17,5 zeeland 13 Zeeuws zwemwater is weer veilig Zeeuwse fietshelm actie blijkt een succes commentaar Beslis mee 'Ik volg de mening van mijn ouders' 'Gratis muziek is de hoofdreden' 'Nu vind ik politiek nog oninteressant' 'Ik wilde toch al rechts stemmen' woensdag 12 september 2012 procent van de Zeeuwse jongeren koos voor de WD tijdens de scholie- renverkiezingen. 'De scholierenverkiezingen zorgt voor een grotere betrokkenheid bij de democratie. Dat is de winst' Carlos de Smit, docent maatschappijleer op het Zwin College Dennis Bajrovic „Gelukkig hoef ik nog niet 'echt' te stemmen want ik weet niet veel van politiek", zegt Dennis Bajrovic (16) uit Breskens. Bij de scholieren verkiezingen heeft de leerling uit havo 5 op de PvdA gestemd. „Ik heb daar geen goede reden voor. Mijn ouders stemmen op de PvdA, daarom kies ik ook voor die partij." Dennis denkt dat hij zich over een paar jaar meer in de politiek gaat verdiepen. „Als ik eenmaal acht tien ben en echt mag stemmen, zal ik er wel meer mee bezig zijn dan nu. Dan betekent je stem ook echt iets, het maakt een verschil. Maar hier op school zijn de verkiezingen een beetje voor de lol." „Ik vind al dat politieke gedoe meer iets voor volwassenen. Ik ben er nog niet echt mee bezig", vertelt de 15-jarige Job Jongman. De der deklasser stemde op de Piratenpar- tij. „Ik heb voor die partij gekozen, omdat zij ervoor zorgen dat je gra tis muziek kunt downloaden. Ik luister graag muziek maar wil er niet al te veel geld aan uitgeven" De meeste van Jobs vrienden stem den ook op de Piratenpartij. „Dat heeft wel meegeholpen in het ma ken van mijn keuze." Dat hij nog niet 'echt' mag stemmen, vindt Job geen probleem. „Politiek vind ik erg ingewikkeld. Ik hou me liever bezig met muziek luisteren." Anela Cedic „Politiek houdt mij niet bezig", be kent de 16-jarige Anela Cedic uit Groede. De havo-4 leerlinge stem de op de PvdA tijdens de scholie renverkiezingen. „Als ik heel eer lijk ben, vind ik politiek totaal niet interessant. Ik heb nu op de PvdA gestemd, omdat ik sommige stand punten wel goed vind." Welke standpunten dat zijn, weet ze niet. „Ik ben er niet echt in thuis." De scholieren hebben tijdens de les wat politieke voorlichting gekre gen. „Ik ben daar niet veel wijzer van geworden en vond het best on interessant. Als ik bijna 18 ben, zal politiek me vast wat meer interes seren." Reynaert College Hulst CDA PvdA SP WD PW GroenLinks Christenunie D66 PvdD SGP DPK (voorm. ToN) MenS SOPN 50Plus PvdT Piratenpartij 12% Anti Europa Partij Blanco 0 Ongeldig 0 0% Aantal stemmen 129 Marc van den Bossche Zwin College Oostburg 8% HH 22% g.18%', totaal scholen Zeeland 3% 21% 1|7% Marc van den Bossche (18) uit havo 5 mag vandaag voor het eerst écht stemmen. Gisteren koos hij voor de PW. „Ik heb verschillende ke ren de stemwijzer gedaan en daar kwam steeds de PW uit. Ik was al van plan om rechts te gaan stem men. Dan kom je snel uit bij de PW." Mare vindt dat de partij van Geert Wilders ook een aantal slech te standpunten heeft en twijfelt daarom of hij vandaag bij zijn keu ze blijft. „Ik denk niet dat het de PW wordt Hier op school maakt het niet uit wat je stemt. Bij de lan delijke verkiezingen wel. Ik moet me nog maar eens goed inlezen in de verschillende rechtse partijen." totaal scholen Nederland 1% i 4% Me% 0% 0% 0 0% 0% :1% 0 563 8 4% 3%; 0% 1% 0% 0% I 1% 0% 43 0 1962 door René Schrier VIDEO'S Video's over actuele gebeurtenissen in de provincie Zeeland op: www.pzc.nl/video STUUR UW TIPS NAAR