'Je kijkt als detective naar staat monument' Hooiklus Rietdijk Groen snel geklaard 141 zeeland Dode vissen op strand Loge De Ster in 't Oosten trekt veel bezoekers op eerste 'Dag van de Vrijmetselarij' Orion Ensemble geeft concert in Driekoningenkerk maandag 10 september 2012 w Aan de Monumentendag d Aan de Monumentendag deden op Schouwen-Duiveland 50 monumenten-eigenaren mee. Musea Goemanszorg (Dteischor), Oudheidkamer (Bruinisse) en Stadhuismuseum (Zierïk- zee) speelden met aandacht voor de meekrapteelt in op het thema 'Groen van Toen'. Met vereende krachten werd gehooid, door Piet Kleemams ZONNEMAIRE - Ze stonden te trap pelen van ongeduld om te begin nen, de vrijwilligers die zaterdag Actief Terreinbeheer hielpen bij het hooien op de Rietdijk bij Zon- nemaire. In enkele uren tijd werd van ruim 800 meter gemaaide bloemdijk het maaisel bij elkaar ge harkt en gebundeld. „Het ging echt razendsnel", zegt coördinator Actief Terreinbeheer Schouwen-Duiveland Henk Dale bout. Meestal moet hij het doen met een handjevol vrijwilligers, maar deze keer was het anders. „Ik werd via via benaderd door een vriendengroep uit de Randstad en omstreken. Die trekken er elk jaar een weekendje tussenuit met een man of 20 en dat is altijd een soort werkweekend. Of ik geen aardig foto Ronald den Dekker karwei voor ze had. Nou, dat had ik wel. En dus kreeg het vaste clubje terreinebeheervrijwilligers zaterdag assistentie van 19 enthou siaste randstedelingen. Dalebout: „En ook van elders hoor. Ik geloof dat er zelfs iemand uit Zwitser land bij was. De mouwen werden stevig opge stroopt en in no-time ontstond de een hooihoop na de andere. „Ik blééf lopen met m'n gevarenbord- je." De Rietdijk, één van de mooi ste bloemdijken op Schou wen-Duiveland, wordt één keer per jaar gemaaid. Het maaisel wordt afgevoerd. Dalebout: „De bo dem is schraal, voedselarm, en dat wil Stichting Landschapsbeheer Zeeland ook graag zo houden. Om dat de dijk voedselarm is komen hier allerlei bijzondere planten voor." Open Monumentendag leidde tot grote drukte in Zierikzee. Het vernieuwde stadhuismu seum trok meer dan 1000 be zoekers. De Monumentenwacht liet zien dat personeelsleden geen hoogtevrees moeten heb ben. door Poet Kleemairas Monumentenwach ter is geen saai be roep. „Je bent ei genlijk een soort detective", om schrijft Coert van Spall zijn brood winning. Samen met collega Ger- rit Verheij gaf hij zaterdag tijdens Open Monumentendag demon straties abseilen van de toren van het monumentale stadhuis aan de Meelstraat in Zierikzee. Onderweg van boven naar beneden inspec teerden de monumentenwachtérs de stadhuistoren. De tocht naar het hoogste topje van de stadhuistoren voert dwars door het vernieuwde stadhuismu seum en via allerlei smalle trapjes en kruip-door-sluipdoor tot net iets voorbij de werkplek van stads- beiaardier Janno den Engelsman. Zorgvuldig wordt bekeken waar de veiligheidslijnen het best beves tigd kunnen worden, want veilig heid staat hoog in het vaandel bij de monumentenwachters. Van Spall: „We doen dit ook altijd met z'n tweeën. De een kijkt en de an- cler schrijft." Een inspectie moet uitwijzen of er op korte of langere termijn onder houd gepleegd moet worden aan een monument. „Een monumen teninspectie is eigenlijk net zoiets als een APK-keuring voor een au to." Met dien verstande dat monu mentenwachters gespitst zijn op het vroegtijdig ontdekken van be dreigingen voor een monument. Vocht is één van de belangrijkste gevaren voor een monumentaal ge bouw. Van Spall: „Wind- en water- 'Een monumenteninspec tie is eigenlijk net zoiets als een APK-keuring voor een auto' dicht houden is echt heel belang rijk. Je moet ook uitkijken dat je constructies niet té goed afdicht. Wat bij nieuwbouw misschien goed is, is voor een monument soms niet goed. Je moet nooit zo maar een systeem veranderen." Een monumentenwachter is voor al een waakhond. Verheij: „Alleen als het echt nodig is doen we noodreparaties, maar we gaan nooit in het vaarwater van bouw bedrijven zitten." Tijdens de afdaling van de stad huistoren zaterdag ontdekten Van Spall en Verheij nauwelijks onge rechtigheden. Verheij, zich onder- tussen uit zijn veiligheidsharnas pellend: „Nee, het ziet er netjes uit. Er is goed gerestaureerd. Ik heb alleen