zeeland 123 Project Tafelen in de buurt trekt langs andere dorpen en de Veste dinsdag 11 september 2012 Gedeputeerde Sjoerd Heijning proeft de eerste oester. Rechts van hem Willem Kool en voorzitter Cees van Liere. foto's Dirk-Jan Gjeltema Breng de dynamiek terug in het water Voor de tweede keer is het gelukt tot een herschikking (optimalisa tie) van oesterpercelen op de Gre- velingen te komen. Om een beter rendement te kun nen behalen zonder het areaal uit te breiden, hebben de Nederland se Oestervereniging en het ministe rie van ELStl (economische zaken, landbouw en innovatie) een plan opgesteld, waarna de nieuwe per celen verloot zijn onder de deelne- KIEKNOE! Oude Schouwen-Duivelaridse school foto's vertellen een verhaal. Kijk op: wwwpzc.nl/kieknoe MEEST GELEZEN 1Rotonde moet veiliger 2. Travalje aan barrels gereden 3. Vrouw (89) gewond bij ongeval TIPS NAAR schouwen-duiveland@pzc.nl Zet uw foto in een album op v/ww.pzc.nl/foto mers. Op 1 september is dat pro ces afgerond. Met het Grevelingenschap heeft de Nederlandse Oestervereniging de Blue Green Deal gesloten. Bei de organisaties willen ('In samen werking met de gemeente') de dy namiek terug in de Grevelingen. De Flakkeese spuisluis in de Greve- lingendam is sinds 1993 een mu seumstuk. „Nooit meer gebruikt", aldus Van Liere. In combinatie met door Esme Soesman ZIERIKZEE - Het project 'Tafelen in de buurt' gaat dinsdag 18 septem ber van start op een nieuwe, twee de locatie in Zierikzee. De tafelen tour op Schouwen-Duiveland trekt dit jaar langs de dorpshuizen in Ouwerkerk, Kerkwerve en Noordgouwe. Met Nieuwerkerk wordt nog overleg gevoerd. In Zierikzee kan afwisselend gege ten worden in de wooncomplexen 't Nieuwe Vrije of de Veste. Daar naast wordt wekelijks één van de dorpshuizen in de dit jaar betrok ken kernen aangedaan. Bij Tafelen een getijdencentrale in de Brou- wersdam kan de dynamiek worden teruggebracht. Daarmee zou korte metten kunnen worden gemaakt met de zuurstofloosheid in de diepere lagen van het stilstaande water, wat de oesterpopulatie in de diepere lagen geen goed doet. Behalve verse oesters kregen de gasten gisteren tijdens de oester presentatie meer Zeeuwse produc ten aangeboden, op het terras van in de buurt verzorgen leerlingen van Pontes Pieter Zeeman, onder begeleiding van vrijwilligers, een drie gangendiner voor senioren. Voor een klein bedrag, zet oude- renwerker Mels Hoogenboom van het Welzijnshuis het principe uit een. „Het levert voor ouderen so ciaal contact op en jongeren kun nen zich inzetten voor ouderen", somt hij wat pluspunten op. „Maar ook vrijwilligers raken steeds meer betrokken. Dat is ook een meerwaarde van het project." Was bij de aftrap van Tafelen in de buurt in Dreischor nog maar een clubje vaste eters van een stuk of vijf mensen betrokken, vorig jaar Brasserie Sailor's Inn in de jacht haven Bruinisse. Zoals Brut de Zé- lande en wijn van wijnboerderij De Kleine Schorre in Dreischor en brood gemaakt van (onder meer) gezuiverd zeewater en Zeeuwse tarwe (Pain de Mer) van Spelt Bak kers. Er ligt 550 hectare aan oesterper celen in de Grevelingen en 1550 hectare in de kom van de Ooster- schelde. aten in Noordgouwe en Kerkwer ve zo'n 15 tot 20 vaste gasten mee. In 't Nieuwe Vrije schoven zelfs te gen de 25 eters aan. In totaal zes leerlingen zijn bij de maaltijden be trokken; per groep worden twee vrijwilligers ingezet. Er worden nog vrijwilligers ge zocht. Zij kunnen zich melden bij Anneke Bruel van het Rode Kruis: 0111-691636. Mensen die zin heb ben om mee te eten kunnen zich voor Noordgouwe melden bij Loes Dekker: 06-42626398 of voor de Veste bij Yvonne Klaverkamp: 0111-421510. De route van de tafe lentour is te vinden via www.zeeuwland.nl. WESTENSCHOUWEN Seizoenstart Jeugd Natuur en Vogelwacht De Jeugd Natuur- en Vogelwacht start het nieuwe seizoen zaterdag 15 september met korren. Op ver schillende locaties aan de kust wordt gekeken welke soorten vis sen, garnalen en krabben er aan de kust voorkomen. Dat wordt gedaan met een zogeheten 'kornet'. Een kornet is een sleepnet dat vanaf het strand door de zee getrokken wordt, een zwaar karwei, maar ve le handen maken licht werk. De Jeugd Natuur- en Vogelwacht verza melt zaterdag om 10 uur bij de Ro tonde in Westenschouwen. ZIERIKZEE Infobijeenkomst over Campus cultura In de ontvangsthal van Pontes Pie ter Zeeman wordt ruimte gegeven aan Campus Cultura, een ontmoe tingsruimte waar cultuur en educa tie samenkomen. Bibliotheek, Zeeuse Muziekschool en Theater school gaan in de toekomst de ont vangsthal van de Pontes betrekken. Maandag 17 wordt in de Burgerzaal van het gemeentehuis het ontwerp van de Campus Cultura gepresen teerd. De presentatie van ontwerp en planning van het project begint om 19.30 uur. NOORDGOUWE Vrouw gewond bij ongeval scootmobiel Een 89-jarige vrouw uit de gemeen te Schouwen-Duiveland is zondag gewond geraakt aan haar schouder. De vrouw reed in haar scootmo biel over de Zuid-Bosweg in Noord gouwe toen zij door onbekende oorzaak van de dijk af reed. Om standers schoten de vrouw snel te hulp. Zij hebben met vereende krachten de scootmobiel weer bo venaan de dijk gehesen. De vrouw is door ambulancemedewerkers on derzocht en voor de zekerheid mee genomen naar het ziekenhuis. KAPELLE Workshop over fotograferen fruit Het Fruitteeltmuseum in Kapelle houdt donderdag een workshop over het fotograferen van fruit in en rondom de boomgaard. Museumfotograaf Christa Breure fietst met de deelnemers door de omgeving van Kapelle en laat zien hoe de mooiste foto's kunnen wor den gemaakt van het fruit. De tocht begint om 13.30 uur en duurt ongeveer drie uur. Aanmel den kan via 0113-344904. Deelname kost 10 euro, dat is inclu sief drankje en entree tot het mu seum. ZIERIKZEE Grote opruiming in depot van Dorcas Om ruimte te maken voor de win- terkleding is er vanaf vrijdag 14 sep tember grote opruiming in het de pot van hulporganisatie Dorcas aan de Zandweg bij Zierikzee. Alle kleding en schoenen voor vol wassenen gaat dan weg voor 2 euro en kinderkleding voor het luttele bedrag van 1 euro per stuk. De opbrengst van de verkoping is bestemd voor een kindertehuis in Zuid-Affika. Vrijdag is het depot open van 13.00-15.00 uur en zater dag van 9.30-12.00 uur.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2012 | | pagina 47