redactie@pzc.nl Zet uw foto in een album op www.pzc.nl/foto STAVENISSE - Al het zwemwater in Zeeland is weer veilig. Uit mon sters die vorige week op drie ver vuilde locaties zijn genomen is ge bleken dat de bacteriologische ver vuiling bij de strandjes van Rit- them en Stavenisse weer onder de norm is. Ook van blauwalg is geen sprake meer op de locatie Speel mansplaten. De provincie heeft maandagnamid dag de waarschuwingsborden op de drie locaties verwijderd. Nader onderzoek naar de bron van de vervuiling blijft achterwege nu de gemeten waarden gedaald zijn. Op donderdag 6 september 2012 stelde de provincie Zeeland een ne gatief zwemadvies in voor de drie locaties. In het water van de zwemlocatie Oesterdam Speelmansplaten Bad- strand was veel blauwalg geconsta teerd. In het water van de zwemlocaties Stavenisse Badstrand en Ritthem Fort Rammekens Badstrand wer den bacteriologische overschrijdin gen gemeten. Van het voor- tot het najaar controleert de provincie Zeeland de zwemwaterkwaliteit. Dat gebeurt wekelijks en als daar aanleiding voor is wordt de fre quentie opgevoerd. De verhoogde waarden voor bacte riologische verontreiniging bij Rit them en Stavenisse waren opmer kelijk omdat sprake is van een getij debeweging waardoor het water re gelmatig 'verschoond' wordt. Vandaag kiest Neder land weer eens een Tweede Kamer. De vijfde in tien jaar. Den Haag lijkt een duiventil. Maar dat is geen reden om thuis te blijven. Want elke ver kiezing houdt de belofte in van beter beleid. Zo'n kans mag je niet missen. Bovendien zijn het dit keer aantrekkelijke verkie zingen, netjes opgewarmd met doorgaans keurige campagnes en goede debatten over grote, interessante thema's waar de partijen zeer verschillend over denken: inkomen, werk, zorg, wonen, onderwijs, Europa. Als deze kwesties tot een duide lijke voorkeur voor een partij leiden, is het vervolgens zaak een persoon te kiezen die ver trouwen wekt. Wie het nog wat ingewikkelder wil maken, kan strategisch stemmen door te speculeren op een bepaalde coa litie. Elke kiesgerechtigde Ne derlander mag dit vandaag in de beslotenheid van het stem hokje zelf beslissen. Dit demo cratische spel moeten we koes teren en cultiveren. Te begin nen met een hoge opkomst. MIDDELBURG - Zestien procent van de kinderen in de onderbouw van het Zeeuwse basisonderwijs draagt een fietshelm. Dat is een van de resultaten van de Zeeuwse fietshelmcampagne 'Coole kop, helm op!' Dat heeft de provincie Zaeland bekendgemaakt. De resultaten zijn gebaseerd op een onderzoek van de Stichting Wetenschappelijk Onderzoek Ver keersveiligheid (SWOV) en Veilig- heidNL in opdracht van de rijks overheid naar de effecten van deze campagne. Het project en het on derzoek zijn gestart in 2010 en het onderzoek loopt in totaal vijf jaar. De provincie Zeeland en het Regio naal Orgaan Verkeersveiligheid Zeeland zijn in. 2010 begonnen met de campagne 'Coole kop, helm op!' om het gebruik van de fietshelm voor jonge kinderen te vergroten. Alle kinderen in de groepen 1 tot en met 4 hebben meegedaan aan een educatief pro gramma en vervolgens een fiets helm gekregen. Daarna is via straattellingen geme ten hoeveel kinderen in de leef tijdsgroep 4 tot en met 8 jaar de helm op hadden. Dat was aan het begin van de actie 2 procent en nu 16 procent. Veel campagnes berei ken niet meer dan 1 a 2 procent ge dragsverandering bij de doelgroep. De toename lijkt dus te wijzen op een positief resultaat. Job Jongman

Provinciale Zeeuwse Courant | 2012 | | pagina 3