29 9"9: Jacky Ickx en de surplace na 24 uur Hoogerland respecteert beslissing bondscoach Roger Federer heeft er zin in woensdag 12 september 2012 VALKENBURG - Wielrenner Johnny Hoogerland is door bondscoach Leo van Vliet gepasseerd voor de wegrace van het wereldkampioen schap in Valkenburg. De Zeeuwse renner van Vacansoleil-DCM, die wel was opgenomen in de voorlo pige selectie, moest het afleggen te gen erkende namen als Robert Ge- sink, Niki Terpstra, Lars Boom, Bauke Mollema, Laurens ten Dam, Karsten Kroon en Koen de Kort. Verrassend was de selectie van Bert-Jan Lindeman en Tom-Jelte Slagter. Hoogerland wilde dinsdag alleen kwijt dat hij de keuze van Van Vliet moet respecteren. Verder deed hij er het zwijgen toe. De in woner van Langeweegje toonde de afgelopen weken een stijgende vorm met derde plaatsen in de Druivenkoers en de GP Geraards- bergen. Hij wilde die lijn vrijdag en zondag doortrekken in Canada tijdens de GP Quebec en de GP Montreal. In de eerste van de twee koersen voor de World Tour stap te hij af omdat hij naar eigen zeg gen een super-, superslechte dag had. In Montreal reed Hoogerland wel goed. Toen hij in de kopgroep zat, kreeg hij 25 kilometer voor de finish een lekke band en was een topklassering vrijwel onmogelijk. Hoogerland keerde dinsdag terug uit Canada en rijdt vandaag de GP Wallonië. Het WK op de weg wordt zondag 23 september gereden. Bonds coach Leo van Vliet gaf, zonder na men te noemen, aan dat zeven ren ners uit zijn ploeg voor het afgelo pen weekeinde al vaststonden. „Je krijgt altijd discussies over de laat ste twee, drie plaatsen. Ik kies voor de renners die nu in vorm zijn." Behalve Hoogerland werden ook Pim Ligthart en Pieter Wee ning gepasseerd uit de voorlopige selectie. Eerder ging al een streep door de namen van Sebastian Lan- -geveld en Steven Kruijswijk. Vol ongeloof zit Andy Murray gehurkt op de baan in New York. Het is toch echt gebeurd. De Schot heeft zijn eerste Grand Slam-titel binnen. foto Larry W. Smith/EPA Roger Federer verheugt zich op de confrontatie in de Davis Cup tus sen Zwitserland en Nederland. Lang was het onzeker of hij in actie zou komen voor zijn land. „Het is mij een genoegen om jullie te la ten weten dat ik deelneem aan de play-offs tegen Nederland", meld de Federer. Inzet van de tweestrijd is een plek in de wereldgroep. .yj '.f mmm WÊÊÊm door Arthur van den Boogaard AMSTERDAM - Hij was weer eens ongenaakbaar. Tijdens de Grand Prix van Italië startte de Engelse coureur Lewis Hamilton van pole- position en uiteindelijk won hij de Formule i-race op het circuit van Monza met overmacht. Het lever de hem een tweede plek op in de stand voor het wereldkampioen schap, achter de Spanjaard Alonso. Het zijn zomaar wat gortdroge fei ten van een huidige Formule ï-ra- ce. Wie voor even weg wil dro men naar de tijd van spannende verhalen kan terecht bij het boek 'Jacky Ickx'. De Belgische coureur, actief in de Formule 1 van 1968 tot 1979, wordt geëerd met een mooi fotoboek. De nadruk ligt op zijn meest succesvolle tijd: van 1968 tot 1973. De foto's tonen een tijd dat de autosport op veel.manieren toe gankelijker was. Naast de Formule 1 is er ook aandacht voor de ande re klassen waarin hij reed. Bijvoor beeld de deelname aan de 24 uur van Le Mans in 1983 samen met Jan Lammers. En natuurlijk de meest historische race van Ickx: de overwinning op Le Mans in 1969. Bijna een kwart miljoen men sen op de tribunes van het circuit van Le Mans zagen Ickx bij de start in alle rust naar zijn wagen lo