Wijsheid op het 'hek van Schoof Boerderijnaam 201 zeeland Politie treedt niet op Inbreker slaat toe tijdens verblijf tegen straathandel wiet' van 49-jarige patiënt in ziekenhuis Vijf jaar uit beeld Schouwen-Duiveland kent veel huizen, boerderijen en boten met bijzondere namen. In deze wekelijkse serie worden ze verklaard. door Marijke Vael Sinds enkele dagen prij ken de woorden weer op het hek van hun boerde rij aan de Hogezandweg tussen Oosterland en Ouwerkerlc 't Is niet Anders. Een gevleugelde uitdrukking onder mensen die al langer in Ooster land wonen weten Florijn Bogaard en zijn vrouw Els Bogaard-Stout- jesdijk. „Wanneer dorpsbewoners over zaken praten waarop ze geen invloed hebben besluiten ze vaak met: 't is niet anders staat op 't hek van Schoof." Hoewel Jaap Schoof dat hek mét boerderij en land in 1991 verkocht aan Florijn zijn ouders is het niet verwonderlijk dat Oosterlanders daaraan nog steeds de naam Schoof koppelen. Nadat de hoeve in 1824 in bezit kwam van Frans Franse Schoof werd ze 167 jaar ge rund door achtereenvolgende ge neraties van deze familie. Aangeno men wordt dat Frans Franse Schoof of zijn zoon Adriaan de uit drukking 't is niet anders als naam aan de hoeve koppelde. „Beiden waren enthousiaste rede rijkers en deze naam past mooi in de sfeer van de rederijkers en de Romantiek, een stroming die in die periode populair was," schrijft: Leo Schoof in Genealogie Schooff Els en Florijn kennen dat boek niet. Maar toch was het groten deels uit historisch besef dat zij vo- 'Door de boerderijnaam leek het net alsof we geen betere partner kon den krijgen' rige week de boerderijnaam weer op het hek bevestigden. „Toen ik als 16-jarige naar de Land bouwschool in Goes ging zag ik daar oude kaarten waarop die naam stond. Een teken van herken ning," vertelt de 33-jarige landbou wer, die als 12-jarige met zijn ouders vanuit een hoeve in Stol wijk naar de Oosterlandse polder verhuisde. „Omdat daar meer mo gelijkheden waren om te boeren." De Nieuwerkerkse boerendochter, Els Stoutjesdijk, met wie Florijn in 2001 trouwde, moest even wen nen aan 't Is niet Anders als boer derijnaam. „Ik vind het heel leuk dat de hoeve een naam heeft, maar deze geeft soms rare associa ties. Op onze huwelijksdag wer den we ook gefotografeerd bij het hek waarop de boerderijnaam staat. Het waren hele leuke foto's, maar we kozen ze niet voor op de bedankkaart omdat het door die naam net lijkt alsof we geen betere partner konden krijgen." Inmiddels is het jonge stel gewend aan de boerderijnaam en beseft dat daarin ook grote wijsheid schuilt. „Nadat Florijn zijn ouders in 2001 terug gingen naar Stolwijk hebben wij er bewust voor geko zen om een veehouderij van var kens en koeien te combineren met een akkerbouwbedrijf Dat is soms heel druk want het dagelijks mel ken en verzorgen van het vee gaat altijd door en de akkerbouw zorgt voor pieken in de werkdruk. Soms is Florijn tot 's nachts bezig is met oogsten terwijl de volgend och tend vroeg een vrachtwagen het erf oprijdt om varkens op te halen. Dat moet je nemen zoals het is." Ook de zorg voor vier jonge kinde ren, wisselende prijzen in de land bouw en de onvoorspelbaarheid van het weer zorgen er voor dat Els en Florijn regelmatig: 't is niet anders tegen elkaar zeggen. „Medé vanuit ons geloof proberen we ons met te verzetten tegen wat ons overkomt in het leven." Dat is ook veel goeds blijkt uit het enthousiasme waarmee het stel over hun dagelijks leven praat. „Het is heel leuk en afwisselend om Samen een bedrijf te runnen en op zo'n mooie plek te wonen." woensdag 12 september 2012 Els Bogaard: „Ik nam bij het buitenschilderwerk ook het hek bij de oprit even mee en voor ik het wist had ik over de boerderijnaam heen geschilderd." Daarmee was de historische boerderijnaam t Is niet Anders vijf jaar uit beeld verdwenen. door Luc Oggel GOES - De politie in Goes doet wei nig tegen de toegenomen straat handel in softdrugs die zou zijn onstaan na de invoering van de wietpas. Daarover beklaagt bedrijfsleider Mike van Veenendaal van de Goe- se coffeeshop High Life zich in een videoreportage van het Verbond voor Opheffing van het Cannabis- verbod (VOC) Nederland. Sinds mei zijn coffeeshops beslo ten clubs geworden, waar je alleen binnenkomt met een pasje. Voor High Life is dat desastreus, zegt Van Veenendaal. „Onze omzet zak te in. Op straat wordt meer ver kocht dan binnen." Hij zegt 'tallo ze malen' de politie te hebben ge beld. „Er werd erg weinig aan ge daan, ondanks het goede contact dat wij hebben met de politie." De uitlatingen van Van Veenedaal zijn opmerkelijk, omdat burge meester René Verhulst zegt dat de wietpas niet tot toename van straathandel heeft geleid. „Ik ont ken niet dat er buiten wordt ge deald, maar het is niet onrustba rend", zegt Verhulst. „Ik heb con tact gehad met de politie. Er zijn aanhoudingen verricht Dus het beeld dat de politie weinig zou doen, ligt genuanceerder." SINT-MAARTENSDIJK - „Normaal staat er een bos bloemen klaar als je thuis komt uit het ziekenhuis, maar bij mij bleek er te zijn inge broken." Dat zegt Fred Hofman. De ernstig zieke inwoner van Sint- Maartens dijk werd beroofd van een aantal dierbare bezittingen en looft een beloning van 5000 euro uit voor de persoon die de gouden tip geeft. Toen Hofman (49) zaterdagmid dag thuiskwam leek er niets aan de hand. „Maar ik zag al snel dat in de kast wat dingen verschoven waren", stelt Hofman. Hij mist een collectie dure horloges, een aantal camera's en een klein geld bedrag. Alles met een totale waar de van tussen de dertig- en veertig duizend euro. Het meest pijnlijk is echter de diefstal' van een aantal erfstukken, de trouwring van zijn overleden eerste vrouw en een lap top met foto's van zijn kinderen. „Die spullen zijn onvervangbaar", stelt Hofman. De ernstig zieke man heeft ook een naar gevoel aan de inbraak overgehouden. Hij zegt zich niet meer thuis te voelen in zijn huis nu er mensen in zijn privéspullen hebben gesnuffeld. Hoewel Hof man verzekerd is voor diefstal, kan hij waarschijnlijk fluiten naar een vergoeding. Er zijn namelijk geen braaksporen aangetroffen. De voor lopige conclusie is dat iemand met een sleutel is binnengekomen. Daar komt bij dat de inbraak waar schijnlijk is gepleegd door iemand die wist dat hij in het ziekenhuis lag. Hoewel Hofman vermoedt wie de dader is, looft hij toch 5000 euro uit. „Ik hoop dat ik op deze manier mensen kan activeren die iets weten of gezien hebben." Hofman verhuist eind dit jaar naar Bonaire, waar hij de laatste perio de van zijn leven op een fijne ma nier wil doorbrengen. „Het zou mooi zijn als ik mijn dierbare spul len dan kan meenemen."

Provinciale Zeeuwse Courant | 2012 | | pagina 52