'Stem op een Zeeuw maakt Zeeland sterk' zeeland Behandeling prostaat gewaarborgd 2 dinsdag Zachte landing De krant 6 weken voor 18 euro! PZC 1 dinsdag 11 september 2012 door Marleen Blommaert Wanneer het aan mij zou zijn om te beslis sen of we een rege ring zouden moeten hebben zonder kranten, óf kranten zonder een regering, dan zou ik geen ogenblik aarzelen om het laat ste te kiezen. Zo, dat moest maar eens gezegd worden! Het is de tijd van de grote uitspraken, dus ik dacht: ik doe ook eens een duit in het zakje. Maar omdat er overal factcheckers rondlopen tegenwoordig, beken ik het maar meteen: hij is gejat. Gejat van Thomas Jefferson, de derde pre sident van de Verenigde Staten. De geestelijk vader van de Onafhanke lijkheidsverklaring en degene die de Fransen zover kreeg om hun be langen in Amerika van de hand te doen. We spreken over het eind van de 18e eeuw, begin 19e eeuw. Een roerige tijd, zowel daar als in Europa. Jefferson was jurist, filo soof, architect, politicus, uitvinder en schrijver. Iemand uit een lang vervlogen tijd waar veelzijdigheid nog gold als een pluspunt Van voor de langstudeerboete zoge zegd. Inmiddels hebben kranten COLOFON PZC Park Veldzigt 35, Middelburg Postbus 91, 4330 AB Middelburg 0118- 43 4000 Directeur/uitgever Charles van den Oosterkamp c.vdoosterkamp@pzc.nl Hoofdredactie Peter Jansen pjansen@pzc.nl Arie Leen Kroon (adjunct) alkroon@pzc.nl Centrale redactie T: 0118- 43 4010 E: redactie@pzc.nl Redactie Walcheren Postbus 91,4330 AB Middelburg T: 0118- 43 4050 E: walcheren@pzc.nl Redactie Bevelanden-Tholen Postbus 162,4460 AD Goes T: 0113- 31 5670 E: bevelanden@pzc.nl tholen@pzc.nl Redactie Zeeuws-Vlaanderen Postbus 145,4530 AC Temeuzen T: 0115-64 5740 E: zeeuws-vlaanderen@pzc.nl Redactie Schouwen-Duiveland Postbus 80, 4300 AB Zierikzee T: 0111- 45 4650 E: schouwen-duiveland@pzc.nl Commercieel manager Ivo van der Velde Advertenties VerkoopteamZeeland T: 0118-434070 E: teamzeeland@pzc.nl Personeelsadvertenties: 055- 5388 000 Familieberichten: 088- 0139 999 Kleintjes: 0900- 6743 836 Krant niet ontvangen? Wijziging van uw adresgegevens? Gebruik maken van de vakantieservice? Abonnement opzeggen? Vul het formulier in op: www.pzc.nl/lezersservice of bel: 088- 013 9910 Toets 1bezorgklachten (vanaf 07.00 uur) nabezorging bij melding voor 12.00 uur Toets 2: informatie over uw abonnement Toets 3: informatie over abonneevoordeel Maandag t/m vrijdag: 08.00 - 17.00 uur 08.00- 12.00 uur Abonnementsprijzen Maand 27,50 (acceptgiro €30,75) Kwartaal 77,65 (acceptgiro 80,85) Jaar €296,50 (acceptgiro €299,95) Auteursrechten Alle auteursrechten voorbehouden Uitgeverij Provinciale Zeeuwse Courant, onderdeel van Koninklijke Wegener NV. Publicatierecht beeldende kunst via Beeldrecht. Gegevensbescherming PZC is een uitgave van Wegener NV. Wegener legt van abonnees gegevens vast voor de uitvoering van de abonnementsovereenkomst. Deze gegevens kunnen gebruikt worden om u op de hoogte te houden van interessante producten en diensten van andere onderdelen van Wegener en zorgvuldig geselecteerde partners. Indien u geen prijs stelt op informatie van de PZC of indien u uw toestemming voor het gebruiken van uw e-mail adres wilt intrek ken, kunt u dit schriftelijk kenbaar maken bij PZC Lezersservice. Zie ook het privacy statement op www.pzc.nl Ja, ik neem de PZC en ontvang de eerste 4 weken gratis en neem aansluitend: een doorlopend abonnement met automatische betaling van 77,65 per kwartaal (na28) een doorlopend abonnement met betaling per accept van 80,85 per