niet ziet gezondheid 113 Charles Bonnet (1720-1793) donderdag 13 september 2012 De winter door met warme vrouwensneakers Nog even en de winterschoenen komen weer tevoor schijn. Met de Rexes hi van British Knights loop je er warm bij. De damessneakers zijn gevoerd met wolachtige stof. De bovenkant van de schacht krult om en zet je met een knoop vast De Rexes hi zijn er in cognac en bruin en je kunt opvallen met roze en blauw. De schoenen zijn te krijgen voor 59,95 euro. www.bkfootwear.com De haardip die de hele dag blijft zitten Versier je dochters haren met clips van No Slippy Hair Clippy. Ze zijn er in alle soorten, maten en kleuren: strikken, bloe men, pailletten, stippen, dieren, figuurtjes. De clip blijft de hele dag perfect in het haar zitten. Hij zakt of trekt niet en breekt het haar niet af. De clip wordt handgemaakt in de Verenigde Staten en is te krijgen vanaf 6 euro. www.hairclippy.nl JU cies ontstaat, is nog niet duidelijk. Teunisse: „We kennen een aantal factoren die de kans op het syndroom vergroten. De belangrijk ste daarvan zijn slechtziendheid en ouder dom. Uit een onderzoek via de polikliniek oogheelkunde kwam ik uit op een percenta ge van 12 procent van de oudere, slechtzien de en geestelijk gezonde mensen met visue le hallucinaties. Dat zou betekenen dat er in heel Nederland ruim 10.000 mensen met het syndroom van Charles Bonnet zijn. Van wege de belangrijke rol die slechtziendheid speelt bij het syndroom wordt wel gedacht dat een tekort aan prikkels via het oog de hallucinaties oproept. Het idee is dat het hersendeel dat betrokken is bij het zien ook zelf prikkels afgeeft. Zolang die prikkels over stemd worden door prikkels uit de omge ving is er niets aan de hand. Komen er als gevolg van een oogaandoening amper meer omgevingsprikkels in de hersenen aan, dan kunnen er spontaan beelden ontstaan, zo luidt de theorie. Het feit dat de Bonnetbeel- den vaak optreden tijdens de schemering en/of als de patiënt alleen is, past hierin. Ook het feit dat sommige oudere slechtho renden muzikale hallucinaties beleven, sluit aan bij deze verklaring. Bewezen is er echter nog niets." Over de relatie tussen het syndroom van Charles Bonnet en dementie bestaat onder de (weinige) deskundigen nog discussie. „Het syndroom lijkt in ieder geval geen voorbode van dementie. De vraag of slecht ziende mensen met dementie ook het syn droom van Charles Bonnet kunnen heb ben, is lastiger te beantwoorden. Volgens de definitie is er sprake van het syndroom van Charles Bonnet als de patiënt geestelijk ge zond is. Dat is bij dementie niet het geval. De dementerende patiënt heeft daardoor meer moeite të beseffen dat de beelden niet echt zijn. Anderzijds heeft de inhoud van de hallucinaties bij dementie net als bij het syndroom van Charles Bonnet meestal geen persoonlijke betekenis. En net als die bij Charles Bonnet reageren ook de halluci naties bij dementie vaak niet op medicij nen. Persoonlijk houd ik de definitie van het syndroom echter liever zo zuiver moge lijk: dus reserveren voor hallucinaties bij mensen die geestelijk volkomen gezond zijn en begrijpen dat beelden niet echt zijn." reageren? gezondheid@wegener.nl Trakteer je tanden op natuurlijke mints Peppersmith introduceert drie soorten natuurlijke mints: lemon, peppermint en eucalyptus. Gemaakt van natuurlijke ingrediënten en aanbevolen door de International Dental Health Foundation. In plaats van ge raffineerde suiker gebruikt Peppersmith xylitol, een na tuurlijke suiker die uit het pulp van beuken en berken komt. 25 mints kosten 1,95 euro. www.peppersmith.nl Charles Bonnet was een Zwitserse weten schapper die zich onder andere bezighield met onderzoek naar insecten, botanie en la ter met psychologie. Dat zijn naam nu ver bonden is aan een medische aandoening heeft Bonnet te danken aan zijn grootva der, Charles Lullin. Die laat in 1759 door zijn secretaris optekenen dat hij sinds een jaar van tijd tot tijd vreemde beelden ziet. Een blauwe zakdoek die uit het niets de ka mer in komt zweven, allerlei fraai geklede dames met prachtige kapsels die zwijgend zijn kamer in- en uitlopen. Of hij ziet zich zelf buiten staan. Lullin laat de tekst door vijf mensen ondertekenen, waaronder zijn kleinzoon Charles Bonnet Die vermeldt de ervaringen van zijn grootvader in 1760 kort in een wetenschappelijke verhandeling. Het geplande uitgebreide verslag komt er - mede vanwege Bonnets slechte gezond heid - nooit. In de twee eeuwen die volgen, is nauwelijks aandacht voor de aandoening die Bonnet heeft beschreven. Pas in 1936 verwijst de net als Bonnet uit Genève af komstige arts Georges de Morsier als eerste naar Bonnets beschrijving. In 1967 schrijft De Morsier opnieuw over 'visuele halluci naties' en vereeuwigt Bonnets naam door de hallucinaties zoals Bonnet ze heeft be schreven - het zien van niet bestaande beel den door ouderen die geestelijke gezond zijn - 'het syndroom van Charles Bonnet' te noemen.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2012 | | pagina 13