Niet iedereen dezelfde gehaktbal 221 zeeland 'Desnoods met de bakfiets' Bijeenkomsten rondom dementie FRICANDEAU1 ROLLADE/SHOARMA m, KUIKENBOUT3KG' Tennet bekijkt ander hoogspanningstracé JBIP MAGERE VARKENSLAPPEN 2?9 MAGERE RUNDERLAPPEN m, VERSE WORST KG 2?9 SOEPVLEES KG 2?9 dinsdag 11 september 2012 Arduin, de instelling voor men sen met een verstandelijke han dicap, luidde vorige week de noodklok. Tachtig procent van het budget voor het vervoer van cliënten dreigt per 1 januari te worden wegbezuinigd als gevolg van het lenteakkoord. door Theo Ciele Het is vier uur als TCR-chauffeur Klaus Zuhlke voor komt rij den bij dagactiviteiten centrum Bankstraat in Biggekerke. Dertien cliënten van de stichting Arduin komen hier dagelijks naar toe. Zuhlke brengt ze aan het eind van de dag naar huis. Het zijn mensen die volstrekt af hankelijk zijn van de diensten van Zuhlke en zijn collega's, want zij zullen nooit op eigen gelegenheid de dagbesteding kunnen bereiken. De mensen die in de Bankstraat hun dagactiviteit hebben, komen van heel Walcheren en zelfs van uit de Bevelanden. Op deze manier worden elke dag 650 cliënten van Arduin vervoerd. Van hun woning naar de dagbeste ding of naar de therapie. Het trans port is een essentieel onderdeel van de werkwijze van Arduin. De cliënten wonen niet meer in grote instellingen, maar zoveel mogelijk in woningen tussen de mensen. 'Gewoon wat kan, speciaal wat moet', is de filosofie van Arduin en voor het in de praktijk brengen van deze kijk op het omgaan met verstandelijk gehandicapten wordt de Zeeuwse stichting in de rest van het land als voorloper gezien. Maar omdat de cliënten verspreid over de provincie wonen en hun dagbesteding vaak elders is, is ver voer noodzakelijk. De Algemene Wet Bijzonder Ziek tekosten (AWBZ) betaalt aan dit vervoer mee. Al naar de gelang de zwaarte van de zorg die iemand nodig heeft, varieert die vergoe ding nu nog tussen de 10 en 23 eu ro per dag. Daar legt Arduin nog geld op. En dat zal, als de bezuinigingen na de verkiezingen niet van tafel gaan, nog veel meer worden. „We zullen te vuur en te zwaard probe ren om het vervoer voor onze cliënten in stand te houden", al dus Arduin-manager René van der Waal. Met TCR was Arduin al bezig om te bezien hoe het goedkoper kan. Zo zouden mensen met een lichte re handicap met grotere bussen via een soort lijndienst kunnen worden opgehaald. Maar er zijn ook mensen die echt van deur tot deur gebracht moeten worden en die soms onderweg ook nog hulp nodig hebben. Efficiënter werken kan tot besparingen leiden, zegt TCR-directeur Cees Hage, maar 80 procent minder 'kan gewoon niet'. Directeur Hage: „En de kwaliteit zal eronder lijden. Dit is zo'n spe ciale doelgroep en die wordt door deze bezuiniging enorm gedu peerd." Die bezuiniging van gemiddeld 18 euro naar 8 euro per dag moet een bezuiniging van 150 miljoen euro opleveren. Van der Waal „En het is niet alleen deze bezuiniging. On ze cliënten worden getroffen door een stapeling van maatregelen." In de Bankstraat in Biggekerke is het dreigende onheil het gesprek van de dag bij de medewerkers van Arduin. „Desnoods halen ze we ze met een bakfiets op. Moeten we dan weer terug naar iederen in van die grote tehuizen. Dat willen we toch niet?" Chauffeur Klaus Zuhlke helpt een van passagiers de bus in. foto Ruben Oreel 'S-CRAVENPOLDER - Het Vrijwilli- gersHuis in 's-Gravenpolder houdt drie gratis informatieve bijeenkom sten rondom Wereld Alzheimer Dag op 21 september. Dit gebeurt samen met zorgorgani saties Allévo, SVRZ, Alzheimer af deling Zeeland en Centrum Jeugd en Gezin Borsele. De doelgroep voor deze bijeen komsten is heel breed", zegt Linda Duvekot van het VrijwilligersHuis. „Voor ouderen die met een vorm van dementie te maken krijgen, hun familieleden en voor mantel- zorgers." De eerste bijeenkomst is een lezing van neuroloog M. Boon op 17 september vanaf 19.30 uur. Hij geeft uitleg over de ziekte Alz heimer en andere vormen van de mentie. Op de tweede bijeen komst op 8 oktober, eveneens van af 19.30 uur, staat de zorg rondom dementie centraal. Zorgaanbieders presenteren hun gespecialiseerde zorgaanbod. Beide bijeenkomsten zijn in de Fonteyne aan de Hoef bladstraat in Heinkenszand. De derde bijeenkomst is op 29 okto ber voor kinderen vanaf 8 jaar in 'Ons Dorpsleven' in 