Provincie zit chemie achter de broek 221 zeeland Beroep op Europees geld voor bouw Tweedehandsbeurs in Goes Altijd én voordelig bereikbaar met de HTC Desire C. hollands mei we. 'Ik hoef niet meer te netwerken' 'We klampen een paar mensen aan' 'Je kont hier een afspraak regelen' donderdag 13 september 2012 Dow krijgt deze week vierde waarschuwing S5«S«®0SK® m^mwBm™mamiïïiiiiiiiiiiiy| door Harmen van der Werf TERNEUZEN - Chemiebedrijven in Zeeland worden door de provincie veel meer achter de broek gezeten. De controles op de naleving van vergunningsvoorschriften zijn aan gescherpt, wat Dow in Terneuzen deze week de vierde formele waar schuwing van 2012 opleverde. Dat is opmerkelijk veel, want in voor gaande jaren lag dat aantal op hooguit één of twee. Provinciaal bestuurder George van Heukelom (handhaving vergunnin gen) laat er geen misverstand over bestaan. De grote brand bij Che- miepack in Moerdijk januari 2011 heeft een verandering in het con trolebeleid teweeggebracht. „Am derhalf jaar geleden heb ik deze portefeuille overgenomen", vertelt Van Heukelom. „Ik heb toen - me de naar aanleiding van Moerdijk - gezegd dat wij nauwkeuriger moe ten controleren op naleving van vergunningen. 'U zult handhaven', is mijn opdracht." Of de toename van het aantal waarschuwingen aan het adres van Dow Chemical in Terneuzen daaruit voortvloeit of dat het be drijf minder goed presteert, durft Van Heukelom niet te zeggen. Hij vindt dat ook niet zo belangrijk. „Hoe het ook zij en welke bedrij ven het ook zijn, ze moeten de voorschriften naleven in het be lang van veiligheid en milieu. Stel dat wij dit niet zouden doen, hoe zou er dan gereageerd worden als er echt iets misging?" Volgens Tjeu van Mierlo, directeur van de Zeeuwse Milieufederatie (ZMf), zijn in heel Nederland de touwtjes aangetrokken. „Het toe zicht vond enige tijd vooral op pa pier plaats. Door de brand bij Che- miepack en recent de problemen bij olieopslagbedrijf Odjfell in Rot terdam wordt er weer veel meer 'aan de pijp' gecontroleerd." In Zeeland heeft ook de discussie rond fosforbedrijf Thermphos in Vlissingen-Oost het handhavings beleid op scherp gezet, meent hij. Drea Berghorst, woordvoerster bij Dow, wil daar niet over specule ren. Zij wijst erop dat de laatste waarschuwing is afgegeven voor een te hoge uitstoot van stikstof oxiden (NOx) bij twee fornuizen van Dow, terwijl er in Terneuzen zeventig a tachtig staan. „Kun je niet beter naar de totale uitstoot kijken?", vraagt ze zich af De tota le uitstoot bij Dow van NOx - dat verzuring van het milieu in de hand werkt - is de laatste jaren af genomen. GOES - Zaterdag (29 september) houdt Stichting Leergeld Ooster- schelderegio een kinderkleding en speelgoedbeurs van 11.00 tot 13.00 uur in de aula van het Goese Ly ceum. Een kwart van de opbrengst gaat naar Stichting Leergeld. In de ze beurs worden tweedehands spullen van 'zeer goede kwaliteit aangeboden'. Leergeld zamelt geld in voor kinderen die door beperk te financiële middelen binnen de gezinssituatie dreigen te worden uitgesloten van sociale activiteiten. Inclusief een Sim Only 275 abonnement en extra 500 MB internetbundel. Voor maar HTC Desire C Bestel nu: hollandsnieuwe.nl/krant 'De EU zal de crisis bezweren, maar dat lukt alleen als we samenwerken. Ook als Zeeland en Vlaanderen.' Wouter de Geest, directeur BASF Antwerpen Frans Weisglas, voormalig WD-Kamerlid en voorzitter van de Tweede Kamer. „Waarom ik hier ben? Ik ben uitge nodigd! Bovendien hebben we een huisje aan de Walcherse