zuiver Elke keer is het weer raak Van streng naar soepel 'We weten van bijna to procent van de stemmen niet zeker of ze woensdag 12 september 2012 wel correct zijn uitgebracht. Dat is nogal wat' 11 w Kees Aarts, Na elke verkiezing steken verhalen de kop op over het ronselen van stemmen. Over men sen die voor een tientje of zelfs een bakje champignons stempassen kopen; of ze gratis krijgen omdat de volmachtgevers de politiek helemaal beu zijn. Met name in kleine gemeenten in Brabant en Limburg zijn de geruchten hardnekkig, vooral na ge meenteraadsverkiezingen. Het is volgens de Kieswet verboden om stelselmatig mensen te benaderen om hun stempas af te geven. Maar de vermoedens van ronselen leiden zelden tot een aangifte, laat staan tot een veroordeling. Het is na melijk heel lastig voor het Openbaar Ministerie om te bewijzen dat er sprake is van het ongeoorloofd stem men binnenharken en dat de dader er politiek voor deel mee heeft behaald. 'Het is niet gelukt ronselpraktijken volledig uit te ban nen', concludeerde de Kiesraad al eerder in een eva luatierapport, 'maar er zijn geen signalen dat het ron selen op grote schaal plaatsvindt'. Maar de Kiesraad erkent ook dat er geen harde cijfers beschikbaar zijn over deze praktijken. Feit is dat 70 procent van de volmachten wordt inge diend door de partner, gevolgd door ouders (11 pro cent) en kinderen (8). Bij mensen met zo'n innige band liggen ronselpraktijken niet vqor de hand. De 'champignonman' uit Maasdriel is een van de uit zonderingen: hij werd in 2006 veroordeeld tot een boete van 300 euro. Met zijn paddenstoelen wist hij maar liefst 400 blanco stempassen binnen te halen. De stemmen gingen allemaal naar zijn neef die op de lijst voor de WD stond. Stemmen per volmacht is mogelijk sinds 1928, maar was toen alleen weggelegd voor mensen die voor hun werk veel op reis waren. Om mis bruik tegen te gaan, was gekozen voor een omslachti ge procedure: al zes maanden voor de verkiezingen moest een aanvraag worden ingediend bij de burge meester. In 1951 werd de termijn teruggebracht naar veertien dagen. Zieke en gebrekkige kiezers konden nu ook per volmacht stemmen, maar dan moesten ze wel een geneeskundige verklaring overhandigen. De regeling werd daarna nog enkele keren aangepast waarbij de regels steeds soepeler werden. Zo werd re gistratie vooraf afgeschaft. Het voorkomen van mis bruik raakte ondergeschikt aan het principe van 'zo veel mogelijk mensen moeten kunnen stemmen'. Daarvoor moesten zo min mogelijk obstakels aanwe zig zijn. Dit werd versterkt door afschaffing van de opkomstplicht in 1970. Vanaf de jaren tachtig worden de teugels weer aange haald, na hardnekkige geruchten over ronselpraktij ken in met name Brabant en Limburg. Zo werd de boete op ronselen verhoogd. Twee jaar geleden werd de identificatieplicht ingevoerd. Stemmen bij volmacht naar herkomst en geslacht Tweede Kamerverkiezingen 2006 en 2010 gemiddeld Verzoeken om stem bij volmacht uit te brengen naar leeftijd en geslacht Tweede Kamerverkiezingen 2006 Stemmen bij volmacht naar politieke partij (amerverkiezingen 2006 infographic CRWI bron CBS (n.a.v. steekproef) zie onze website:binneniand Europese waarnemers bij Tweede Kamerverkiezingen Hoe laat je een ander voor je stemmen? J Vul de achterkant van de stempas in en onderteken deze. Geef de pas aan de persoon die voor u naar het stembureau gaat. Geef hem of haar ook uw identiteitsbewijs mee. Beter nog is een kopie van het identiteitsbewijs. 5 Vertel de gevolmachtigde op welke partij en persoon hij namens u moet stemmen. Degene die voor u een stem gaat uitbrengen, mag dat alleen doen op het moment dat hij of zij zelf gaat stemmen. Per persoon mogen maximaal twee volmachten worden uitge bracht. U mag niet overgehaald worden om een volmacht te tekenen, het initiatief moet van u komen. Zo niet dan is er sprake van ronselen en dat is strafbaar. 3 U kunt ook een schriftelijke vol macht verlenen, maar die had uiter lijk 29 augustus aangevraagd moe ten worden. De gemeente stuurt dan uw stempas naar degenen die voor u gaat stemmen. Deze per soon mag in een andere gemeente wonen.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2012 | | pagina 11