Nieuwe 'change' of O sd 81 buitenland Bergbeklimmers in Alpen zijn vaak ongeoefend LAST MINUTE BUSREIZEN Prins Harry piloot in Afghanistan Pakistaans meisje mag op borgtocht vrij Oostenrijk Italië REIZEN Duitsland Duitsland zaterdag 8 september 2012 wenen - Veel vakantiegangers die in de zomer in de Alpen de ber gen opgaan, hebben vaak wel de juiste uitrusting bij zich, maar zijn ongeoefend. Ook zijn ze nogal eens te zwaar. „Met iemand die het hele jaar niet aan sport doet en dan opeens in de vakantie vol gas geeft, loopt het niet goed af. Wie in het dal te zwaar is, is dat ook in het hooggebergte", zegt directeur Andreas Würtele van de Oosten rijkse organisatie voor veiligheid in de bergen. In Oostenrijk is het aantal doden bij het bergbeklimmen vorig jaar toegenomen. Kwamen in het verle den gemiddeld zeventien bergbe klimmers per jaar om het leven, vorig jaar waren dat er 24. „Hoe wel wij weten dat een eenmalige toename nog niet een trend bete kent, is het toch van belang projec ten te stimuleren om klimmers be ter voor te bereiden", aldus Würteles organisatie. Thomas Fankhauser, gastheer in een berghut op 2147 meter hoogte, vindt dat de geoefendheid 'van bergbeklimmers er de laatste jaren niet op is vooruitgegaan. Zij over schatten zichzelf of denken dat de route gemakkelijk te doen is. „Ve len kennen slechts de mooie foto's met een blauwe hemel. Maar als het nat is, komen de ongeoefende wandelaars al snel met het weer in de problemen", zegt hij. De Koninklijke Nederlandse Klim- en Bergsport Vereniging (NKBV) heeft geen signalen dat Nederlan ders vaker ongeoefend de bergen ingaan. Ook heeft de vereniging niet vernomen dat zwaarlijvige Ne derlanders daar vaker in de proble men komen. Wel zijn er 'altijd wel mensen die slecht voorbereid de bergen ingaan, bijvoorbeeld op slippers', zei een woordvoerster. Dat is volgens haar echter een be perkt probleem dat de laatste tijd niet in omvang is toegenomen. De NKBV kon gisteren niet zeg gen hoeveel Nederlanders er vorig jaar verongelukten in de bergen. In juli kwamen bij klimongeluk- ken in Zwitserland nog een 20-jari- ge Nederlander, vijf Duitsers en twee Spanjaarden om. Afgelopen maandag vond er nog een tragische valpartij plaats in de Oostenrijkse Alpen. Een man uit het Duitse Bochem stortte 300 me ter naar beneden toen hij probeer de zijn vrouw uit een benarde po sitie te helpen. De 54-jarige wandelaar liep over de Maiskogél in Kaprun, toen zijn vrouw een paar meter naar bene den gleed. De man wilde haar hel pen en kwam naar haar toe. Maar hij verloor zijn evenwicht en stort te in de diepte. De 53-jarige vrouw raakte slechts licht gewond. Ze wist met de mobiele telefoon de reddingsdiensten te alarmeren, maar toen de reddingshelikopter kwam, was haar man al dood. KABUL - De Britse prins Harry is vrijdag in Afghanistan aangeko men voor een tweede periode als militair in dat land. Dat heeft het Britse ministerie van Defensie vrij dag gemeld. Harry (27) zal er vier maanden die nen als piloot van een Apache-heli kopter. Vanaf kamp Bastion in de provincie Helmand is het zijn taak om rebellen te doden met Hellfi- re-raketten en een zwaar machine geweer. Daarmee moet hij ook dekking geven aan de militairen van de Navo-missie in Afghanis tan. De prins vocht al eerder in Af ghanistan. In 2007 en 2008 diende hij er als infanterist. ISLAMABAD - Het verstandelijk ge handicapte christelijke Pakistaanse meisje dat wordt beschuldigd van het verbranden van verzen uit de Koran, mag tegen een borgtocht van omgerekend 4.100 euro wor den vrijgelaten. Dat heeft een rech ter in Pakistan besloten. Volgens haar verdediging komt zij op zijn vroegst vandaag vrij. Het 14-jarige meisje, Rimsha Ma- sih, uit een arme wijk van Islama bad, werd 2,5 week geleden gearres teerd. Een imam had haar aangege ven. Maar volgens advocaten van het meisje, dat naar verluidt niet kan lezen, wilde