Proef Rilland wordt levensloopbestendig zeeland 123 Al serieuze kandidaat voor mantelzorgwoning dinsdag 11 september 2012 'Als mensen bij ons komen wonen, moeten ze ook nog volop kunnen genieten van activiteiten'. Coby Traas, directeur zorgroep Ter Weel Eén van de concrete resultaten van de gesprekken tussen zorggroep Ter Weel, zorgorganisatie Allévo en R&B Wonen is een proef met een mantel zorgwoning aan de Stellestraat in Rilland. Workshop over fotograferen fruit Het Fruitteeltmuseum in Kapelle houdt donderdag een workshop over het fotograferen van fruit in en rondom de boomgaard. Mu seumfotograaf Christa Breure fietst met de deelnemers door de omge ving van Kapelle en laat zien hoe de mooiste foto's kunnen worden gemaakt van het fruit. De tocht be gint om 13.30 uur en duurt onge veer drie uur. Aanmelden kan via 0113-344904. Deelname kost 10 eu ro, dat is inclusief drankje en en tree tot het museum. door Frank van Cooten Tot nu toe is er één serieuze gegadigde voor de mantel zorgwoning aan de Stelle straat in Rilland. Dat meldde woordvoerder Inge Huiszoon van R&B Wonen maandag desge vraagd. De mantelzorgwoning is een proef van de woningcorporatie uit Hein- kenszand. De woning staat in de wijk De Witte Molen in Rilland. Een groot aantal woningen van R&B wordt op dit moment gere noveerd. Ook de woningen Stelle straat 2 en 4 worden binnenkort opgeknapt. In een woning komen de mantelzorgers te wonen en in de woning ernaast diegene die mantelzorg nodig heeft. Binnens huis komt een deur die zorgt voor een verbinding tussen beide wo ningen. „Je ziet nu initiatieven dat familie leden die hulp nodig hebben bij mensen in huis wonen of een af zonderlijke woonruimte in de tuin hebben. Maar daar gaan nogal wat procedures aan vooraf. Daar om is het idee van de mantelzorg woning ontwikkeld. Voor diegene die hulp nodig heeft is een vol waardige woning beschikbaar ter wijl hulp dichtbij is", legde direc teur Peter Bevers eerder het idee van de mantelzorgwoning uit. Inmiddels hoeft het niet alleen 'Voor degene die hulp nodig heeft is een volwaardige woning met privacy beschikbaar' maar om de woningen Stellestraat 2 en 4 te gaan. „Dat idee is nog niet losgelaten maar achter een van de woningen blijkt voldoende ruimte te zijn voor een aanbouw. Die mogelijkheid zijn we verder aan het onderzoeken. Als dat kan, bestaat de mantelzorgwoning dus uit één woning in plaats van twee", aldus Inge Huiszoon. Belangstellenden kunnen zich nog deze week inschrijven bij R&B Wonen om in aanmerking te ko men voor de mantelzorgwoning. De termijn sluit eind deze week. door Lilian Dominicus Vaste prik in het Rilland- se zorgcentrum De Vliedberg: 's morgens wordt koffie in het keu kentje op de tweede verdieping ge dronken. Het gesprek gaat over in braken en de babbeltrucs die ze bij ouderen uithalen. En dat je jezelf eigenlijk niet mag verdedigen als je zo'n inbreker tegenkomt. Be heerder Daina Moison schenkt bij. Ze biedt de bewoners mantelzorg, maar dan betaald, zegt ze. Vroeger deed ze meer, maar waren ze nog met zijn tweeën. Nodig is het wel. „Na het weekeinde is er altijd werk: kun je even hiermee hel pen?, vragen ze dan." „rt\ee DE KRANT IN RILLAND Een typisch jaren zeventig gebouw is het. Qua onderhoud mag er wel een en ander aan worden gedaan, maar dat zal niet meer zo snel ge beuren. Stichting R&B Wonen heeft namelijk hele andere plan nen op deze plek. De Vliedberg en ook de seniorenwoningenflat