't Gaat lekker met de platte Zeeuwse oester 221 zeeland Herinrichting inzet juridische strijd Rolls Royce Tentoonstelling over het Jaar van het Water Zandbergen volgt in Zierikzee Hendrikse op 'Desnoods halen we ze met bakfiets op' dinsdag 11 september 2012 door Piet Kleemans ZiERlKZEE - Vereniging H2OK laat geen middel onbeproefd om de plannen van de gemeente Schou- wen-Duiveland voor herinrichting van Havenplein, Havenpark, Kraanplein en Oude Haven tegen te houden. De vereniging heeft bij de rechter in Middelburg een schriftelijk verzoek om voorlopige voorziening ingediend. Als dat ver zoek gehonoreerd wordt mag de gemeente (nog) niet beginnen. Van meet af aan is er felle kritiek geweest op de geplande reconstruc tie van de binnenstad. Bewoners en ondernemers van Havenplein, Havenpark, Kraanplein en oude Haven bundelden hun krachten in vereniging H2OK en trekken on verminderd fel van leer. De gemeente wil in oktober begin nen met de werkzaamheden. Daar om besloot H2OK zich tot de rech ter te wenden en deze te vragen om stevig aan de handrem te trek ken. In de brief aan de rechter vra gen diverse particuliere bewoners en ondernemers aan het Haven plein aandacht voor hun bezwa ren tegen het verplaatsen van de rijweg richting de woonhuizen en bedrijfspanden. „Dit zal nog meer overlast van trillingen bezorgen." Ook het rooien van historisch waardevolle bomen is hen een doorn in het oog. Concreet wordt bezwaar gemaakt tegen: het kappen van bomen en het verstoren van het archeolo gisch bodemarchief. „Dat gebeurt oppervlakkig in het hele plange bied en op diverse locaties zelfs on geveer 1,80 meter diep. Dat is ver boden zonder Programma van Ei sen dat zorgt voor deskundige ar cheologische begeleiding." Ook wordt aandacht gevraagd voor aan tasting van het beschermd stadsge zicht van de binnenstad. De plannen van de gemeente Schouwen-Duiveland voor de bin nenstad van Zierikzee zijn ingrij pend. Er sneuvelen bomen en in de nieuwe plannen is geen plaats meer voor 'straatmeubilair' als de brulboei, het oude anker en de fon tein. Doodzonde in de visie van H2OK, De vereniging stelt dat de gemeente een gebied dat door de Rijksdienst voor Cultureel Erfgoed bestempeld wordt als zijn van 'uit zonderlijke gaafheid' verkwanselt. Het idee om in de nieuwe bestra ting van het Havenplein een geu lenpatroon zichtbaar te maken kan evenmin op enthousiasme vanuit de vereniging rekenen. door Piet Kleemans ZIERIKZEE - Burgemeester Gerard Rabelink opent maandag 17 sep tember een expositie in het ge meentehuis over het Jaar van het Water. De expositie omvat gedich ten, tekeningen, foto's en driedi mensionale werken die een relatie hebben met water. Leerlingen van de Pontes Pieter Zeeman zijn tijdens verschillende lessen aan de slag gegaan met het thema. Ze hebben onder meer fo to's en tekeningen gemaakt en sommigen hebben zelfs een driedi mensionaal werk gemaakt Werk van de leerlingen is eerder te zien door Ton van den Nouweland ZIERIKZEE - Dominee Marianne Zandbergen uit Poortvliet volgt in Zierikzee Klaas Hendrikse op als voorganger van de Vrijzinnige Ge meente. Zandbergen gaat voor twintig pro cent van een weektaak in Zierik zee werken. Ze vult hiermee de open plek op, die is ontstaan van wege het emeritaat van Hendrikse. Deze dominee blijft overigens na 1 januari zelf ook één dag in de week en twaalf diensten in Zierik zee werken. Zandbergen was gedu rende vele jaren al gastvoorganger in Zierikzee. Zij treedt in de voet De platte Zeeuwse oester wordt ook wel de Rolls Royce onder de oesters genoemd. De oester begint zijn leven als mannetje om na driejaar vrouwtje te worden. Al met al kun nen de weekdieren 20 jaar oud worden. De schelp is klein; maar wat er in zit leidt tot grote woorden. De smaak van de platte Zeeuw se oester werd maandag bij de opening van het Nederlandse Oesterseizoen alom geprezen. Ook in andere opzichten gaat het goed met de 'Ostrea Edulis'. door Esme Soesman Oftewel: de Koningin van de Zeeuwse Zil te Zaligheden, zoals voorzitter Cees van Liere van de Neder landse Oestervereniging de delica tesse typeerde. „Een relatief kleine schelp, met een zilte, romige smaak. Hij is gewéldig". Vorig jaar werd het seizoen met tweehonderd BN'ers in Amster dam gevierd. Dit jaar was het voor al relaxen op de Sjarina van sport- visserijbedrijf Hoogerwerf „We proberen te rotileren." En dat was gistermiddag, in de zon op het Gre- velingenwater bij Bruinisse, be paald geen straf Aan Willem Kool (Stan Huygens Journaal Van de Te legraaf) en Zeeuws gedeputeerde Sjoerd Heijning de eer de eerste door de Bru75 opgehaalde oesters te nuttigen. „Hij heeft een hele mooie nasmaak, is lekker vlezig. Het is een fenomeen", aldus Kool na afloop van de trip. Met Heij ning trad hij toe tot het Gilde van de Vergulde Oester, maar daar moest het