De lach is voorlopig terug bij Oranje 281 sport Gehavende Kubica hoopt nog op F1 Warm welkom paralympiërs Wie keept, blijft geheim Honkbalploeg herpakt zich tegen Duitsland FC Twente moet naast Fer ook Boelikin missen dinsdag 11 september 2012 Het Nederlands elftal oogt nog broos en in het jeugdige enthou siasme zijn fouten onvermijde lijk. Maar één ding lijkt bonds coach Louis van Gaal al voor el kaar te hebben: de lach is voorlo pig teruggekeerd bij Oranje. door Roel Wiche BOEDAPEST - Was het nu een klas sieke ippon? Of toch een echte wa- za-ari? Als over een aantal jaar het kleurrijke leven van Louis van Gaal verfilmd wordt - een feest voor elke scenarioschrijver - dan zal ongetwijfeld, naast de befaam de karatetrap bij Ajax en de kam pioenstirade op het bordes in Mün- chen, de olympische overrompe ling van Bruno Martins Indi pro minent in beeld worden gebracht. De jonge, beresterke Oranje-nieu weling vloerde Van Gaal vrijdaga vond op een schitterende manier, in al zijn enthousiasme waarmee hij de bevrijdende 2-0 tegen de Turken vierde. De bondscoach, net hersteld van een heupoperatie, boog slim een beetje mee, anders had hij vanavond in Hongarije niet eens de bank gehaald. De hilarische scène staat voorlopig symbool voor het drastisch ver jongde Oranje, waar de lach lijkt teruggekeerd na een EK dat gedo mineerd werd door verhalen over interne twisten en te groot gewor den ego's. Zo gaat dat als de oude generatie wordt afgelost door de nieuwe, die fris en hongerig is en nog niet de last draagt van de beeldvorming in de publieke opi nie. Bruno Martins Indi? Heerlijk druistig en vol overgave, dat slip pertje is hem vergeven. Jordy Cla- sie? Een joch dat zó uit de snoep winkel aan de overkant lijkt ge rend. Nog bleu in Oranje, maar veelbelovend. Adam Maher? Zegt nog beleefd 'u' als journalisten een vraag stellen. Steek een kampvuur aan en hopman Louis lijkt op weg met een leergierige groep padvin ders, op een even spannende als ongewisse ontdekkingstocht. Onweerstaanbaar dringt zich de parallel op met het eerste jaar van bondscoach Marco van Basten. Ook toen ging de bezem door een verzuurde selectie, die ondanks een halve finale op het EK 2004 veel krediet had verspeeld bij de Oranje-fans. Van Basten riep de ene na de andere Daryl Jan- maat-achtige debutant op, experi menteerde er lustig op los en zag uiteindelijk hoe de generatie-We sley Sneijder de ruggengraat van zijn ploeg werd. Van die lichting hebben alleen de boegbeelden de revolutie van Louis van Gaal over leefd. Zij moeten nu de bittere smaak van Euro 2012 wegspoelen en de jonge, dartele, onervaren de butanten op sleeptouw nemen. Sneijder, de nieuwe aanvoerder, stuurt tegenwoordig aan iedere nieuwkomer een persoonlijke sms als welkomstgroet. En voor en na de training dolt hij om het hardst mee. Het is alsof hij in de spiegel van zijn eigen verleden kijkt als hij groentjes als Clasie en Maher ziet binnenkomen. Maar het meest interessant is na tuurlijk wat het werkelijk allemaal oplevert, die nieuwe wind in het nationale elitekorps. Enthousias me rendeert pas als het wordt ge koppeld aan kwaliteit, en zelfs Louis van Gaal zal moeten erken nen dat ook hij geen garanties kan bieden hoe zijn gewaagde project zal verlopen. Wat hij wél weet, is dat het eerste stukje krediet van Oranje voorzichtig is terug gewon nen. Het is nu uitkijken naar een nieuwe ippon die de bondscoach vloert, misschien vanavond al in Boedapest. BOEDAPEST - Bondscoach Louis van Gaal houdt vandaag tot vlak voor de wedstrijd geheim wie het doel van het Nederlands elftal tegen Hongarije verdedigt. De keuzeheer van Oranje wilde maandagavond tijdens een perscon ferentie in het Ferenc Puskas-sta dion van Boedapest nog niet vertel len wie de geblesseerde Tim Krul vervangt. Hij wilde alleen kwijt dat hij een keus maakt tussen Maar ten Stekelenburg en Michel Vorm. „Want Jeroen Zoet is echt mijn der de doelman. Die is hier om erva ring op te doen." Van Gaal liet zich tijdens de afslui tende training van Oranje voor het duel met Hongarije niet in de kaart kijken. Hij hield verborgen of Steke lenburg wel of niet als basisspeler zijn rentree gaat vieren. Van Gaal passeerde de doelman van AS Ro ma tegen