ze slechts wat pa piertjes verbranden. De imam is gearresteerd, omdat hij zelf de pagi na's van een koran aan de verbran de papieren zou hebben toege voegd. Na haar vrijlating wordt Rimsha met haar familie naar 'een veilige plaats' gebracht. Amrikaanse president Obama vindt vier jaar te kort om alle problemen Laat Obama zijn karwei af maken. Dat was de bood schap van de Democrati sche Conventie. Vrij naar de CDA-campagne die Lubbers in 1986 aan de man bracht. door onze correspondent Harmraeke Keulltjes De Democraten weten dat ze de begeestering over 'hope', 'change' en 'yes we can!' uit 2008 niet meer terugkrijgen. President Barack Obama bleek geen verlos ser, maar gewoon een mens, die te maken kreeg met tegenstand in het congres en een gepolariseerd land. Dus gooien de Democraten het over een andere boeg: heb ge duld, de president is heus de beste keus voor het land, het duurt al leen wat langer. Dat terwijl de Republikeinen vori ge week op hun conventie betoog den dat de koers die Obama voor staat slecht is voor het land, geen banen schept en de schuld om hoog stuwt. Obama, betogen zij, heeft zijn kans gehad en verspeeld. Het is tijd voor verandering. Dat is de keus waarmee de Amerikaanse kiezer geconfronteerd wordt: een tweede kans voor Obama of een nieuwe 'change', dit keer met Mitt Romney in het Witte Huis. De Democraten veegden de vloer aan met dat Republikeinse argu ment. „Nu zeggen ze: na vier jaar is onze troep nog niet opgeruimd, dus laat ons het maar weer overne men", sprak oud-president Bill Clinton. „Dat mogen we niet laten gebeuren." Ook Obama vroeg om meer tijd: vier jaar bleek te kort om alle problemen op te lossen. Nu met de conventies de échte campagne is begonnen, volgt de komende twee maanden het grote werk. Tot de verkiezingsdag op 6 november zullen Romney en Oba ma op talloze bijeenkomsten ver- De Amerikaanse president Barack Obama en zijn vrouw en twee dochters zwaaien naar de menigte op de laatste dag van de Democratische Conven tie in Charlotte. foto Carolyn Kaster/AP schijnen in de staten waar zij in de peilingen nek-aan-nek gaan. De aandacht zal zich vooral rich ten op de drie debatten in oktober omdat bijna het hele land dan mee kijkt. Romney, bekend om zijn houterigheid en de onhandige uitspraken die hij soms doet, zal daar op moeten boksen tegen het spreektalent van Obama. Omringd door een zee van bordjes met 'Forward' (voorwaarts) en wapperende Amerikaanse vlagge tjes zette Obama zijn visie voor een tweede termijn uiteen op de laatste avond van de Democrati sche conventie. „Ons pad voor Amerika is zwaarder, maar het leidt naar een betere plaats. De weg is langer, maar we leggen hem samen af Ik vraag jullie voor die toekomst te kiezen." Hij beloof de meer banen, een lager begro tingstekort en meer leraren. Romney sloot zich 'deze week drie dagen op in Vermont om alvast een begin te maken met de voorbe reiding op de drie debatten in ok- Vertrek in oktober Vele data met gegarandeerd vertrek Tirol Hotel Bergblick*** in Nauders 2-pers.kamer o.b.v. volpension Vertrek: 1 oktober Reisnummer: BEAT22 Lago Maggiore Toscane Hotel Miralago*** en HotelByron*** 2-pers.kamer o.b.v. halfpension Vertrek: 13 oktober m J Reisnummer: BEIJ25 De korting wordt mede mogelijk gemaakt door deelnemende ANVR-reisbureaus. Ga voor meer informatie en de voorwaarden naar oad.nl/staatsloterij. *Extra 50,- korting geldt per boeking met uw Oad-Reischeque, minimale reissom G 750,-. In te leveren t/m 30-9-2012 voor vertrek t/m 31-3-2013. fc R oad.nl/busreizen, bel 0900-8482 (0,15 p.m.) of ga naar uw ANVR-reisbureau. Ahrdal en Moezel Hotel Zur Post*** in Altenahr 2-pers.kamer o.b.v. halfpension Vertrek: '1,8 en 22 oktober Reisnummer: BEDE21 Zwarte Woud Hotel 3 Könige*** in Oberwolfach 2-pers.kamer o.b.v. volpension Vertrek: oktober Reisnummer: BEDE51

Provinciale Zeeuwse Courant | 2012 | | pagina 8