'Zelfs Zwitserland kan niet uit en zonder de EU' 41 europa woensdag 12 september 2012 Europa had ooit een meeslepend verhaal dat weinig toelichting nodig had: nie wieder Krieg. Europese eenheid stond voor onderlinge verwevenheid, bestrijding van nationalisme en voorkomen van oorlog. Nieuwe landen traden toe en het verhaal vervaagde. Voor het grote publiek is het Europa als vredesproject inmiddels uitgewerkt. „Het nieuwe verhaal is rationeel; één van het beschermen van belangen en waarden", zegt staatssecretaris Ben Knapen (Europese Zaken). „Lang niet zo spannend als het emotionele 'nooit meer oorlog', wel minstens net zo belangrijk." door Jeffrey Kutterink We'll run wild oh, we'll be glowing in the dark", galmt het van het Haagse Malieveld. Van de soundcheck van Coldplay is in het tegenover gelegen ministerie van Buitenlandse Zaken weinig te horen. De emotionele woorden uit het ietwat donkere nummer Charlie Brown gaan staatssecretaris Ben Knapen dan ook voorbij. Op de dag van het gesprek is het nog een kleine week tot aan de Tweede Ka merverkiezingen. Hij stelt vast dat het ver haal over 'de zin' van Europa zijn emotio nele lading is kwijtgeraakt. „De suggestie dat Europa alleen voordelen biedt is onzin, net als de bewering dat alles wat uit Brussel komt waardeloos is", be gint Knapen passioneel. „Mensen van vroe gere generaties hebben drama's meege maakt. Oorlog. Dat willen we niet meer. Europa heeft een cruciale rol in de veilig heid gespeeld. Maar mensen hebben geen drama's meegemaakt door de opkomst van China. Het beschermen van normen en waarden en het vormen van een macht tegenover andere machten is waar het nieuwe Europa over gaat." Op de dag dat Nederland naar de stembus gaat en voor een deel zijn stem laat bepa len door de mening over 'Brussel', breekt Knapen in Middelburg een lans voor Euro pa. De tegenstelling tussen eurohaters en eurofielen vindt hij 'achterhaald' en 'irrele vant'. Resoluut: „Er is voor ons geen ontko men aan Europa. Zelfs Zwitserland zit met huid en haar in de Europese Unie. Ze be taalt een stevige prijs voor de relatie met de euro en neemt alle richtlijnen van Brus sel over. Waarom? Anders kan zelfs het op zichzelf gerichte Zwitserland niet functio neren." Sommige politici willen kiezers anders doen geloven. „Europa brengt ons voorde len, maar is ook geen walhalla. Iemand die acuut last heeft van Europa - zeg een vrachtwagenchauffeur die zijn baan kwijt raakt aan iemand uit Polen - heeft een ge zicht. En je denkt: 'dat is een goedwillende jongen, dat is sneu'. En dat is het. Klaar uit Ik vind dat we in Den Haag niet zo arro gant moeten zijn om dat niet sneu te vin den. Alleen, dat neemt de noodzaak van een sterk Europa niet weg. De reden waar om is een rationeel verhaal, zonder emotio nele lading." Het verhaal van 'nooit meer oorlog' was aansprekend, emotioneel. Maar het is uitge werkt, stelt Knapen vast. „De bescherming die Europa ons heden ten dage biedt, is een macro-economisch verhaal. Eén van normen, waarden en belangen die moeten worden verdedigd in een wereld met snel opkomende machten. Dat verhaal is niet spannend. Voorbeeld: als die vrachtwa genchauffeur zijn baan verliest omdat ie mand uit Polen dat gaat doen, dan zorgen we in Nederland dat hij een fatsoenlijke uitkering krijgt of wordt om- of bijge schoold. Ook zorgen we ervoor dat de ei sen die aan chauffeurs worden gesteld in Europa hetzelfde zijn." Over het verhaal van het hedendaagse Eu ropa hield Knapen onlangs een gloedvol betoog tijdens de Montesquieu-lezing. Daarin zei hij: „Wie eens op de wereld rondkijkt zal zien dat de Europese Unie wezenlijk verschilt met andere plekken. Mensen staan er veelal niet bij stil." Knapen noemt een reeks voorbeelden die volgens hem het verhaal van de heden daagse Unie illustreren. Voor de EU is het bijvoorbeeld onaanvaardbaar om groepen uit te sluiten op grond van sociaal-econo mische of culturele omstandigheden, af komst of religie. Europa accepteert niet de reusachtige verschillen tussen rijk en arm zoals in Amerika. Europa huldigt het begin sel van de verzorgingsstaat. Ook al is die volgens Knapen grondig aan sanering en verbouwing toe, niemand zal pleiten voor afschaffing. Waarden als democratie en mensenrechten zijn deel van Europa ge worden. Zonder Europees gewicht begint de EU tegen autoritaire buren niets. En als een verenigd Europa de import van een vervuilende auto uit India verbiedt, zal de fabrikant een schonere versie verzinnen. Het verhaal over 'Europa nieuwe stijl' is veel omvattend, vager en minder grijpbaar. „Het is niet makkelijk om een meeslepend invoelbaar verhaal te vertellen over de op telsom. Eindeloos hoor je: we moeten het nog beter uitleggen. Mijn stelling is: we moeten accepteren dat die nieuwe urgen tie van Europa een verstandelijker verhaal is dan de emotie van een oorlog." Hoe is Europa dan dichterbij te brengen? „Mensen moeten het over Europa hebben, was één van de lessen van het grondwette lijk referendum. Dat is voor meer dan too procent geslaagd. Als je je nooit met het onderwerp bezighoudt, je baan kwijtraakt en iemand hoort roepen dat 'we uit de Eu ropese Unie kunnen stappen omdat Zwit serland dat ook doet', geef je hem groot ge lijk. Naarmate we erover discussiëren, be grijpen mensen dat het niet kan. Zelfs Zwitserland kan niet uit en zonder de EU. Democratie is ook education permanente. Uiteindelijk moeten mensen die zich be dreigd voelen door Europa erop kunnen vertrouwen dat de samenleving hen niet in de steek laat. Dat is iets anders dan sug gereren dat alles bij het oude kan blijven. Want dat kan niet." Veel Zeeuwen ervaren Europa als last, bij voorbeeld als het gaat om de Westerschelde. „Europese richtlijnen, zoals de Habitat-

Provinciale Zeeuwse Courant | 2012 | | pagina 40