europal 7. beter Engels te leren spreken Project 'Stoomtrein Goes-Borsele' woensdag 12 september 2012 Eveline Breure (rechts), samen haar vriendin Ruth Hage bij Ciudad de las Artes y de las Ciencias in Valencia. zo." Eveline laat een mok zien, die ze als souvenir heeft meegenomen. Tranquila, no pasa nada, manana manana, staat erop. „Het betekent 'rustig aan, niks aan de hand'. En dat is ook precies de leefstijl in Spanje. Dat wist ik natuurlijk wel uit verha len, maar als je een tijdje in het land woont, leer je de Spaanse cultuur echt goed kennen, omdat je het zelf mee maakt." Tijdens haar Erasmus-periode leerde Eveli ne naar eigen zeggen ook veel over andere culturen. Ze werd lid van ESN, het Eras mus Student Network. Ze raakte bevriend met studenten uit Finland, Frankrijk, Zwe den, Duitsland, Italië, Ierland, Azië en Zuid-Amerika. „ESN organiseerde bijvoor beeld filmavonden met Spaanse films die Engels ondertiteld werden. Dat was heel gezellig, maar ook leerzaam. Er waren ook etentjes, waarbij de mensen uit Italië bij voorbeeld iets typisch Italiaans maakten. Zo leerden we eikaars culturen kennen. Er waren ook barbecuesfeestjes en een reis je naar Ibiza met alle ESN-studenten in Spanje. Dat was heel erg gaaf!" Ze zucht nog eens. „Dit was zo'n geweldi ge ervaring. Die nemen ze me nóóit meer af. Iedereen die de kans krijgt om naar het buitenland te gaan, moet het zeker doen." Waarom zou je in je eigen land blijven als je ook over de grens kunt studeren? „Er valt zó veel te leren in andere landen", vindt Antoine Sergent. Toen de 19-jarige Fransman de kans kreeg om met een Erasmus-beurs aan de HZ te studeren, greep hij die meteen. Drie weken geleden verruilde Antoine zijn ouderlijk huis in Brest - een stad op het meest westelijke puntje van Frankrijk - voor een hut op het woonschip in de Vlissingse dokhaven. Hij blijft in elk geval een semester, maar het liefst een heel studiejaar. door CorraelBeke Blok Antoine loopt nog maar een paar weken rond in Vlissin- gen, maar heeft al ontelbare indrukken opgedaan. Hij ging uit zijn dak bij een groot studentenfeest tijdens de introductie week en deed in die week ook mee aan een drakenbootrace. „In zo'n boot had ik nog nooit gevaren", zegt de Fransman glunderend. Hij zit in de 'woonkamer' van het rivier cruiseschip in de Vlissingse dokhaven, dat tijdelijk dienst doet als drijvend studenten huis. Het is een 'interessante ervaring' om daar te wonen, zegt hij. „Op de boot leer je makkelijk mensen uit andere culturen ken nen. 's Avonds zit iedereen in de gemeen schappelijke ruimte. We praten, kijken films. Heel gezellig. Ik heb al mensen ont moet uit Singapore en Oman. We praten bijvoorbeeld over hoe het eraan toe gaat in eikaars land, en wat cultuurverschillen zijn."-Dat hij een 'best wel prijzige' hut van negen vierkante meter moet delen met een andere Franse jongen, neemt hij op de koop toe. „De kamer is klein, maar we kunnen goed met elkaar overweg." Antoine wil Nederland graag beter leren kennen. „Ik wil Den Haag bekijken, omdat het de politieke hoofdstad van Nederland is. En als ik tijd heb, neem ik binnenkort misschien wel Nederlandse taallessen." Hij maakte vorig jaar al kennis met Rotter dam, toen hij daar twee maanden een trai neeship deed. „Dat is een heel leuke stad. Ik wilde daarom graag terug komen naar Nederland." Dat hij in Vlissingen terechtkwam, was geen bewuste keuze. „Het was de enige stad waar ik vanuit mijn eigen hogeschool met een Erasmusbeurs naartoe kon." Toch voelt hij zich meteen thuis in Zeeland. „Ik hou heel erg van de kust." En Nederland heeft nog meer voordelen. „Het is niet zo ver weg, dus ik kan tussendoor makkelijk even naar huis. En andersom is het voor vrienden en familie niet duur om mij op te zoeken." Antoine hoopt in de komende maanden zijn Engelse taalkennis te verbeteren. Dat kan goed in Vlissingen, omdat zijn oplei ding International Business Manage ment Studies volledig in het Engels gege ven wordt. „Op een Franse hogeschool léer je het Engels niet goed. Je hebt echt niet genoeg aan gewone lessen Engels. Het niveau ligt veel lager dan in Nederland. Ik wil mezelf verbeteren, omdat ik later in de internationale handel aan de slag wil." Maar het meeste gaat hij leren van de inter nationale contacten die hij opdoet in Vlis singen. „Iedereen denkt vanuit z'n eigen cultuur. Door naar het buitenland te gaan, begrijp je elkaar beter." Wat: Restauratie Tractie- gebouw Waar: Goes Kosten totaal: 1.491.319 eu ro Bijdrage EU: 149.894 euro Een ritje terug in de tijd? De stoomtrein in Goes brengt je terug in de tijd. De spoorlijn Goes-Borse le doorkruist het Zeeuw se landschap/Onderweg stopt de trein bij verschil lende stations. Dit maakt het mogelijk om de trein rit te combineren met ac tiviteiten naar keuze. Bij voorbeeld een fietstocht of wandeling. De stations zijn aangesloten op regio nale fiets- en wandelnet werken. Maar dat is niet de enige attractie. Het monumen tale Tractiegebouw, de historische Goederen loods en allerlei andere historische elementen op het stoomtreinterrein in Goes maken de jaren '30 tastbaar. In de werk plaats, het Tractiege bouw, vindt onderhoud plaats aan locomotieven en rijtuigen. Het is een klein deel van een groot museum die vele onder delen bevat Een lang gekoesterde wens van de SGB (Stoom trein Goes-Borsele) is het restaureren van het trac tiegebouw in Goes, dat in steeds slechter wordende staat van onderhoud raak te. De SGB heeft meerde re pogingen gedaan om een restauratiefonds te vullen, en in juli 2010 was het eindelijk zover. Voor de restauratie van het monumentale tractie gebouw in Goes werd geld beschikbaar gesteld. In het najaar van 2010 zijn de restauratiewerk zaamheden begonnen.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2012 | | pagina 43