Gedichten als bron voor film cultuur j 13 Geheim achter garnalencroquetten 11101 v«sea Jantje is een rotjoch, misschien zelfs erger Marion Bloem signeert in Goes agenda Minisymposium over financiering filmproducties woensdag 12 september 2012 door Ali Pankow MIDDELBURG - Het leuk wel of er een dealtje met drugs werd geslo ten aan het tafeltje van musicus Phons Bakx in zijn stamkroeg Kaf fee 't Hof in Middelburg. In werke lijkheid ging het om de uitlevering van garnalencroquetten, die zijn oude moeder in Sluis had bereid. Regina Reinders was een van de trouwe klanten. Zij raakte gefasci neerd door de handel van Phons en de hele sfeer er omheen. „Ik wilde zijn moeder Maria Magdale- na Bakx-Clyncke wel eens ontmoe ten en het verhaal van begin tot eind op film vastleggen. Dat had ik nog nooit gedaan en had er nau welijks verstand van. Het ging me om de inhoud", vertelt Reinders over De garnalencroquetten van de moeder van Phons, ook een Zeeuw se film in de PZC-competitie. Met een simpel cameraatje legde zij al les vast: garnalen pellen, het cro- quetten draaien, Phons die de or der doorgeeft, uitwisseling van de bestelling tussen moeder en zoon bij de pont in Breskens en de afle vering per klant in Kaffee 't Hof. „Al dat materiaal heeft drie jaar op de plank gelegen. De afwerking heeft heel wat inspanning ge vergd", vertelt Reinders. Zij schetst een beeld van getob met een fire- wire-aansluiting en een oude lap top die eerst van een nieuwe har de schijf moest worden voorzien. Maar de film met Maria Magdale- na Bakx-Clyncke (84) in de hoofd rol is er gekomen. Festivaldirecteur Leo Hannewijk was zelf lange tijd afnemer van de garnalencroquet ten en biedt bij FbtS dan ook graag ruimte voor deze film. Vlissingen: ma 17/9,16.30 u zaal 3, 21.30 u zaal 7 (+Zilte Klei); za 22/9 10.00 u zaal 5,12.45u. zaal 3 Moira Trauma). Terneuzen: do 20/9 16.30 u zaal 2 (+Zilte Klei). GOES - Schrijfster Marion Bloem signeert vrijdag van 14.00 tot 15.00 uur in boekhandel De Koperen Tuin in Goes. Bloem werd vorige maand zestig jaar. Dat is gevierd met de verschijning van twee nieu we titels: het fotoboek Het Bali van Bloem (met foto's van Ivan Wolffers) en een nieuwe grote ro man: Meisje van honderd, over hon derd jaar vrouwenlevens. mmsmffiesegmsssssmssssstsmamsmmammsii Meer agendanieuws en het complete bioscoopprogramma zijn te vinden op de website van deze krant OP PAD Middelburg Chakrakleurtherapeut Margaretha Gie- les presenteert haar nieuwe boek 'Kleur je leven in balans'. De Drvkkery, 16.30-18.00 uur VLISSINGEN - Film by the Sea houdt zaterdag een minisympo sium over de financiering van films. Diverse fondsen presenteren er zich, waaronder het nieuwe Do cumentairefonds Zeeland. lacques van Heijningen, directeur van het Mediafonds Rotterdam, gaat in op zijn ervaringen met een regionaal fonds. Producent Gijs van de Westelaken vertelt over zijn ervaringen met fil men in Zeeland en presenteert te vens een participatieplan waarbij Zeeuwen met fiscale voordelen kunnen bijdragen aan de verfil ming van de roman Dorsvloer vol confetti van Franca Treur. Deze film wordt volgend jaar in Zeeland opgenomen. Het minisymposium is zaterdag van 11.00 tot 12.30 uur in het festi valpaviljoen in Vlissingen. De bij eenkomst is toegankelijk voor ie dereen die belangstelling heeft voor film in Zeeland. Reserveren via aurora@filmbythesea.nl. Zeeuwse films in PZC-competitie bij Film by the Sea door Ali Pankow Een oma die een modern sprookje vertelt aan haar kleindochter, een jonge Pi casso die een relatie heeft met zijn model, drie mannen die zich willen meten met de grote Russische schrijvers. Het zijn slechts enkelen van de vele perso nages in Poetry by the Sea, een van de veertien Zeeuwse films die tij dens Film by the Sea (FbtS) mee doen in de PZC-competitie. Poetry by the Sea is een initiatief van Matthijs Meulblok uit Burgh-Haamstede. Hij is een van de deelnemers in de jongerenjüry vorig jaar bij FbtS. Daar sloeg de vonk van filmmaken direct op hem over, nadat hij eerder al een gedichtenbundel bij elkaar schreef en zich bezighield met muziek en beeldende kunst. Matthijs be proeft meerdere disciplines in de creatieve hoek en neemt de vrij heid zijn weg daarin te zoeken. De combinatie poëzie en film spreekt hem bijzonder