pen. Terwijl alle concurrenten als gekken sprintten naar hun wagens om een zo goed mogelijke uit gangspositie te hebben. Ickx had vooraf al geprotesteerd te gen deze wijze van starten. Het had niets met autosport te maken. En omdat veel coureurs in alle haast vergaten hun autogordel goed om te doen, was het ook ge vaarlijk. Het rustige lopen was der halve een prachtig statement van een serieus autocoureur. Hoe serieus Ickx was, bleek aan de finish. Rijdend in een Ford moest hij de laatste ronde rijden tegen de Duitser Hans Herreman in een Porsche. Ickx had eerder al laten zien dat hij door beter remmen Herreman op de meet kon ver slaan. De Duitser wist dat ook en liet zich niet de kop opdringen. Een surplace na 24 uur dreigde. „Op een bepaald moment reden we echt heel traag, en ik zette mijn knipperlichten aan om te doen alsof ik ik benzinepech had. Hij liep in de val en ging voorbij. Ik dook in zijn zog en nam hem in het aanremmen voor Mulsanne te grazen." Auteur Pierre van Vliet geeft in overzichtelijke hoofdstukken een gedegen samenvatting van het le ven van Ickx. Op verschillende plekken wordt de inmiddels 67-ja- rige Ickx zelf aan het woord gela ten. Juist omdat het de interessan tere stukken zijn, had dat wel va ker gemogen. Maar misschien heeft die keuze ook te maken met de vele foto's. Uiteindelijk is het boek namelijk vooral ook een eer betoon aan de auto- en motor sportfotografie. Van een lange se quentie van zwart-witbeelden van zijn beginperiode als motorcrosser tot aan kleurenbeelden van een uitgeputte Ickx na een etappe in Parijs-Dakar: telkens weer zijn de composities mooi. En de gemaakte fotokeuzes bijna altijd goed. Jammer is wel dat er slechts sum miere bijschriften worden gege ven. Je kan het zien als een uitno diging om de verbeelding te laten werken, maar toch zou het boek aan historische waarde winnen als er iets meer gegevens zouden wor den gegeven in plaats van alleen maar 'Le Mans 1969' bij een juich- foto van het gehele team van Ickx voor een volgepakte tribune. Het is dan natuurlijk wel weer een fan tastische foto. Pierre van Vliet: Jacky Ickx. Uitgeve rij Kannibaal, euro 45. BILJARTEN Driebanden groot Derde divisie poule 4. Hoondert/de Waard-Korenbeurs/Scheldeoord 6-2: Frans de Kock-André Karelse 35-25 (51); Jaap Hameling-Jan Westdorp 35-22 (44); Rinus Kramer-Alfred van den Dries 30-28 (73); Bram de Waard-Rinus Rijk 25-30 (56). Vierde divi sie poule 6. Eekhoorn 4-Jacobs Mannenmode 6-2: Arie Hermans-Martin Sturm 30-26 (57); Jaap van de Berg-Eric Niewenhuyse 25-9 (48); Peter Smans-Gilles Sturm 25-18 (52); Hans Windmeijer-Pieter Harms 9-20. KARTEN Middelburg. Zeeuws Indoor Kart Kampioen schap (ZIKK), hoofdklasse. Eerste wedstrijd: 1. Veersedam Auto 163 ronden, 2, Snap On Ra cing 163 ronden, 3. ATS 163 ronden, 4. VDH/Wisse 162 ronden, 5. Van Gilst/Ritel 162 ronden, 6. ATS 2 162 ronden, 7. KCR 161 ron den, 8. Loonbedrijf de Looff 160 ronden. TENNIS New York. US Open. Mannen, finale: Murray (GBr/3) - Djokovic (Ser/2) 7-6 (10) 7-5 2-6 3-6 6-2. WIELRENNEN Dumfries. Ronde van Groot-Brittannië. Der de etappe, Jedburg - Dumfries: 1Cavendish (GBr) 153 km in 3.54.30, 2. Howard (Aus), 3. Kruopis (Lit), 4. Rowe (GBr), 5. Bennett (Ier), 6. Downing (GBr), 7. Van Poppel, 9. Markus. Al gemeen klassement: 1. Howard 13.16.28, 2. Cavendish, 3. Van Poppel 0.04, 4. Rowe, 5. Martias (Fra) 0.10, 6. Downing 0.12, 35. Mar kus 1.14, 46. Sybrandy 1.51, 58. Reus 2.29.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2012 | | pagina 29