Ik zie, nk zie wat 121 gezondheid Na zonneschijn komt regen donderdag 13 september 2012 Een zonnebankkuurtje om je winterwitte velletje te laten kleuren. Of eindeloos bakken in de vakantiezon. Allemaal bezigheden waar door de risico's op huidkanker sterk toenemen. Aantal melanomen* PerGGD-regio 2003-2006 Jaarlijks aantal gevallen per 10.000 inwoners Leer de gevaren kennen Je krijgt een kleurtje zodra de huid extra pigment gaat produ ceren waardoor de huid zich kan beschermen tegen uv-straling af komstig van de zon of zonnebank. Vooral onregelmatige blootstelling aan zonlicht tijdens de kindertijd en de pu berteit, bijvoorbeeld tijdens zonvakan ties, zouden belangrijke boosdoeners zijn bij het ontstaan van huidkanker. Meianoom is een soort huidkanker Soorten huidkanker (verdeling ziektegevallen) 70% Basaalcelcarcinoom Groeit zeer langzaam en zaait Groeit sneller en zaait uit Ontstaat uit pigmentcellen, bijna nooit uit (vooral in het (vooral op gezicht/rug van meestal op plek moedervlek, gezicht) de handen) groeit snel, zaait snel uit Zelfonderzoek Ouderen die slecht zien, zien soms dingen die er niet zijn: voorwerpen, dieren, mensen, tot wel een hele stad. Nee, ze zijn niet gek geworden, ze hebben het Charles Bonnet-syndroom. door Marten Dooper illustratie Helen van Vliet Hallucinaties Stel je voor; je loopt je huiskamer bin nen en die blijkt ineens bevolkt door een menigte miniatuur schoorsteen vegers. Van die ouderwetse, met een hoge hoed, een ladder en een ragebol in de hand. Of je ziet van tijd tot tijd ineens alle maal blote vrouwen door je kamer lopen. Of een stoet mensen met fleurige parasols. Helder alsof je naar een film kijkt. Of voor je ogen hangen ineens complete gebouwen in de lucht. Even later zijn ze weer. weg. Me nigeen zou ogenblikkelijk gaan twijfelen aan zijn of haar verstand. Dat is echter niet nodig. Mensen die dit overkomt, kunnen geestelijk volkomen gezond zijn. Ze hebben dan echter een curieuze medische aandoe ning: het syndroom van Charles Bonnet. „Het syndroom van Charles Bonnet is een vrij onbekende aandoening. Zelfs medici kennen de aandoening amper, laat staan het brede publiek", vertelt Rob Teunisse. Hij werkt als psychiater bij de zorginstelling Dimenence in Deventer en is een van de weinigen die wetenschappelijk onderzoek heeft gedaan naar het syndroom van Charles Bonnet. „Mede door de onbekend heid van het syndroom, schrikken mensen die het overkomt zich aanvankelijk een hoedje. Vaak durven zij er niet over te vertel len. Dingen zien die er niet zijn, visuele hal lucinaties heet dat in vaktaal, kennen men sen als een symptoom van ernstige psychi sche ziektes als schizofrenie. Je zegt niet snel dat je daar mogelijk aan lijdt. Het syn droom van Charles Bonnet komt boven dien vooral voor bij ouderen. Die vrezen dat ze dement worden verklaard als ze zeg gen dat ze dingen zien die er niet zijn. Wat in de praktijk ook wel is voorgekomen." Hoe vreemd de beelden ook zijn, er is geen reden tot paniek. Anders dan schizofrenie en dementie is het syndroom van Charles Bonnet een vrij onschuldige aandoening. „Het belangrijkste bij het syndroom van Charles Bonnet is dat de patiënt te horen krijgt dat er geestelijk niets mis met hem is", stelt Teunisse. „Uitleg en geruststelling zijn de belangrijkste vorm van behandeling. Veel patiënten vinden de beelden dan niet meer zo erg. Wel kunnen de beelden hin derlijk zijn. Zo vertelde een patiënt dat hij als hij voor de tv zat om een voetbalwed strijd te kijken, een grote bos bloemen op het scherm zag, in plaats van de wedstrijd. Een hallucinatie is een zintuiglijke beleving die niet overeenkomt met de werkelijkheid. Je hoort, ziet, ruikt of voelt iets dat er in werkelijkheid niet is. Hallucinaties kunnen spon taan optreden, na