aan. „Niet de ene kunstvorm ten dienste van de ander, maar film en poëzie vol ledig integreren", zegt Matthijs over zijn uitgangspunt voor het maken van Poetry by the Sea. Hij maakte een pilot op basis van een zelf geschreven gedicht Vergeet de Illusie. Dat leverde hem de toezeg ging op dat de volledige film tij dens FbtS 2012 in première mocht gaan. Voor het verdere regieproces deed Matthijs een beroep op de jonge Zeeuwse dramaturge Nafta- lie Vader, die hij al kende uit het amateurfilmcircuit. Later haakte Opname bij Thermen Beauty Zeeland in Vlissingen voor Poetry by the Sea thijs voor werk van de Zeeuwse dichters Dieuwke Parlevliet, Jaco- lien Vlaander, Theo Raats, Thom Schrijer en Ester Naomi Perquin. „De opnamen zijn op allemaal ver schillende locaties in Zeeland ge maakt: aan het Veerse Meer, in de Westhoek van Schouwen-Duive- land, bij Thermen Beauty Zeeland in Vlissingen, in Middelburg en op een autokerkhof in 's Arendsker- ke", vertelt Naftalie. Zij en Mat- ook mediaman en dj Bert van Leerdam bij het proces aan. Hij te kent voor de regie van een van de zes filmpjes en leest een van de ge dichten voor. Naast zijn eigen gedicht koos Mat- foto Ruben Oreel thijs zijn superblij met alle vrijwil lige medewerking van spelers, ca meraman Rick Hamelink, stiliste Jolanda Sinaij. Natuurlijk betreft het een low budget productie, dus ook de spontane sponsoring van bedrijven en een bescheiden subsi die van de provincie waren meer dan welkom. Vlissingen: zo 16/9,11.00 u. zaal 2; za 22/9,10.00 u. zaal 3, 13.00 u. zaal 4. door Jan van Damme Het weblog 'Zeelandgeboekt' van de PZC signaleert Zeeuwse boeken en tijdschriften. In de krant wordt weke lijks een titel van het blog in de schijnwerpers gezet. We zijn allemaal 'apen met hoeden op', het he le leven is aanstellerij. De titel, met de verklaring op pagi na 250, daar hebben we wel de kern van het nieuwe boek van Middelburger Johan Sinke. Hoofdpersoon Jan de Bruin is een man met een jeugdtrauma, zijn on verwerkt verleden vormt de rode draad in de verhalen. Het decor is Zeeuws. Hedendaagse taferelen worden afgewisseld met cursieve herinneringen aan de tijd toen Jan nog Jantje was. Johan Sinke (1940) heeft naam ge maakt in het Zeeuwse. Als foto graaf, als jazzmuzikant. En als ra diomaker - dat wil zeggen: voor het Walcherse radiostation Cool FM maakte hij programma's - 'Jaz- Zeeland' en 'Dolend in de tijd'. Dat laatste was een actueel sati risch programma. Een selectie van voor dat programma geschreven teksten werden in 2009 gebundeld in Dolend in de tijd, gecombineerd met gedichten en fotocollages. In het persbericht bij het boek wordt gesproken over een 'rasver teller'. Over de inhoud wordt ge zegd: „Het in Zeeland gesitueerde verhaal begint in de Tweede We reldoorlog en is een tijdsbeeld dat hilarisch en komisch is, vaak ont roert en als een film aan je voorbij trekt." Nu wil ik best aannemen dat je als schrijver je boek wil aan prijzen. Maar op zo'n promozin valt nogal wat aan te merken. En kwalificaties als 'hilarisch' en 'ko misch', daarmee worden toch echt valse verwachtingen gewekt. Het kan aan mij liggen, natuurlijk, maar ik moet niet lachen om wat Johan Sinke te vertellen heeft. Ik vind het jongetje Jan, zoals hij wordt beschreven, een rotjoch, misschien zelfs erger. Ik neem één scène over, zodat u wellicht aanvoelt wat ik bedoel. Op pagina 11, meteen in het eerste verhaal: 'Blijf liggen', snauwde Jan tegen Bas, want hij had ondertus sen een heel misselijk plannetje be dacht om het ventje te straffen. Hij had nu eenmaal gepocht over het inkomen van zijn vader en dat zat Jan nog steeds niet lekker. Zelf stond hij op en liep snel naar de overkant van de straat en groette de man beleefd. 'Dag meneer, gaat u weg meneer?', vroeg hij schijnhei lig. 'Ja jongen ik ga naar huis', zei de man vriendelijk en stapte in. De motor sloeg aan en nu hoopte Jan tje maar dat hij achteruit over Bas- jes hoofd zou rijden. Een vreselijke gedachte voor zo'n klein joch. Kwam het dan helemaal niet in hem op dat dit niet kon. Was het ondoordacht spel of schuilde er iets misdadigs in Jantje?' Johan Sinke: Apen met hoeden op - Uitgeverij Boekscout, paper back, 252 pagina's, 18,95 euro.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2012 | | pagina 13