kust, dus de Oesterparty speelt zich op een steenworp afstand van ons af. Het'is gezellig, ik hoef niet meer te netwerken, maar het is altijd leuk om bekenden van vroeger te ont moeten. Ik sprak zojuist nog Siem Buijs, jullie voormalige CDA-Ka- merlid. Daarnaast houden we ook van oesters. Ik heb ze net ge proefd. Heerlijk hoor!" Gespot op de Oesterparty: voormalig Kamervoorzitter Frans Weisglas. Katrien Van Meerbeeck en Eline Damman werken bij de Vlaamse overheid. Eline Damman en Katrien van Meerbeeck werken bij het Vlaams departement van Mobili teit en Openbare Werken: „Awel, we houden ons onder meer bezig met water. We zijn be trokken bij de Scheldecommissie, waarin Nederland en Vlaanderen samenwerken. Dan is het zinvol om de Oesterparty bij te wonen. Je hebt hier een heleboel, bij dit onderwerp betrokken, mensen bij elkaar. Je kunt ze gemakkelijk even aanklampen. En ja, we gaan ook een oestertje proberen." Jurgen Geurts van AW Beheer BV in Middelburg. „Nee, ik heb geen lijstje, maar er zijn genoeg mensen die ik kort wil spreken en dat doe ik dan ook. Dat zijn managers van ABN Amro, Ra bobank en Mees en Pierson. Ik heb ook een praatje gemaakt met wethouders van de gemeenten Vlissingen en Middelburg. Je kunt hier ook eenvoudig een afspraak regelen. Wat dat betreft is de Oes terparty een ideale netwerkbijeen komst. Er lopen honderden men sen van overheden, bedrijven en kennisinstellingen rond." Jurgens Geurts van AVV Beheer. foto's Lex de Meester door Marcel Modde MIDDELBURG - De provincie moet concrete stappen ondernemen om de noodlijdende bouwsector in Zeeland te ondersteunen. Dat kan door innovatieve projecten voor woningbouw en renovatie op po ten te zetten met behulp van nieu we Europese fondsen die vanaf 2014 beschikbaar komen, denkt de provinciale statenfractie van Groenlinks. De fractie heeft een initiatiefvoor stel ingediend om 250.000 euro eu ro provinciegeld beschikbaar te stellen om het programma op gang te brengen. Volgens Leen Har-, pe sluit het voorstel naadloos aan op de klemmende oproep die de koepels van bouwbedrijven en wo ningcorporaties vorige maand de den aan staatssecretaris Henk Ble ker. Zijn departement coördineert de besteding van de fondsen in Ne derland. Europa heeft 'slimme, duurzame groei' tot topprioriteit verklaart en stelt voor die ontwik keling tussen 2014 en 2020 struc tuurfondsen beschikbaar. Neder land moet de Europese Commis sie duidelijk laten weten hoe dat in ons land zal gebeuren, stellen de organisaties in hun brief aan Bleker. „Wij willen uw aandacht vestigen op het belang van deze fondsen voor de woningbouw." Groenlinks ziet een unieke kans voor een flinke oppepper van het huizenbestand in Zeeland. Veel particuliere woningen stammen uit de tijd van de wederopbouw en zijn slecht geïsoleerd. „Met de stijgende energieprijzen wordt het vrij besteedbaar inkomen steeds geringer. Zo versterken meerdere negatieve ontwikkelingen elkaar", redeneert de partij. Harpe stelt voor dat de provincie het initiatief neemt om maatschappelijke, priva te en publieke partijen op dit vlak bij elkaar te brengen. „Door ver schuivingen in de markt (minder nieuwbouw, meer onderhoud en renovatie) zijn innovaties nodig. Ook om te kunnen voldoen aan de eisen van de energielabels." De fractie ziet eveneens kansen voor actieve dorpsraden die met mooie plannen komen. Dat soort initiatieven wil Groenlinks onder brengen in 'lokale opdrachtgevers- coöperaties'.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2012 | | pagina 22