kwartaal (nmbi ik neem een proefabonnement van 6 weken voor 18,-. Na deze periode stopt de bezorging vanzelf, (ik heb de laatste 3 maanden geen proef gehad) (ps> Stuur de bon naar: PZC. Afdeling Lezersservice, Antwoordnummer 54050,5004 VB Tilburg. Bellen kan ook: 088 - 013 9910 Straat Postcode Woonplaats Telefoonnummer Emailadres Ik machtig de PZC o Rekeningnummer het abonnementsgeld van mijn rekening af te schrijven. Handtekening De PZC gaal zorgwtoig om iet persoonsgegevens. In het colofon htfl u nadere informatie aan „Je moet Kamerleden hebben die weten hoe onze provincie in elkaar steekt." Commissaris van de Koningin Karla Peijs het erg moeilijk en regeringen nog moeilijker. Maar ook wij hebben het moeilijk: 40 procent weet het nog niet. Geen idee waar ze op gaan stemmen. En ik schaam me om het te zeggen, maar ik zweef ook, voor het eerst sinds jaren. Daarvoor was ik geen zwever, maar meer een hupser. Steeds die twee partijen, hiphopper avant la lettre was ik. Nu opeens weet ik het niet meer. Moet ik strategisch gaan stemmen? Ik vind dat niks. Het is zoiets als een gezelschapspel als Risk of Catan waarbij opeens de meerderheid van de spelers be paalt dat het enige doel wordt om iemand niet te laten winnen. Eigen lijk gun je dan de ander het succes niet Hoewel de 'spelshows' van de debatten misschien anders doen vermoeden, is dit natuurlijk geen spel. Het gaat over de toekomst van het land. Dus moet je stemmen voor de partij waarvan je denkt dat die het beste in petto heeft voor ons land. Welke partij zet een land neer waar jij in wilt wonen en waar je kinderen straks ook met een gerust hart kunnen wonen? Land morgen zacht! Voor meer columns: www.pzc.nl/columns Zeeuwen kunnen morgen het beste op een Zeeuwse kandi daat voor de Tweede Kamer stemmen. Die oproep doet Com missaris van de Koningin Karla Peijs. door Jan van Damme De Commissaris van de Koningin is heel stellig. Het maakt niet uit van welke partij een kandi daat is, ook de plaats op de lijst is eigenlijk niet van belang. Wat telt is of een aspirant-Kamerlid uit Zee land komt. Stem op een Zeeuw, dat is de niet mis te verstane op roep die Karla Peijs vandaag doet uitgaan. Ze legt uit: „In het dossier van de marinierskazerne heb ik ge merkt hoe belangrijk het is dat je mensen in Den Haag hebt die van de Zeeuwse situatie op de hoogte zijn. Bijvoorbeeld: zonder dat de kamerleden André Bosman (WD) en Ad Koppejan (CDA) op het juiste moment de juiste vragen hadden gesteld, was het nooit ge lukt om de kazerne naar Vlissin- gen te krijgen." Karla Peijs is bang dat het aantal uit Zeeland afkomstige volksverte genwoordigers in Den Haag na de verkiezingen van morgen nog zal afnemen. De afgelopen jaren was het al niet overvloedig, met alleen Koppejan en Bosman. Er zijn wel periodes dat het er meer waren en dat de politieke partijen zelf ook uitdrukkelijk naar provinciale spreiding van hun kandidaten ke ken. Die regionale blik van de par tijen lijkt afgenomen te zijn. Als alle Zeeuwse kiezers morgen op een uit Zeeland afkomstige kan didaat stemmen, kunnen we vol gens de Commissaris van de Ko ningin op vier Zeeuwse Kamerle den rekenen. Mocht een kandidaat niet de kiesdrempel halen, dan gaan de op haar of hem uitgebrach te stemmen gewoon naar diens partij. De commissaris: „Je moet mensen hebben die weten hoe onze pro vincie in elkaar steekt. Als er op de politie bezuinigd wordt, is het van groot belang dat er rekening wordt gehouden met het eilandkarakter van Zeeland. Stel dat er in bepaal de situaties maar één politieauto