ergens nog wat bladde rende verf gezien. Daar heb ik ook meteen een foto van gemaakt: Al les wat we zien leggen we vast. En j soms moet je dingen ook echt vast- ||j pakken om te zien of er iets aan [j mankeert. Je kunt het niet af met kijken van een afstandje." Het abseilen is voor Van Spall en j| Verheij geen dagelijkse kost. Van Spall: „We hebben er wel een spe- j ciale opleiding voor gekregen." TERNEUZEN - Sportvisserij Neder land spreekt schande over de wij ze waarop een hengelvereniging met vis is omgegaan tijdens een wedstrijd. Badgasten aan de Pauli- napolder maakten melding van 'barbaarse toestanden' waarbij tientallen vissen dood werden ach tergelaten op het strand. Het gaat vermoedelijk om (ondermaatse) zeebaars. Door het warme weer tij dens de wedstrijd vonden veel vis sen een langzame dood in de em mers waarin ze belandden. Het wa ter werd veel te heet. „Tijdens de meting na de wedstrijd was een groot deel van de vissen al dood", vertelt een badgast. „Ik heb er zelf nog wat kunnen redden door ze op tijd terug te zetten." De schandpaal, inclusief beul, bij de voormalige gevange nis het Gravensteen was op Monumentendag vooral in trek bij kinderen. foto Ronald den Dekker Tijdens de mini-molenaarscursus in stellingmolen De Graanhalm in Burgh-Haamstede werd op windkracht hout gezaagd. foto Ronald den Dekker door Piet Kleemans ZIERIKZEE - Het is de oudste club van Zierikzee. En tegelijkertijd één van die organisaties die voor velen een waas van geheimzinnigheid over zich heen heeft. Zaterdag wa ren alle nieuwsgierigen welkom bij Vrijmetselarijloge De Ster in 't Oosten. De eerste 'Dag van de Vrij metselarij' bracht vele drukte in het logegebouw aan de Sint Do- müsstraat. De historie van de loge is, vertelt logearchivaris A. Stolk, een roerige. „In 1848 was dit een veel grote lo ge. Men beschikte over drie pan den. Eentje links en eentje rechts van wat nu ons logegebouw is. Tij dens de Tweede Wereldoorlog heeft de NSB hier gezeten en flink huisgehouden. Later zijn twee pan den verkocht is alleen dit gebouw in ons bezit gebleven." Stolk is zich ervan bewust dat de Vrijmetselarij ongewild bij velen min of meer synoniem was met geheimzinnigheid. Maar feitelijk, zegt Stolk, is er niets geheimzin nigs aan. De vrijmetselarij is een leerschool. Een plek waar men kan ontsnappen aan de hectiek van alledag en waarbij elkaar ont moeten, écht ontmoeten, centraal staat. Stolk wijst op in een recht hoek uitgestalde symbolen; een ru we steen en een glad gepolijste. „Dat staat voor het leren van el kaar. Het bewerken van een ruwe steen tot het een mooie gladde steen is geworden." Helemaal bovenin het monumen tale pand aan de Sint Domusstraat is de 'werkplaats'. Het gewelfde plafond is blauw met zilveren ster ren. Op een van de wanden prijkt het 'alziend oog'. „Vroeger heette deze ruimte de Tempel, maar te genwoordig wordt het de werk plaats genoemd. Nee, de Vrijmetse larij is absoluut geen godsdienst. Het is geen religieuze club. Het is een club waar iedereen lid van kan worden. Stolk tekent er wel met een bij aan dat de Vrijmetselarij een mannenclub is. Vrouwen kun nen geen lid worden. Eens per twee weken komen de leden van de loge - met rangnummer 29 een van de oudere loges van Neder land - bij elkaar in het logege bouw. Dan worden inleidingen verzorgd over alle mogelijke onder werpen. „Het kan sociologisch zijn of filosofisch, er komt van alles ter berde. Stolk leidde samen met andere le den van de loge belangstellenden rond in het logegebouw. „Het is een goede gelegenheid om te laten zien dat de vrijmetselarij helemaal niet geheimzinnig is." NOORDGOUWE - Het Orion Ensem ble geeft zaterdag 22 september een concert in de Driekoningen- kerk in Noordgouwe. Het Orion Ensemble is een kamermuziekge zelschap met als vaste kern een pia notrio. De muzikanten proberen tijdens hun concerten verbanden te leggen tussen klassieke muziek, jazz, Spaanse en Argentijnse mu ziek. Het concert heeft ook een lite rair accent. Jan Terlouw zocht sa men met zijn dochter Pauline (eer ste violiste in het Metropole or kest) naar composities die als inspi ratiebron worden gebruikt voor boeiende verhalen. Het concert be gint om 20.00 uur.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2012 | | pagina 46