Eurozone blijft een mijnenveld 'Grieken moeten zes dagen werken' prnnnmipT Banken in 2014 onder toezicht van ECB Het Duitse hof heeft de totstandkomin van het steunfonds ESM als voldoende democratisch betiteld. donderdag 13 september 2012 Europa is opgelucht nu het Europese euronoodfonds ESM eindelijk van start kan. Toch zijn er nog veel obsta kels in de strijd tegen de schuldencrisis. door Maurice Wolbrink De Duitse 'rode rechters' hebben gisteren een be langrijk obstakel voor het overeind houden van de eurozone weggenomen. Het permanente noodfonds ESM kan worden opgericht, onder enke le strikte Duitse voorwaarden. Tegelijkertijd heeft de Europese Commissie gisteren de contouren geschetst voor een Europese ban- kenunie, die de verdere economi sche integratie van de eurolanden dichterbij brengt. Zo'n unie is noodzakelijk om te voorkomen dat wankele banken een heel land en daarmee de eurozone nekken. Toch kent de weg naar een defini tieve oplossing voor de euro nog veel hindernissen. Is het fonds een maal in werking, dan kunnen nieu we complicaties ontstaan. Het Hof heeft bepaald dat de Duitse bijdra ge niet hoger dan 190 miljard euro kan zijn, tenzij het Duitse parle ment toestemming geeft voor een ophoging. Het fonds zal de komen de tijd een capaciteit van 500 mil jard euro krijgen, waarmee zwak ke landen en banken kunnen wor den gesteund. Mogelijk is het fonds te klein, als Griekenland ge dwongen wordt de eurozone te verlaten en vindt hierdoor besmet ting elders in Zuid-Europa plaats. De koppeling tussen het nood fonds en de ECB - een land krijgt steun als het zijn economie her vormt - zal waarschijnlijk ook aan gevochten worden bij het Duitse Constitutionele Hof De critici vin den dat de bank het mandaat zo overschrijdt, en stellen dat staats schuld wordt gefinancierd door de geldpers aan te zetten. Er kan daarnaast spanning ont staan over opkoopacties van de ECB op de obligatiemarkt, als een land niet de afgesproken hervor mingsmaatregelen treft. Voor de ECB is hervormingsbeleid een har de voorwaarde, omdat politieke lei ders daarmee verantwoordelijk heid nemen voor het oplossen van de eurocrisis. Maar wat gebeurt er als een land verdere bezuinigingen weigert, en het land failliet dreigt te gaan om dat de ECB geen staatsobligaties opkoopt? Wellicht de lastigste kwestie is de vorming van een Europees deposi togarantiestelsel, dat spaarders in alle eurolanden hun tegoed garan deert waardoor ze niet overgaan op een bankrun. De sterke eurolan den zullen nooit spaargeld bij zui delijke banken willen garanderen. zie onze website:economie Merkel: 'Dit is een goede dag voor Duitsland en Europa' Rechters van het Duitse Constitutionele Hof in Karlsruhe zetten vlak voor hun uitspraak hun baretten op. foto Uli Deck/EPA ATHENE - Deskundigen van de mis sie die in Athene moet toezien op het Griekse financiële beleid, de trojka van Europese Unie, de Euro pese Centrale Bank en het IMF, willen dat de Grieken die een baan hebben, meer kunnen wer ken. Daarbij denken ze aan zes da gen per week en dertien uur per dag. Ze dringen aan op liberalise ring van de arbeidsmarkt, onder meer met de mogelijkheid 78 uur per week te werken in plaats van 40 uur in de huidige werkweek. Volgens de krant Kathimerini over legde de trojka dinsdag en woens dag met de Griekse minister Vrout- sis van Arbeid. Het maximaal aan tal uren werk moet door de week heen wel worden onderbroken voor rustperiodes van elf uren. Aangenomen dat de grieks-ortho- doxe Grieken de zondag als rust dag behouden, kan een werkweek dan zes heel lange dagen duren. De trojka heeft Vroutsis ook aanbe volen de opzegtermijn voor het beëindigen van arbeidscontracten te verkorten. Die is nu vier tot zes maanden waarin de werkgever blijft doorbetalen. Ook de pen sioengerechtigde leeftijd moet snel weer omhoog en nu naar 67 jaar, vinden de raadgevers van de trojka volgens Kathimerini. Intussen maakte Spanje gisteren bekend geen haast te hebben met de beslissing of het hulp vraagt uit het permanente Europese nood fonds ESM. De relatieve rust op de financiële markten geeft het land ruimte om rustig zijn opties op een rijtje te zetten, zei staatssecre taris Latorre van Economische Za ken. De bewindsman verwelkom de de toestemming die Duitsland van het Constitutionele Hof heeft gekregen om het ESM-verdrag te ratificeren. Hij sprak van een ver sterking van middelen bij de be strijding van de schuldencrisis. Ook premier Rajoy zei dat Spanje eerst wil afwachten hoe de rente op en de vraag naar zijn staatsle ningen zich verder ontwikkelen. Hij vertelde het Spaanse parle ment dat hij nog niet weet tegen welke exacte voorwaarden Spanje hulp kan krijgen, en of het land die ook echt nodig heeft. BRUSSEL - De Europese Commissie en de Duitse regering stevenen af op een fikse botsing over het ban- kentoezicht. De Commissie wil dat al vanaf 2014 alle circa zesdui zend banken in de eurozone on der toezicht komen van de Europe se Centrale Bank (ECB). Maar de Duitse kanselier Merkel zei gisteren dat Brussel daarmee kiest voor 'kwantiteit boven kwali teit'. De Commissie wijst dat ver wijt van de hand. „Het gaat er om het vertrouwen in de bankensec- tor weer terug te brengen", aldus eurocommissaris Michel Barnier (Interne Marlet). Als het toezicht zich beperkt tot de zestig grootste 'systeembanken', zoals Duitsland in elk geval voorlopig wil, dan on dermijnt dat volgens hem de ge loofwaardigheid van het toezicht. „Ook kleine en middelgrote ban ken hebben de laatste tijd voor gro te problemen gezorgd", zei de Fransman gisteren bij de presenta tie van de voorstellen in Straats burg. Bovendien komen ook klei ne banken voor Europese steun in aanmerking, en moet er dus ook Europees toezicht zijn, zegt hij. De Commissie heeft vooral haast van wege de precaire toestand waarin veel Spaanse banken verkeren. Duitsland vindt dat de ECB niet in staat is zo snel alle banken te con troleren en wil met de grootste be ginnen. De nationale toezichthou ders kunnen voorlopig de kleinere blijven controleren. Barnier zei dat Merkel zelf op de laatste EU-top heeft gepleit voor een snelle invoe ring van Europees toezicht, als voorwaarde voor eventuele steun aan noodlijdende banken uit de Europese noodfondsen. De Commissie erkent dat het niet mogelijk is alle zesduizend banken al op 1 januari meteen effectief te controleren. Vanaf 1 januari zou de ECB daarom moeten beginnen met banken die al steun krijgen.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2012 | | pagina 15