'Als ik die motoren hier zo zie, gaat mijn hart open 141 zeeland Groen van Toen kleurt Monumentdag Sjaak Janse wint in Souburg Stankoverlast door tanks in Nieuwdorp over maandag 10 september 2012 door Rianjanse OOST SOUBURG - In het op één na laatste ringrijdersweekend van dit seizoen was het weer de rijders gunstig gezind. In een zonovergo ten Souburg en Veere kwamen de ringrijders zaterdag in actie. In Souburg reden 28 rijders 30 beurten om te bepalen wie er Sou- burgs kampioen 2012 zou worden. Uiteindelijk werd Sjaak Janse, met 1 missertje, kampioen. Zijn neef Cor Janse volgde met 28 ringen, op de derde plaats eindigde Linda Minderhoud, ook met 28 ringen. Naast het dagkampioenschap won Sjaak ook de ie beker. Cor ontving de 2e beker en de pollepel. De afdeling Gapinge reed de laat ste wedstrijd bij verzorgingstehuis Nieuw Sandenburgh. Het vele pu bliek genoot van een prachtige wedstrijd die gewonnen werd door Sebastiaan Sturm. Hij stak 25 van de 25 ringen en wist in de kamp tweemaal de 10mm ring te steken. Dennis Willeboordse werd 2e, voor Krijn Coppoolse en Andre van Maldegem die beiden 25 ringen wisten te steken. Zestien deelnemers kampten om "de polle pel. Krijn Coppoolse wist als enige ringrifaen de 14mm ring te steken, waardoor hij de prachtige prijs mocht mee nemen. Zaterdag is de afsluiting van het ring- en sjezenseizoen in Westka- pelle. Hier gaan 47 sjezencombina- ties strijden om het Zeeuws kam pioenschap. De kampioenen van vorig jaar, vader en dochter Helm en Patty Brouwer, rijden ook deze keer weer mee. Ook de andere deelnemers uit de top 5 van vorig jaar zijn van de partij, dus het be looft een spannende wedstrijd te worden. Agenda ZRV: 15 sep. Westkapelle Zeeuws Kampioenschap Sjezenrijden 9.30-17.00 uur deelnemers." Zoals de Duitse motorclub Fukkie Bikers, die met twaalf leden mee rijdt. 'Fukkie meint Spass', zegt één van hen. Grijnzend roepen de an deren: 'Und dass machen wir hier auch'. Alleen het bier ontbreekt nu, maar dat wordt ongetwijfeld na afloop per liter goed gemaakt. De in leer gestoken voorzitter, bij naam De Zeeuw, moet natuurlijk ook even zijn eigen kunstwerk la ten zien. Een zelfgebouwde Sha dow, met stalen zadel. Een ver lengd model met speciaal ontwor pen, superdik achterwiel. „Ik ver ander er ieder jaar weer wat aan", zegt hij. Welhaast harder glim mend dan zijn pronkstuk. Quaak geeft een kort lesje chopper- kunde: „Het is >een motor die zo veel mogelijk is uitgekleed. Echt een persoonlijke bike. Met zo wei nig mogelijk luxe." Tja, dat stalen zadel past daar dan echt bij. Fred bezweert dat het 'erg lekker zit'. Een dag later is de Middel burgse Markt het toneel van oldtimers. Zij aan zij staan de motoren opge steld voor het stadhuis. Een stel toerfietsers verlaat zelfs het stalen ros om al die nostalgie van dicht bij te aanschouwen. 'Amai, ge ziet hier heel wat schoons', klink het in Vlaamse tongval. Het duo be kijkt, bewondert en vertrekt ver volgens gezwind voor een rondje kust. De vijftiende Oldtimerrit begon ooit als Bommelrit, vernoemd naar het gelijknamige café. De toer rit is volgens organisator Roger Mastboom inmiddels uitgegroeid tot een bekend fenomeen in Zee land. „Er zijn deelnemers die ze al le vijftien hebben gereden. We hebben veel vaste rijders. Het is een tocht van 120 kilometer die voor een groot deel over Zuid-Be veland voert. Met een tussenstop in de Stelleplas bij Heinkenszand. Het is echt een toertocht, geen wedstrijd. We hebben wel een prijs voor de mooiste motor, de Hans de Graafïbokaal. Hans was een van de organisatoren van het eerste uur, maar verongelukte 1997 tijdens een motorrit van een club in Oostende. Leden van die dub rijden hier ieder jaar mee, als eer betoon aan Hans. Met die bokaal willen we zijn naam ook aan de rit verbonden houden." Tussen de BS A'S, Ducati's, Indians en DKW's valt de Russische leger- motor Dnepr van Ard Willemse uit Langeweegje wel op. De motor met zijspan werd in een Russisch strafkamp gebouwd, vertelt Ard. „Kijk, hier zit een zoeklicht voor op, maar er zijn er ook met een mi trailleur. Konden ze vanaf de mo tor mensen neermaaien." De twee-wielaangedreven motor heeft een achteruitversnelling. Tussen de kijkers loopt de Middel burgse motorfanaat Willem Petiet. De