Een onvergetelijk avontuur met de Erasmusbeurs Studeren in Vlissingen om 61 europa Duizenden studenten op uitwisseling woensdag 12 september 2012 Het Erasmus-pro- gramma van de Europese Unie viert dit jaar z'n 25e ver jaardag. Elk jaar gaan 230.000 studenten uit heel Europa naar een an dere lidstaat om daar voor een periode van drie maanden tot een jaar te studeren. Ze krijgen met de Eras mus-beurs een financieel steuntje in de rug van de Europese Unie voor hun buitenlandse studie of sta ge. De EU wil zo de uit wisseling tussen studen ten stimuleren. „Het ver rijkt niet alleen het leven van studenten op onder wijsgebied, maar verbe tert ook hun taalkennis, interculturele vaardighe den, zelfvertrouwen en zelfbewustzijn. Door de ze ervaring weten studen ten beter wat het bete kent om een Europese burger te zijn", zo staat te lezen op de website van de Europese Commissie. De EU trekt jaarlijks 450 miljoen euro uit voor het Erasmus-programma. Er doen vierduizend hoge scholen en universiteiten uit 33 verschillende lan den aan mee. De HZ in Vlissingen is er één van. De hogeschool heeft uitwisselingsover eenkomsten met part ner-instellingen in heel Europa. Elk jaar komen zo'n dertig studenten uit onder meer Frankrijk, Spanje, Oostenrijk, Tsje chië en Duitsland met een Erasmus-beurs aan de HZ studeren. Anders om vertrekken bijna hon derd HZ-studenten naar het buitenland om daar te studeren of stage te lo pen. Dat aantal is de laat ste jaren flink gegroeid. Spanje en Frankrijk zijn de populairste bestem mingen om te studeren, maar studenten gaan ook naar Oostenrijk, Scandina vië, het Verenigd Konink rijk en Tsjechië. Turkije wordt de laatste jaren ge liefder om te studeren. Studenten van deelne mende onderwijs instellingen moeten in het bezit zijn van hun propedeuse om naar het buitenland te kunnen. Het Erasmusprogramma zorgt ervoor dat de stu die of stage in het buit eland officieel wordt er kend. Je blijft als student inge schreven staan bij je ei gen hogeschool of univer siteit. Studenten hoeven daarom geen extra colle- geld te betalen in het bui tenland. Eveline Breure (21) uit Vlissingen heeft een 'topjaar' achter de rug, mede dankzij een Erasmus-studiebeurs die ze van de Europese Unie kreeg. De HZ-studente liep stage in Duitsland en studeerde in Spanje, als onderdeel van haar studie International Business Languages. Ze leerde andere culturen kennen, raakte bevriend met buitenlandse leeftijdsgenoten en reisde zo ongeveer heel Europa door. Nu ze terug in Zeeland is, kan ze haar buitenlandse avontuur nog niet helemaal bevatten. „Soms denk ik: was dit een droom, of was dit echt?" door Cornelleke Blok Daar stond ze dan in Mün- chen, vorig jaar juli. Eveline ging voor het eerst alleen met het vliegtuig en kwam in haar eentje aan in haar nieuwe woonplaats voor een halfjaar. Een vreemde stad, waar ze niemand kende. „Dat was heftig", blikt ze terug. Achterafkan ze erom glimlachen. „In het buitenland ben je op jezelf aangewezen. Daardoor leer je jezelf beter kennen." En helemaal alleen was ze niet: Eveline werd hartelijk ontvangen door de familie van wie ze een appartement huurde. „Ze heb ben me met allerlei dingen geholpen. Ik moest bijvoorbeeld een bankrekeningnum mer openen en naar de gemeente toe om allerlei dingen te regelen. Dat is best eng, als je de taal niet spreekt." Het wennen duurde niet lang: bij het Duit se bedrijf waar ze stage liep vond Eveline snel haar draai. „Ik heb daar zó veel ge leerd. Daar heb ik de rest van mijn leven wat aan. Ik kreeg veel verantwoordelijk heid en moest zelfstandig werken. Mijn Duits is heel erg verbeterd. Het is echt bi zar, hoe snel dat gaat Als ik met een Ne derlandse vriendin belde die ook in Duits land stage liep, praatten we onbewust al leen maar in het Duits." Eveline was rond de kerst twee weken thuis, maar vertrok daarna direct naar Gan- dia, een badplaats vlakbij Valencia in Span je. Dat was een hele omschakeling, vertelt ze. „In Duitsland is alles tot in de puntjes geregeld; in Spanje is dat ab-so-luut niet Antoine Sergent uit Brest (Frankrijk) studeert een semester in Vlissingen, maar wil het liefst een jaar blijven. foto Lex de Meester

Provinciale Zeeuwse Courant | 2012 | | pagina 42