Ons bin zuunig? Ons bin zondig! 221 zeeland Open wijngaarddagen Bedrijfsleven bedankt Arduin Beste koffie bij Wooncafé Schroevers en Zeeuwse Kust Alles-in-één ik Standaard met Keel veel "ratis extra's kpn winkel kpn.com 0800 0115 woensdag 12 september 2012 »yy»wwe»««aagi64^a3»szG5w.'iwgy«sgtg-:c In totaal 26 Zeeuwse - of in Zeeland gewor telde - auteurs hebben een verhaal bijgedra gen aan het boek 'Zondig in Zeeland' De zuster heette botergeil te zijn. Een karaktertrek waar ik toenter tijd weinig mee kon. Hoewel ik onweer staanbaar op weg was naar de twintig en precies wist hoe de vork in de steel zat, beschikte ik niet over vaardigheden om stante pede te profiteren van die boter geilheid. Ik was er als de kippen bij om grappen te maken op ongepaste momen ten, maar als het puntje bij het paaltje diende te komen was iedereen opeens weg, de jongens met de meisjes en bleef ik over. Met Pol. De zoektocht naar zonde begon op de za terdagavond bij de neger in Porgy en Bess waar jazz nog de boventoon voerde. De neger was Frank Koulen, Surinaamse cornetblazer bij de Prinses Irenebrigade, die in Terneuzen was blijven hangen en er de blues bracht. Memphis Slim met de snelle vingers. De sigaretten die de muzi kanten rookten geurden anders. Scher per. Zoeter. De meisjes lieten zich er hun kerend door bedwelmen. Uit: De Overkant van Freek de Jonge Op een avond in 1967 vroeg mijn vader: 'Wie gaat er mee naar een demonstratie tegen de Zuid Afrikaanse apartheid?' Mijn broer en ik, inmiddels veertien en elf, waren meteen geïnteres seerd. 'Is dat wel een verstandig plan?' wierp mijn moeder bezorgd tegen. 'Straks worden jullie nog gearresteerd.' 'En wat dan nog!' antwoordden wij strijd vaardig. De revolutie had ons nodig! We trokken onze jassen aan. Met onze vader reden we naar de Schouwburg. Leiders uit Zuid-Afrika zouden ontvangen wor den door notabelen van Middelburg. veren met het zonde-thema in ge dachten. „Tot mijn verbazing zei iedereen: wat een leuk idee, ik doe mee. Al snel bleek dat het een flin ke bundel zou worden." Niet de minsten werkten mee, on der wie Freek de Jonge, Katinka Polderman, Carolijn Visser, Oek de Jong, Floortje Zwigtman en Ri- nus Ferdinandusse. In totaal 26 schrijvers, met bijna allemaal spe ciaal voor dit boek geschreven ver halen. „Die spelen zich in Zeeland af, met herkenbare plaatsen. Je kent het complete decor." De auteurs hebben het begrip zon de breed geïnterpreteerd. „Het kan bijvoorbeeld om bedrog of mis daad gaan, maar ook om de kinder- j| zonde, zoals bij Wim Hofman. Bij René Verhulst, de burgemeester van Goes, heb ik zelfs lang moeten zoeken naar de zonde in zijn ver haal. Die blijkt er heel geraffineerd in te zijn verwerkt." De seksuele zonde is in het boek uiteraard prominent aanwezig. „Die blijkt bij bijna iedereen wel j| te leven, al wordt het nergens echt expliciet Het is geen porno, het wordt niet ordinair. Het gaat eer- der om zaken zoals verleiding en overspel. Literair verantwoord, maar wel spannend." De Jonge wil met Zondig in Zee land een tegenwicht bieden aan het hardnekkige imago van Zee- land als toonbeeld van braafheid en godvrezend leven en hoopt dat De titel maakt het boek al bij voorbaat spraakmakend: Zondig in Zeeland. Het bevat 26 weinig brave verhalen van Zeeuwse au teurs, die zo afrekenen met het traditionele beeld van