Getuige in zaak moord om organen buitenland 19 Kater Hank wil zetel in de senaat weekendcompany0 21 doden bij aanslag in Kunduz dinsdag 11 september 2012 Doorbraak in onderzoek Kosovaarse rebellen zouden in 1999 Servische gevangenen hebben vermoord om hun or ganen te verhandelen. Speciaal team speurt al een jaar naar aanwijzingen. Een 'dader' is nu gevonden als kroongetuige. door onze correspondent Joost van Egmond BELGRADO - Het openbaar ministe rie in Servië claimt een doorbraak te hebben in het onderzoek naar oorlogsmisdaden door het Kosovo Bevrijdingsleger UC^K. Een direct betrokkene beweert dat Servische gevangenen werden vermoord en dat hun organen op de zwarte markt zijn verhandeld. Als de getuigenis betrouwbaar blijkt, is dat een geweldige door braak in het onderzoek naar de af faire. Al ruim een jaar zoekt een speciaal internationaal onderzoeks team naar aanwijzingen voor de beschuldigingen van orgaanhandel door het UC^K. Waarnemers wa ren altijd uiterst sceptisch dat er ooit betrouwbare getuigen naar vo ren zouden treden. Servië, dat er hard aan trekt om de vermeende misdaden tegen zijn onderdanen onderzocht te krijgen, zegt nu een kroongetuige te heb ben gevonden: een voormalig UCJK-lid dat direct betrokken was bij een operatie. Hij zegt, na een korte medische training, het hart van een gevangene te hebben ver wijderd voor transplantatie. „We hebben deze beweringen meer dan een jaar onderzocht en onze inschatting is dat de getuigenis klopt", zegt Vladimir Vukcevic, de Servische speciaal aanklager voor oorlogsmisdaden. Het spedaal onderzoeksteam, dat opereert onder de vlag van de EU-missie in Kosovo, is terughou dender. „Het is te vroeg om te zeg gen of dit een doorbraak is", zegt woordvoerder luri Laas. „Zo'n ge tuigenis moet natuurlijk standhou den in een rechtbank." Kosovo reageerde furieus op de nieuwe getuige. Minister van Bui tenlandse Zaken Enver Hoxhaj deed het af als 'propaganda'. De morbide beschuldigingen gaan al jaren rond. Het UCJK vocht in 1998-99 een oorlog tegen de Servi sche autoriteiten, die eindigde met een Navo-interventie waardoor Ko sovo zich losmaakte van Servië. Tij dens en na de oorlog zou het U^K gevangenen over de grens met Al banië hebben gebracht en onder primitieve omstandigheden hun organen verwijderd. Sommige slachtoffers zouden tijdens de ope ratie nog in leven zijn geweest. Oud-aanklager van het Haagse Joe- goslavië-tribunaal, Carla del Ponte, beschreef dit in 2008 in haar me moires, waarmee het voor het eerst een groot publiek bereikte. De getuige die nu is gevonden, blijft voorlopig anoniem. Hij ver blijft op een geheime lokatie en staat onder bescherming van Ser vië. Hij vreest voor zijn leven, om dat getuigen van Kosovaarse oor logsmisdaden meermalen zijn geïntimideerd of onder verdachte omstandigheden om het leven zijn gekomen. KUNDUZ - Door een zelfmoordaan slag in de stad Kunduz in het noor den van Afghanistan zijn gisteren zeker 21 doden gevallen, aldus een ziekenhuisdokter. Nederlanders waren er niet bij betrokken, weet een woordvoerster van het ministe rie Defensie. Er waren ook geen Nederlandse militairen in de buurt. De situatie wordt nauwlet tend in de gaten gehouden, voeg de ze eraan toe. Nederland leidt in Kunduz politiemensen op. Vol gens de arts Shir Jan, die werkt in het centrale ziekenhuis van Kun duz waar de slachtoffers werden binnengebracht, zijn onder de do den zowel burgers als politiefunc tionarissen. De bom ging af tij dens een demonstratie. De demon stranten zouden de straat op zijn gegaan om hun steun te betuigen aan een lokale krijgsheer die wordt beschuldigd van het doden van burgers. Een agent die dienst deed bij de demonstratie, zei dat er achttien doden waren gevallen: zes burgers en twaalf politiefunctionarissen. De aanslag had plaats twee dagen nadat een 14-jarige jongen zichzelf had opgeblazen in de buurt van het NAVO-hoofdkwartier in de Af ghaanse hoofdstad Kabul. Zes bur gers kwamen door deze aanslag om het leven. De verantwoordelijk heid werd opgeëist door de Tali ban. SANAA 'Al-Qaeda nummer twee Jemen gedood' De nummer twee van al-Qaeda in Jemen is gisteren omgekomen bij een