Christenen laten verplichte homoles liefst in de kast ioIvoorlichting op school i Onder druk van de Tweede Kamer werkt het ministerie van Onderwijs, Cultuur en Wetenschap aan verplichte voorlichting over 'seksuele diversiteit' op scholen. Die moet op 1 januari geregeld zijn, maar van uit christelijke hoek is er volop oppositie. dinsdag 11 september 2012 i door Joep Trommelen illustratie Jos Diender Bij COC Nederland zijn ze allang blij dat er uiterlijk januari verplichte voorlich ting over 'seksuele di versiteit' op basis- en middelbare scholen komt Het heeft al lang genoeg geduurd, vindt de organisatie voor homobe- langen. Twee Kamermoties (alleen CDA, SGP en Christenunie waren te gen) waren er voor nodig om CDA-onderwijsminister Mar ja van Bijsterveldt ertoe aan te zetten de voorlichting in de kerndoelen van scholen op te nemen. Dat had per augustus moeten gebeuren, 'Wij werken liever niet vanuit een ideologie van emancipatie, maar vanuit omgaan met diversiteit' maar de minister was nog niet klaar. Ze heeft nu na een spoed debat beloofd dat dat nieuwe kern doel in januari geformuleerd moet zijn. Dater daarna wellicht orthodox re ligieuze scholen zijn die zich er met een jantje-van-leiden van af zullen maken, daar haalt COC- woordvoerder Philip Tijsma zijn schouders over op: „Dat is niet het grootste probleem, dat is het feit dat tweederde van de scholen er helemaal nooit aandacht aan be steedt." De meeste Nederlanders en scho len staan positief tegenover ho mo's, stelt Tijsma. „En toch vin den er onder homo-scholieren vijf keer zo veel zelfmoorden plaats als onder niet-homo's." Hij is niet zo bang dat gereformeer de of islamitische scholen niet mee willen doen. „Het ministerie van OCW past momenteel de kerndoelen aan, de 'grondwet' waarin alle onderwerpen staan die scholen moeten behandelen. Wij zijn blij dat dit eindelijk geregeld wordt, ook al is het niet per au gustus maar uiterlijk per januari 2013. Het is al winst dat scholen er over moeten praten. Bovendien: scholen moeten voor een veilig kli maat voor hun leerlingen en do centen zorgen. Als ze een ho mo-vijandig verhaal houden, is dat dus strijdig met een ander kerndoel." Bij de Besturenraad - centrum voor christelijk onderwijs - zijn 540 schoolbesturen van 2.200 scho len met 800.000 leerlingen aange sloten. Elza Kuyk van de Besturen raad legt uit dat de christelijke scholen niets voelen voor lespro gramma's die door de overheid zijn opgelegd. Elke school - van confessioneel tot open christelijk - moet de eigen identiteit kunnen toepassen in de manier waarop over seksuele diversiteit wordt ge sproken. „Dat moet niet via gestan daardiseerde pakketten vanuit de overheid." De Besturenraad kiest voor de vei ligheid van leerlingen en perso neel als insteek. Als er geen enkele aandacht aan het onderwerp be steed wordt, is het de vraag of het schoolklimaat wel veilig kan zijn. Wat volgens de raad bijdraagt aan een veilig klimaat, zijn bijvoor beeld leraren of schoolleiders van wie bekend is dat ze homosek sueel zijn. „Wij werken liever niet vanuit een ideologie van emanci patie maar vanuit omgaan met di versiteit, waarbij voor iedere school maatwerk nodig is. Het gaat om het bespreekbaar maken van het onderwerp. Daar zit de winst. Als de overheid als doel stelt dat iedereen homoseksualiteit 'gewoon' moet vinden, gaat dat nooit lukken", zegt Elza Kuyk. Op een gereformeerde school heeft het bijvoorbeeld veel meer zin om een gereformeerde homo over zijn eigen visie en ervaringen te laten vertellen. Door persoon lijk contact met homo's verandert het beeld dat mensen hebben wel licht." In de discussie die de laatste jaren in de politiek is gevoerd, voelt Kuyk 'de druk van een liberaal we reldbeeld'. „En dat streven wij niet na. Wat wij belangrijk vinden, is dat je het uithoudt met de verschil len tussen mensen." Binnenkort beginnen 140 scholen met het testen van diverse lesme thoden over seksuele diversiteit. Er is belangstelling genoeg; 250 scholen hebben zich aangemeld voor deze testperiode. De proefles sen moeten worden gegeven in de groepen 7 en 8 van het basisonder wijs en in de eerste twee klassen van middelbare scholen. Van Bijs terveldt trekt 1,2 miljoen euro voor de proef uit. De christelijke partijen in de Twee de Kamer blijven zich verzetten te gen de verplichting. Zo legde lijst trekker Arie Slob van de Christen- Unie enige tijd geleden bij het Jon- gerenpanel van EenVandaag nog eens uit 'dat scholen de ruimte moeten hebben om daar zelf keu zes in te maken'. „Ik denk niet dat je met regeltjes in de wet discus sies verder kunt helpen." Het tV Jongerenpanel confronteer de Slob met een onderzoek onder 2.000 jongeren, waarvan twee der de aangaf'homo-lessen' een heel goede zaak te vinden. De helft van hen gaf aan dat het bij hen op school 'erg lastig is' om uit de kast te komen. Slob reageerde daarop door te zeggen dat die jongeren J dan zelf op hun school aan moe ten geven dat ze aandacht voor het onderwerp willen. t Ook CDA-lijsttrekker Sybrand van Haersma Buma keerde zich vorige maand bij de aftrap van de verkie zingscampagne tegen verplichte voorlichting over homo-, trans- en biseksualiteit. „Je hebt er niks aan als scholen met een zuur gezicht voorlichting gaan geven terwijl ze dat eigenlijk niet willen."

Provinciale Zeeuwse Courant | 2012 | | pagina 10