Technologie maakt opmars in ouderenzorg NUL« 261 zeeland Bijna 4 miljoen voor studie nieuwe zeesluis brieven Raak nu die vakantiekiio's snei en gemakkelijk kwijt dankzij Slankzeeland €49,00 Volg ons op @twitter en /facebook dinsdag 11 september 2012 Brieven (max. 150 woorden) richten aan: Lezersredacteur PZC Postbus 91 4330 AB Middelburg 0118-434005 lezersredacteur@pzc.nl Hagelkanonnen Het is werkelijk te triest voor woor den om fruitteler Alkema een dwangsom van 75.000 euro op te leggen voor het gebruiken van een hagelkanon. Zelf woon ik in een ge bied waar bij dreigend onweer drie of vier kanonnen afgaan. Altijd handig, want mocht je de zwarte lucht nog niet hebben gezien, dan word je erop gewezen om de ra men te sluiten. De gemeente Tho- len treft weinig blaam. Zij voert haar taak uit. De burgers die de ge meente hierop wijzen des te meer. Waar zijn we gebleven om hard werkende ondernemers naar de fi listijnen te helpen door te klagen over hagelkanonnen. Ga terug naar een stadscentrum of zoek een hut je op de hei. Met weemoed denk ik aan mijn vorig jaar overleden buurman, die 's nachts de politie wegstuurde toen die een draaiende pompinstallatie onder zijn slaapka merraam stil wilde zetten, omdat mensen van honderden meters ver derop hadden geklaagd. Thijs van Damme Westdijk 8, Heinkenszand WCT achterhaald 'Papa is blijven hangen in de six ties' is een liedje van Stef Bos waar ik aan moest denken toen in het Zeeuwse politieke debat de heer Willemsen (50 Plus) een pleidooi hield voor de aanleg van de WCT. In de jaren negentig van de vorige eeuw was de opkomst van contai- nerisatie booming business. Daar wilde de provincie op initiatief van wijlen Daan Bruinooge graag op in spelen. Alleen bleek het strand van de Kaloot verboden gebied in het kader van de Habitat Richtlijn. En zo stierf de WCT in 2003 een zach te dood. Sindsdien is er geen enke le rederij die interesse heeft in de WCT, mede omdat het container landschap danig is veranderd. De komst van de Tweede Maasvlakte heeft hier zeker aan bijgedragen. De heer Willemsen is derhalve blij ven hangen in de nineties. Peter H. de Dreu Ruigendijk 10, Driewegen Van Gaal Helemaal eens met de risico's die Van Gaal neemt door de geselec teerde spelers al dagen van tevoren te laten weten dat ze in de opstel ling staan, zo kun je als speler je op laden en naar de wedstrijd toe groeien. Ik heb zelf 25 jaar competi tie (volleybal) gespeeld. Dan was je al dagen van tevoren de wedstrijd in gedachten aan het doornemen, goed voor de scherpte naar de wed strijd toe. Bankzittende profs moe ten wel net zo scherp zijn, maar toch, vanbinnen? Irene Vijfvinkel Pres. Wilsonlaan 84, Middelburg Einde euro Einde euro is rampzalig. Ja, dat zal wel. Moeilijk danwel onmogelijk dit terug te draaien, jammer ge noeg. Was de mislukking van de in voering tien jaar geleden al niet te verwachten? Iedereen met een klein beetje verstand kon toen al voorzien dat het einde van het gul den-tijdperk ons veel geld zou gaan kosten. De regerende politici met hun dure economen waren echter een andere mening toege daan en hielden ons andere lezin gen voor. Wat blijkt nu? Er is geen geld meer voor zorg, onderwijs en pensioe nen. Dat maken ze ons tenminste wijs; miljarden gaan er echter in de richting van het buitenland om de zwakke eurolanden te steunen! En we blijven dit maar pikken! Gaat het volgende kabinet ons .weer wat wijs maken? Ik geloof er niet meer in. J. Fassaert Ellestraat 33, Heikant Bokkegat Dank aan Staatsbosbeheer en de Zeeuwse Milieufederatie voor de kritiek op het plan Bokkegat. Eerlijk is eerlijk: ik ken het plan niet, maar al lezend werd het mij bang om het hart: moet ook dit stil le stukje Noord-Beveland er aan ge loven? Wat inwoners en toeristen zo waar deren is de stilte, rust en schoon heid op sommige plekken in Noord-Beveland. Die krijg je niet meer terug als je ze uit handen hebt gegeven. Daarom een stukje uit een toe spraak van rond 1900. 