europal 9 binnen Europa Comfortabel zelf kiezen Nederland moet Vernieuwing Kazematten in Vlissingen woensdag 12 september 2012 Commissaris van de koningin Karla Peijs gaat er eens goed voor zitten. Zeeland en Europa, dat is een onderweip dat haar heel na komt. Niet alleen omdat ze zelf Europarlementariër is geweest, maar ook omdat ze er vast van overtuigd is dat de provincie een natuurlijke eigen positie in het grote Europees verband heeft verworven. door Jan van Damme Karla Peijs: „We moeten niet de hele tijd vragen wat Europa opbrengt. Of wat we aan Euro pa betalen. Kern van de zaak is volgens mij: wij zijn Euro pa. We vormen samen een economisch blok. Wat denk je? We hebben hier ha vens, Zeeland Seaports. Daar komen bij voorbeeld Braziliaanse klanten. Als die op een continent terechtkomen waar ze om de paar honderd kilometer met een grens worden geconfronteerd, zijn ze zo weer weg. Dat die grenzen zijn opgeheven is een enorme verworvenheid. Zeeland heeft een open haveneconomie, 38 procent van de Zeeuwse economie is afhankelijk van de export, het grenzeloos zijn van Eeuropa levert daarvoor niet te becijferen voorde len op.". „Ik denk dat wij als Zeeland een comforta bele plek binnen Europa hebben veroverd. Het continent was enorm versnipperd, we sloegen elkaar op de kop om het minste ge ringste. Kijk maar bij leper en de slag om de Schelde, daar is de grond van bloed doordrenkt." „Europa zal ons verder brengen in de we reld. Er is een enorme concurrentie op komst. In China studeren elk jaar net zo veel ingenieurs af als in heel Europa. Op wereldschaal is dat een enorme macht." „Zeeuwen zijn out-of-the-box-denkers. Alsof het innovatieve denken in hun bloed zit. Ik weet dat van de vader van mijn echtgenoot. Toen het een moeilijke tijd was bouwde hij met balen stro een kip penhok, de scharnieren van de deur maak te hij van de leertjes van zijn klompen. Dat omgaan met de mogelijkheden die je hebt, dat heeft de hersens van de Zeeuwen ge vormd. Dat zie je terug in hoe er naar de getijdencentrale in de Grevelingen wordt gekeken. Er is daar niet zo veel getijver- schil. Maar de Zeeuwen zeggen dan: zo moet het kunnen. Je merkt het ook bij pro jecten als Waterdunen, Veilige Zee en bij de aquacultuur. Dat soort aanpak, daar heeft Europa als geheel wat aan." „Je mag Europa niet als een onbeheersbare macht buiten onszelf neerzetten. De minis ters moeten eerst instemmen. We zitten er echt met onze neus bovenop. Je krijgt niet altijd je zin - maar dat is in een groot gezin ook zo. En dacht je dat we bijvoorbeeld de nieuwe sluis in Temeuzen zonder Euro pees geld hadden kunnen realiseren? Vlaanderen had geldgebrek, wij hebben geldnood, dan wordt zo'n project over de streep gehaald met Europees geld. Dat geldt ook voor ons vlas. Als we die teelt kunnen behouden, zal het door Europees en niet door Nederlands geld zijn. En zo is er meer: de biobase industrie, de platte lands-ontwikkelingsprojecten." „De soap met de Hedwigepolder? Die heeft niks met Europa te maken. Als Ne derland hebben in ons volle bewustzijn af spraken met de Vlamingen gemaakt. Het ziet er misschien uit alsof we aan de lei band van Ëuropa lopen, maar we hebben het allemaal zelf gedaan." „Je hoort mij niet zeggen dat alles in Euro pa even goed is. Zo hebben niet alle biolo gen altijd gelijk over de visstand. Maar dat er grote bedreigingen zijn is zeker. Voor de kust van Canada zwemt er geen kabeljauw meer. Het gaat om duurzaamheid, zodat we over vijftig of zestig jaar nog vis in on ze wateren hebben. Op die manier dwin gen we elkaar om vooruit te denken!" Dat er in Zeeland veel verzet is tegen het ontpolderen van de Hertogin Hedwigepolder, kan Joe Hennon, woordvoerder van Eurocommissaris voor leefomgeving Janez Potocnik, begrijpen. Maar Nederland moet zich evenals andere Europese lidstaten houden aan de wet. „En wij zijn er om die neutraal uit te voeren." door Harmen van deir Werf Het is een komen en gaan van mensen bij het hoofdkan toor van de Europese Com missie in Brussel, het Berlay- mont-gebouw. De mannen lopen over het algemeen in pakken, de vrouwen zijn wat gewaagder gekleed. Joe