luchtaanval, aldus de Jemeniti- sche autoriteiten gezegd. De Saudi- sche Saeed al-Shihri werd getroffen door een raket, vermoedelijk van een Amerikaanse drone, toen hij in zijn auto zat Vijf andere inzitten den kwamen eveneens om. De luchtaanval had plaats in de zuide lijke provincie Hadramawt KANDAHAR Taliban dreigen prins Harry te doden De Taliban zijn vastbesloten de Britse prins Harry te doden. Dat heeft een woordvoerder van de ra dicaal islamitische organisatie via de telefoon laten weten. De tweede zoon van kroonprins Charles kwam vorige week in Afghanistan aan voor een tweede periode als militair in dat land. Hij zal vier maanden als piloot van een Apa che-helikopter werken. BERLIJN 'Gevaar terreurdaad door neonazi's groot' Het Bundeskriminalamt, de Duitse nationale recherche, waarschuwt in een vertrouwelijk document voor terreurdaden door neonazi's. Het risico van zulke acties is nog al tijd groot. Het doelwit kunnen al lochtonen zijn, maar ook 'vertegen woordigers van de Duitse Bondsre publiek als politici, personen uit het openbare leven en politiefunc tionarissen'. vorige week met drie vakbonden de vrede was getekend. Het akkoord wordt echter door één bond afgewe zen en stakers hebben gedreigd sta kingsbrekers te doden als het werk wordt hervat voordat de eis voor een verdubbeling van het loon wordt ingewilligd. De stakingen wor den steeds gewelddadiger door de rivaliteit tussen verschillende vak bonden. foto Themba Hadebe/AP door onze correspondent Hanneke Keultjes NEW YORK - Hank voert een over zichtelijke campagne met drie standpunten: banen scheppen in zijn thuisstaat Virginia, steun voor de dierenbescherming en een ein de aan negatief campagnevoeren. Hank wil de senaat in. Dat willen er meer, maar Hank is een kat. Hij voert sinds begin dit jaar campag ne, vooral op internet. Zijn Face- book-pagina heeft inmiddels 26.000 'likes' en op Twitter heeft hij bijna tweeduizend volgers. Op zijn eigen website hankforsena- te.com staan het levensverhaal en veel foto's van de Maine Coon-ka- ter. En een telefoonnummer. „Ik verbind u door met Hanks cam pagneleider", klinkt het professio neel. Dat blijkt Matthew O'Leary te zijn, de man die Hank als kitten samen met zijn partner Anthony in huis nam. „Hank was altijd al geïnteresseerd in politiek", klinkt het bloedserieus. Vier jaar geleden zette O'Leary, die fotograaf is, voor de grap borden met de foto van zijn kat in de berm voor de lo kale verkiezingen in Virginia. Hank kreeg negen stemmen, van mensen die de naam 'Hank' zelf op het stembiljet invulden - dat mag in de VS. O'Leary: „Hank be sloot toen dat de verkiezing voor de senaat de volgende stap zou zijn." Uiteraard is Hanks kandida tuur één grote aanklacht tegen het huidige politieke klimaat in de VS. „Een kat zou een betere senator zijn dan welke politicus dan ook. Kat Hank uit Virginia. Alle donaties die Hank krijgt, wor den voor de volle honderd procent afgedragen aan dierenbescher mingsorganisaties. Als andere kan didaten hun geld ook aan goede doelen zouden geven, dan zouden ze pas echt een positieve verande ring in het land kunnen bewerk stelligen." Volgens de regels moet een kandidaat dertig zijn, Hank is pas negen. „Maar omgerekend naar mensenjaren is Hank 52", be cijfert O'Leary. Toch weigerde Vir ginia Hank op het stembiljet te zet ten, wegens 'niet-menselijkheid'. Kiezers moeten op 6 november Hank zelf op het stembiljet schrij ven als ze op hem willen stem men. zie onze website:buitenland Hank the Cat 'in actie' in een dierenwin kel in Springfield 3 dagen genieten van de Friese Meren! Hotel 4* incl. 1 x 3-gangen diner! 2 overnachtingen incl. ontbijt 1 x 3-gangen diner Welkomstdrankje met Fries hapje Verblijf tot 31 december 2012 I van££9r~ Korting 30% VouOuOjdiAH sefÊmoer-aoia Reserveren via: 0900 700 7004 0,25 p.m.) ma/vr 09.00 - 21.00 uur za/zo 10.00 uur -15.00 uur www.weekendcompany.nl y *Pn]s o b.v. 2-persoonsbezetling en exci reservenngskoslen 12,50 per boeking. Kijk voorde voiled.ge voorwaarden op de website. Let op! Alleen op 11 september tussen 0.00 en 23.59 uur te boeken.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2012 | | pagina 9