Koning Contador is weer helemaal terug 2500 281 sport Hanson beleeft wonderlijk weekend Djokovic derde keer op rij in finale US Open Paralympics: Nederland tiende maandag 10 september 2012 De renners finishten zaterdag op het dak van de Vuelta, de Bola del Mundo van ruim 2500 meter hoog. De Rus Denis Mentsjov won. door Eric de Jager HILVERSUM - Een ziek kind, een fe nomenale redding en een ongeken de afmaker. Golfer Peter Hanson verdiende zondag na een wonder baarlijk weekend het oorverdoven de gejuich dat zijn winnende slag uitlokte. De Zweed won in Hilver sum het honderdjarige Nederlands kampioenschap, waaraan hij eerst niet eens zou meedoen en waar van hij halverwege wilde wegvluch ten. Goed golfen is pieken op het juiste moment, maar ook kunnen om gaan met tegenslag - want elke fout telt. Peter Hanson toonde onder de brandende zon aan dat hij als geen ander het hoofd koel kan houden. Kort voordat hij zijn beslissende put op de achttiende hole scoorde, had hij zichzelf uit een bijna onmo gelijke situatie gered. Met de bal tus sen de bomen, naast een ijzeren rij plaat, nam hij rustig de tijd om een oplossing te bedenken. Dat er een marshall op zijn vingers keek, om te voorkomen dat Hanson de regels zou overtreden, kreeg hem ook niet nerveus. Een klap, een stof wolk, en de bal rolde weer keurig terug op het rechte pad. Op de laatste hole maakte Hanson het al even koeltjes af met een eag le. Het euforische geluid van de tri bunes bulderde zo hard door de het bos, dat Pablö Larrazabal - tot- dan gedeeld aan de leiding met Hanson - meteen doorhad dat er iets bijzonders was gebeurd. De Spanjaard, gehuld in de kleuren van zijn favoriete voetbalclub Barce lona, liet zijn afslag op de zeven tiende prompt naast de baan eindi gen. Hanson mocht een trofee omhoog houden waar hij eigenlijk niet eens naar had mogen kijken. De Zweed werd pas als onderdeel van het Zweedse trio Karls- son-Stenson-Hanson aan het deel nemersveld toegevoegd nadat de flamboyante John Daly had afge zegd. Zaterdag had hij eigenlijk in het vliegtuig naar huis, in Orlando, willen zitten. Zijn zoon van ander half ligt met een virus aan zijn luchtwegen in het ziekenhuis. Na overleg met zijn eveneens zieke vrouw en de arts besloot Hanson toch aan de slotdag van het KLM open te beginnen. Zoontje Tim is in goede handen en de Zweedse Ryder Cupspeler zou alleen maar het risico nemen zelf het virus op te lopen, vlak voor de prestigieuze tweejaarlijkse slag tussen Europa en de Verenigde Staten. Ter geruststelling hing hij wel de hele nacht aan de telefoon met zijn echtgenote. „Ik heb maar een half uurtje geslapen." En kreeg hij zater dag bij hele hoge uitzondering toe stemming om zijn mobieltje mee de baan op te nemen. Het leverde naast zijn reddingsslag en winnen de put een derde opmerkelijk beeld op in Hilversum: een tijdens de wedstrijd sms'ende Tourspeler. „Vandaag ging het al weer makkelij ker. Het gaat goed met mijn jonge tje en ik kon me beter concentre ren op golf. Ik was zaterdag een beetje in paniek. Iedereen die kin deren heeft, weet dat je niet altijd helder kunt nadenken als je kind ziek is. Ik wilde dichter bij hem zijn, ook al wist ik dat ik niets kon doen." Richard Kind eindigde als beste Ne derlander, een positie die de 27-jari- ge vier dagen lang in handen had. Hij scoorde net als winnaar Han son een eagle op de achttiende en dat was goed voor een 21e plaats (-5). Kind maakt zich nu vol zelfver trouwen op voor de qualifying school, waar hij toegang tot de Eu ropese Tour probeert te krijgen. De Spaanse wielrenner Alberto Contador viert zijn terugkeer in het peloton met de overwinning in de populairste Ronde van Spanje in jaren. Het einde van de sportzomer krijgt hiermee een uiterst spectaculair slotak koord. door Geert Langendorff MADRID - De terugkeer van de ko ning. Met deze bombastische kop zette de grootste sportkrant van Spanje de overwinning van Alber to Contador luister bij. Op de la ding viel weinig af te dingen. De ronderenner leverde een immense prestatie. Met alleen de Eneco Tour in de be nen meldde hij zich na een schor sing aan de start van de 67e Vuel ta. De man uit Pinto vocht en kreeg zijn plek op de troon terug. Het verhaal schreef zich als van zelf. Op Twitter doken met enige regelmaat foto's van hem op. Veel variatie zat er niet in de beelden. Contador trapte met vuur in de ogen in een shirt zonder sponsor in zijn eentje een berg op. Of hij lachte, met de fiets in de hand, naar fans bovenop een net be dwongen col. Zorgvuldig uitgelek te cijfers voorzagen de plaatjes van enige duiding. Nooit eerder maak te Contador (29) zo veel kilome ters in trainingen. Het juridische getouwtrek om de aanwezigheid van een minieme hoeveelheid clenbuterol in zijn lichaam zweette hij uit zijn pori ën. Een ander zou wellicht breken als in een rechtszaal zeges - onder meer een Tour (2010) en een Giro (2011) - met een hamerslag uit de boeken worden gehaald. Contador trok zich op aan de relatief korte duur van zijn uitsluiting en ge bruikte woede als brandstof om zich af te beulen. 