Hennon, woordvoerder van Eurocommis saris voor leefomgeving Janez Potocnik, valt in dit gezelschap uit de toon. Hij draagt geen pak, maar een 'gewoon' over hemd, zonder stropdas. „Ik heb daar maar één keer problemen mee gehad, bij de Se naat in Rome. Ik mocht niet naar binnen, omdat ik geen pak droeg. De Eurocommis saris met wie ik was, eiste dat ik toch naar binnen mocht. Ze hebben speciaal voor mij een pak laten aanrukken." Hennon mag wat betreft uiterlijk een a-ty- pische Europese ambtenaar zijn, hij staat wel voor de Europese zaak. In dat licht kijkt hij ook tegen de welhaast oneindige discussie over natuurcompensatie- of na- tuurherstelmaatregelen voor de Wester- schelde aan. „Nederland heeft de Wester- schelde aangewezen als te beschermen Na- tura 2000-gebied en heeft daarbij aangege ven dat het gebied in een slechte staat van onderhoud verkeert. Je moet dan maatrege len nemen om dat te veranderen. Dat is de verplichting die de aanwijzing tot Natura 2000-gebied met zich meebrengt. En het is dan aan de lidstaten zelf om met voorstel len te komen. Wij beoordelen vervolgens of die met de doelstellingen van de wet overeenkomen." De Europese Commissie heeft vanuit dat perspectief de natuurherstelmaatregelen van de provincie in het middengebied van de Westerschelde beoordeeld en te licht bevonden. De Europese Commissie vindt eveneens dat Nederland - de rijksoverheid in dit geval - te lang wacht met het treffen van compenserende maatregelen elders in het Westerscheldegebied. Brussel heeft Ne derland daarom eerder dit jaar in gebreke gesteld. De Nederlandse regering heeft daarop gereageerd. Het wachten is, nu op een antwoord van de Europese Commis sie. Wanneer dat komt, kan Hennon.niet aangeven. „We zijn niet gebonden aan een deadline." De Hertogin Hedwigepolder hoeft van Brussel niet per se onder water, benadrukt Hennon. Dat Nederland en Vlaanderen dit in 2005 in de Scheldeverdragen hebben af gesproken, is volgens de woordvoerder van Potocnik ook geen zaak van de Europe se Commissie. „Maar", stelt hij vast, „uit wetenschappelijke studies is tot nu toe niet gebleken dat er goede alternatieven zijn voor het teruggeven van de Hedwige polder aan de Westerschelde." Bestaat dan wel de mogelijkheid dat Nederland extra natuurcompensatie doet in de Oosterschel- de, die er feitelijk slechter aan toe is dan de Westerschelde? „Dat kan Nederland voor stellen", reageert Hennon. Om vervolgens toe te voegen: „Of dat kans van slagen heeft, moet nog wel blijken." De Westerschelde-kwestie is volgens Hen non zeker niet uniek. Hij spreekt van hon derden zaken tussen de Commissie en lid staten. „En wij kunnen dan niet tegen Ne derland zeggen 'ga je gang maar', want dan willen - zeg - Bulgarije en Polen dat ook. Dan is het einde zoek." Wat: Kazematten van het Keizersbolwerk Waan Vlissingen Kosten totaal: 400.000 eu ro Bijdrage EU: 229.492 euro Het Keizersbolwerk da teert uit 1548 en is ge bouwd tijdens de regeer periode van Karei V door de Italiaanse bouwmees ter Donato di Boni Pelle- zuoli, die een jaar eerder ook Fort Rammekens had gebouwd. Tijdens de Franse tijd (1795-1814) liet Napoleon, na de Engelse inval van 1809, de stad zwaar ver sterken. In 1811 moest ook het Keizersbolwerk worden aangepast en kreeg toen haar huidige vorm. Het werd voorzien van dertien kazematten, waarvan er één was inge richt als gamizoensbakke- rïj. De twee ovens in de ze bakkerij konden elk maar liefst 300 broden be vatten. Voor het gehele garnizoen konden per et maal 4800 porties brood worden gebakken. De twee grote schoorstenen op het bolwerk zijn in 1941 op last van de Duitse bezetter afgebroken. De eerste kazemat aan lin kerzijde (vanaf de land- kant gezien) werd ge bruikt als wachtlokaal waar nieuwkomers zich moesten melden. De ove rige kazematten waren in gebruik als opslag. Tegen woordig worden enkele kazematten nog steeds als opslag gebruikt door het Belgisch en Neder lands Loodswezen. Vanaf 2014 is het gangen stelsel open voor bezoe kers. De restauratie zal deels worden betaald van Europese subsidies.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2012 | | pagina 45