Oost- kilhoek moeten plaatsmaken voor een modernere vorm van woon-zorgverlening. „De gedachte is om mensen in de kern te hou den, dat ouderen Rilland straks niet meer het dorp uit hoeven. Uit onderzoeken is gebleken dat Ril land een groeikern is, met name als je je profileert als dorp voor ouderen", verklaart directeur Peter van Beveren. In wijk De Witte Molen kunnen mensen lichte vorm van onder steuning ontvangen, zoals thuis zorg. Als meer zorg nodig is, kun nen ze aan de Vliedbergstraat ko men wonen. Van Beveren: „Een le- vensloopbestendige kern, dat zou een goede beschrijving zijn." De huidige woninkjes van De Vliedberg zijn naar de normen van deze tijd te klein. Ervoor in de plaats komen circa twintig apparte menten. Ook komt er een groeps woning voor dementerende pa tiënten. R&B denkt aan een door steek naar de achterkant van de straat, dat uitkijkt op de maïsvel den en de dijk langs de Wester- schelde. Daar zou dan een fitness- parcours kunnen verrijzen, zodat de beweging wordt gestimuleerd. „Het wordt een seniorenboule vard, maar zet dat maar niet in de kop, want dat rukt het zo uit ver band", zegt Van Beveren. Elke maandag zit verslaggever Li lian Dominicus op een andere locatie in Rilland. Doel ervan is om een evenwichtig beeld te krijgen van het dorp. Tips? Kom langs, mail naar l.dominicus@pzc.nl of bel 06-50668394. GOES Wandelproject voor 55-plussers Het wandelproject 'Elke stap telf voor 55-plussers gaat donderdag van start in het Erasmuspark in de Goese Polder. Op basis van een wandeltest krijgt elke deelnemer een stappenteller en een indivi dueel opbouwprogramma. Tien we ken lang komen de deelnemers bij elkaar op hun weekprogramma op te halen en samen te wandelen. Aanmelden kan via 0113-277111. De kosten bedragen tien euro. 'S-GRAVENPOLDER Fietstocht langs zeevruchtenroute De werkgroep fietsen van de senio renraad Borsele houdt vrijdag een fietstocht onder de naam 'de zee vruchtenroute'. De tocht begint in 's-Gravenpolder en voert langs Hansweert, Wemeldinge en Yerse- ke. Tussen 10.00 en 10.30 uur kan worden gestart bij het dorpshuis in 's-Gravenpolder. KWADENDAMME Vleermuizenexcursie door Zwaakse Weel Natuurmonumenten houdt vrijdag een vleermuizenexcursie door de Zwaakse Weel. De gids geeft eerst uitleg over vleermuizen, waarna de groep daadwerkelijk op pad gaat Met behulp van een detector worden de vleermuizen opge spoord. Aanvang: 19.00 uur. Aan melden kan via 0113-644044. GOES Weer seniorentochten bij Wandelsportbond De Zeeuwse Wandelsportsport bond begint morgen, woensdag, weer met wandeltochten voor se nioren in en om Goes. Elke tweede en vierde woensdag van de maand vertrekken de wandelaars vanaf 13.00 uur bij Sportpunt Zeeland in Goes. Deelname kost een euro per persoon en alle tochten meten on geveer vijf kilometer. Inlichtingen: 0113-220695. KLOETINGE Jongerendebat over jeugdvoorzieningen De Vereniging Dorpsbelangen Kloetinge houdt vandaag, dinsdag, een jongerendebat in Amicitia. Van af 19.30 uur praten jongeren over wat Kloetinge te bieden heeft voor de jeugd en vooral over wat er op dat gebied aan ontbreekt. De jonge ren spreken in twee groepen met elkaar aan de hand van stellingen. Naar gelang de uitkomsten worden werkgroepen samengesteld. Voor bewoners van Ter Weel zijn verschillende activiteiten zoals biljarten, koersbal en gisteren, maandag, gezamenlijk zingen. foto Ronald den Dekker

Provinciale Zeeuwse Courant | 2012 | | pagina 53