Belgische verrassing bij nieuwe entree Sas 22 zeeland Uitgewist Vernieuwing dorpshuis Vogelwaarde begonnen Centrale bouwopleiding voor Zeeland in Goes Gemaal Boekhoute visvriendelijk almanak Ober dinsdag 11 september 2012 door Harmen van der Werf VOGELWAARDE - De palen zitten er in, de langverwachte uitbreiding en grondige verbouwing van het dorpscentrum van Vogelwaarde kan beginnen. In alle vroegte maandagochtend was het een on gekende drukte aan de Populieren straat Een in schroefpalen gespe cialiseerd bedrijf uit Nijmegen - 'we hebben al een reis van drie uur achter de rug' - plaatste in een mum van tijd de benodigde acht schroefpalen. Half acht begonnen, tegen half negen al klaar. Heien is goedkoper, maar dat kon niet. „Het hele gebouw zou dan ontzet raken", vertelde Marcel de Caluwé van uitvoerend bouwbe drijf De Caluwé en Broekaart uit Graauw. „En het zou ook slecht zijn voor de huizen in de omge ving." De Caluwé en Broekaart kan nu echt aan de slag. Het dorpscen trum wordt in drie fasen uitge breid en vernieuwd, want tijdens de werkzaamheden moeten de ac tiviteiten - zoals gymlessen voor basisscholieren - wel zoveel moge lijk door kunnen gaan. Het dorpscentrum van Vogelwaar de is van 1970 en was, aldus voor zitter Piet Jansen van de stichting dorpscentrum, dringend toe aan een opknapbeurt. „We hebben er BOEKHOUTE - Vlaanderen pompt overtollig hemelwater via het Isabellagemaal bij Boekhoute, na bij Philippine, voortaan 'visvrien delijk' naar Nederland. Dat kan door een grondige renovatie van het gemaal. Het werk is allereerst uitgevoerd om het overstromings gevaar voor omliggende polders te beperken. Om trekvissen, met na me palingen, te helpen, zijn ook de vijzels aangepast. Vissen wor den niet meer vermalen. De offi ciële opening is woensdagmiddag. Tip? redactie@pzc.nl Het Domburgse gezin was afgelopen weekeinde op bezoek bij vrienden in Overijssel. Het was wat later geworden dan ge pland toen ze huiswaarts keerden. Ze besloten daarom om onderweg te stoppen bij zelfbedieningsrestaurant om daar wat te eten. De jongste zoon was nog nooit in een dergelijk restaurant geweest. Bij binnenkomst zochten hij en zijn twee oudere broers een tafel uit, ter wijl de ouders naar het buffet liepen om wat uit te zoeken. De jongste zag verbaasd hoe een man met een zwar te broek en een wit hemd plaatsnam aan een tafel en begon te eten. Hij riep door het restaurant: „Papa, mama, jullie moeten snel zijn, de ober eet het allemaal zelf op." Het hoort niet meer bij deze moderne, postindustriële tijd: oude fabriekshallen bij de en tree van steden of stadjes. Zo is de entree van Sas van Cent ook langzaam veranderd, sporen van het verleden zijn uitgewist, maar bedrijvigheid is wel (grotendeels) gebleven. Wethouder Adri Totté (midden) en voorzitter Piet Jansen (rechts) praten nog wat na. Alle schroefpalen zitten al in de grond. foto Mark Neelemans tien jaar aan getrokken en geluk kig zijn we er nu." De gemeente Hulst steekt 400.000 euro in het project, waarvan de totale investe ring 6,5 ton is. Het VSB-fonds, het Oranjefonds en het stimulerings fonds van de Rabobank dragen ook flink bij. Wethouder Adri Totté van Hulst was ook in alle vroegte naar Vogel waarde gekomen. Het dorp ver dient volgens hem goede voorzie ningen. „Voor de toekomst en de leefbaarheid is dat heel belang rijk." Hij zei het daarom te betreu ren dat de Hulster gemeenteraad vorige week op de rem trapte over de vernieuwing van de tennisvel den in Vogelwaarde (en Lamswaar- de). Het dorpscentrum kan straks in elk geval weer jaren vooruit. In de uitbreiding komt een grote zaal. Jansen: .„Die misten we ontzet tend, onder meer voor bijeenkom sten van de ouderenbonden." Het toneel in de gymzaal verdwijnt. Dat werd toch nauwelijks meer ge bruikt. Ook daar komt een zaal. De toiletgroepen en het andere sa nitair worden vernieuwd. En niet te vergeten, er wordt flink geïnves teerd in isolatiemaatregelen om het energieverbruik terug te drin gen. In 1970 werd daar nauwelijks naar gekeken. Eind maart moet al les klaar zijn. Wie wel eens over het Kanaal Gent-Terneuzen heeft gevaren, weet het. Enige tijd na het passe ren van de Nederlandse grens breekt de lucht open en veran dert de kleur van het landschap van asgrauw in groen. Sinds kort heeft Sas van Gent ook een groene entree. Maandag was de officiële opening, met een ver- rassinkje aan Belgische zijde. door Harmen van der Werf Tuurlijk, het is mooi gé wordén. Joop van Hecke, Sassenaar in hart en nieren, is vol lof over de nieuwe en tree van Sas van Gent. Wat wil je