Zeeuwse mosselvloot vist weer op zaad zeeland j 23 PvZ wil grensloket Kerntransport naar Frankrijk Bestel snel op www.vodafone.nl/pzc O woensdag 12 september 2012 'Ik zat te koken van woede en dacht: er moet een boek komen dat een einde maakt aan die randstedelijke vooroordelen' Peter de jonge, samensteller van 'Zondig in Zeeland' het boek 'een dijkdoorbraak ver oorzaakt waar de bandeloosheid met genadeloze kracht door naar binnen gulpt'. „Als we met z'n allen aan de andere kant van de boot gaan zitten, komt ie weer een beetje koers. De opzet is dat we eindelijk eens verlost zijn van dat foto Ruben Oreel 'Ons bin zuunig' en dat de nieuwe kreet 'Ons bin zondig' wordt." 'Zondig in Zeeland' wordt zaterdag om 21.30 uur gepresenteerd tijdens het Boekenbal van Film by the Sea. Het boek verschijnt bij Kick Uitge vers en kost €17,90. Daar moesten we een stokje voor steken. Het regende. We besloten in de auto op de andere demonstranten te wachten en klapten de raampjes omhoog zodat we de entree van de Schouwburg, waar zich een geüniformeerde politieagent ophield, goed in de gaten konden houden. Regen roffelde op het canvassen dak. Er kwa men geen andere demonstranten. 'Zeker te nat,' veronderstelde mijn vader teleur gesteld. Uit: De Beuk van Carolijn Visser Terug op haar plaats schopte Els haar schoenen uit. Ze stak haar benen tussen de leuningen van de rij stoelen voor haar. Carolien zag dat Rinus ernaar keek. Mooie, slanke benen in een visnet panty. Carolien drukte zich weer tegen de leu- MIDDELBURG - Johan Robesin van de PvZ vindt dat er in Zeeland en Vlaanderen een 'grensinformatie- punt' moeten komen naar Lim burgs voorbeeld. In zo'n bureau kunnen grensarbeiders terecht met al hun vragen. Robesin hamert op het belang van persoonlijke dienstverlening voor deze doelgroep. „In de wirwar van sociale en fiscale regels is het van belang dat mensen zich kunnen wenden tot één loket. Grensarbei ders zorgen voor mobiliteit op de Vergunning tot 1 december voor Waddenzee De gehele Zeeuwse vloot is dinsdagochtend uitgevaren om weer mosselzaad op te vissen in de Waddenzee. Daarmee is een einde gekomen aan een noodge dwongen time-out van twee jaar. De verwachtingen zijn hoog gespannen. door Marcel Modde MIDDELBURG - Naar schatting ligt er 260.000 tot 280.000 mosselton visbaar zaad op banken in de Texel- stroom en het zeegat tussen Vlie land en Terschelling. De 62 schepen uit Yerseke, Zierik- zee en Bruinisse werken met een gezamenlijk quotum van 70.000 mosselton per week, aldus secreta ris Hans van Geesbergen van de Producentenorganisatie Mosselcul tuur. De bedoeling is dat ze om de twee weken twee tot drie dagen vissen. Dat schema geeft de mos- selbanken de tijd om te herstellen, legt Van Geesbergen uit „Dat is be heerd vissen. Als je er voor gaat zo veel mogelijk zaad in één keer weg te vangen, vis je zo'n bank hele maal rot. Wat nu wordt gedaan, is de bank in feite uitdunnen. Zodat de gaten die ontstaan, weer van na ture kunnen worden opgevuld." De vissers hebben tot 1 december vergunning om het zaad van de banken te halen en uit te zetten op hun kweekpercelen verderop in de Waddenzee en Oosterschel- de. De jonge mosselen zijn in de regel over twee jaar rijp voor con sumptie. De twee voorgaande jaren was er geen tot nauwelijks zaad gevallen op de mosselbanken. De banken waar nu op wordt gevist, liggen in de onstabiele gebieden. Van Gees bergen: „De kans dat de mosselen daar na een