Teer niet op oude successen M 33inedia TERUGGESPOELD One flew over the cuckoo's nest media@wegener.nl 024-3650570 Zaterdag 8 september 2012 Hans van Willigenbrug, 1982. foto ANP Hij oogt fit en bruin, zoals vroe ger. Hans van Willigenburg werd deze zomer 70, maar de jaren zijn hem niet aan te zien. Zijn dagelijks leven speelt zich ook allerminst af achter de geraniums: zijn eerste liefde, de ra dio, bepaalt zijn dagen. Wekelijks is de om- roepveteraan op Radio 5 te beluisteren met RKK's De zondag van Van Willigenburg. Ook presenteert hij op Radio Noord-Hol land het programma: Hans van Willigenburg en zijn muziek. De vaste stek van De zondag van Van Willi genburg is het Noord-Zuid Hollands Koffie huis, pal tegenover het Centraal Station van Amsterdam, met zicht op de toren van de Sint Nicolaaskerk. Die toren ligt aan de ba sis van wat nu een verkiezing van de mooi ste kerktoren van Nederland is. „Een mede werker vroeg: 'Vind je het eigenlijk een mooie toren?' We raakten aan de praat en hij opperde een verkiezing te houden. Toen hebben we dat een keer aangekondigd. Ik dacht: bij vijftig reacties houdt het wel op." Inmiddels kwamen er duizenden stemmen, verhalen, brieven, mails en kaarten binnen en is via www.rkk.nl al voor 156 verschillen de torens gestemd. In de uitzending van Het begon als mijmering over de schoonheid van een nabijgelegen toren, maar stilletjesaan is de zoektocht naar de mooiste kerktoren van Nederland een massaal evenement aan het worden. Hans van Willigenburg: „Ik dacht: bij vijftig reacties houdt het wel op. Nee dus." door Monique Brandt 14 oktober wordt de winnaar bekend. Uit heel Nederland komen reacties over hoe ver knocht mensen aan hun toren zijn en waar om. „Vanuit de regio wordt enorm gerea geerd, met mooie verhalen. Maar sommige mensen zijn ook boos, omdat hun kerk geen prominente plek op de lijst heeft." Van Willigenburg begon ooit bij de KRO als omroeper in een tijd dat medewerkers ge acht werden te geloven. Nu maakt hij radio voor de RKK, de katholieke zendgemachtig de zonder leden. Zelf is hij opmerkelijk ge noeg niet kerkelijk. „Mijn vader was van christelijke huize, mijn moeder was Joods, maar zij leefde niet orthodox. Ik ben in de oorlog geboren, mijn oudere zusje werd in die tijd uit veiligheid naar een pleeggezin ge bracht, dat heel erg katholiek was. Een paar jaar lang ging ze op zondag tweemaal daags met hen naar de kerk. Toen ze weer thuis kwam, wilde ze katholiek worden. Dat mocht, als ze oud genoeg was om het zeker te weten. Ze moest daarvoor lessen volgen en ik ging mee. Zo kreeg ik er veel van mee." In zijn tijd als omroeper bij zowel radio als televisie moest hij vaak kerkdiensten aan- en afkondigen. „Het is nu volstrekt ondenk baar, maar zo'n afkondiging kon wel vier mi door Ray Simoen nuten duren. Ik vond dat ik daarin geen en kele fout mocht maken. Ik nam een draai boek van die uitzending mee naar huis, ging naar katholieke vrienden en nam alle lastige woorden en uitdrukkingen door: uit spraak, klemtoon. Die dingen zitten beter in mijn hoofd dan bij menig katholiek." Van Willigenburg, die in zijn lange televisie loopbaan onder meer Klassewerk, Koffietijd en Zondagavond met Van Willigenburg pre senteerde, was altijd van de grondige voor bereiding. Nog steeds leest hij elk boek dat hij op de radio behandelt. „Ik haat het on voorbereid te zijn. Daarmee ging ik ook wei eens de fout in, bereidde me zo goed voor, dat ik meer vertelde dan de gast. Vulde ik het antwoord aan als ik dacht dat het niet in formatief genoeg was." Hij wordt nog veel gevraagd voor program ma's, maar dat wil hij niet meer. Afgezien van de bijzondere RKK/Joodse Omroep- documentaire oVer het leven van de 102-jari- ge Joodse Tine Jessurun Cardozo, die op 4 mei op de buis werd gebracht. „Ik stel het op prijs dat men mij niet vergeet. Er is keu ze uit honderd anderen, als ze dan bij mij uitkomen, doet me dat wel wat. Maar men wil dat je oud succes herhaalt, waarbij je je in bochten moet