ook, het initiatief voor de opknap beurt komt van betrokken bewo ners. De stadsraad Sas van Gent en de ondernemersvereniging Vi taal Sas vonden dat hun stadje wel eens een mooiere entree zou kun nen gebruiken. Niet dat ze zich in Sas van Gent schamen voor het industriële verle den. Zeker niet, aan de Westkade komt niet voor niets het Industri eel Museum voor Zeeland. Maar ook Sas van Gent moet mee in de vaart der volkeren en dan gaat het in deze tijd van pr en communica tie vaak om het plaatje. Hoe kom ik over en hoe verkoop ik mezelf aan een ander? Jan Lonink en Ben de Reu, respec tievelijk burgemeester van Terneu- zen en provinciaal bestuurder van Zeeland, ventten dat gistermiddag bij de officiële opening van de nieuwe entree van Sas van Gent gedreven uit. Alleen met werk lok je geen mensen meer. Je moet ze ker mensen van buiten - 'en die hebben we zeker in de techniek straks hard nodig' - meer bieden, Hartje Sas van Gent. in de allereerste plaats een aange name omgeving om te wonen en recreëren. Nou is het wat overdreven om het over recreatie te hebben bij de toe gang tot Sas van Gent, vanaf het Belgische Zelzate. Het fietspad is opgeknapt, zeker. Er is veel groen aangeplant, met name bij kunst- mestfabriek Rosier. En de gevel van de Zeeuws-Vlaamse Gieterij is bekleed met een levensgrote foto, waarop het gieten van ijzer is afge beeld. Nu weet je tenminste wat er achter die gevel gebeurt. Maar het industriële karakter is hoe dan ook gebleven. Dat is ook wel weer de charme. 'Niet voor niets is er net over de Nederlandse grens een groot, fraai vormgegeven bord geplaatst met informatie over wat er allemaal in de Zeeuws-Vlaamse Kanaalzone wordt geproduceerd. Van glas en zetmeel tot en met plastics. Een fietsroute is daaraan gekoppeld. „Om mensen te laten zien waar aan hier het brood wordt ver diend", stelde Lonink heel nuchter vast. Op en top is de nieuwe entree ove rigens nog niet. Het groen moet nog tot bloei te komen. „Wij kun nen daar wel een handje bij hel pen", bood directeur Willy van Overfelt van kunstmestfabriek Ros ier zijn diensten aan. Sassenaar Van Hecke, vice-voorzitter van de Heemkundige Kring, voegde daar nog wat aan toe. „Het oude Bel gische douanekantoor op de grens richting Zelzate, dat mogen ze van mij morgen slopen." Heeft dat dan geen historische waarde? Van Hecke kan zich daar niets bij voor stellen. „En als iets geen functie meer heeft, kun je het beter afbre ken dan laten verloederen." Bij het doaunekantoor wachtte maandag overigens een verrassing: de weg was er dicht voor asfalteringswer- ken. „Daar wisten wij niets van", zei Van Overfelt van Rosier. Hij voegde er nog niet net cynisch aan toe: leve de grensoverschrijdende samenwerking. Verschil moet er tenslotte blijven. Ook aanpak noordelijke entree De zuidelijke entree van Sas van Gent is-vernieuwd, zetmeelfabriek Cargill wil aan de noordkant ook aan de slag met meer groen, ft De provincie Zeeland en de ge meente Terneuzen hebben met be woners van Sas van Gent en het be drijfsleven hun schouders gezet onder vernieuwing van die entree. Nu is het wachten op een opknap beurt in België. De weg wordt de komende tijd alvast geasfalteerd. door Lilian Dominicus GOES - Bouwopleiding Zeeland wil een nieuw, centraal onderkomen bouwen vlakbij het NS- en bussta tion van Goes. De onderhandelin gen over een terrein met een garagecomplex lopen. Het is de bedoeling een 'integraal praktijkcentrum' neer te zetten, waarin alle voorkomende beroe pen in de bouw kunnen worden geleerd, meldt schooldirecteur Jan den Engelsman. Van timmerman en stukadoor tot schilder- en instal lateur. De beoogde locatie bij het station Goes is strategisch gekozen. Leer lingen uit heel Zeeland, van Schou- wen-Duiveland tot Zeeuws-Vlaan- deren, kunnen er makkelijk naar toe reizen. Andere beroepsoplei dingen als het ROC en Edudelta College zitten in de buurt. Directeur Den Engelsman onder kent dat het momenteel slecht gaat in de bouw. „De crisis zet-een streep door vele plannen, maar de vergrijzing neemt toe en over een aantal jaar hebben we waarschijn lijk een tekort aan jongeren met een technische opleiding. We zien dat er heel veel jongeren zijn met een interesse voor techniek en die mensen zijn in de toekomst hard nodig." VIDEO Kijk naar beelden van de start van de verkeersweek op basisschool De Hil- le op www.pzc.nl/video ZEEUWSE KELDER De keldercompetities gaan weer van start. En daarmee ook De Zeeuwse Kelder! www.pzc.nl/zeeuwsekelder STUUR UW TIPS NAAR redtern@pzc.nl

Provinciale Zeeuwse Courant | 2012 | | pagina 58