de provin cie. Het boek wordt zaterdag ge presenteerd bij Film by the Sea. GOES - Vijftig cliënten van de stichting Arduin mochten toernooi van begin augustus. De cliënten van Arduin dinsdagavond naar de bioscoop in Goes. Ze werden verzorgden toen in Middelburg een groot deel van de door sponsoren van de Thermphos Challenger Zeeland catering. bedankt voor hun bijdrage aan dat internationale tennis- foto Ronald den Dekker OOSTBURC Voorlichting over fit blijven bij kanker Ter gelegenheid van Wereldlymf- klierkankerdag is het zaterdag 15 september open dag bij de afdeling fysiotherapie van het ziekenhuis in Oostburg. Van 11 tot 15 uur geeft on- cologiefysiotherapeute Marjo den Hamer voorlichting over lichamelij ke inspanning voor kankerpatiën ten. Op www.lymfklierkanker.nl is een film te zien over het nut en de noodzaak van bewegen tijdens en na de behandeling van kanker. De beste koffie van Zeeland wordt in Middelburg geschonken bij Wooncafé Schroevers in de Segeers- straaL Dat heeft de jury besloten. De 'kofïïeprofessoren' dronken een espresso, capuccino en crèma. Op de eerste plaats van de Misset Top 100 eindigde Koffie Salon in Am sterdam. Wooncafé Schroevers (83) en de Zeeuwse Kust uit Nieuwvliet (99) zijn de enige Zeeuwse zaken in de Top 100. Wout Schroevers is trots op de klassering. „We hebben heel wat zaken achter ons gelaten." Rad boud Bergevoet van Misset. „Voor de Top 100 werden 220 horecaza ken bezocht. Gekeken werd naar de kwaliteit van de koffie, het gast heerschap, hygiëne en aankleding. door Rolf Bosboom Het idee werd geboren uit ergernis. Peter de Jonge luisterde in 2010 in de auto naar het ra dioprogramma Kunststof, waarin de Zeeuwse auteur Floortje Zwigt man werd ondervraagd door Petra Possel. De presentatrice schetste een clichébeeld van Zeeland. „Het kwam erop neer: er gebeurt niets, het culturele leven ligt er op z'n gat en er wonen alleen maar ortho doxe christenen. Ik zat te koken van woede en dacht: er moet een boek komen dat een einde maakt aan die randstedelijke vooroorde len. De titel wist ik al: Zondig in Zeeland." Het plan bleef even liggen, maar na zijn afscheid als hoofdredacteur van het AD pakte de Goesenaar het weer op. Het aanvankelijke idee om het helemaal zelf te schrij ven, liet hij varen. In plaats daar van vroeg hij allerlei Zeeuwse au teurs of ze een bijdrage wilden le VROUWENPOLDER - Een groot aan tal Nederlandse wijngaarden, waar onder drie in Zeeland, doen mee aan open dagen. In Zeeland zetten De Druivengaer- de in Wissenkerke, Wijngaard Ha- gemeijer in Zaamslagveer en wijn gaard 't Vierendeel in Vrouwenpol der de deuren voor het publiek open. De Druivengaerde is zater dag 29 en zondag 30 september open tussen 13.00 en 17.00 uur. Wijngaard Hagemeijer alleen op zaterdag tussen 10.00 en 17.00 uur. 't Vierendeel is zaterdag geopend van 10.00 tot 17.00 uur en zondag van 11.00 tot 17.00 uur. Wijngaard de Kleine Schorre in ;j Dreischor doet niet mee omdat het weekeinde van de open dagen precies in het plukseizoen valt met alle drukte van dien. Op zondag 16 september 2012 worden de win naars van de Nederlandse Wijn keuring 2012 bekendgemaakt. De uitreiking van de Nederlandse Wijnmedailles vormt de opmaat tot de Nationale Wijnweek. De eerste 3 maanden gratis monteur kpn doet 't gewoon

Provinciale Zeeuwse Courant | 2012 | | pagina 54