krasse oud-motorhandelaar, hij is inmiddels 91, geniet ziender ogen. „Geweldig. Als ik die moto ren hier zie, gaat m'n hart open. Ik heb zelf een motorzaak gehad aan het Karei Doormanplein. Ik kreeg mijn eerste motor op m'n achttien de, een DKW RT uit 1938. Daar heb ik wedstrijden mee gereden. Bij de eerste die ik reed, werd ik ge lijk tweede. Ik kreeg vijf gulden. Die heb ik gelijk opgezopen", her innert hij zich grinnikend. „En dat was wat, want ik verdiende toen een gulden in de week met wer ken." Rond half vier komen de motoren op de Markt terug. Tevreden stap pen de rijders af. Helm af, pak uit en op naar een biertje. Ernst Brand uit Middelburg gaat uitein delijk naar huis met de Hans de Graafïbokaal. Voor zijn glimmend opgepoetste Kawasaki uit 1973. Zie ook pzc.nl/video Motorminnend Zeeland kwam zaterdag en zondag ruimschoots aan zijn trekken. Maar liefst twee grote ritten stonden op het programma. Honderden choppers en oldtimers namen grommend en knetterend bezit van de Walcherse wegen. door Annemarie Zevenbergen O erend hard gingen ze niet, maar het waren er wel veel. Heel veel. Honderden motoren namen zaterdag en zondag luid ruchtig bezit van de Walcherse dre ven. Choppers en oldtimers streden om de kijkersgunst. Want oogstre lend waren ze; de verlengde Sha dow met stalen zadel, de Harley's en ander fraais zaterdag. En een dag later de gouwe ouwen. Likke baardend bekeek motorminnend Zeeland de glorie van weleer. Glan zend chroom, glimmende emble men en stoere rijders. Westkapelle staat zaterdag in het teken van choppers. De Markt stroomt vanaf een uur of negen langzaam vol. Knallend en knette rend arriveren de deelnemers aan de Mosselrit. Voorzitter Fred Quaak van chopperclub Luctor et Emergo beziet met trots de drukte op het plein. „Kijk, daar doen we het voor. Een relaxte sfeer, lekker toeren en de mooiste plekjes van Zeeland bekijken. We willen zo het motorrijden positiefin beeld brengen." De Mosselrit werd in 2007 voor het eerst verreden. „Het begon ei genlijk als protestrit. Een mars om de mosselsector, waar het toen erg slecht mee ging, een hart onder de riem te steken. Een protest tegen de milieufederatie, die met hun groene leugen de sector de nek omdraaiden. We hadden gelijk 276 deelnemers. Ieder jaar groeien we. Dit jaar is het ook echt een interna tionale rit met Duitse en Belgische De kolonne motoren van de Mosselrit passeert Zoutelande. NIEUWOORP - Omwonenden van Zeeland Refinery in Nieuwdorp hebben gisteren geen geurhinder meer ondervonden van de olie die op het dak van twee opslagtanks terecht is gekomen. Het hele weekeinde is de raffinade rij nog bezig geweest om restanten olie op te ruimen. Ook maandag vinden nog werkzaamheden plaats. De oorzaak van de twee inciden ten was een storing in een warmte wisselaar, meldde Zeeland Refi nery zaterdag. Het eerste incident vond in de nacht van donderdag op vrijdag plaats en het tweede vrijdagsmiddagom twee uur. door Annemarie Zevenbergen WERENDIJKE - De kloostertuin van hof Groot Werendijke in het ge hucht Werendijke bleek zaterdag een geliefde plek tijdens de Open Monumentendag. Het hof, onder de rook van Zoutelande, doet al ja ren mee aan de Monumentendag, maar het thema van dit jaar 'Groen van Toen' leidde ertoe dat liefhebbers speciaal voor de tuin af reisde naar Werendijke. Lilian Dingemanse verzorgde sa men met zus Stefanie rondleidin gen. „Het weer zal er wel voor ge zorgd hebben dat we niet zijn over lopen, maar we hebben er toch ons werk wel aan gehad. Het was een leuke dag. De mensen waren echt geïnteresseerd en kwamen ook speciaal voor de tuin. Ze wil den van alles weten." „Mijn vader was op het erf en in de schuur aan het werk om alles klaar te maken voor de uien die straks komen, maar hij heeft tus sendoor ook heel veel vragen be antwoord." Het hof is één van de projecten binnen Gekrompen Dorpen van Stichting Landschapsbeheer Zee land. Doel is het verleden van ge huchten op Walcheren weer in beeld te brengen. Lilian: „We kunnen nu nog niet al le vragen goed beantwoorden, maar we hopen als dat project is af gelopen, we veel meer over het hof en het klooster weten." De kloostertuin van Hof Werendijke bij Zoutelande. foto Ruben Oreel

Provinciale Zeeuwse Courant | 2012 | | pagina 14