7 Bezuinigen deed eerder ook al pijn zondag, 21.20 uur kijktip kijken luisteren Tessa, Bo, Esmé en Lisa zijn de enige eeneiige vierling in Nederland. Ze waren wereldnieuws bij hun geboorte in 1993, daarna leefden ze lekker in de luwte. Die tijd is nu voorbij met de dagelijkse docusoap van Net5: De vierling. door Rivka Croenier De vierling volgt Bo, Tessa, Esmé en Lisa op hun eerste stap pen naar zelfstandig heid. De vier jonge vrouwen uit het Overijsselse Hardenberg betrekken met zijn vieren een huis in hun ge boorteplaats. In de tuin van de nieuwe woning van zijn dochters staat pa Albert Akse de pers te woord, zijn vrouw Anneke hoeft niet zo nodig in de schijnwerpers. Voor hun kinderen trokken ze vroeger dezelfde lijn, vertelt hij. „Toen ze jong waren, zeiden zo veel mensen tegen me: 'Ik snap niet dat je er niets mee doet, je kunt er dik: geld mee verdienen'. Ik trok me daar niets van aan. Wij wilden dat ze gelukkig waren en hielden ze daarom uit de media. Toen ze oud genoeg waren zelf te beslissen, mocht het van ons." - Dat moment kwam toen de vier ling 14 jaar was, vertelt Bo. „Het be gon met een verhaal in een lande lijke krant, dat er een eeneiige vier ling was geboren in Canada. In Ne derland was dat nog nooit voorge komen, schreef de krant. Een vriendinnetje van ons stuurde een mail om dat recht te zetten." Het gevolg was natuurlijk dat de meisjes zeifin de krant kwamen. De televisieprogramma's hingen daarna snel aan de lijn. Hart van Nederland op de stoep, aan tafel bij Carlo en Irene. Na die kleine opris ping hield het gezin Akse de gele deren weer redelijk gesloten. Esmé: „We deden promotie voor onze woonplaats en stonden ook in bladen. Maar we hadden al snel door hoe het werkt. Interviews waar je al je tijd in steekt, maar nooit de beloofde foto's krijgt. Op een gegeven moment heb je dat wel gehad. Uiteindelijk wil je er ook iets aan overhouden." Tessa: „We werden ook gevraagd voor een tv-programma over meer lingen. We moesten een nummer en danspasjes instuderen, onze va der moest zijn weekend opofferen. We hebben de hele boel afgebla zen. Mensen willen je graag heb ben omdat je anders bent, maar je krijgt er niets voor terug." In het aanbod van Nets zagen de zusjes wel brood. Ze krijgen een vergoeding en mochten zelf een ro de draad voor de docusoap aandra gen. Daar hoefde het modebewus te viertal niet lang over na te den ken. Bo: „Onze ultieme droom is samen iets in de markt te zetten, een eigen kleding- of schoenen- lijn, misschien wel een luchtje." Via televisie gaan er dan deuren open. Voor ze het wisten, zaten ze bij modeontwerper Bas Kosters en in Parijs. Geweldig, vindt Esmé: „In Hardenberg zijn mensen wei nig gewend qua mode, ik zie dit programma wel als een kans om er verder mee te komen." Er is nog een reden camera's toe te laten in hun leven. Het wordt tijd om hardnekkige vooroordelen uit de wereld te helpen, vindt het kwartet. Ze zijn dan wel eeneiig en hun vriendjes vergissen zich weieens en rennen dan met het schaamrood op de kaken de ka mer uit, toch zijn er duidelijke ui terlijke verschillen. Zo heeft Esmé een moedervlek op haar kin en Bo een deukje in haar wang, om maar wat te noemen. Nog belangrijker: ook innerlijk zijn ze anders. Voor Nets is dat een prettige bijkomstig heid; bij een docusoap hoort een flinke portie gedoe. Volgens Tessa worden de kijkers daarin ruim bediend. „We zijn lek ker onszelf Ik ben lief en snel te vreden, maar als ik het ergens niet mee eens ben, laat ik het horen, Esmé is echt het krengetje van ons vieren en Bo kan er ook wat van." Esmé vult aan: „Mensen denken: 'een vierling, die zijn natuurlijk al tijd leuk en lief voor elkaar'. Maar net als gewone zussen liggen wij regelmatig met elkaar overhoop. We worden vaak als één gezien, maar zijn vier individuen, het is fijn dat eens te kunnen tonen." Toen Albert Akse net wist dat zijn vrouw in verwachting was van een vierling, verzuchtte hij hardop dat hij liever een miljoen euro had gehad. Inmiddels geniet hij met volle teugen van de plaatselijke be roemdheid van zijn dochters. „In Hardenberg kent iedereen de mei den en mij net zo goed. Ik ben graag onder de mensen en hou wel van een beetje aandacht." Hij waakt er wel voor de oudere broer van de zussen niet over te slaan. „Er wordt altijd gevraagd 'hoe is het met de meiden'. Dan zeg ik: met de meiden is het goed en met mijn zoon ook hoor." Hij vindt het zalig dat de vier dank zij Nets iets sneller dan gepland het huis uit gaan. Nooit meer spits uur in de badkamer, nooit meer vier keer hetzelfde verhaal horen. „Ik geniet van de rust. Mijn vrouw heeft het er moeilijk mee. De berg was is geslonken en ze hoeft min der boodschappen te doen, maar ze mist het constante gebabbel. Ach, we moeten ze dit gunnen. Ze doen levenservaring op en ik zie het ook als een soort kruiwagen." Misschien kan Lisa - die als enige van de vier niet een pedagogische opleiding volgt, maar kapster is - aan de slag achter de schermen van tv, fantaseert hij hardop. Be zorgd over hoe zijn kroost wordt neergezet, is hij niet. „We mogen in de eerste afleveringen meebeslis sen over stukjes die we er niet in willen, maar ik ben gerust. Die meiden doen geen rare dingen." Rest nog een probleempje. In hui ze Akse wordt al sinds jaar en dag met het hele gezin om acht uur naar GTST gekeken. De vierling staat recht tegenover deze soap ge programmeerd. Esmé: „Ik denk dat we onze eigen serie gaan kij ken, je moet wel mee kunnen pra ten als je de volgende dag op straat wordt aangesproken. GTST kijken we wel terug." &pgi Een eeneiige vierling is zeer zeld zaam. Begin dit jaar werden er vier identieke meisjes geboren in Leipzig. Volgens de artsen komt dit slechts 1 op de 13 miljoen geboortes voor. De vierling uit Hardenberg is extra bijzonder; de meisjes werden op natuurlij ke wijze (zonder ivf) verwekt. De vierling. Vanaf maandag elke werkdag bij Net5 om 20.00 uur. IWi Reageren? media@wegener.nl Lisa, Tessa, Bo en Esmé Akse (vlnr) kozen ervoor mee te werken aan De vierling, de soap over hun leven. Ook al hebben ze mindere ervaringen met publiciteit. „Mensen willen je graag hebben omdat je anders bent, maar je krijgt er niets voor terug." foto Net5

Provinciale Zeeuwse Courant | 2012 | | pagina 91