wringen om het iets eigen In de serie Teruggespoeld staat wekelijks de spot gericht op een filmklassieker die op veel mensen een onuitwisbare indruk heeft gemaakt. Solidariteit. Misschien wel het meest misbruikte woord in het begin van de jaren zeventig. Iedereen was soli dair met van alles, vooral met de zwakkeren en onderdrukten. En wie was dat niet? Indianen, Vietcong, Zuid-Ameri kaanse koffieboeren, Oostblok-dissidenten, havenarbeiders, dienstweigeraars en patiën ten in psychiatrische klinieken. Ze werden geholpen met betogingen, handtekeningen acties, sitdowns, bezettingen. Rebels en anti-autoritair was iedereen ook. Of meende dat te zijn. Alles bediscussiëren, alles blootgeven. Jezelf, je relatie met je on derdrukkende ouders en het verstikkende en repressieve systeem. Niet gek dat in 1975 de film 'One flew over the cuckoo's nest' insloeg als een bom. Oscarnominaties, volle bioscopen. Ook in Nederland. Het verhaal is even simpel als ontroerend, een tranentrekker. En niet al leen voor verzetshelden met geitenwollen sokken en John Lennon-brilletjes - de dienstfietsjes. De kleine crimineel Randle P. McMurphy (Jack Nicholson) belandt in een psychiatrische kliniek. Door zich voor te doen als geesteszieke probeert hij op een makkelijke manier een gevangenisstraf te ontlopen. Maar hij komt erachter dat je in een dergelijke kliniek niet zomaar kunt weggaan als je tijd erop zit, zoals in de nor. Tussen de rebelse, vrije vogel McMurphy en de rigide, kille en hyperautoritaire zus ter Ratched ontbrandt een machtsstrijd. McMurphy haalt door zijn tegendraadse, gekke, komische gedrag de andere patiën- JACK NICHOUOH ONEFUWOMER 1HECUCKC3XNEST Randle P. McMurphy is Jack Nicholson en andersom in One flew over the cuckoo's nest. ten uit hun lethargie, waar ze door zuster Ratched doelbewust en op vernederende wijze in worden gehouden. Een van de ve le hilarische hoogtepunten uit dit melo drama is het clandestiene boottripje dat tijds te geven. Programma's die ooit waren, moet je niet terugbrengen. Voorbeeld: Strict ly come dancing is niet zo heel lang geleden op tv gebracht als Dancing with the stars. Je valt erbij in slaap als kijker, gewoon omdat je het allemaal al hebt gezien. Niet doen." Van Willigenburg: „Ik stam uit de tijd dat tv een ambacht was, wérk! Voor jonge men sen van nu is het anders: tv is glamour, ze hebben een visagist, een redactie die het werk doet. Maar tv heeft persoonlijkheden nodig. Die kweek je niet als je niet jezelf bent en je eigen ding doet. Als ik een docu mentaire moest aankondigen, bekeek ik die eerst, om er iets zinnigs over te kunnen ver tellen." Als hij jonge presentatoren mocht coachen, wist hij het wel: „Mijn eerste regel zou zijn: weg met die autocue!" Tussenstand top-5 van verkiezing mooiste toren van Nederland: 1Breda, Grote of O.L.V. kerk 2. Nijmegen, Sint Stevenstoren 3. Amersfoort, O.L.V.-toren 4. Utrecht, Domtoren 5. Uithoorn, Sint Jan de Doper IW Reageren? media@wegener.nl McMurphy organiseert met de andere pa tiënten. Die komen als herboren terug van dit uitstapje buiten de ijzeren greep van Ratched. Die neemt vervolgens wraak door McMurphy een elektroshock te laten onder gaan en door de labiele Billy, die met een via McMurphy binnengesmokkeld meisje in bed wordt aangetroffen, finaal af te bre ken. Wanneer Billy zelfmoord pleegt, slaan de stoppen bij McMurphy door en probeert hij Ratched vergeefs te wurgen. Een loboto- mie breekt McMurphy voorgoed. De grote Indiaan Chief Bromden verlost de tot kas plantje verworden McMurphy vervolgens uit zijn lijden en ontsnapt uit de kliniek, na de kracht daartoe gevonden te hebben in zijn vrolijk recalcitrante vriend. Dat de film anno 2012 nog altijd zo wordt geprezen, komt voornamelijk door Jack Nicholson. McMurphy is Jack Nicholson en andersom: tegendraads, komisch, sinister, ontroerend, uitdagend. Hans van Willigenburg wil anno 2012 niet meer op televisie.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2012 | | pagina 93