's-Gravenpol der. Het Verteltheater brengt vanaf 16.00 uur de voorstelling 'Een opa met gaatjes'. Belangstellenden moeten zich van tevoren opgeven bij het VrijwilligersHuis. BESTEL VIA INTERNET MET MOGELIJKHEID TOT BEZORGING: MAR0S.NL Zorggroep Ter Weel sprak on langs met woningcorporatie R&B en zorgorganisatie Allévo over nieuwe initiatieven in de zorg. Een van de concrete resul taten is een proef met een man telzorgwoning aan de Stelle- straat 2 en 4 in Rilland. door Frank van Cooten D irecteur Coby Traas van de zorggroep vindt het inspire rend dat R&B ver der kijkt dan het lou ter bouwen en beheren van wonin gen. „Het is goed dat ook een wo ningcorporatie nadenkt over ma nieren hoe we met zijn allen de zorg beter kunnen maken." Ter Weel is daar hard mee bezig. Bijna alle vestigingen krijgen te maken met verbouwingen en/of nieuwbouw. Doel is het leven voor de bewoner nog aangenamer te maken. Het regeringsbeleid noemt het 'zo lang mogelijk thuis blijven wonen' als belangrijkste doelstelling in de ouderenzorg om mensen een aangename oude dag te bezorgen en de ouderenzorg be taalbaar te houden. Dat is volgens Traas wel terecht, al hoewel de accenten in haar ogen wel een beetje aan het veranderen zijn. „Natuurlijk vind ik het ook prima dat ouderen zo lang moge lijk in hun vertrouwde huisje blij ven wonen maar dat mag niet te ver gaan. Als mensen op een gege ven moment bij ons komen, moe ten ze ook nog volop kunnen ge nieten van een potje biljart, koers- bal of een lekkere maaltijd in ons restaurant. De kwaliteit van het le ven telt ook. Het mag niet zo zijn dat ouderen pas bij ons komen, als ze niet meer in staat zijn om hier van te genieten." De directeur is absoluut geen voor stander van een tweedeling in de zorg. „Maar waarom zou het niet mogelijk zijn dat een bewoner die iets meer geld te besteden heeft, ook eens mag genieten van een glaasje rode wijn en een tourne- dos? Dat is ook kwaliteit van het leven. Niet iedereen hoeft dezelfde gehaktbal te eten. Laat hierin ook keuzevrijheid bestaan, in plaats van allemaal hetzelfde op het me nu." Vernieuwing in de zorg blijkt ook uit een pasjessysteem dat Ter Weel binnenkort wil introduce ren. Bewoners betalen niet meer met contant geld, maar met een pasje waar een bepaald geldbedrag op staat Om de zorg beheersbaar en betaalbaar te houden, vindt Coby Traas het een goede zaak als familieleden af en toe een handje toesteken zonder dat het overigens een verplichting moet worden. „Iets verplichten zie ik absoluut niet zitten. Het net werk familie wordt immers steeds kleiner. Familie woont verder weg of de leden werken allemaal. Toch zijn er mogelijkheden te bedenken om toch een bijdrage aan de zorg van vader of moeder te leveren. Bak eens een appeltaart bijvoor beeld, doe een spelletje of help eens mee in de keuken. Ik ben zelf hobbykok en liep ook mee in onze keuken toen ik pas bij Ter Weel kwam werken. Dat was heel inspi rerend." door Luc Oggel GOES I KAMPERFOELIESTRAAT 85 1 Reclames geldig t/m zaterdag I GROOTHANDELSKORTING 1.50 bij afname van 3kg per vers vleessoort excl. reclames I Prijs- en tekstfouten voorbehouden KAPELLE - Op verzoek van de ge meente Kapelle bekijkt TenneT of er een ander tracé van de nieuwe hoogspanningsmasten mogelijk is ter hoogte van bedrijventerrein Smokkelhoek. Dat is de uitkomst van gesprekken die de afgelopen tijd hebben plaats gevonden tussen gemeente, onder nemers en TenneT, beheerder van het elektriciteitsnet. Kapelle en een tweetal ondernemers hebben grote moeite met het feit dat de ka bels dwars over het bedrijventer rein gaan lopen. Daarom heeft de gemeente zelf ook meegedacht over een alternatief, dat langs het terrein loopt. „Het huidige Smok-: kelhoek wordt daarmee ontzien, voor toekomstige uitbreiding heb ben we er nog een beetje last van maar veel minder dan in het door TenneT gewenste tracé", zegt wet houder Jon Herselman. Volgens hem is het ook in het belang van dat bedrijf en het ministerie dat er een 'probleemloos' tracé komt, ook met het oog op (plan) schade claims. Overigens had TenneT al aangegeven daar rekening mee te houden. TenneT bekijkt nu of het Kapelse alternatief mogelijk is. Her selman verwacht over een maand duidelijkheid te hebben.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2012 | | pagina 52