'El Pistolero' testte in 2010 positief op een middel waarover veel con troverse bestaat. Clenbuterol kan 'per ongeluk' in het lichaam van een renner komen. Zelf wees hij besmet vlees als oorzaak aan. Waar andere atleten in een verge lijkbare situatie waren vrijgespro ken, kreeg Contador geen clemen tie. Zijn schorsing, uitgesproken in februari dit jaar, ging met terug werkende kracht in op 5 augustus 2010. Hij mocht een half jaar niet koersen. Deze 'coulante' opstelling stelde hem in staat de Vuelta te rijden. De titel kreeg hij niet in de schoot geworpen. Joaquin Rodriguez greep brutaal de leiderstrui en hield die vast tot ver in de derde week. Na de tweede rustdag betaal de de Spanjaard in een overgangs etappe de prijs voor het sloop werk van Contador in het hoogge bergte in de dagen ervoor. Het weerwerk van Rodriguez vormde een compliment aan de organisa tie. Die ontwierp een parkoers waar op meerdere types renners uit de voeten konden. De keuze voor een (korte) tijdrit op glooiend ter rein bleek een meesterzet. Pure klimmers konden daarin hun scha de op de allrounders beperken. De ware strijd had plaats in de opeen volging van ritten met aankom sten op bergen met angstaanjagen de hellingsperceritages. Tijd om in te dutten ontbrak. Op de voor laatste dag wachtte de beklim ming van de Bola del Mundo. Niet alleen de liefhebbers genoten van het spektakel. Heel Spanje sloot de Vuelta weer in de armen. De terugkeer van 'el ciclismo' op het publieke net hielp daarbij een handje. Miljoenen kijkers volgden de ronde. De coureurs deden de rest door zeer aanvallend te koer sen. Dat Contador uiteindelijk in de rode trui Madrid bereikte en twee landgenoten naast hem op het podium stonden, vergrootte het enthousiasme. Peter Hanson Cesink op z'n janboerenfluitjes naar plek zes Robert Gesink sloot de Ronde van Spanje zondag in Madrid af als zesde. De afstand tot de onge naakbare top drie - Contador, Val- verde, Rodriguez - was aanzienlijk maar in het kamp van Rabobank klonken toch vooral tevreden gelui den. „Robert heeft zich amper voorbe reid op deze ronde, je zou bijna kunnen zeggen dat hij hier op z'n janboerenfluitjes naartoe heeft ge leefd", sprak ploegleider Adrï van Houwelingen. Ook Laurens ten Dam eindigde in de top tien. Hij bereikte Madrid als achtste. Zeventien Nederlanders haalden het einde van de Ronde van Span je. LONDEN - Nederland eindigde dit weekeinde bij de Paralympics in Londen op 39 medailles. Dat is be ter dan Peking 2008 (22), Athene 2004 (29) en Sydney 2000 (30). Daarvoor waren er wel eens hoge re scores. „Maar vergelijkingen met het verre verleden zijn zinloos", zegt André Cats, de chef de miss ion. Destijds had het evenement een wat andere insteek. Minder atleten die fulltime met sport bezig wa ren, meer disciplines. Daardoor kwam Oranje in Atlanta 1996 uit op 45, bij Barcelona 1992 waren het er eveneens 39, maar in Seoul 1988 zelfs 82. Cats: „Nu eindigen we in het landenklassement op de tiende plaats. Zo hoog hebben we sinds Atlanta niet meer gestaan. De gehandicaptensport is geïnte greerd in de sportbonden. De structuur is goed. Van daaruit zijn we gaan werken aan topsportpres taties. Dat is gelukt" NEW YORK - Titelverdediger Novak Djokovic heeft zondagavond de eindstrijd bereikt van het US Open. De 25-jarige Servische ten nisser, voormalig nummer één van de wereld, versloeg na een stroeve start de Spanjaard David Ferrer alsnog overtuigend in vier sets: 2-6 6-1 6-4 6-2. De partij werd een dag eerder onderbroken wegens het slechte weer in New York. Djokovic staat vandaag in de fina le tegenover de Schotse olym pisch kampioen Andy Murray. De ze rekende zaterdag in een letter lijk stormachtige halve finale af met de Tsjech Tomas Berdych. Hij mag nu opnieuw proberen zijn eerste Grand Slamtitel te verove ren. Djokovic, dit jaar al winnaar van het Australian Open, is een ge duchte tegenstander. Hij staat op Flushing Meadows al voor de der de keer op rij in de finale en ver sloeg Murray tot dusver acht keer in veertien ontmoetingen. Het re sultaat tegen de dertigjarige Ferrer vervulde de Serviër met blijd schap. „Echt een geweldige op luchting. Hij is een enorme vecht jas." Djokovic vertelde dat hij de weergoden had gesmeekt om min der wind. „Hij ging daar veel beter mee om dan ik. Maar zon dag stond er een andere Novak op de baan en daar ben ik heel blij om." De vrouwenfinale tussen de Amerikaanse Serena Williams en de Wit-Russische Victoria Azaren- kazou aanvankelijk zaterdag zijn, maar werd verplaatst naar zon dag. Bij het ter perse gaan van de ze krant was die eindstrijd nog niet afgelopen. Novak Djokovic retourneert in de partij tegen David Ferrer. foto Justin Lane/EPA

Provinciale Zeeuwse Courant | 2012 | | pagina 28