Eiland van wildernis, weelde en weemoed fei2en@wegem1er.1n1i 2. "j reizen Het Zuid-Hollandse eilandje Tiengemeten is ideaal voor een ontspannen dagtrip. Maar je kunt er ook een educatieve excursie in een prachtig natuurgebied maken. Sophia Geuze deed beide. Zaterdag 8 september 2012 Kinderen met regenlaars jes, schepnetten en picknicktassen wach ten ongeduldig tot de deuren van de pont opengaan. Ze zijn onderweg naar Speelnatuur op Tiengemeten, een mooi eilandje in het Haringvliet. Op Tiengemeten kun je genieten van de natuur en rust, je kunt te rug in de tijd naar het 'oude' ei land, waar boeren en rietsnijders lange zware dagen maakten en de kinderen kunnen zich uitleven in Speelnatuur. Mijn zoon en ik hoppen vandaag tussen vroeger en nu en combine ren ontspanning met educatie en verwonderen ons over de geva rieerdheid van het landschap. We hopen de zwarte ibis of de bever te ontmoeten, die eerder op het ei land zijn gespot. Onze eerste halte plaats is het Landbouwmuseum, vanaf de pont een kippeneindje. Wij rijden mee in de elektrische auto van Hugo Schortinghuis, ooit de smid en rattenvanger van het ei land. We laten ons in het Landbouwmu seum begeleiden door een van de vrijwilligers. De voormalige aardap- pelschuur staat van onder tot bo ven vol met landbouwwerktuigen. Bij de machines hangen summiere bordjes, maar door de mondelinge uitleg van de gids komen de werk tuigen tot leven. Zo verandert een klein kacheltje in ingenieus kam- peergerei. Rietsnijders namen het mee om zich erbij te warmen in hun zelfgebouwde riettentjes waar in ze bivakkeerden. Ze konden er ook op koken. En in het deksel zit een wafelijzer in de vorm van een klavertjevier. Het recept voor de koeken staat in het deksel afge drukt. We mogen proberen een stuk vlas doormidden te trekken. Het lukt niet en je snapt meteen waarom er van dit gewas onder andere touw gemaakt werd. Een grote weegschaal daagt de bezoekers uit zichzelf in balans te brengen met het eigen lichaamsgewicht. De nadruk in het museum ligt op de overgang van handwerk naar mechanische arbeid bij het verbou wen van de eilandgewassen: Op Wildernis leven zo'n honderd Schotse Hooglanders in een gebied waar het water vrij spel heeft. foto PR W. Reageren? redactie.reizen@wegener.nl graan, bieten en aardappelen. Het museum is inmiddels uit de schuur gegroeid. Om meer plek te creëren, wordt gewerkt aan een nieuwe schuur. Het museum droomt nog van een bietenlichter. Even verderop ligt het Rien Poort vliet Museum. De collectie van schrijver/illustrator/schilder Rien Poortvliet was voorheen te zien in het oude raadhuis van Middelhar- nis op het Zuid-Hollandse Goe- ree-Overflakkee. Poortvliet, overle den in 1995, illustreerde boeken van Jaap ter Haar en Godfried Bo- mans, maar werd vooral bekend met zijn boeken en kalenders over het boerenlandleven en kabouters. Na het museumbezoek is het tijd om het eiland op eigen houtje te verkennen. We willen naar ho tel-restaurant De Herberg op het oudste puntje van het eiland en halen bij het Informatiecentrum een routekaart. Tiengemeten viel rond 1750 droog en was een halve hectare, een 'gemet', groot. Waarschijnlijk dankt het eiland daar zijn naam aan. Vroeger was alles hier akker bouwgebied, maar de meeste boe ren zijn verdwenen. Een kwart eeuw geleden bedreig den wilde plannen het eiland: grootschalige recreatie, een stort plaats voor verontreinigd slib en zelfs een vliegveld en een kerncen trale kwamen voor in de toekomst visioenen van projectontwikke laars. In 1990 kreeg het eiland ech ter een natuurbestemming, waar na Natuurmonumenten Tiengeme ten opnieuw indeelde. Alleen op de oostelijke kop is alles nog zoals het was, met koeien en gewassen. Het gebied heeft de naam Weemoed gekregen. Er zijn nog twee andere gedeelten: Wil dernis en Weelde. Op Wildernis, met ongeveer honderd Schotse Hooglanders als bewoners, heeft het water weer vrij spel door het ontbreken van een dijk. We willen naar Weemoed. Daarvoor moeten we eerst langs Weelde. Een moe- rasrijlc gebied waar bijna honderd verschillende vogelsoorten broe den. De zwarte ibis zien we helaas niet, maar wel lepelaars en zilver reigers. En op het pad vinden we een bruine veer, mogelijk van een kiekendief of een torenvalk. Intus sen hebben we gezelschap gekre gen van een groep paarden. Ze lo pen in optocht een stuk met ons mee over de dijk. Bij de Idahoeve - een zorgboerde rij - kunnen de paarden niet ver der. Wij kijken onze ogen uit. Naar de bloemen, de vogels en het wolkendek dat steeds een ander patroon op het blauwe uitspansel tovert. We gluren door een schut ting, uitgedaagd door de kijkgaten die erin gemaakt zijn. Aan de an der kant liggen lome koeien hun lunch te herkauwen. Uiteindelijk bereiken we De Her berg. De serveerster bekijkt onze veer. „Ik denk dat die van een fa zant is", is haar verrassende veron derstelling. Een collega bevestigt haar vermoeden. In het restaurant hangen mooie zwart-witfoto's uit i§JS Tiengemeten is een eilandje in het Haringvliet, gelegen tussen Voorne-Putten en Goeree-Over- flakkee. Er is een veerpontverbin ding met Nieuwendijk, ten wes ten van Zuid-Beijerland. Auto's zijn verboden op het eiland. Bij het Informatiecentrum zijn audiotours verkrijgbaar om op expeditie te gaan met een vogel- zoekkaart. Het natuurgebied halverwege het eiland is speciaal voor kinde ren ingericht. In Speelnatuur kunnen ze aan allerlei activitei- ten meedoen. a www.natuurmonumenten.nl www.rienpoortvlietmusem.nl www.landbouwmuseumtienge- meten.nl, www.idahoeve.com www.ti e nge m ete n .co m www.tiengemeten.info www.herbergtiengemeten.nl vroeger tijden. Hoewel we dezelf de route terugnemen, lijkt alles an ders vanaf de deze kant bezien. Als we Rien Poortvliet waren, had den we duizend plaatjes in ons ge heugen om later schitterende pren ten van te maken. Die tekeningen gaan ér niet komen, maar we heb ben wel herinneringen, foto's én een fazantenveer. Op de heenweg keken we op de pont vooruit, nu blikken we terug. Tiengemeten is mooi. Soms is het goed dat er een stokje voor plan nen wordt gestoken. Op Tiengeme ten hoort geen vervuild slib, een luchthaven of een kerncentrale. In het Rien Poortvliet Museum zie je hoe het er vroeger op het eiland uitzag. foto GPD

Provinciale Zeeuwse Courant | 2012 | | pagina 87