overblijft, dan kan het dievengilde zo uitrekenen waar het zijn slag Karla Peijs, die op de foto de Rosa Zeelandia doopt: „Een provincie als Zuid-Holland krijgt misschien veertig kamerleden en Zeeland geen: dat is niet gezond." arcieffoto Peter Nicolai kan slaan, want die auto kan on mogelijk de hele provincie bestrij ken. Dat moet je wel weten." Volgens Karla Peijs behoort de Tweede Kamer een afspiegeling van heel Nederland te zijn: „Een provincie als Zuid-Holland krijgt misschien wel veertig vertegen woordigers, en Zeeland geen: dat is niet gezond." Er zijn - meent ze - nogal wat dossiers waar een dui delijk Zeeuwse stem gehoord moet worden: „De marinierskazer ne moet nog wel gebouwd wor den, we willen graag een Wester- schelde Container Terminal, op onderwijsgebied hebben we blij vend steun voor de Roosevelt Aca demy nodig. Verder: bij de Greve- lingen zijn er plannen voor een ge- tijdencentrale en een jachthaven van de toekomst. Om die projec ten te realiseren hebben we opti male steun van het Rijk nodig. Mé dewerking, en geen tegenwerking. Tegenwerking, daar is sprake van als het Rijk bijvoorbeeld de hoofd prijs vraagt voor de grond van de jachthaven van de toekomst" Ze noemt verder ook nog het ge schikt maken van de EPZ-kolen- centrale voor biobrandstof. En de aanleg van een kabel naar Vlaande ren om energie te transporteren. „Dat zijn stuk voor stuk grote dos siers, waarvoor Zeeuwse Kamerle den veel kunnen betekenen. Ze kunnen vragen stellen en sturen in Den Haag. En ze kunnen ons, het provinciebestuur, waarschu wen voor ontwikkelingen en mo gelijke valkuilen. Ik heb zeifin het Europarlement gezeten en had Utrecht en Flevoland als speciale aandachtsgebieden toegewezen ge kregen. Toen heb ik twee keer 300 miljoen aan Europees geld voor die regio binnengehaald. Ik weet dus uit ervaring dat je als volksver tegenwoordiger ontzettend veel voor een gebied kunt betekenen." Dat een Zeeuws Kamerlid soms in een moeilijk parket terecht kan ko men met een provinciaal dossier, zoals Ad Koppejan met zijn verzet tegen de ontpoldering van de Hedwigepolder, vindt ze een aan vaardbaar risico: „Veel Zeeuwen waren het met Ad eens." MIDDELBURG - De urologen van het Admiraal De Ruyter Ziekenhuis gaan nauw samenwerken met het Prostaatcentrum Zuidwest-Neder land in Rotterdam. De krachten bundeling moet er voor zorgen dat Zeeuwse patiënten met blaas- en prostaatkanker ook in de toekomst in de eigen regio nog goed en snel kunnen worden behandeld. Het Prostaatcentrum is een samen werking tussen het topklinische Sint Franciscus Gasthuis en het Universitair Medisch Centrum Erasmus. Het onderscheidt zich ten opzichte van andere Neder landse centra door de multidiscipli naire benadering van diagnostiek en behandeling. Dat houdt in dat de patiënt geen aparte afspraken hoeft te maken voor het spreekuur van de oncoloog, uroloog en radio loog, maar dat deze specialisten op dat moment allemaal beschikbaar zijn. Volgens uroloog Joris Jaspers van het ADRZ is het grote voordeel van deze werkwijze dat de uitslag sneller bekend is en dat alle behan- delstappen beter op elkaar aanslui ten. Jaarlijks krijgen in Zeeland zo'n honderdvijftig mannen pro staatkanker. Het Prostaatcentrum van de gerenommeerde arts Chris Bangma richt zich in het samen werkingsverband vooral op onder zoek. De Zeeuwse patiënten wor den in Vlissingen of Goes be straald. Verwijdering van de pro staat gebeurt door een robot in het Lievensberg in Bergen op Zoom.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2012 | | pagina 2