de Turken omdat hij niet tevreden is over zijn prestaties in het afgelopen jaar. ROTTERDAM - De Nederlandse paralympische atleten werden maandag middag op Rotterdam The Hague Airport verwelkomd. De ploeg van chef de mission André Cats kwam met 39 medailles thuis. foto Ed Oudenaarden/ANP ROTTERDAM - De Nederlandse honkballers hebben zich in het Eu ropees kampioenschap voor eigen publiek uitstekend hersteld van de teleurstellende nederlaag tegen Tsjechië (2-3). Oranje versloeg Duitsland maandagavond in Rotter dam met 10-0. De ploeg van bonds coach Brian Farley had daar zes slagbeurten voor nodig. Het verschil werd in de derde en vierde innings gemaakt, mede dankzij het slaggeweld van Kalian Sams. Shairon Martis was de win nende werper. Bondscoach Brian Farley toonde zich na afloop tevreden met hoe zijn ploeg zich herpakt had. „Het scheelt natuurlijk dat je een Major Leaguewerper als Martis op de heu vel hebt staan in een wedstrijd die je moet winnen. Dat geeft de ploeg vertrouwen." door Hans Leber DEN HAAG - Voor het eerst sinds zijn ernstige rally-ongeluk op 6 fe bruari vorig jaar heeft Robert Kubi ca zichzelf aan de buitenwereld ge toond. Dit weekeinde won de voormalige Formule i-coureur overtuigend de Ronde Gomitolo di Landa Rally in Italië. De 27-jarige Pool wil terugkeren in de Fi. Maar wie hem dit weekein de zag, zet daar grote vraagtekens bij. Doordat hij zich ruim een jaar niet liet zien, ontstonden mythi sche verhalen rond Kubica. Zijn ongeval, waarbij een loszittend stuk vangrail zich in zijn Skoda Fa- bia Super 2000 boorde en vooral zijn rechterarm zeer ernstig ver wondde, was al zeer ongewoon. Kubica's negentien maanden van zwijgen die erop volgden, maak ten het allemaal nog duisterder. Zelfs zijn werkgever Renault, het huidige Lotus, kreeg hem niet aan de lijn, wat daar nogal wat erger nis gaf. Afgelopen weekeinde was hij voor het eerst weer te zien. In een ral ly-auto. Aan zijn snelheden af te meten, heeft het ongeval hem in ieder geval niet bang gemaakt; als vanouds joeg de Pool zijn Subaru Impreza in een winnende tijd over smalle bergweggetjes. Maar of hij ooit nog een Formule i-auto zal besturen? Hij reed in zijn car rière 76 Grands Prix voor Sau- ber-BMW en Renault, won er één en stond nog elf keer op het po dium. Maar de kans dat het daarbij blijft, is erg groot. Dat Ferrari's Fer nando Alonso, de huidige leider in de WK-strijd en vriend van Kubi ca, de Pool recent de coureur in de Formule 1 noemde die hij het meeste vreest, moet dan ook ook vooral als mentale steun voor Ku bica worden gezien. Uit alles bleek dit weekeinde dat Kubica zijn rech ter arm ook na negentien maan den revalidatie nog amper kan ge bruiken. Hij nam de beker aan met links, gaf handen met links en gebruikte zijn rechterhand en -arm slechts om lichte voorwer pen, zoals handschoenen, vast te houden. Uit de beelden bleek verder dat hij zijn stuur weliswaar met twee han den vasthield, maar met links veel meer werk verzette dan met rechts. In de Fi is zulks onmoge lijk. Daar zijn de krachten op de ar men en handen heviger en wordt ook kracht en precisie bij de bedie ning van alle knoppen op het stuur vereist. Kubica, die zijn rech- teronderarm met een rekverband afdekte, heeft nog goede hoop dat hij ooit weer op de grid zal staan. „Nu is de volgende fase van mijn revalidatie begonnen. Ik heb nog veel werk te doen. Het was e- motioneel om weer te kunnen rij den, ik heb er hard voor moeten werken." ENSCHEDE - FC Twente moet het voorlopig stellen zonder Dmitri Boelikin. De Russische aanvaller heeft maandag een operatie aan de linkerknie ondergaan. Chirurg Roy Hoogeslag, hoofd van de me dische staf van de Enschedese club, heeft een deel van de bin- nenmeniscus verwijderd. De koploper van de eredivisie kon nog niet zeggen wanneer Boelikin de training kan hervatten. Nor maal staat voor zo'n blessure ze ker een maand. FC Twente kampt met veel te genslag. International Leroy Fer raakte in de wedstrijd tegen Tur kije (2-0) geblesseerd aan een knie. Ook bij de dynamische middenvelder is afgelopen week einde operatief een stukje van een beschadigde meniscus wegge haald.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2012 | | pagina 28