onstuimige winter nog steeds liggen, is niet zo groot. Dus heeft het de voorkeur die als eerste weg te halen." De tijd dat natuurbeschermingsor ganisaties roet in het eten gooiden, lijkt voorbij. Sinds 2008 geldt een convenant, dat uitgaat van een ge zamenlijk uitvoeringsplan. „Als zich nu nog iets voordoet wat niet was voorzien, zitten we gelijk met elkaar aan tafel. En dat gaat goed", aldus de PO-secretaris. Het eerste resultaat stemt louter tot optimisme, laat Jan Schot van de ZZ-7 weten „We zijn om 7 uur begonnen en ondanks dat het weer hier niet echt super is, gaat het heel voorspoedig." BORSSELE - Het transport van nu cleair materiaal vanuit Borssele naar Frankrijk is dinsdagmiddag zonder problemen vertrokken. Het is het vijfde kerntransport. Kerncentrale-exploitant EPZ heeft een vergunning voor tien transpor ten. Wanneer het volgende transport plaatsvindt, is niet bekend. EPZ doet daar om veiligheidsredenen geen mededelingen over. De 'opge brande' splijtstofstaven gaan per trein naar Areva in het Franse Cap la Hague. Splijtstofelementen zijn de benzine voor de kerncentrale. Een element gaat ongeveer vijf jaar mee en bevat tabletten van verrijkt uranium. Om de centrale draaiende te houden, moeten van de 121 elementen jaarlijks 28 wor den verwisseld. Dan zijn ze 'opge brand': 95 procent bestaat nog uit bruikbaar uranium en plutonium. De overige 5 procent is afval. In Cap la Hague wordt het nog bruik bare uranium en plutonium ge scheiden van het afval. Het ura nium gebruikt EPZ weer. Het afval wordt opgeslagen bij de Covra. ning van haar stoel. Ze keek verwachtings vol naar het scherm, tot het uiterste be reid om zich te laten inspireren. De film was een beetje sloom, maar wat gaf dat. Meteen werd ze opgenomen in een wereld waarin de mensen in grote huizen woonden met veel licht en weinig meubels. Een vrouw lag op een grijsblau we sofa, behalve wanneer ze visite had, die de volgende dag bedankte met een kaartje. In het zwembad dat te groot was om een privébad te kunnen zijn, was nooit iemand, alleen haar man trok er de hele tijd baantjes met een snorkel. Dat zou wat voor Rinus zijn, dacht Caro lien. Die houdt er ook wel van. In dienst had hij met bepakking moeten zwem men. Een berenlul, heette dat. Ze bloos de eventjes bij dat woord. Uit: Vals licht van Franca Treur Sony Experia U t.w.v. 400,- gratis Vodafone Voordeel Web 40 arbeidsmarkt. Een bereikbare infor matievoorziening leidt bovendien tot meer belangstelling voor de grensregio's, waar de bevolking toch al krimpt." Limburg heeft het voortouw geno men voor opening van loketten in Kerkrade en Aken. Robesin heeft dit initiatief op de agenda gezet van het tweedaags werkbezoek van de Zeeuwse Staten in april vol gend jaar aan Limburg. Die be stuurlijke ontmoeting staat in het teken van samenwerking. HTC Desire C t.w.v. 209.- gratis vodafone Voordeel Web 30 1^00 Nokia Asha 300 t.w.v. €119.-gratis Vodafone Voordeel 15 €15, Voor vragen en meer informatie bel: 0900-0603 v-Ms/gflek) vodafone Kijk op de website ook voor aanbiedingen met toestellen en abonnementen. Abonnementen al vanaf 7.50 en altijd in combinatie met een toestel, Boven staande actie abonnementen nebben een contractduur -van 21aar. De aansluitkosten bedragen 30.-. Zolang de voorraad strekt Aan Mobiel Internet zijn geen aansluitkosten verbonden. Alleen online verkrijgbaar. Typ-, druk- of zetfouten voorbehoudea

Provinciale Zeeuwse Courant | 2012 | | pagina 23