duo eerst een oester voor steken en 'prozaïsche' woor den voor spreken. Beiden beloof den plechtig de platte Zeeuwse oester als ambassadeur te promo ten. „Voor de oester én voor Zee land als geheel. Hoe kun je beter naar buiten treden dan met een mooi Zeeuws product?" Een product dat, hoewel al door de Romeinen geroemd om z'n me dische en liefdebevorderende kwa liteiten, volop in ontwikkeling is. Zo st-aat de Nederlandse Oesterver eniging op het punt MSC-gecertifi- ceerd te worden, meldde Van Liere 'Hoe kun je beter naar buiten treden dan met een mooi Zeeuws product?' aan de verzamelde journalisten en andere betrokkenen. Een opsteker op het gebied van duurzaamheid, al heeft het rondkrijgen van die klus de vereniging een jaar en meer dan 100.000 euro gekost. „Maar het is enorm belangrijk voor de sector. Supermarkten ne men in toenemende mate af van gecertificeerde bedrijven en de consument wil weten of er van duurzame aquacultuur sprake is." Bioloog Aad Smaal (Wageningen Universiteit en Imares Yerseke) meldt meer positief nieuws. Oes ters lijken redelijk bestand tegen de oesterziekte Bonamia. Sinds die ziekte in 1980 in Zeeland is opge doken, heeft de populatie daar wel iswaar last van, „maar niet drama tisch". Zeventig tot tachtig procent van de oesters lijkt Bonamia 'te kunnen hebben'. „Het lijkt er op dat er een zekere weerstand, resis tentie ontwikkeld is." Via een drie jaar durend Europees onderzoeks project (Oysterecover) wordt het hoe en wat verder onderzocht. „De vraag is: hoe krijg je die resis tentie tegen Bonamia onder con trole, zodat niet alleen maar meer van toevalligheden afhangt?" geweest op een expositie in de Nieuwe Kerk. Dat gebeurde in sa menwerking met de organisatie van festival Centree. In de nieuwe expositie in het gemeentehuis is aan het bestaande werk van het eerste half jaar van 2012 werk uit de eerste weken na de zomerva kantie toegevoegd. Tevens zijn de inzendingen van lezers van week blad Wereldregio te bekijken. Lezers werd gevraagd een gedicht te schrijven en daar een passend beeld bij te verzinnen, uiteraard ge wijd aan het thema water. De ex positie is te bezichtigen van 17 sep tember tot en met 19 oktober tij dens kantooruren. door Theo Ciele sporen van een omstreden predi kant. Het scheelde niet veel of Hendrikse was vanwege zijn boek 'Geloven in een God die niet be staat' uit het ambt gezet. Vorig jaar verscheen Hendriks tweede boek: 'God bestaat niet en Jezus is zijn zoon.' Zandbergen leidt komende zon dag om 11.00 uur haar eerste dienst in de Zierikzeese Gasthuis- kerk. Als thema koos zij: "God...on- zichtbaar, maar niet onvindbaar.' Er wordt verwezen naar Exodus 20:4, waarin staat dat mensen zich geen gesneden beelden moeten maken. De klarinetgroep Kwartezz treedt op gedurende de dienst. Arduin, de instelling voor men sen met een verstandelijke handicap, luidde vorige week de noodklok. Tachtig procent van het budget voor het vervoer van cliën ten dreigt per 1 januari te worden wegbezuinigd als gevolg van het lenteakkoord. Het is vier uur als TCR-chauffeur Klaus Zuhlke voor komt rijden bij dagactiviteitencentrum Bankstraat in Biggekerke. Dertien cliënten van de stichting Arduin komen hier dagelijks naar toe. Zuhlke brengt ze aan het eind van de dag naar huis. Het zijn mensen die vol strekt afhankelijk zijn van de dien sten van Zuhlke en zijn collega's, want zij zullen nooit op eigen gele genheid de dagbesteding kunnen bereiken. Op deze manier worden elke dag 650 cliënten van Arduin vervoerd. Omdat de cliënten ver spreid over de provincie wonen en hun dagbesteding vaak elders is, is vervoer noodzakelijk. De Algemene Wet Bijzonder Ziek tekosten (AWBZ) betaalt aan dit vervoer mee. Al naar gelang de zwaarte van de zorg die iemand nodig heeft, varieert die vergoe ding nu tussen de 10 en 23 euro per dag. Daar legt Arduin nog geld op. En dat zal, als de bezuinigin gen na de verkiezingen niet van ta fel gaan, nog veel meer worden. „We zullen te vuur en te zwaard proberen om het vervoer voor on ze cliënten in stand te houden", al dus Arduinmanager René van der Waal. Met TCR was Arduin al be zig om te bezien hoe het goedko per kan. Zo zouden mensen met een lichtere handicap met grotere bussen via een soort lijndienst kunnen worden opgehaald. Effi ciënter werken kan tot besparin gen leiden, zegt TCR-directeur Cees Hage, maar tachtig procent minder 'kan gewoon niet'. Hage: „En de kwaliteit zal eronder lijden. Dit is zo'n speciale doelgroep en die wordt door deze bezuiniging enorm gedupeerd." Die bezuini ging van gemiddeld 18 euro naar 8 euro per dag moet een bezuiniging van 150 miljoen euro opleveren. Van der Waal „En het is niet al leen deze bezuiniging. Onze cliën ten worden getroffen door een sta peling van maatregelen."

Provinciale Zeeuwse Courant | 2012 | | pagina 46