het gebruik van drugs, bij oververmoeidheid, hevige emoties of als symptoom van psychi sche aandoeningen (delier, schizofre nie, psychose). Hoe hallucinaties precies ontstaan, is nog niet duidelijk. Mensen die hallucinaties beleven als onderdeel van een psychische aandoening, be schouwen de hallucinatie (ook ach teraf) als werkelijkheid. Mensen die onder andere omstan digheden een hallucinatie meema ken, begrijpen doorgaans (achteraf of op het moment zelf) dat hetgeen zij beleven niet waar kan zijn. Soms helpen trucjes de beelden sneller te la ten verdwijnen. Bijvoorbeeld de ogen dicht knijpen of even de kamer uit te lopen. Som mige patiënten zien minder vaak beelden als hun gezichtsvermogen verbetert, bijvoor beeld na een staaroperatie of door betere verlichting in huis. Ook het vergroten van het aantal sociale activiteiten kan helpen. Er is niet aangetoond dat medicijnen helpen." De visuele hallucinaties bij het syndroom van Charles Bonnet zijn ook anders dan die bij schizofrenie of bij dementie, vertelt Teu nisse. „De Bonnetpatiënt weet op het mo ment dat hij de beelden ziet dat het om een hallucinatie gaat. Hoewel, soms treedt er wel eens twijfel op. Zo zag een patiënte mid den in de winter koeien in de wei staan. Dat zou natuurlijk waar kunnen zijn, maar het bleek een hallucinatie. Andersom kan ook: zo dacht een andere Bonnetpatiënt dat de man die hij voor zijn flatraam voorbij zag komen een hallucinatie was. Het bleek de glazenwasser. Een ander kenmerk is dat de beelden bij het syndroom van Charles Bonnet zelden of nooit iets te maken heb ben met degene die ze ziet. Het zijn beel den die geen emotionele betekenis hebben. De hallucinaties bij schizofrenie hebben vaak wél een emotionele betekenis, het zijn bijvoorbeeld bekenden van de patiënt." Hoe het syndroom van Charles Bonnet pre- Pre-edampsie laat zijn sporen na in de bloedvaten Vrouwen bij wie tijdens de zwan gerschap pre-eclampsie (levensge vaarlijke stijging van de bloed druk) is ontstaan, hebben in de ja ren die volgen meer dan tien maal zoveel kans hoge bloeddruk te ontwikkelen. Dat blijkt uit de medische gegevens van ruim 22.000 Israëlische vrouwen (van wie ruim 2.000 met een historie van pre-eclampsie). http://bit.ly/Qcmk7g Astmapatiënt heeft baat bij COPD-medicijn Mensen met een ernstige vorm van astma die ondanks allerlei me dicijnen nog steeds vaak be nauwd zijn, hebben baat bij tiotro- pium. Dat is een medicijn dat tot nu toe alleen is ingezet bij men sen met COPD, een andere chroni sche longaandoening. Het dage lijks inademen van dit medicijn zorgt voor meer lucht en minder astma-aanvallen. http://bit.ly/Q6Yaa3 Verpleegkundig kader moet het goede voorbeeld geven Goed voorbeeld doet goed volgen. Dat geldt ook als het gaat om de verpleging, zo blijkt uit Tilburgs onderzoek. Als hoofdverpleegkun digen zich houden aan de proto collen voor patiëntveiligheid en afspraken altijd nakomen, doen de overige verpleegkundigen dat over het algemeen ook. Dit komt uiteraard de patiëntveiligheid ten goede. http://bit.ly/OtBsck infographic CRW brono.a. RIVM, VKC, IKCnet, MCT, F DA, EPA, Lancet. KWF Kankerbestrijding, journal of Investigative Dermatology, Cancer Epidemiology Onderzoekje lichaam terwijl je in de spiegel kijkt. Voor- en achterkant. Armen omhoog en bekijk linker en rechterzij. Buig de elle boog en check zorgvuldig je armen en handpalmen. Soorten uv-stralen Bekijk de ach terkant van je nek en schedel meteen hand spiegel; duw je haar opzij voor een betere blik. uv-A stralen Verzwakt het Inspecteer de achterkant van benen en voeten, de plek jes tussen de tenen en de voetzool. uv-C stralen Richt dan je vizier op rug en billen met hulp van de handspiegel. uv-B stralen j:

Provinciale Zeeuwse Courant | 2012 | | pagina 12