'Voor de blanke man is het ene stuk grond gelijk aan het andere. Hij behandelt zijn moeder, de aar de en zijn broeder, de lucht als koopwaar die hij kan uitbuiten en weer verkopen als goedkope bonte kralen. Dit weten wij, de aar de behoort niet aan de mens, de mens behoort aan de aarde. Alles hangt met alles samen. Wat er ge beurt met de aarde gebeurt met de kinderen van de aarde.' Nel Huibregtse Baashuisweg 3, Kamperland Arend Roos, projectleider wissxsesasss6s^^6ex^606v»s3^ van CURA-B en programma manager van IZ-Zeeland, het innovatieplatform van de Zeeuwse zorgsector. Volgend jaar zien concrete pro jecten voor de Zeeuwse zorgeco- nomie het licht. Technologische hulpmiddelen spelen daarin een grote rol. Hulp op afstand wordt de komende jaren belangrijker in een provincie die in hoog tem po vergrijst en waar de zorg vraag navenant zal toenemen. door Frank Balkenende Binnenkort ontmoeten Zeeuwse bedrijven en zorginstellingen elkaar om te praten over nieu we vormen van zorg zo als E-health, zorg op afstand door de inzet van iet-middelen. Het in terregionale project CURA-B brengt overheden, ondernemers en de zorgsector bij elkaar. Een beetje smeerolie is nodig, want de kloof tussen met name technische bedrijven en de zorg blijkt in de praktijk groot. „Bedrijven hebben behoefte aan een innovatienetwerk waarin zorg instellingen ruim vertegenwoor digd zijn. We kunnen ze op hun wenken bedienen, want met na me vanuit de Zeeuwse zorg is er veel animo voor de inspiratieses sies die we in september en okto ber houden", zegt Arend Roos, projectleider van CURA-B en te vens programmamanager van IZ-Zeeland, het innovatieplatform van de Zeeuwse zorgsector. Een verbinding tussen zorg en an dere bedrijven is noodzakelijk. Zee land vergrijst In 2025 is meer dan een kwart van de Zeeuwen 65 jaar of ouder. Die groep vraagt steeds meer zorg, terwijl er door de ver wachte bevolkingskrimp steeds minder mensen beschikbaar zijn voor zorgbanen. Op dit moment is het al lastig om vacatures in de zorg snel vervuld te krijgen. Nieuwe wegen moeten worden bewandeld om met min der handen de kwaliteit van de zorg overeind te houden. Samen werking tussen zorg en bedrijfsle ven is daarbij broodnodig, stelt Roos. Om die reden is CURA-B gestart. Dat project moet de Zeeuwse zorg- economie vernieuwen en verster ken. Zowel bedrijven als de zorg kunnen ervan profiteren. Het gaat om een interregionaal project, waaraan drie andere Europese re gio's meedoen. Dat zijn het Bel gische West-Vlaanderen, het Brit- j se Suffolk en Lille-Nord Pas de Cal- :1 ais in Noord-Frankrijk. In al die ge- bieden wordt geprobeerd het mid den- en kleinbedrijf innovatieve producten en diensten te laten ont wikkelen in samenwerking met j zorginstellingen in de regio. CURA-B richt zich specifiek op 'zorg op afstand' en de 'kwaliteit jjj van leven van ouderen'. Roos: „Je kunt allerlei technische middelen ontwikkelen die ouderen vitaler houden en hulp op afstand bie- den. Zo heeft een Vlissings bedrijf een MemorieKlok ontwikkeld - in feite een soort kast waarin allerlei spullen te vinden zijn - die medica- tiegebruik bij dementerende oude- |J ren helpt te beperken. Je kunt ook denken aan face-to-face contact, zodat je iemand kunt instrueren hoe hij medicijnen dient te gebrui ken. Sociale media kunnen een zorgfimctie krijgen. Ik bespeur nog wel koudwatervrees in Zee land, omdat dit verhaal betekent dat je zorgprocessen fundamenteel anders moet organiseren." De Zeeuwse gemeenten zijn geïnteresseerd in deze ontwikkeling. Als aandeel houders van Impuls Zeeland, waar onder CURA-B valt, zien zij ook dat er iets moet gebeuren. Het i Rijk schuift steeds meer zorgtaken J naar gemeenten, terwijl de geld- kraan een slag terug wordt ge draaid. Roos: „Maar een goed func tionerende zorgsector kan een hoop problemen voorkomen." Roos zegt dat er in 2013 concrete TERNEUZEN - De Europese Com missie wil bijna 4 miljoen euro be schikbaar stellen als bijdrage voor een planstudie voor een nieuwe zeesluis te Terneuzen. De totale kosten van die studie bedragen 7,85 miljoen euro. Het geld komt uit een pot die is bedoeld om de vervoersinfrastructuur in de Euro pese Unie verder te verbeteren, ver leent de Europese Commissie 200 miljoen subsidie voor 74 projecten uit het programma voor het trans-Europees vervoersnetwerk (TEN-T). De 74 projecten zijn gese lecteerd op basis van de in 2011 ge publiceerde oproep tot het indie nen van voorstellen. De commis sie hecht aan een goede infrastruc tuur en tevens wordt zo de werkge legenheid in de EU bevorderd om dat de lidstaten dankzij deze subsi dies de ruimte krijgen om te blij- -} ven investeren in infrastructuur. Onderdeel van W 3 GG N 0R Media en! *>A Dinsdag 11 september Je krijgt 1 consult met de afslanktherapeut om je dieet van de komende 4 weken te bespreken. EgS Je krijgt een voedingschema mee waardoor je binnen 1,5 maand weer op gewenst gewicht komt. Bovendien krijg je ook nog eens 2 doosjes snackrepen mee. VAK: €155,00 K0KTWG 68% Koop vandaag op sweetdeal.nl @SWEETDEALZEELND /SWEETDEAL. ZEELAND

Provinciale Zeeuwse Courant | 2012 | | pagina 26