Regionale Haltbureaus opgeheven Minder bruinvissen geteld zeeland27 Christenunie in Staten: omleiding Vlaketunnel Modeshow dinsdag 11 september 2012 procent van de Zeeuwen is in het jaar 2025 65 jaar of ouder. De vraag naar zorg piekt dan. 'je kunt allerlei technische middelen ontwikkelen die ouderen vitaler houden en hulp op afstand bieden.' Arend Roos, projectleider van CURA-B E-Health, zorg die via informatie- en communicatietechnologie wordt geleverd, zal de komende jaren een grotere rol spelen in de (thuis)zorg. projecten van de helling moeten lopen in Zeeland. Die zijn dan het gevolg van geslaagde inspiratieses sies, waarvan de eerste vrijdag 14 september plaatsvindt. Die gaat over E-health en serious games. In oktober volgen er nog twee. De thema's zijn 'diensten voor zorg' foto Roos Koole/ANP (5 oktober) en 'de zorgomgeving' (26 oktober). Aanmelden kan op www.cura-b.nl Verwijzingen in Zeeland en Brabant stijgen Staatssecretaris Fred Teeven wil de regionale Haltbureaus sluiten en vervangen door één landelij ke organisatie. Doordat steeds minder jongeren voor strafafdoe- ning worden doorgestuurd, is een aantal bureaus financieel in de problemen gekomen. door Marcel Modde MIDDELBURG - Het aantal verwijzin gen naar de bureaus Halt in Zee land en West-Brabant is de eerste helft van dit jaar weer gestegen. Daarmee is de dalende teneur van de afgelopen jaren doorbroken, zegt directeur Liesbeth vanden Boeynants. De stijging valt volgens haar toe te schrijven aan de tijd en moeite die Halt heeft geïnvesteerd in de con tacten met politie en leerplicht ambtenaren. Met name in die laats- genoemde categorie wordt stren ger gekeken naar ongeoorloofd ver zuim en de mogelijkheid om daar bij Halt van te leren. De politie is de belangrijkste aanbrenger van Haltklanten. Daarbij gaat het om jongeren van 12 tot 18 jaar met een licht vergrijp op hun kerfstok. Halt Zuid-West Nederland, waar onder Vlissingen en Breda vallen, houdt volgend jaar op te bestaan. Staatssecretaris Fred Teeven (Vei ligheid en Justitie) heeft de Twee de Kamer laten weten dat hij op 1 januari de zestien regionale vesti gingen terugbrengt tot één lande lijk bureau, met een vertegenwoor diging in de tien nieuwe politiere gio's. Een aantal vestigingen ver keert in financiële problemen. Dat geldt niet voor Halt Zuid-West Ne derland, zegt Vanden Boeynants. Omdat Halt Zeeland nu ook al van uit Brabant wordt bestuurd, zal er op dat vlak weinig veranderen, ver wacht de directeur. Haltklanten die op gesprek moeten, zullen vol gens haar zoveel mogelijk in (de buurt van) hun woonplaats te recht kunnen. Daarvoor wordt ge bruik gemaakt van een ruimte in gemeentehuizen, scholen of poli tiebureaus. Ook de strafafdoening blijft dicht bij huis georganiseerd, verzekert Vanden Boeynants. Zeeuwse Haltzaken worden nu ge coördineerd vanuit het Veiligheids huis in Vlissingen. Dat netwerk wordt in stand gehouden. De reor ganisatie heeft volgens de direc teur geen nadelige gevolgen voor het personeel van Halt Zuid-West. door René Schrier MIDDELBURG - De Christenunie in Provinciale Staten wil van het col lege van Gedeputeerde Staten we ten wat het gaat doen om een snel le omleidingsroute door de Vla ketunnel te realiseren. Het liefst zou de Christenunie bij strem ming van een buis, een omleiding via de andere tunnelbuis zien. De aanleiding voor de vragen vormt de stremming die zich in het afgelopen weekeinde in de Vla ketunnel voordeed. De vragen wor den aan GS gesteld omdat gedepu teerde Kees van Beveren eerder heeft toegezegd dat hij stappen op dat vlak wil ondernemen. De Christenunie wijst er op dat voor een goede verkeersdoorstro- ming in Zeeland de A58, en met name de Vlaketunnel, een essentië le verkeersader is. Stremmingen door ongelukken of onderhoud re sulteren al snel in lange en langdu rige files. Concreet vraagt de fractie welke stappen Gedeputeerde Staten op korte termijn willen zetten om te zorgen voor een tijdelijke omlei dingsmogelijkheid door één tun nelbuis van de Vlaketunnel die binnen anderhalf uur gerealiseerd kan worden. En op welke termijn GS verwachten inzicht te hebben in de eventuele kosten die zo'n aanpassing met zich meebrengt. Vrijdag 14 september 10.00 - 14.30 - 19.00 uur reserveren gewenst xn t—j is door René Schrier KATTENDIJKE - De stichting Rugvin heeft zondag minder bruinvissen in de Oosterschelde geteld dan vo rig jaar. Na aftrek van de dubbeltel lingen komt het aantal waargeno men bruinvissen op 42. Dat was ook wel de verwachting vertelt coördinator Frank Zanderink van de stichting Rugvin, omdat sinds mei al erg veel dode bruinvissen zijn aangetroffen. Dat waren er tot nu toe 77 in totaal. In totaal werden zondag 47 bruin vissen geteld, door de waarnemers die met acht boten de Oosterschel de vanaf de kering tot ver in de kom van de zeearm afstruinden. Vorig jaar telden ze er nog 61. De stichting verricht naast de tel lingen sinds 2007 ook onderzoek naar de bruinvis. Zo wordt onder meer bestudeerd wanneer de bruinvissen door de stormvloedke ring zwemmen. Dat blijkt vooral tijdens de kentering te gebeuren, is al duidelijk geworden. De stich ting Rugvin wil weten of de die ren in de Oosterschelde blijven of dat ze heen en weer zwemmen. Daartoe is registratieapparatuur bij de kering geïnstalleerd. Verder is de stichting nieuwsgierig naar de reden van overlijden van de aangespoelde bruinvissen. Alle dode dieren worden naar de veteri naire faculteit in Utrecht gestuurd voor onderzoek. Daaruit is nog niet naar voren gekomen wat de oorzaak van het overlijden van de bruinvissen was.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2012 | | pagina 27