel (0118) 63 20 30 of kijk op www.tafel-thuis.nl

Provinciale Zeeuwse Courant | 2012 | | pagina 23