Trouw aan de traditie Birdie Seven en Delfos 141 cultuur Mooie samenwerking Lezingen rondom Facade mum agenda Zes dagen lang jazz op Walcheren Persoonlijke inleiding bij film Babette's Feast WÊKIMBMmM dinsdag 11 september 2012 Formule Jazz by the Sea werkt nog steeds prima Jazz by the Sea begint vandaag aan zijn 22e editie. Het festival biedt maar liefst zes dagen jazz, verdeeld over diverse soorten podia op verschillende locaties in Walcheren. Het hart van het festival is wederom Domburg. De organisatie blikt vooruit. door Mischa Beckers OOMBURG - Het festival heeft elk jaar een thema. „Dit jaar, en als het kan ook volgende jaren, is dat Zeeuws talent", stelt Wim de Jong, voorzitter van de stichting Jazz by the Sea. „We beginnen dit jaar voor het eerst al op vrijdag middag met Zeeuwse talenten: sin- ger-songwriter Marsha de Nooijer en Stephanie Francke, de saxofö- niste die eerder dit jaar de Eras musprijs Jazz Prijsontving, zowel de jury- als publieksprijs." Beide dames spelen op een van oorsprong traditioneel jazzfestival. Voor de stichting een uitdaging om te organiseren. „Wij zijn van oudsher een jazzfestival met tradi tionele stijlen. Dat wil evenwel }SSS&jS&£S2S5SSSS$S2S£StS6t niet zeggen dat wij geen uitstapjes maken. Dit jaar hebben we, op ve ler verzoek, uit Enkhuizen de Oriental Jazzband gecontracteerd. En gospelzangeres Machteld Cam bridge voor de Jazzkerkdienst in de Sint Jacobskerk in Vlissingen. Zij wordt - en dat is heel bijzonder - begeleid door The International Aces of Hot Jazz onder leiding van Robert Veen, een van de beste, zo niet allerbeste, rietblazers in Ne derland en in de gehele wereld er kend als een fenomenaal jazzmusi cus. Hij treedt ook zaterdagmiddag op met een kwartet met louter top- musici uit verschillende landen. Op het hoofdpodium in Domburg staat dus wereldklasse." De Jong verheugt zich ook op het Hans Kwakkernaat Kwartet, dat za terdagmiddag een Tribute to Oscar Peterson brengt. Speciaal voor Kwakkernaat staat er een C7-Yama- ha-vleugel op het hoofdpodium. „Want alleen op die manier kun je een topmuzikant 'belonen"', zegt De Jong. Het festival blijft de traditie trouw en heeft daar ook zijn reputatie mee opgebouwd. „Het publiek ver wacht van ons als bestuur dat wij geen plotselinge en onverwachte veranderingen doorvoeren. Men rekent er zelfs een beetje op dat men een soortgelijk programma krijgt als voorgaande jaren, want daar komt men voor." Andere bands, zijstapjes en derge lijke, brengt men daarom gedo seerd. Die formule werkt nog steeds prima. „En we doen dus bijna onzichtbare dingen waarvan wij vinden dat die ons op hoger ni veau tillen. Dat zal ook straks blij ken als we richting 2015 gaan, bij het 25e Jazz by the Sea-festival op Walcheren, een prestatie om trots op te zijn." „Daarbij hebben we wel hulp no dig. Zo wordt het bestuur uitge breid en zijn we bezig om nu reeds adequate plannen te maken die een spectaculair festival moe ten opleveren. We kampen natuur lijk, zoals zovele festivalorganisato ren, met moeizaam te vinden sponsoren." „Dat is begrijpelijk in de huidige omstandigheden. Het zou daarom prachtig zijn wanneer de overhe den ventileren dat zij ook een festi val als dit een warm hart toedra gen." door Mischa Beckers Meer agendanieuws en het complete bioscoopprogramma zijn te vinden op de website van deze krant. OP PAD Burgh-Haamstede Verrassingsworkshop Vrouwen van Schouwen. Dorpshuis De Schutse, 14.00 uur Zierikzee Basisschoolleerlingen ruimen zwerfvuil op in het kader van de actie Doe mee, verlos de zee. Strandje Borrendamme, 10.00 uur. PODIUM Middelburg Dinsdagavondorgelconcert door Sietze de Vries (Groningen). Oostkerk, 20.00 uur. MIDDELBURG - Rondom de kunst en architectuurmanifestatie Faca de 2012, die tot en met 18 novem ber in Middelburg is te zien, heb ben organisator CBK Zeeland en de Zeeuwse Bibliotheek een lezin gencyclus opgezet onder de titel Ontmaskerde stad. Centraal staan het begrip authenticiteit en de maakbaarheid van de stad. De reeks wordt vanavond geopend door schrijfster Sanneke van Has- sel, die onlangs samen met Anne- lies Verbeke de mooiste heden daagse stadsverhalen bundelde in Naar de stad. De bijeenkomst, op gezet door Stichting Literaire Acti viteiten Zeeland (SLAZ), begint om 20.00 uur. Het verdere programma van de le zingencyclus: T azzsaxofonist Rolf Delfos ver- I deelt zijn krachten over veel 1 groepen zoals Laura Vane 8c The Vipertones, Houdini's, Jazzinvaders en het Artvark Quar tet. Bij de een wat meer soul en dance, bij de ander wat meer jazz. Zondag speelt Delfos mee met de Birdie Seven Jazzband op Jazz by the Sea. Maar of het nu traditione le jazz heet of anders, Delfos vindt die discussie niet relevant. „Tja, altijd dat gezeur over die stij len", meldt Delfos. „Voor mij maakt het niet uit eigenlijk. Een goede New Orleans-groove is de basis voor Louis Armstrong, maar ook voor de familie Marsalis, voor Maceo Parker en voor John Sco- field, en zo zie ik het ook. Mo bet ter blues is een simpel stuk, bijna een gospel, maar wordt waanzin nig lekker gespeeld door Branford Marsalis. Een traditional oppakken en een frisse twist geven is heer lijk om te doen en zou buiten de ze discussie moeten staan." De Birdie Seven Jazzband speelt voornamelijk het Real Book-reper toire. Dat bevat sinds 1970 werken van alle grote namen in de jazzwe- reld zoals Chick Corea, Horace Sil ver, John Coltrane en Mike Stem. Hoe raakte Delfos bij Birdie Seven betrokken? „In Uden speelde ik een aantal ke ren waaronder op Nistelrode en al daar raakte ik aan de praat met Walter Scheffers van de Birdie Se ven Jazzband. Al snel maakte ik een afspraak om langs te komen en wat moderner repertoire met hen door te nemen. Daar hadden Rolf Delfos ze immers behoefte aan, zowel het repertoire als de begeleiding daar- bij." Het repertoire voor deze samen werking is dus licht anders dan wat de band normaal gesproken brengt. „Ik schrijf enerzijds wat meer jarenzestigmateriaal a la Oli ver Nelson en aan de andere kant pak ik standards aan en maak daar een meer eigentijds stuk van, ook de vocale stukken met Machteld Cambridge bijvoorbeeld." Een mooie samenwerking van Delfos en Birdie Seven in Dom burg. Want het festival was voor alsnog onbekend terrein voor Delfos. „Dat komt waarschijnlijk door de hokjesgeest, waardoor ik en vele anderen waarschijnlijk bui ten de programmering vallen." Birdie Seven Jazzband RolfDelofs, zondag, hoofdpodium Jazz by the Sea, Domburg. Aanvang 13.30 uur. Met een optreden van het nieuwe combo van slagwerker Theo Beu ker, in Hotel Willebrord/Midden- dorp aan de Smidsstraat in Zoute- lande (20.00 uur), begint vanavond de 22e editie van Jazz by the Sea. Het festival kent zoals gebruikelijk een rustige aanloop, met op dins dag, woensdag en donderdag enke le avondconcerten verspreid langs de Walcherse kust. Vrijdag begint de drukte in Dom burg, waar dan het overgrote deel van de optredens is: vrijdag vanaf 13.00 uur, zaterdag vanaf 12.00 uur en zondag vanaf 11.00 uur. Een be langrijke publiekstrekker is altijd de streetparade, zaterdag van 14.00 tot 17.00 uur. Op zondag zorgt de jazzkerkdienst altijd voor een overvolle Sint Ja cobskerk in Vlissingen. Te gast is deze keer gospelzangeres Machteld Cambridge, die wordt begeleid door The International Aces of Hot Jazz. De kerkdienst begint om 12.00 uur. Voor het volledige programma, zie: www.jazzbythesea.nl. tsss^sssagsesmsesgs^ssss^mm/sfmifewsss'^msss'smmmms^ssssss^ssssssismsimmissmmismsss Dinsdag 25 september: David Robson/Chelvadurai Anjalendran Zaterdag 29 september: filmcol lege Jan Salden Donderdag 4 oktober: Willem van den Broeke/Johan de Koning Dinsdag 9 oktober: Rob Wijn- berg/Mariet Schoenmakers Dinsdag 16 oktober: Wilfried van Winden/Caroline van Eek Dinsdag 6 november: Mark Pim- lott Donderdag 8 november: Ad Ver- brugge/Annette Marx Alle bijeenkomsten zijn in de Zeeuwse Bibliotheek in Middel burg en beginnen om 19.30 uur. Al leen het filmcollege, met aanslui tend de vertoning van de film Sin City, begint om 13.00 uur. MIDDELBURG - Cinema Middelburg nodigt ook in het nieuwe seizoen speciale gasten uit die hun favorie te film inleiden. De eerste in de rij is vanavond Elisabeth Steinmeijer, die in het dagelijks leven werk zaam is aan de Vrije School Zee land. Steinmeijer koos voor de Deense film Babette's Feast (1987) van Ga briel Axel. Het verhaal gaat over de Franse vluchtelinge Babette. Twee zussen in een plattelandsdorp ne men haar op en geven haar werk als kok. Als Babette jaren later een loterijprijs wint, bereidt ze een bij zondere feestmaaltijd. Aanvang: 20.00 uur. O"Xf- ZEELAND GEBOEKT Jan van Damme blogt over pas ver schenen boeken over en/of uit Zee land: www.pzc.nl/zeelandgeboekt. FILM BY THE SEA Kijk voor voorbeschouwingen op de 14e editie van Film by the Sea, die vrijdag begint, op www.pzc.nl/fbts. STUUR UW TIPS NAAR redactie@pzc.nl Streetparade in Domburg, vorig jaar tijdens Jazz by the Sea. foto Izaak Verkeste

Provinciale Zeeuwse Courant | 2012 | | pagina 14